Σελ. 8 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910131828 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 1160
  1. #106
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Ούτε θυμάμαι. Μήνες. Είχα το κουπόνι πριν ενημερώσουν οι πάροχοι να πάμε να βγάλουμε κουπόνι.
    ---
    NLS

  2. #107
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Λοιπόν, ήδη έγιναν τρεις μέρες κατασκευών και ουσιαστικά δεν έχουν τελειώσει 100%.
    Και εγώ στη μέση αυτών ως διαχειριστής, να παλεύω και με τα ωράρια του κόσμου, ώστε να μπορέσουν να μπουν στα διαμερίσματα και (εξωτερικά) να φέρουν τις οπτικές.

    Πρώτη μέρα (Πέμπτη), δείτε το post στο τέλος της προηγούμενης σελίδας. Ουσιαστικά έβαλαν 2-3 πλαστικούς σωλήνες, δεν προχώρησαν σχεδόν καθόλου. Ίσως και επειδή έλειπα.

    Δεύτερη μέρα (Παρασκευή), έφτασαν το μισό κτήριο κατασκευαστικά (κουτιά, σωλήνες), αλλά χωρίς την οπτική.

    Τρίτη μέρα (Δευτέρα, Αγ. Πνεύματος), που μπόρεσα και μάζεψα περισσότερο κόσμο να είναι σπίτια του για να προχωρήσουμε, γκαζώσαν (-με, γιατί υπήρχε πολύ ενεργή βοήθεια) και παρά τις μπόρες (κοντά στο τελείωμα του ωραρίου), μπόρεσαν και έβαλαν όλα τα κουτιά, καθώς και τις περισσότερες οπτικές, αυτές που έχουν σχέση με διαμερίσματα εσωτερικά.

    Αύριο θα έρθουν πάλι (χωρίς να είμαι), αλλά θεωρητικά δεν θέλουν διαμερίσματα, γιατί θα βάλουν τις δυο οπτικές που μένουν και δεν έχουν σχέση με εσωτερικό διαμερίσματος (σε κοινόχρηστο χώρο), θα τερματίσουν τις οπτικές στο κεντρικό κουτί (τώρα είναι μόνο χωμένες μέσα), θα φέρουν την κεντρική οπτική από το δρόμο (είναι αρκετή απόσταση μέχρι την καταπακτή) και ίσως κάνουν κάποιες μετρήσεις (στα δυο κοινόχρηστα και αν βρουν κανέναν σε κάνα διαμέρισμα υποθέτω).

    Σαν κατασκευή είναι πολύ προσεγμένη (αν και πάντα θα υπάρχει αυτός που γκρινιάζει, λες και δεν ξέρω, περίμενε αόρατη καλωδίωση).

    Για τις μετρήσεις ίσως έρθει ένας μια μέρα να ολοκληρώσει, σε παράβαση του ωραρίου τους (η σύμβαση τους είναι 7:00-15:00 σε εργάσιμες μέρες, άρα θα περιμένουν πολύ καιρό να βρουν εργαζόμενους στα σπίτια τους... απορώ ποιος τα σκέφτεται αυτά).

    Αφού γίνει και αυτό ΛΟΓΙΚΑ θα στείλουν σήμα στους ενδιαφερόμενους (υπενοικιαστές) παρόχους ότι είναι έτοιμοι, ώστε να γίνει το τελικό στάδιο που όποιος έχει κάνει αίτηση σύνδεσης, σε αυτούς θα έρθουν (πότε?) τεχνικοί του παρόχου πια, ώστε να βάλουν την οπτική ΜΕΣΑ στο σπίτι. Και μετά είναι λογικά θέμα από ίδιας μέρας μέχρι 2-3 ημερών.

    Δυστυχώς (κάτι που ήξερα έτσι κι αλλιώς) δεν υπάρχει μεγάλη ελαστικότητα στο τι τελικός ρουτερ θα μπει και αν θέλω να κρατήσω τον δικό μου θα πρέπει να γίνει κάποιο bridge. Δεν ξέρω. Και πρέπει να με βοηθήσουν σε αυτό μια και παίζει και software FAX (μέσω LAN CAPI), αλλά και κάποιο VPN με εταιρία που διαχειρίζομαι.
    Με άλλα λόγια είναι περισσότερο έτοιμοι να αντιμετωπίσουν τον "απλό μέσο" καταναλωτή, παρά τις ιδιαιτερότητες επαγγελματιών.
    Θα δείξει. Δεν είναι χτεσινοί (ούτε και εμείς εξάλλου).

    Αυτά. Σεντόνι, αλλά σίγουρα κάποιοι θέλετε να ξέρετε αναλυτικά τι σας... έρχεται.
    ---
    NLS

  3. #108
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για αίτηση σε OTE μιλάμε ?
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  4. #109
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    COSMOTE.
    Αλλά η υποδομή είναι Voda αφού έχει την περιοχή.
    ---
    NLS

  5. #110
    Εγγραφή
    09-05-2013
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    liakos356
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Έχει κανείς ενεργοποιημένη γραμμή? Έχουν τελειώσει οι εργασίες στο σπίτι, έχω γραμμή μέσα στο διαμέρισμα από τις 3 Ιουνίου και περιμένω το ρούτερ. Όταν παίρνω στο 13888 μου λένε ότι είμαι προωθημένος και γραμμένος εκεί που δεν ανατέλλει ο ήλιος, δλδ στο τεχνικό τμήμα.

    78 μέρες και σήμερα.

    350 γίγα περιμένουν στο xbox store pass να κατέβουν...

  6. #111
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Καλή ερώτηση.
    Γιατί καθυστερούν;
    Άστε, πες τους, θα πάω αλλού.
    Νομίζω αυτό θα σου λύσει πολλά θέματα τέτοια.

    Πάντως 350gb σε τόσες μέρες θα τα είχες σηκώσει όσο περιμένεις.
    ---
    NLS

  7. #112
    Εγγραφή
    09-05-2013
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    liakos356
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως 350gb σε τόσες μέρες θα τα είχες σηκώσει όσο περιμένεις.
    Επίτηδες δεν τα κατεβάζω. Θέλω να χαρώ την ταχύτητα

  8. #113
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από liakos356 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίτηδες δεν τα κατεβάζω. Θέλω να χαρώ την ταχύτητα
    Και λίγα είναι τα 350 GB για το Xbox Game Pass..
    Το Xbox θα κατεβάζει υπερωρίες με την FTTH, τον δίσκο μην λιώσει πρόσεχε...

  9. #114
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Προφ. Ηλίας
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    H-300S
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tabak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Update 3.6.2019 Έχουν περάσει 2 μήνες από την αίτηση και ακόμη ουδεμία επικοινωνία για τη κατασκευή των γραμμών εντός του κτηρίου. Έχω την αίσθηση ότι θα πάμε σε high score καθυστέρησης καθώς έχουν
    μεσολαβήσει δημοτικές εκλογές (άρα άντε βρες υπεύθυνο (+ αρχαιολόγο )να εγκρίνει τα σκαψίματα στο πεζοδρόμιο) και βέβαια έχουμε μπροστά μας και τις βουλευτικές εκλογές. Έρχονται και τα μπάνια του λαού, καλό Σεπτέμβρη με βλέπω !
    Update 20.6 Χτες ολοκληρώθηκε η κάθετη εγκατάσταση στο κτήριο (είχε προηγηθεί τηλ. επικοινωνία την προηγούμενη εβδομάδα) και η σύνδεση με τη γραμμή που περνά από το δρόμο (τα σκαψίματα στο πεζοδρόμιο έγιναν και αυτά τη προηγούμενη εβδομάδα). Τώρα λοιπόν έχουμε αναμονή για την οριζόντια σύνδεση στο διαμέρισμα + παραλαβή εξοπλισμού, αλλά και για το συνεργείο που θα αποκαταστήσει τις πλάκες του πεζοδρομίου (ναι, η διαδρομή της γραμμής από το δρόμο είναι καλυμμένη μόνο με χώμα).

  10. #115
    Εγγραφή
    14-03-2016
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote - FTTH Vodafon
    Router
    FRITZ!Box 5590
    Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι έχουν ένα συνεργείο για τον Πειραιά και αυτός είναι ο λόγος της καθυστέρησης. Αν κάνει 2-3 μέρες το συνεργείο για την κατασκευή κάθετης , ολοκληρώνουν 10 - 12 πελάτες κάθε μηνα . Με βλέπω τα Χριστούγεννα να περιμένω τον εργολάβο αντί τον Αγιο Βασίλη!

  11. #116
    Εγγραφή
    09-05-2013
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    liakos356
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Πλέον έχω μπει σε mode χεσίματος της cosmote. Πάμε για 3η βδομάδα μετά την ολοκλήρωση της οριζόντιας και ακόμα περιμένω να έρθει κανένα βύσμα από το τεχνικό του Πειραιά να μου φέρει το router. Τι σκατά κάνουν εκεί πέρα?

  12. #117
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Σήμερα έκαναν μετρήσεις. Βρήκαν πρόβλημα στον ένα όροφο (όχι εμένα). Νομίζω θα το φτιάξουν αύριο το πρωί.

    Ξέρω ότι ΔΕΝ είναι ένα συνεργείο στον Πειραιά. Διασταυρωμένα.
    Επίσης διασταυρωμένα, έχουν καταλήξει να τελειώνουν και παράλληλα δουλειές ("σπάνε" το συνεργείο), άρα το "μια ανά 2-3 μέρες" δεν είναι απόλυτα σωστό.
    Πολλές φορές (και όχι πάντα με δική τους ευθύνη) κολλάει κάπου ένα κτήριο, προχωράνε αλλού και στέλνουν άτομο για τις εκκρεμότητες στα προηγούμενα.
    Υπάρχει κτήριο που τελειώνει σε μια μέρα. Υπάρχει κτήριο που δεν τελειώνει σε μια βδομάδα.
    Πολλοί οι παράγοντες.
    ---
    NLS

  13. #118
    Εγγραφή
    19-04-2015
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    micen
    Router
    micen
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ τι να πω ρε παιδιά!
    Δεύτερο μήνυμα από Voda για ραντεβού σήμερα 20/6 και δεν εμφανίστηκε κανένας.
    Πως να χειριστώ το δικό μου θέμα.
    4 μεροκάματα χαμένα χωρίς λόγο και ουσία και το ποιο σοβαρό χωρίς καμία απολύτως ενημέρωση για το αν και πότε θα έρθουν.
    Στην εξυπηρέτηση πελατών της voda κάνουν τον κινεζο...

  14. #119
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    275
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis_sougias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα ήρθαν δύο τεχνικοί του ΟΤΕ με τον εξοπλισμό (nokia gpon και speedport plus).
    Δυστυχώς το nokia δεν έπιασε γραμμή, οπότε δήλωσαν βλάβη στη vodafone και έφυγαν.
    Ο Θεός βοηθός τώρα.
    Στις 13/6 ήρθε τεχνικός Vodafone, μέτρησε και στο floorbox και στο εσωτερικό πριζάκι αλλά δεν βρήκε κανένα πρόβλημα. Κατά τη γνώμη του είναι είτε θέμα δικτυακό της cosmote, είτε πρόβλημα του εξοπλισμού που είχαν φέρει.
    Από τότε δεν έχω καμία ενημέρωση από την cosmote για τα περαιτέρω.

  15. #120
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Αυτό είναι το κακό της υπόθεσης όταν εμπλέκονται δύο εταιρείες η μία που έχει την υποδομή και η άλλη που έχει την σύνδεση του πελάτη...

Σελ. 8 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910131828 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας