Σελ. 42 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 2232374041424344475262 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 616-630 από 1164
  1. #616
    Εγγραφή
    06-10-2005
    Περιοχή
    ΚΑΣΤΕΛΛΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.733
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    9,45(dB) / 31,5(dB)
    με πήραν από wind Δευτέρα θα έρθουν να βάλουν μέσα στο σπίτι την οπτική. το γκρι κουτί είναι από έξω από την πόρτα του διαμερίσματος στο κοινόχρηστο διάδρομο. όταν τρυπησουν και μπει στο διαμέρισμα η θέση του τώρα ρουτερ είναι περίπου σε ευθεία 2 μέτρα μέσα από την πόρτα. φυσικά θα πάνε λίγο γύρω γύρω. θα έχουν αυτοί καλώδιο όσα μετά χρειάζεται για να βάλουν το νέο ρουτερ δίπλα στην κεντρική πρίζα; (που είναι δίπλα από το ρουτερ που έχω τώρα)

  2. #617
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η οπτική ίνα τερματίζει σε μία οπτική πρίζα και από αυτήν πάλι οπτική ίνα πάει στον οπτικό τερματικό εξοπλισμό ΟΝΤ του παρόχου, που έχει τον ρόλο modem.
    Από αυτόν και μετά έχουμε Ethernet δίκτυο και δίνει σύνδεση σε έναν Router. Άρα από το ONT και μετά χρειαζόμαστε καλώδιο δικτύου.

    Συνήθως ο οπτική πρίζα και το ΟΝΤ μπαίνει πλησίον της παλιάς πρώτης τηλεφωνικής πρίζας (άντε και λίγο παραπέρα). Μπορείς φυσικά να τους ζητήσεις να τα περάσουν κοντά στον router, αλλά αν θέλουν το κάνουν και στην περίπτωση αυτή χρειάζεσαι μόνο ένα καλώδιο δικτύου.

  3. #618
    Εγγραφή
    08-08-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20 FTTH
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    To συνεργείο που ήρθε σε εμένα μου είπε ότι έχει "εντολές" να τερματίζουν δίπλα στην πρώτη πρίζα ρεύματος και όχι απαραίτητα του τηλεφώνου.
    Η αλήθεια είναι ότι όσο λιγότερες "γωνίες" έχουν να κάνουν στην οπτική τόσο πιο ελαστικοί θα είναι για το πόσο μακριά θέλουν να στην τερματίσουν.
    Στην πραγματικότητα αυτό που τους εμποδίζει είναι ο χρόνος που έχουν διαθέσιμο να αφιερώσουν σε κάθε εγκατάστασης γιατί από ότι φαίνεται στο τέλος της ημέρας μάλλον κάνουν ταμείο βάση των εγκαταστάσεων που ολοκλήρωσαν.

  4. #619
    Εγγραφή
    06-10-2005
    Περιοχή
    ΚΑΣΤΕΛΛΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.733
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    9,45(dB) / 31,5(dB)
    οι συσκευες που θα συνδεθουν ΑΣΥΡΜΑΤΑ με το νεο ρουτερ πλεον, θα δουν βελτιωση σε θεμα ταχυτητας ,lag σε παιχνιδια η θα ειναι το ιδιο?τωρα οταν μπινω με τη γυναικα μου σπιτι επειδη αρχιζει να ανεβαζει το google photos ο μικρος εκει που παιζει fortnite παραπονιεται για lag.αυτο τουλαχιστον θα φτιαξει?

    - - - Updated - - -

    οι συσκευες που θα συνδεθουν ΑΣΥΡΜΑΤΑ με το νεο ρουτερ πλεον, θα δουν βελτιωση σε θεμα ταχυτητας ,lag σε παιχνιδια η θα ειναι το ιδιο?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fuorigioco1981 : 30-11-19 στις 18:17.

  5. #620
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.833
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fuorigioco1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι συσκευες που θα συνδεθουν ΑΣΥΡΜΑΤΑ με το νεο ρουτερ πλεον, θα δουν βελτιωση σε θεμα ταχυτητας ,lag σε παιχνιδια η θα ειναι το ιδιο?τωρα οταν μπινω με τη γυναικα μου σπιτι επειδη αρχιζει να ανεβαζει το google photos ο μικρος εκει που παιζει fortnite παραπονιεται για lag.αυτο τουλαχιστον θα φτιαξει?

    - - - Updated - - -

    οι συσκευες που θα συνδεθουν ΑΣΥΡΜΑΤΑ με το νεο ρουτερ πλεον, θα δουν βελτιωση σε θεμα ταχυτητας ,lag σε παιχνιδια η θα ειναι το ιδιο?
    Κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει υπεύθυνα, γιατί δεν ξέρουμε ούτε την τοπολογία, ούτε την απόδοση του ασύρματου δικτύου σου.
    Εάν το πρόβλημα που είχες πριν ήταν ο κορεσμός της γραμμής, τότε απερίφραστα ναι, θα φτιάξει.
    Εάν το ασύρματο δίκτυο από τις συσκευές μέχρι το ρούτερ σου έχει χαμηλή ταχύτητα, παρεμβολές και εμπόδια, τότε και 100Gbit να βάλεις, δεν θα κερδίσεις κάτι...

  6. #621
    Εγγραφή
    06-10-2005
    Περιοχή
    ΚΑΣΤΕΛΛΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.733
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    9,45(dB) / 31,5(dB)
    μαλιστα ευχαριστω για τις απαντησεις!ειδομεν δευτερα!δευτερα δηλαδη που βα μπουν στο σπιτι θα εχω αμεσως την αλλαγη σε οπτικη η οχι?

  7. #622
    Εγγραφή
    05-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100.000/10.000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    SNR / Attn
    11(dB) / 14,4(dB)
    καλημερα, μου ηρθε σημερα e-mail απο sfbb οτι στην περιοχη μου (Αγ. Διονυσης - Μανιατικα) διατιθονται υπηρεσιες FTTH . Προς το παρον μονο ΟΤΕ ( που ηταν και ο εγκαταστατης) αλλα αναμενουμε και τους αλλους

  8. #623
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.078
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyhap Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα, μου ηρθε σημερα e-mail απο sfbb οτι στην περιοχη μου (Αγ. Διονυσης - Μανιατικα) διατιθονται υπηρεσιες FTTH . Προς το παρον μονο ΟΤΕ ( που ηταν και ο εγκαταστατης) αλλα αναμενουμε και τους αλλους
    Ναι, και μένα κανονικά και σε ένα φίλο μου κοντά περιοχή Κερατσίνι...
    Άντε να περιμένουμε και τους άλλους, αλλά κυρίως την Vodafone που είμαι συνδρομητής...

  9. #624
    Εγγραφή
    30-06-2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    546
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Ήρθε και σε εμένα το mail για διαθεσιμότητα μόνο ΟΤΕ προς το παρόν

    Ειμαι ήδη στον ΟΤΕ και κάτι άλλο δεν με
    ενδιαφερει αν βρω χρόνο αύριο θα πάω στο κατάστημα να κάνω την αίτηση

    - - - Updated - - -

    Πήρα τηλ στη κοσμοτέ και μου είπαν ότι δεν φαίνεται ακόμα η διαθεσιμότητα ώστε να μπορέσω να κάνω αίτηση και ότι μάλλον η ειδοποίηση έγινε εκ παραδρομής
    θα δοκιμάσω πάλι σε λίγες μέρες
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Deus : 02-12-19 στις 15:36.


  10. #625
    Εγγραφή
    21-11-2019
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Εγώ έκανα αίτηση για ftth στις 4/10.
    Ήρθε μια εβδομάδα αργότερα τεχνικός για επιθεώρηση. Μετά από αυτό δεν έχει γίνει τίποτα άλλο. Αύριο λήγει η προθεσμία που μου είχαν δώσει (2 μήνες). Τους πήρα στις 30/11 και μου είπαν πως ακόμα δεν είχαν ελέγξει τα δικαιολογητικά. Είναι γελοίο. Τώρα τι να κάνω. Καταγγελία στην ΕΕΤΤ;

  11. #626
    Εγγραφή
    21-01-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    464
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE Fiberspeed 300
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeH005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έκανα αίτηση για ftth στις 4/10.
    Ήρθε μια εβδομάδα αργότερα τεχνικός για επιθεώρηση. Μετά από αυτό δεν έχει γίνει τίποτα άλλο. Αύριο λήγει η προθεσμία που μου είχαν δώσει (2 μήνες). Τους πήρα στις 30/11 και μου είπαν πως ακόμα δεν είχαν ελέγξει τα δικαιολογητικά. Είναι γελοίο. Τώρα τι να κάνω. Καταγγελία στην ΕΕΤΤ;
    Είμαι σε παρόμοια φάση έγινε η εγκατάσταση όλα κομπλε και αρκετά γρήγορα μετά την αίτηση αλλά όπως μου είπαν δεν υπάρχουν οπτικές περασμένες στα φρεάτια ...... έκανα αμέσως καταγγελία στην ΕΕΤΤ πιο πολύ για να πιέσω καταστάσεις , υποτίθεται ότι μέχρι 18 του μήνα θα έχω απάντηση οποία και αν είναι αυτή , κάνε μια καταγγελία δεν χάνεις κατι
    AMD Ryzen 7 3700X|Gigabyte AORUS X570 Master |Corsair Vengeance LPX 32GB 3200 |MSI GeForce RTX 2080 Gaming X TRIO|Samsung 960 evo nvme m.2 250GB| 2 WD Green 640GB|OCZ TRITON 150 480GB|Corsair HX850i Platinum|Noctua NH-D14|Phanteks Enthoo Pro m Acrylic|Logitech G502 Proteus Spectrum|HyperX stiger|AORUS AD27QD|Logitech G413|Logitech Z5500

  12. #627
    Εγγραφή
    08-08-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20 FTTH
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μόλις δέχτηκα μία κλήση για ραντεβού αύριο με τον τεχνικό της Cosmote για τον τελικό εξοπλισμό.
    Για να δούμε τι θα δούμε αύριο
    Όλο και κάτι δεν θα δουλέψει σωστά με την μία ... δεν θα μου κάνει εντύπωση αχχαχα.

  13. #628
    Εγγραφή
    08-08-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20 FTTH
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Καλησπέρα σε όλους,
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2019-12-05 Speedtest by Ookla - The Global Broadband Speed Test_clean.png 
Εμφανίσεις:  45 
Μέγεθος:  59,1 KB 
ID: 209313
    Ευπειθώς αναφέρω ότι η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε με επιτυχία.

  14. #629
    Εγγραφή
    06-10-2005
    Περιοχή
    ΚΑΣΤΕΛΛΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.733
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    9,45(dB) / 31,5(dB)
    το ρουτερ που δινει η wind ειναι dual band wifi?γιατι το χρειαζομαι οπωσδηποτε.μπορω να διαλεξω αλλο?

  15. #630
    Εγγραφή
    06-10-2005
    Περιοχή
    ΚΑΣΤΕΛΛΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.733
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    9,45(dB) / 31,5(dB)
    μου ήρθε το ρουτερ, ένα άσπρο technicolor και ένα Nokia. από wind. τώρα περιμένω να κλείσω ραντεβού να μπουν σπίτι να τα βάλουν και τέλος; την ημέρα που θα έρθουν θα έχω και έτοιμο ίντερνετ μέσω οπτικής η όχι την ίδια μέρα; επίσης αυτό το ρουτερ είναι dual band? μπορώ να ζητησω άλλο που να έχει;

Σελ. 42 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 2232374041424344475262 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας