Σελ. 10 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 589101112152030 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 136-150 από 1164
  1. #136
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το cat5 υποστηριζει εως 1Gbps που δεν εχεις, αρα οχι.
    Tο cat5 πιάνει max 100 mbps το cat5e max 1gbps...
    Πιστέυω θα δείς διαφορά...

  2. #137
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tο cat5 πιάνει max 100 mbps το cat5e max 1gbps...
    Πιστέυω θα δείς διαφορά...
    Και το cat5 πιάνει 1Gbps ειδικά στις αποστάσεις που μπορεί να έχουμε στο σπίτι, δεν θα πιάνει 1Gbps και εως τα 100 μετρά, κάτι που το cat5e είναι certified για αυτό.
    Στα 10 μέτρα όμως σίγουρα πιάνει 1Gbps

  3. #138
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Κανείς στην πραγματικότητα δεν χρησιμοποιεί cat5 για gigabit.
    Ούτε σε σπίτια.
    Είναι στα όρια του προτοκόλου και έχω δει πολλές φορές πρόβλημα ακόμα και σε patch cord 60cm.
    Υπάρχουν switches που κλειδώνουν το gigabit off, όταν δουν ότι δεν υπάρχουν οι απαραίτητες ανοχές συχνότητας.
    Δεν υπάρχει και λόγος να έχει κανείς 5 και κάτω ειδικά αν είναι κάτι φτιαγμένο την τελευταία πενταετία (για να μη πω 10ετία - σπίτι έχω FTP cat.6 τοποθετημένο πριν 15 χρόνια).
    Να πάει να πάρει ένα ωραίο καλωδιάκι cat.6 και να μη λυπάται τα ελάχιστα χρήματα που κοστίζει, αντί να αναρωτιέται αν του κάνει ή όχι το cat.5.
    ---
    NLS

  4. #139
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανείς στην πραγματικότητα δεν χρησιμοποιεί cat5 για gigabit.
    Ούτε σε σπίτια.
    Είναι στα όρια του προτοκόλου και έχω δει πολλές φορές πρόβλημα ακόμα και σε patch cord 60cm.
    Υπάρχουν switches που κλειδώνουν το gigabit off, όταν δουν ότι δεν υπάρχουν οι απαραίτητες ανοχές συχνότητας.
    Δεν υπάρχει και λόγος να έχει κανείς 5 και κάτω ειδικά αν είναι κάτι φτιαγμένο την τελευταία πενταετία (για να μη πω 10ετία - σπίτι έχω FTP cat.6 τοποθετημένο πριν 15 χρόνια).
    Να πάει να πάρει ένα ωραίο καλωδιάκι cat.6 και να μη λυπάται τα ελάχιστα χρήματα που κοστίζει, αντί να αναρωτιέται αν του κάνει ή όχι το cat.5.
    Υπάρχει πολύς κόσμος που το έχει το cat5 για gigabit και σε σπίτια αλλά και σε καταστήματα, αρκετά πάνω απο τα 60cm,
    Αλλά ναι μπορεί να βάλει ftp που είναι για εντελώς διαφορετική χρήση.

    Αν θα πάει να πάρει καλώδιο ναι να πάρει cat 5e, αν όμως αυτή την στιγμή έχει cat5 τότε δεν χρειάζεται, ειδικά μάλιστα απο την στιγμή που η καρτα δικτύου είναι 100αρα.

  5. #140
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανείς στην πραγματικότητα δεν χρησιμοποιεί cat5 για gigabit.
    Ούτε σε σπίτια.
    Είναι στα όρια του προτοκόλου και έχω δει πολλές φορές πρόβλημα ακόμα και σε patch cord 60cm.
    Υπάρχουν switches που κλειδώνουν το gigabit off, όταν δουν ότι δεν υπάρχουν οι απαραίτητες ανοχές συχνότητας.
    Δεν υπάρχει και λόγος να έχει κανείς 5 και κάτω ειδικά αν είναι κάτι φτιαγμένο την τελευταία πενταετία (για να μη πω 10ετία - σπίτι έχω FTP cat.6 τοποθετημένο πριν 15 χρόνια).
    Να πάει να πάρει ένα ωραίο καλωδιάκι cat.6 και να μη λυπάται τα ελάχιστα χρήματα που κοστίζει, αντί να αναρωτιέται αν του κάνει ή όχι το cat.5.
    Είναι ακριβές αυτό που γράφεις, με δύο παρατηρήσεις:
    1. Υπάρχουν εγκαταστάσεις με παλιά καλώδια που για οποιονδήποτε λόγο δεν έχει σταθεί εφικτό να αλλάξουν σε κάτι νεότερο/καλύτερο, που λειτουργούν ικανοποιητικά σε Gbit.
    2. Οι περισσότεροι που λένε ότι έχουν cat5, σχεδόν πάντα έχουν cat5e, το οποίο και προβλέπεται και δουλεύει ικανοποιητικά στην πράξη.

    Όλα τα παραπάνω έχουν μάλλον μικρή σημασία, γιατί το πρώτο που πρέπει να αναβαθμιστεί είναι η κάρτα δικτύου του υπολογιστή, και με μικρό ρίσκο θα έβαζα και στοίχημα ότι το καλώδιο είναι ήδη cat5e και το πολύ 10m. Γι' αυτό επεσήμανα εξαρχής την ταχύτητα της σύνδεσης όταν είπε ότι είχε >100Mbps με WiFi και <100 Mbps από Ethernet.

  6. #141
    Εγγραφή
    28-06-2019
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Χρειαζομαι 2 καλωδια 20 μετρα το καθενα για να βγαλω τα plc που εχω στο σαλονι γιατι εκει η ταχυτητα(25mbps) αλλα κυριως το ping 200 για online gaming ειναι απαγορευτικο.Εσεις για αυτην την αποσταση τι προτεινετε να παρω cat6? Στο pc ,που οντως εχω 100αρα καρτα ,κουμπωνει καλωδιο cat6 1 μετρου.

  7. #142
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    275
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis_sougias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα ξαναπέρασαν από την Cosmote. Μέτρησαν στο πριζάκι, βρήκαν το σήμα μια χαρά, αλλά το nokia πάλι δεν έπιανε γραμμή, οπότε ξαναέφυγαν χωρίς αποτέλεσμα. Όπως μου είπαν, έφεραν πάλι τον ίδιο εξοπλισμό, παρότι στο τηλ. που με είχαν πάρει για να κλείσουν ραντεβού μου είχαν πει ότι τον αντικατέστησαν, για να αποκλείσουν το ενδεχόμενο να φταίει αυτός που είχαν φέρει την άλλη φορά.
    Τώρα πρέπει λέει να βρούμε αν φταίει ο εξοπλισμός, η πόρτα που έχει δώσει η vodafone ή οτιδήποτε άλλο.
    Επόμενο επεισόδιο:
    Ήρθε παλι η Vodafone. Ξαναμετρησε, είδε λέει και στα συστήματα της και βρήκε οτι όλα πάνε καλά απο τη δική της μεριά, δηλ οτι μέχρι το floorbox έρχεται γραμμή και μάλιστα η δική μου.
    Κατ' αυτούς ή ο εξοπλισμός είναι ελαττωματικός ή δεν είναι σωστο το provision.

  8. #143
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arxontas7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρειαζομαι 2 καλωδια 20 μετρα το καθενα για να βγαλω τα plc που εχω στο σαλονι γιατι εκει η ταχυτητα(25mbps) αλλα κυριως το ping 200 για online gaming ειναι απαγορευτικο.Εσεις για αυτην την αποσταση τι προτεινετε να παρω cat6? Στο pc ,που οντως εχω 100αρα καρτα ,κουμπωνει καλωδιο cat6 1 μετρου.
    Για κάρτα δικτύου θα σού πρότεινα αυτή
    https://www.e-shop.gr/tp-link-tg-346...r-p-PER.612378
    200 ms; περίεργω δές άν έχεις κάνει update στα συστηματά σου...
    Και πές μας σε πια games έχεις θέμα...

  9. #144
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.756
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arxontas7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρειαζομαι 2 καλωδια 20 μετρα το καθενα για να βγαλω τα plc που εχω στο σαλονι γιατι εκει η ταχυτητα(25mbps) αλλα κυριως το ping 200 για online gaming ειναι απαγορευτικο.Εσεις για αυτην την αποσταση τι προτεινετε να παρω cat6? Στο pc ,που οντως εχω 100αρα καρτα ,κουμπωνει καλωδιο cat6 1 μετρου.
    Παρε cat 6

    Και οταν φτιαξεις το υπολοιπο δικτυο gigabit (καρτες και switch), θα σου λυθει η απορια αν πιανει gigabit
    Με την προυποθεση οτι και τα 8 καλωδια του utp, ειναι σωστα τερματισμενα
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  10. #145
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Ρε παιδιά για να γυρίσουμε στο θέμα.
    Εγώ έχω μείνει που έχουν τελειώσει από Vodafone και υποτίθεται η Cosmote θα έρθει να μου φέρει μέσα το fiber να συνδεθώ πια.

    Και μια και έγραψα, να πω ότι σε μια βδομάδα φτάνουμε στους τρεις μήνες από τότε που ξεκίνησε το θέμα.
    Είχαν πει "δυο μήνες αν έχει υποδομή, τέσσερις μήνες αν δεν έχει". Εγώ ήμουν στη δεύτερη περίπτωση.
    Είμαι ακόμα εντός του περιθωρίου λοιπόν. Όμως μην ξεχνάμε ότι ο μήνας που έρχεται, είναι πιο "πεσμένος" παραγωγικά στην Ελλάδα (και ο επόμενος του, νεκρός).
    Οπότε ναι μεν, θεωρητικά μπορεί να πέσουν μέσα στους χρόνους και εγώ έξω που έλεγα "καλό τέλος 2019", αλλά μάλλον θα πέσουμε στο ενδιάμεσο των δυο απόψεων (δικής τους και δικής μου) και μάλλον θα πάει Σεπτέμβρη το πράγμα.
    Ελπίζω να διαψευσθώ ευχάριστα.
    ---
    NLS

  11. #146
    Εγγραφή
    28-06-2019
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για κάρτα δικτύου θα σού πρότεινα αυτή
    https://www.e-shop.gr/tp-link-tg-346...r-p-PER.612378
    200 ms; περίεργω δές άν έχεις κάνει update στα συστηματά σου...
    Και πές μας σε πια games έχεις θέμα...
    Ναι θα την τσιμπησω σε ευχαριστω. Εκανα καποιες μετρησεις εκει που εχω συνδεδεμενο το plc με την tv μεσο του δικου της browser και μεσα απο τον browser του ps4 κ μου εβγαζε τεραστιο ping. Δεν ξερω αν ειναι σωστος τροπος να μετρησω το ping.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρε cat 6

    Και οταν φτιαξεις το υπολοιπο δικτυο gigabit (καρτες και switch), θα σου λυθει η απορια αν πιανει gigabit
    Με την προυποθεση οτι και τα 8 καλωδια του utp, ειναι σωστα τερματισμενα
    Τελικα αγορασα cat 6.πηγα σε καταστημα με ηλεκτρολογικο υλικο κ τα έφτιαξαν εκεινοι.

  12. #147
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    το CAT 6 όμως δεν εχει μονωση από αλουμινόχαρτο και πλέγμα

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  6yZ8x.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  66,3 KB 
ID: 204855

  13. #148
    Εγγραφή
    14-03-2016
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote - FTTH Vodafon
    Router
    FRITZ!Box 5590


    Καλημέρα,

    Νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει από το θέμα μας . Για πληροφορίες καλωδίωσης σίγουρα θα υπάρχει αντίστοιχο θέμα και αν δεν υπάρχει μπορεί κάποιος να δημιουργήσει.

    Ευχαριστώ.

  14. #149
    Εγγραφή
    09-05-2013
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    liakos356
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Καλημέρα και καλό μήνα!

    Έχει καταφέρει να συνδεθεί κανείς με Cosmote? Έχω ένα μήνα που έχει τελειώσει η οριζόντια και περιμένω το router.

  15. #150
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    275
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Όπως έγραψα και παραπάνω, εγώ εδώ και πάνω από 20 μέρες, παρότι ήρθαν δύο φορές με το τον εξοπλισμό, δεν καταφέρνω να πιάσω γραμμή στο ONT. Κανείς άλλος στο νήμα δεν έχει γράψει ότι συνδέθηκε (μόνος ένας φίλος με Βόνταφον). Πάντως ο τεχνικός της Κοσμοτέ μου είπε ότι έχει συνδέσει δυο άτομα.

Σελ. 10 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 589101112152030 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας