Σελ. 24 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 414192223242526293444 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 346-360 από 1164
  1. #346
    Εγγραφή
    21-01-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    464
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE Fiberspeed 300
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    δυσκολεύομαι να το πιστέψω ότι ο Δήμος Πειραιά (αν θυμάμαι καλά ο Μώραλης δεν είναι ο δήμαρχος εκεί?) είναι τόσο χάλια σε σύγκριση με τον Δήμο Αθηναίων
    Δεν έχει σημασία ποιος ειναι δήμαρχος ειναι πολύ μεγάλος δήμος ο πειραιάς γιατι δεν έχει το κέντρο μόνο και γενικά ναι τα πράγματα πάνε πολυυυυ αργά εδώ , οπως και να έχει θα περιμένουμε δεν γίνεται κατι αλλο
    AMD Ryzen 7 3700X|Gigabyte AORUS X570 Master |Corsair Vengeance LPX 32GB 3200 |MSI GeForce RTX 2080 Gaming X TRIO|Samsung 960 evo nvme m.2 250GB| 2 WD Green 640GB|OCZ TRITON 150 480GB|Corsair HX850i Platinum|Noctua NH-D14|Phanteks Enthoo Pro m Acrylic|Logitech G502 Proteus Spectrum|HyperX stiger|AORUS AD27QD|Logitech G413|Logitech Z5500

  2. #347
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Πάντως η Καστέλα είναι από τις πρώτες περιοχές FttH.
    Ο δρόμος μου μάλιστα (αν δείτε το timeline μου https://www.adslgr.com/forum/threads...42#post6641842), αρχικά ΔΕΝ είχε άδεια να σκαφτεί επειδή η άσφαλτος ήταν νέα.
    Όμως με δεύτερη προσπάθεια (καλά μήνες μετά ε) επετράπη (ίσως μετράει και ότι βρήκα τον αρμόδιο αντιδήμαρχο και τον πίεσα λίγο γκουχ).
    ---
    NLS

  3. #348
    Εγγραφή
    14-03-2016
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote - FTTH Vodafon
    Router
    FRITZ!Box 5590
    Από 25/7/2019 έχει ολοκληρωθεί η κάθετη καλωδίωση από VODAFONE. Έχω ενημερωσεί από την πρώτη ημέρα τον ΟΤΕ αλλα πέρα βρέχει. Παίζουν με τις τάπες των βαρελιών ....
    12/8/2019 εχει φύγει καταγγελία σε ΕΕΤΤ , χθες 28/8 η ΕΕΤΤ μου έστειλε email ότι έστειλε την καταγγελία σε ΟΤΕ και μέχρι 25/9 θα πρέπει ο ΟΤΕ να απαντήσει.
    Διά μαγείας σήμερα , πριν συμπληρωθούν 24 ώρες από το email της ΕΕΤΤ ..... με κάλεσε ο ΟΤΕ για ραντεβού

    Αλλα γιατί με κυνηγάει ο Νόμος του Μέρφι ... 5/9 που μπορούσαν να έρθουν θα απουσιάζω από το σπίτι... Περιμένω νέο τηλέφωνο για onsite.....

  4. #349
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Μην το παρεξηγήσετε, αλλά παιδιά χαλαρώστε με τον ΕΕΤΤ.
    Δεν θα προλαβαίνουν να ασχοληθούν με σοβαρά θέματα.

    Ειδικά εφόσον ΔΕΝ σας έχουν χωρίς υπηρεσία (εσύ όπως βλέπω μια χαρά 50άρα έχεις - τι να πω εγώ που είχα 10 όταν ήταν στις καλές του), δεν έχεις καμία νομική βάση απέναντι τους.

    Πρώτα από όλα δεν ξέρεις πότε ενημέρωσε η Voda την Cosmote. Περιμένουν την επίσημη ενημέρωση (μέχρι και φωτογραφίες στέλνονται), η δική σου ενημέρωση δεν τους λέει τίποτα.

    Πιθανότατα το συνεργείο καν δεν πρόλαβε να μάθει για την καταγγελία πάντως αφού έγινε σε λιγότερο από 24 ώρες. Θα σε έπαιρναν έτσι κι αλλιώς.
    ---
    NLS

  5. #350
    Εγγραφή
    14-03-2016
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote - FTTH Vodafon
    Router
    FRITZ!Box 5590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην το παρεξηγήσετε, αλλά παιδιά χαλαρώστε με τον ΕΕΤΤ.
    Δεν θα προλαβαίνουν να ασχοληθούν με σοβαρά θέματα.

    Ειδικά εφόσον ΔΕΝ σας έχουν χωρίς υπηρεσία (εσύ όπως βλέπω μια χαρά 50άρα έχεις - τι να πω εγώ που είχα 10 όταν ήταν στις καλές του), δεν έχεις καμία νομική βάση απέναντι τους.

    Πρώτα από όλα δεν ξέρεις πότε ενημέρωσε η Voda την Cosmote. Περιμένουν την επίσημη ενημέρωση (μέχρι και φωτογραφίες στέλνονται), η δική σου ενημέρωση δεν τους λέει τίποτα.

    Πιθανότατα το συνεργείο καν δεν πρόλαβε να μάθει για την καταγγελία πάντως αφού έγινε σε λιγότερο από 24 ώρες. Θα σε έπαιρναν έτσι κι αλλιώς.
    Φιλε μου, από την στιγμή που υπάρχει νομικό πλαίσιο θα πρέπει να τηρείται.
    Ο ΟΤΕ με αναγκάζει την συγκεκριμένη χρονική στιγμή να πληρώνω 46 euro για vdsl , άσχετα που συγχρονίζω στα 33Μbps και δεν δέχεται να μου κάνει ανανέωση το συμβόλαιο μου ( είμαι αοριστου ) ούτε να μου υποβαθμίσει την υπηρεσία σε 30 η 24 Mbps γιατί δεν μπορεί να περάσει παράλληλα δεύτερη παραγγελια,! Αν καθυστέρησε η vodafone ,που δεν το νομίζω , να ενημερώσει τον ΟΤΕ ας κινηθεί ο ΟΤΕ κατά της vodafone.

    Το χρονιδιάγραμμα ορίζει κατασκευή κάθετης σε 20 εργάσιμες ημερες , οριζόντιας σε 10 . Εγώ έχω κάνω αίτηση από 6/5 και όταν τους καλώ δεν γνώριζαν ,μέχρι σήμερα, να μου πουν τι έχει γίνει.

  6. #351
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από L.S.K. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου, από την στιγμή που υπάρχει νομικό πλαίσιο θα πρέπει να τηρείται.
    Ο ΟΤΕ με αναγκάζει την συγκεκριμένη χρονική στιγμή να πληρώνω 46 euro για vdsl , άσχετα που συγχρονίζω στα 33Μbps και δεν δέχεται να μου κάνει ανανέωση το συμβόλαιο μου ( είμαι αοριστου ) ούτε να μου υποβαθμίσει την υπηρεσία σε 30 η 24 Mbps γιατί δεν μπορεί να περάσει παράλληλα δεύτερη παραγγελια,! Αν καθυστέρησε η vodafone ,που δεν το νομίζω , να ενημερώσει τον ΟΤΕ ας κινηθεί ο ΟΤΕ κατά της vodafone.

    Το χρονιδιάγραμμα ορίζει κατασκευή κάθετης σε 20 εργάσιμες ημερες , οριζόντιας σε 10 . Εγώ έχω κάνω αίτηση από 6/5 και όταν τους καλώ δεν γνώριζαν ,μέχρι σήμερα, να μου πουν τι έχει γίνει.
    <<* Οι εκτιμώμενοι χρόνοι είναι ενδεικτικοί και αφορούν στις εργασίες των συνεργατών COSMOTE.>>
    https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr...lay_fiber.html

  7. #352
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Πάντως πραγματικά δεν υπάρχει βάση να στηριχτεί κάποια καταγγελία.
    Από εκεί και πέρα όσοι έχουν μέσα σε 3-4 μήνες αναβάθμιση της γραμμής τους σε οπτική όταν πριν 3-4 μήνες δεν είχε περάσει καν από το δρόμο τους σε κάποιους και με τα συνεργεία (και των τριών μεγάλων) σε ΦΟΥΛ γκάζια σε ένα σωρό περιοχές της Αττικής, για το συγκεκριμένο project, δεν είναι τόσο τραγικό.
    Μιλάμε για ΤΕΡΑΣΤΙΟ project. Χάραξη δρόμων, άδειες από διαφορετικούς δήμους, κάθε κτήριο διαφορετικό και χωριστή μελέτη, περίεργοι γείτονες, παρεξηγήσεις, καθυστερήσεις, λάθη.

    Αν σας έλεγαν "η Αττική δεν έχει τηλεφωνία (ούτε καν καλώδια) και σε 6 μήνες θα έχει η μισή Αθήνα υπόγεια καλωδίωση και εγκαταστάσεις ΚΑΙ στους ορόφους στα μισά της κτήρια, θα πίστευες ότι είναι εφικτό; Εγώ θα το θεωρούσα εξωπραγματικό.
    Το πλησιάζουν πάντως.

    Το πόσο πληρώνεις τώρα και τι δεν μπορούν να κάνουν για αυτό (τιμές, αλλαγή συμβολαίου κλπ.) είναι διαφορετικό θέμα και εκεί πράγματι πίεσε όπως μπορείς.

    Τέσπα, μακάρι να τελειώνεις σύντομα, γιατί πράγματι η οπτική είναι απίστευτη. Για εμένα από την ADSL που έπιανε 10 με το ζόρι (και ειδικά το upload που ήταν περί τα 700 ήταν ΤΟ bottleneck), είναι η μέρα με τη νύχτα. Τι να πω και εγώ που για αυτό το χάλι πλήρωνα 50+ το μήνα; (ISDN με 3 MSN βέβαια)
    Από την άλλη θυμάμαι επόχές 128 (ISDN 2 channel), 64, 56, 33.6, 28.8, 14.4, 9600, 2400 και λέω έχουμε προχωρήσει απίστευτα.
    ---
    NLS

  8. #353
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από L.S.K. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου, από την στιγμή που υπάρχει νομικό πλαίσιο θα πρέπει να τηρείται.
    Ο ΟΤΕ με αναγκάζει την συγκεκριμένη χρονική στιγμή να πληρώνω 46 euro για vdsl , άσχετα που συγχρονίζω στα 33Μbps και δεν δέχεται να μου κάνει ανανέωση το συμβόλαιο μου ( είμαι αοριστου ) ούτε να μου υποβαθμίσει την υπηρεσία σε 30 η 24 Mbps γιατί δεν μπορεί να περάσει παράλληλα δεύτερη παραγγελια,! Αν καθυστέρησε η vodafone ,που δεν το νομίζω , να ενημερώσει τον ΟΤΕ ας κινηθεί ο ΟΤΕ κατά της vodafone.

    Το χρονιδιάγραμμα ορίζει κατασκευή κάθετης σε 20 εργάσιμες ημερες , οριζόντιας σε 10 . Εγώ έχω κάνω αίτηση από 6/5 και όταν τους καλώ δεν γνώριζαν ,μέχρι σήμερα, να μου πουν τι έχει γίνει.
    εγώ δηλαδή στην περιοχή του Παγκρατίου (Δήμος Αθηναίων) άσχετα αν το θεωρούν Δήμο Βύρωνα και χρεώνεται την υποδομή η VODAFONE ενώ εγώ είμαι συνδρομητής COSMOTE και μέσω αυτής COSMOTE και συγκεκριμένα του 13888 γίνεται η αίτηση στο sfbb.gr για να βάλω FTTH μέσω του Voucher (κουπονιού) και ξέρεις πόσο χρειάστηκε για να ολοκληρωθεί το έργο? (3) τρεις μήνες

    τι έπρεπε να κάνω...?

  9. #354
    Εγγραφή
    14-03-2016
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote - FTTH Vodafon
    Router
    FRITZ!Box 5590
    Η καταγγελία είναι βασισμένη στο RUO που έχει ορίσει η ΕΕΤΤ για όλους τους παρόχους! Αν η καταγγελία δεν πατούσε στο RUO θα χαρακτηριζόταν αβάσιμη και δεν θα ζητούσε η ΕΕΤΤ απάντηση από τον ΟΤΕ. Καλό είναι να διαβάζεις εκτός από το SITE της κάθε εταιρείας και τους κανονισμούς της αρμόδιας επιτροπής που την έχει ορίσει το κράτος. Μπορεί να ζούμε στην Ελλάδα , αλλά ανήκουμε και στην ΕΕ , και κάθε κράτος πρέπει να συμμορφώνεται με τους κανονισμούς της. Στην τελική αν μετά από τις άπειρες τηλεφωνικές κλήσεις που έχω κάνει στον 13888 και τις μεταβάσεις στο COSMOTE SHOP είχα πάρει μια απάντηση για τον λόγο που καθυστερεί η αίτηση θα είχα διαφορετική αντιμετώπιση προς την εταιρεία. Αλλά αφού με γράφανε τους έγραψα και εγώ μια επιστολή μέσο ΕΕΤΤ.

    - - - Updated - - -

    26.11.4.1 Χρόνοι Παράδοσης Υπηρεσιών Για τον υπολογισμό του SLA της υπηρεσίας VPU/FTTH, ορίζονται οι παρακάτω χρόνοι ολοκλήρωσης αιτημάτων. Ο χρόνος παράδοσης εκκινεί από την επόμενη εργάσιμη ημέρα (ΕΗ) κατάθεσης του αιτήματος από τον Τ.Π. στον ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ θα ολοκληρώνει τα αιτήματα στους πραγματικούς χρόνους που εμφανίζονται στον παρακάτω πίνακα: Α/Α Υπηρεσία Πραγματικός Χρόνος Παράδοσης (ΕΗ) Έναρξη Προθεσμίας 1 Ολοκλήρωση Επιθεώρησης Κτιρίου και παράδοση σχετικής μελέτης στο διαχειριστή/ιδιοκτήτη κτιρίου 10 Από την επόμενη ΕΗ κατάθεσης του αιτήματος στο Π/Σ ΟΤΕ 2 Παράδοση VPU/FTTΗ σε κτίριο που ο τελικός χρήστης και η Γενική Συνέλευση έχουν επιτρέψει την εκτέλεση των εργασιών 20 Από την επόμενη ΕΗ της ενημέρωσης του ΟΤΕ ότι μπορεί να προχωρήσει στις εργασίες 3 Ενεργοποίηση υπηρεσίας VPU/FTTΗ σε τελικό χρήστη αφού ο Τ.Π. έχει συνδέσει τον χρήστη στον οπτικό κατανεμητή 1 Για αιτήματα μέχρι της 11:00 εργάσιμης ημέρας, εντός ίδιας εργάσιμης ημέρας. Για αιτήματα μετά τις 11:00, εντός της επόμενης ΕΗ 4 Αλλαγή πακέτου 2 Από την επόμενη ΕΗ κατάθεσης του αιτήματος στο Π/Σ ΟΤΕ 5 Μετάβαση από VPU/FTTH Τ.Π.1 σε VPU/FTTH παρόχου Τ.Π.2 2 Από την επόμενη ΕΗ κατάθεσης του αιτήματος στο Π/Σ ΟΤΕ

    - - - Updated - - -

    https://www.eett.gr/opencms/opencms/.../AP835_009.pdf

    - - - Updated - - -

    Το τι κάνει ο κάθε ένας μας είναι αυτό που θεωρεί σωστό. Από την στιγμή που μου επιτρέπει το κράτος να κινηθώ με καταγγελία, αυτό έπραξα. Εσύ μπορεί να μην ήθελες να το κυνηγήσεις. Εγώ αντιθέτως θέλω να έχω αυτό που πληρώνω και αυτό που έχω συμφωνήσει. Για 2 μήνες δεν τους ενόχλησα. Μόλις πέρασαν όμως τους κυνηγάω.

  10. #355
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από L.S.K. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καταγγελία είναι βασισμένη στο RUO που έχει ορίσει η ΕΕΤΤ για όλους τους παρόχους! Αν η καταγγελία δεν πατούσε στο RUO θα χαρακτηριζόταν αβάσιμη και δεν θα ζητούσε η ΕΕΤΤ απάντηση από τον ΟΤΕ. Καλό είναι να διαβάζεις εκτός από το SITE της κάθε εταιρείας και τους κανονισμούς της αρμόδιας επιτροπής που την έχει ορίσει το κράτος. Μπορεί να ζούμε στην Ελλάδα , αλλά ανήκουμε και στην ΕΕ , και κάθε κράτος πρέπει να συμμορφώνεται με τους κανονισμούς της. Στην τελική αν μετά από τις άπειρες τηλεφωνικές κλήσεις που έχω κάνει στον 13888 και τις μεταβάσεις στο COSMOTE SHOP είχα πάρει μια απάντηση για τον λόγο που καθυστερεί η αίτηση θα είχα διαφορετική αντιμετώπιση προς την εταιρεία. Αλλά αφού με γράφανε τους έγραψα και εγώ μια επιστολή μέσο ΕΕΤΤ.

    - - - Updated - - -

    26.11.4.1 Χρόνοι Παράδοσης Υπηρεσιών Για τον υπολογισμό του SLA της υπηρεσίας VPU/FTTH, ορίζονται οι παρακάτω χρόνοι ολοκλήρωσης αιτημάτων. Ο χρόνος παράδοσης εκκινεί από την επόμενη εργάσιμη ημέρα (ΕΗ) κατάθεσης του αιτήματος από τον Τ.Π. στον ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ θα ολοκληρώνει τα αιτήματα στους πραγματικούς χρόνους που εμφανίζονται στον παρακάτω πίνακα: Α/Α Υπηρεσία Πραγματικός Χρόνος Παράδοσης (ΕΗ) Έναρξη Προθεσμίας 1 Ολοκλήρωση Επιθεώρησης Κτιρίου και παράδοση σχετικής μελέτης στο διαχειριστή/ιδιοκτήτη κτιρίου 10 Από την επόμενη ΕΗ κατάθεσης του αιτήματος στο Π/Σ ΟΤΕ 2 Παράδοση VPU/FTTΗ σε κτίριο που ο τελικός χρήστης και η Γενική Συνέλευση έχουν επιτρέψει την εκτέλεση των εργασιών 20 Από την επόμενη ΕΗ της ενημέρωσης του ΟΤΕ ότι μπορεί να προχωρήσει στις εργασίες 3 Ενεργοποίηση υπηρεσίας VPU/FTTΗ σε τελικό χρήστη αφού ο Τ.Π. έχει συνδέσει τον χρήστη στον οπτικό κατανεμητή 1 Για αιτήματα μέχρι της 11:00 εργάσιμης ημέρας, εντός ίδιας εργάσιμης ημέρας. Για αιτήματα μετά τις 11:00, εντός της επόμενης ΕΗ 4 Αλλαγή πακέτου 2 Από την επόμενη ΕΗ κατάθεσης του αιτήματος στο Π/Σ ΟΤΕ 5 Μετάβαση από VPU/FTTH Τ.Π.1 σε VPU/FTTH παρόχου Τ.Π.2 2 Από την επόμενη ΕΗ κατάθεσης του αιτήματος στο Π/Σ ΟΤΕ

    - - - Updated - - -

    https://www.eett.gr/opencms/opencms/.../AP835_009.pdf

    - - - Updated - - -

    Το τι κάνει ο κάθε ένας μας είναι αυτό που θεωρεί σωστό. Από την στιγμή που μου επιτρέπει το κράτος να κινηθώ με καταγγελία, αυτό έπραξα. Εσύ μπορεί να μην ήθελες να το κυνηγήσεις. Εγώ αντιθέτως θέλω να έχω αυτό που πληρώνω και αυτό που έχω συμφωνήσει. Για 2 μήνες δεν τους ενόχλησα. Μόλις πέρασαν όμως τους κυνηγάω.
    αν όμως διαβάσεις την ιστοσελίδα της δράσης ... στην οποία περιγράφει την διαδικασία ... θα καταλάβεις ότι είσαι λάθος φίλε μου γιατί υπάρχει χρονοδιάγραμμα συγκεκριμένο και αυτό (αν δεν με απατάει η μνήμη μου) είναι (3) τρεις μήνες για την ολοκλήρωση του έργου (ειδικά σε περίπτωση όπως την δική μου που εμπλέκονται δύο πάροχοι ένας που έχει την υποδομή και ένας που έχει την πρόσβαση/σύνδεση)

    δεν λέω ότι έκανες άσχημα με την καταγγελία στην ΕΕΤΤ αλλά καλό είναι να αφήνουμε την ΕΕΤΤ να κυνηγάει πραγματικά προβλήματα και όχι προβλήματα του τύπου δεν συνδέθηκα στους δύο μήνες αλλά στους τρεις θα τους κάνω καταγγελία...

    επίσης να ξέρεις ότι με την καταγγελία που έκανες στην ΕΕΤΤ (η οποία για μένα πιστεύω ότι θα σου γυρίσει μπούμερανγκ) γιατί ο ΟΤΕ θα σε καθυστερήσει και να θεωρείς τον εαυτό σου τυχερό αν έχεις συνδεθεί μέχρι τέλος του Σεπτεμβρίου γιατί εγώ πιστεύω ότι θα συνδεθείς από Οκτώβριο και μετά... και ο λόγος που δεν μπορεί να κάνει κάτι η ΕΕΤΤ είναι απλά τα συνεργεία που έχουν ιδιώτες εργολάβοι που συνεργάζονται με τους παρόχους έχουν αυξημένη δουλειά και δεν προλαβαίνουν ...

  11. #356
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Προφ. Ηλίας
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    H-300S
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν όμως διαβάσεις την ιστοσελίδα της δράσης ... στην οποία περιγράφει την διαδικασία ... θα καταλάβεις ότι είσαι λάθος φίλε μου γιατί υπάρχει χρονοδιάγραμμα συγκεκριμένο και αυτό (αν δεν με απατάει η μνήμη μου) είναι (3) τρεις μήνες για την ολοκλήρωση του έργου (ειδικά σε περίπτωση όπως την δική μου που εμπλέκονται δύο πάροχοι ένας που έχει την υποδομή και ένας που έχει την πρόσβαση/σύνδεση)

    δεν λέω ότι έκανες άσχημα με την καταγγελία στην ΕΕΤΤ αλλά καλό είναι να αφήνουμε την ΕΕΤΤ να κυνηγάει πραγματικά προβλήματα και όχι προβλήματα του τύπου δεν συνδέθηκα στους δύο μήνες αλλά στους τρεις θα τους κάνω καταγγελία...

    επίσης να ξέρεις ότι με την καταγγελία που έκανες στην ΕΕΤΤ (η οποία για μένα πιστεύω ότι θα σου γυρίσει μπούμερανγκ) γιατί ο ΟΤΕ θα σε καθυστερήσει και να θεωρείς τον εαυτό σου τυχερό αν έχεις συνδεθεί μέχρι τέλος του Σεπτεμβρίου γιατί εγώ πιστεύω ότι θα συνδεθείς από Οκτώβριο και μετά... και ο λόγος που δεν μπορεί να κάνει κάτι η ΕΕΤΤ είναι απλά τα συνεργεία που έχουν ιδιώτες εργολάβοι που συνεργάζονται με τους παρόχους έχουν αυξημένη δουλειά και δεν προλαβαίνουν ...
    Πιστεύω ότι απο τη στιγμή που η ΕΕΤΤ περιγράφει μια συγκεκριμένη διαδικασία που περιέχει ρητά χρονοδιαγράμματα, ο πάροχος που είναι εκτός διαδικασίας πρέπει να ελέγχεται. Είμαι σίγουρος ότι η απόφαση, όπως διατυπώθηκε, είναι προιόν διαβούλευσης με τους παρόχους. (Η δική μου εγκατάσταση χρειάστηκε 69 εργάσιμες)
    Επίσης πιστέυω οτι κατα πάσα πιθανότητα αυτος που έκανε τη περιγραφή στο site της δράσης δεν είχε καν ιδέα την ύπαρξη της συγκεκριμένης απόφασης (ή η απόφαση είναι μεταγενέστερη της ανάρτησης).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tabak : 30-08-19 στις 09:07.

  12. #357
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tabak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω ότι απο τη στιγμή που η ΕΕΤΤ περιγράφει μια συγκεκριμένη διαδικασία που περιέχει ρητά χρονοδιαγράμματα, ο πάροχος που είναι εκτός διαδικασίας πρέπει να ελέγχεται. Είμαι σίγουρος ότι η απόφαση, όπως διατυπώθηκε, είναι προιόν διαβούλευσης με τους παρόχους. (Η δική μου εγκατάσταση χρειάστηκε 69 εργάσιμες)
    Επίσης πιστέυω οτι κατα πάσα πιθανότητα αυτος που έκανε τη περιγραφή στο site της δράσης δεν είχε καν ιδέα την ύπαρξη της συγκεκριμένης απόφασης (ή η απόφαση είναι μεταγενέστερη της ανάρτησης).
    η ΕΕΤΤ είναι η αρμόδια αρχή σίγουρα έχει τον πρώτο και τελευταίο λόγο και δεν χωρά αμφισβήτηση

    απλά αν ένα έργο για να ολοκληρωθεί κανονικά υπό ιδεώδεις συνθήκες θέλει 60-70 ημέρες

    αλλά επειδή σε τέτοια έργα δεν υπάρχουν ιδεώδεις συνθήκες καθώς απαιτούνται άδειες από δήμους , πιθανόν να κολλήσει η διαδικασία με κανέναν ιδιότροπο διαχειριστή ή ιδιοκτήτη που δεν θα θέλει να γίνουν εργασίες στο ακίνητο

    πιθανόν να έχουν αυξημένο φόρτο εργασίας τα διάφορα συνεργεία

    θα πρέπει να είμαστε και εμείς χαλαροί λίγο μην το πάμε με το γράμμα του νόμου ειδικά όταν εκεί που πρέπει να πάμε με το γράμμα του νόμου σφυρίζουμε αδιάφορα...το συγκεκριμένο δημόσιο φόρουμ είναι γεμάτο με τέτοιες περιπτώσεις μην αναφερθώ...

  13. #358
    Εγγραφή
    14-03-2016
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote - FTTH Vodafon
    Router
    FRITZ!Box 5590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    η ΕΕΤΤ είναι η αρμόδια αρχή σίγουρα έχει τον πρώτο και τελευταίο λόγο και δεν χωρά αμφισβήτηση

    απλά αν ένα έργο για να ολοκληρωθεί κανονικά υπό ιδεώδεις συνθήκες θέλει 60-70 ημέρες

    αλλά επειδή σε τέτοια έργα δεν υπάρχουν ιδεώδεις συνθήκες καθώς απαιτούνται άδειες από δήμους , πιθανόν να κολλήσει η διαδικασία με κανέναν ιδιότροπο διαχειριστή ή ιδιοκτήτη που δεν θα θέλει να γίνουν εργασίες στο ακίνητο

    πιθανόν να έχουν αυξημένο φόρτο εργασίας τα διάφορα συνεργεία

    θα πρέπει να είμαστε και εμείς χαλαροί λίγο μην το πάμε με το γράμμα του νόμου ειδικά όταν εκεί που πρέπει να πάμε με το γράμμα του νόμου σφυρίζουμε αδιάφορα...το συγκεκριμένο δημόσιο φόρουμ είναι γεμάτο με τέτοιες περιπτώσεις μην αναφερθώ...
    Από 25/7 που έχει ολοκληρωθεί η κατασκευή της κάθετης από Vodafone αποκλειστική ευθύνη έχει ο ΟΤΕ. Ακόμα και αν δεν είχε ενημερώσει η Vodafone τον ΟΤΕ για την ολοκλήρωση της , ο ΟΤΕ θα πρέπει να ενδιαφέρεται για τον πελάτη της και να κάνει της απαραίτητες ενέργειες. Βασικά θα πρέπει να ενημερώνει τον πελάτη της. Όταν θα πάρω την απάντηση του ΟΤΕ θα καταλάβετε αν είχα λερωμένη τη φωλιά του....

  14. #359
    Εγγραφή
    08-08-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20 FTTH
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Σήμερα περάσαν τα δύο συνεργεία για την ολοκλήρωση της κάθετης εγκατάστασης σε όλους τους ορόφους της πολυκατοικίας.

    Από ότι φαίνεται κάθε βήμα θέλει τον μήνα του για να προχωρήσει.

    -------------

    03/04/19 έγινε η αρχική αίτηση στην COSMOTE και για το επόμενο 2ήμηνο δεν υπήρχε καμία ενημέρωση από τη μεριά τους για το πιο στάδιο βρίσκεται η αίτηση
    24/06/19 είχα μία κλήση από τους μηχανικούς για να ορίσουν ραντεβού για την επιθεώρηση κτιρίου (προφανώς δεν βρήκαν ποτέ τον διαχειριστή της πολυκατοικίας και αποφάσισαν να πάρουνε εμένα τηλέφωνο)
    19/07/19 έγινε η επιθεώρηση κτιρίου από τους μηχανικούς
    26/07/19 επικοινωνία από το NGA_Wholesale της Vodafone ότι έχουν χαθεί τα χαρτιά της επιθεώρησης κτιρίου από τον μηχανικό και αν μπορώ να τους στείλω τα πρωτότυπα με email.
    30/07/19 επιβεβαίωση παραλαβής εγγράφων από την Vodafone και παραπομπή μου στην Cosmote για ημερομηνία κάθετης εγκατάσταση
    27/08/19 τηλεφωνική επιβεβαίωση διαθεσιμότητας πρόσβασης στην πολυκατοικία από τον μηχανικό
    30/08/19 ολοκλήρωση κάθετης εγκατάστασης μέσα στην πολυκατοικία από εργολάβο και συνεργείο που έκανε τις συγκολλήσεις στις οπτικές

  15. #360
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rapid0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα περάσαν τα δύο συνεργεία για την ολοκλήρωση της κάθετης εγκατάστασης σε όλους τους ορόφους της πολυκατοικίας.

    Από ότι φαίνεται κάθε βήμα θέλει τον μήνα του για να προχωρήσει.

    -------------

    03/04/19 έγινε η αρχική αίτηση στην COSMOTE και για το επόμενο 2ήμηνο δεν υπήρχε καμία ενημέρωση από τη μεριά τους για το πιο στάδιο βρίσκεται η αίτηση
    24/06/19 είχα μία κλήση από τους μηχανικούς για να ορίσουν ραντεβού για την επιθεώρηση κτιρίου (προφανώς δεν βρήκαν ποτέ τον διαχειριστή της πολυκατοικίας και αποφάσισαν να πάρουνε εμένα τηλέφωνο)
    19/07/19 έγινε η επιθεώρηση κτιρίου από τους μηχανικούς
    26/07/19 επικοινωνία από το NGA_Wholesale της Vodafone ότι έχουν χαθεί τα χαρτιά της επιθεώρησης κτιρίου από τον μηχανικό και αν μπορώ να τους στείλω τα πρωτότυπα με email.
    30/07/19 επιβεβαίωση παραλαβής εγγράφων από την Vodafone και παραπομπή μου στην Cosmote για ημερομηνία κάθετης εγκατάσταση
    27/08/19 τηλεφωνική επιβεβαίωση διαθεσιμότητας πρόσβασης στην πολυκατοικία από τον μηχανικό
    30/08/19 ολοκλήρωση κάθετης εγκατάστασης μέσα στην πολυκατοικία από εργολάβο και συνεργείο που έκανε τις συγκολλήσεις στις οπτικές
    θέλει το χρόνο του (χοντρικά (3) τρεις μήνες αν κρίνω από μένα περιοχή παγκρατίου (βύρωνας/αθηναιών))

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από L.S.K. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από 25/7 που έχει ολοκληρωθεί η κατασκευή της κάθετης από Vodafone αποκλειστική ευθύνη έχει ο ΟΤΕ. Ακόμα και αν δεν είχε ενημερώσει η Vodafone τον ΟΤΕ για την ολοκλήρωση της , ο ΟΤΕ θα πρέπει να ενδιαφέρεται για τον πελάτη της και να κάνει της απαραίτητες ενέργειες. Βασικά θα πρέπει να ενημερώνει τον πελάτη της. Όταν θα πάρω την απάντηση του ΟΤΕ θα καταλάβετε αν είχα λερωμένη τη φωλιά του....
    δεν ξέρω ποιος έχει λερωμένη την φωλιά του ούτε είμαι αυτός που θα το κρίνω...

    πάνε βάση χρονοδιαγράμματος οι εργασίες σε κάθε έργο

    εσύ με την καταγγελία σου στην ΕΕΤΤ το μόνο που κατάφερες για μένα είναι να καθυστερήσεις το δικό σου έργο

    καθώς πριν από το τέλος Σεπτεμβρίου δεν θα λάβει απάντηση η ΕΕΤΤ

    άρα πριν το τέλος Οκτωβρίου μην περιμένεις να έχει ολοκληρωθεί...

Σελ. 24 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 414192223242526293444 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας