Σελ. 27 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 717222526272829323747 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 391-405 από 1160
  1. #391
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Δυστυχώς υπάρχει αρκετός στόκος στον εγκέφαλο. Δεν σκέφτονται ότι αυτό θα χρειαστεί στους ίδιους ή στους κληρονόμους τους (για μεγαλύτερους μιλάω) και μετά θα πρέπει να πληρώσουν ΑΚΡΙΒΑ για όλη την υποδομή (αφού τώρα είναι χρηματοδοτούμενη).
    Επίσης καλό θα είναι να ξέρετε ότι ο νόμος σας καλύπτει για να γίνει πέρασμα της καλωδίωσης.
    Εγώ είχα φτιάξει ένα χαρτί (και ως διαχειριστής και ξέρουν ότι είμαι μηχανογράφος) και το είχα βάλει στην είσοδο.
    ---
    NLS

  2. #392
    Εγγραφή
    30-06-2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    546
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis_sougias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κατάλαβα τι σχέση έχει ο ΟΤΕ με τα φρεάτια στον Πειραιά, ούτε τι θέλουν να μετρήσουν.
    Τη περιοχή γύρω από το κέντρο Αγ. Γεώργιος την έχει ο ΟΤΕ
    Πριν μερικές μέρες πέρναγε συνεργείο του οτε με ένα ανιχνευτή έχοντας γειώσει κάποιο ζεύγος στο καφάο από ότι κατάλαβα και ένα σχέδιο της καλωδίωσης στην περιοχή και σημειώναν από που μπαίνει ο χαλκός μέσα στις οικοδομές μέχρι τον κατανεμητή (σωλήνες κανάλια κτλπ) για να περάσουν από εκεί μέσα στην οικοδομή την οπτική επίσης σημείωναν στο πεζοδρόμιο από που ξεκινάει η είσοδος για να ανοίξουν φρεάτιο

    Oι περισσότεροι δεν τους άνοιγαν για να μπούν στις πυλωτές η στα ισόγεια για να μετρήσουν και να σημειώσουν τι και πως... από ότι είπε ο τεχνικός αυτοί θα χάσουν όταν θα το θέλουν θα τα σκάσουν για να πάρουν
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Deus : 11-09-19 στις 20:01.


  3. #393
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς υπάρχει αρκετός στόκος στον εγκέφαλο. Δεν σκέφτονται ότι αυτό θα χρειαστεί στους ίδιους ή στους κληρονόμους τους (για μεγαλύτερους μιλάω) και μετά θα πρέπει να πληρώσουν ΑΚΡΙΒΑ για όλη την υποδομή (αφού τώρα είναι χρηματοδοτούμενη).
    Επίσης καλό θα είναι να ξέρετε ότι ο νόμος σας καλύπτει για να γίνει πέρασμα της καλωδίωσης.
    Εγώ είχα φτιάξει ένα χαρτί (και ως διαχειριστής και ξέρουν ότι είμαι μηχανογράφος) και το είχα βάλει στην είσοδο.
    χαχα μια από τα ίδια στην δική μου πολυκατοικία στο Παγκράτι που είμαι διαχειριστής

    να σημειώσω σχετικά με την εγκατάσταση

    εμάς πέρασε από την είσοδο της πολυκατοικίας το καλώδιο καθώς δεν εξυπηρετούσε η "είσοδος" που οδηγεί στον παλιό κατανεμητή του χάλκινου καλωδίου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Deus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τη περιοχή γύρω από το κέντρο Αγ. Γεώργιος την έχει ο ΟΤΕ
    Πριν μερικές μέρες πέρναγε συνεργείο του οτε με ένα ανιχνευτή έχοντας γειώσει κάποιο ζεύγος στο καφάο από ότι κατάλαβα και ένα σχέδιο της καλωδίωσης στην περιοχή και σημειώναν από που μπαίνει ο χαλκός μέσα στις οικοδομές μέχρι τον κατανεμητή (σωλήνες κανάλια κτλπ) για να περάσουν από εκεί μέσα στην οικοδομή την οπτική επίσης σημείωναν στο πεζοδρόμιο από που ξεκινάει η είσοδος για να ανοίξουν φρεάτιο

    Oι περισσότεροι δεν τους άνοιγαν για να μπούν στις πυλωτές η στα ισόγεια για να μετρήσουν και να σημειώσουν τι και πως... από ότι είπε ο τεχνικός αυτοί θα χάσουν όταν θα το θέλουν θα τα σκάσουν για να πάρουν
    ακριβώς αυτό θα συμβεί

    γιατί τώρα είναι χρηματοδοτούμενη/επιδοτούμενη

    αργότερα θα θες να σου περάσουν το καλώδιο από την αναμονή και να σου βάλουν την απαραίτητη υποδομή

    και τότε θα σου λένε πλήρωσε γιατί ήσουν "στόκος" και δεν ήθελες τότε που ήταν δωρεάν...

  4. #394
    Εγγραφή
    08-08-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20 FTTH
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Εγώ ξεκίνησα τα τηλέφωνα προς όλες τις κατευθύνσεις γιατί όπως το κόβω θα πάρει κανένα μήνα μέχρι να έρθουν για την εξωτερική σύνδεση...
    Δυστυχώς έχω την αίτηση από Cosmote οπότε έχει πολλούς ενδιάμεσους το θέμα, και η επικοινωνία με την COSMOTE καταλήγει στο ότι δεν έχουν feedback από την Vodafone οπότε δεν ξέρουν τι γίνεται.

    Από τον εργολάβο που είχε έρθει για την εγκατάσταση στην πολυκατοικία, είχα την ενημέρωση ότι γενικά το έργο είναι της τάξης των 3k euro αν θα το αναλάμβανε ιδιωτικά (εκτός επιδότησης) να το υλοποιήσει μέσα στην πολυκατοικία (4 όροφοι).
    Δεν μπορώ να φανταστώ τι έχει να γίνει αν πέσει τέτοιο νούμερο στην συνέλευση μίας πολυκατοικίας, όταν λήξει η επιδότηση.

    -------------

    03/04/19 έγινε η αρχική αίτηση στην COSMOTE και για το επόμενο 2ήμηνο δεν υπήρχε καμία ενημέρωση από τη μεριά τους για το πιο στάδιο βρίσκεται η αίτηση
    24/06/19 είχα μία κλήση από τους μηχανικούς για να ορίσουν ραντεβού για την επιθεώρηση κτιρίου (προφανώς δεν βρήκαν ποτέ τον διαχειριστή της πολυκατοικίας και αποφάσισαν να πάρουνε εμένα τηλέφωνο)
    19/07/19 έγινε η επιθεώρηση κτιρίου από τους μηχανικούς
    26/07/19 επικοινωνία από το NGA_Wholesale της Vodafone ότι έχουν χαθεί τα χαρτιά της επιθεώρησης κτιρίου από τον μηχανικό και αν μπορώ να τους στείλω τα πρωτότυπα με email.
    30/07/19 επιβεβαίωση παραλαβής εγγράφων από την Vodafone και παραπομπή μου στην Cosmote για ημερομηνία κάθετης εγκατάσταση
    27/08/19 τηλεφωνική επιβεβαίωση διαθεσιμότητας πρόσβασης στην πολυκατοικία από τον μηχανικό
    30/08/19 ολοκλήρωση κάθετης εγκατάστασης μέσα στην πολυκατοικία από εργολάβο και συνεργείο που έκανε τις συγκολλήσεις στις οπτικές

  5. #395
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rapid0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ξεκίνησα τα τηλέφωνα προς όλες τις κατευθύνσεις γιατί όπως το κόβω θα πάρει κανένα μήνα μέχρι να έρθουν για την εξωτερική σύνδεση...
    Δυστυχώς έχω την αίτηση από Cosmote οπότε έχει πολλούς ενδιάμεσους το θέμα, και η επικοινωνία με την COSMOTE καταλήγει στο ότι δεν έχουν feedback από την Vodafone οπότε δεν ξέρουν τι γίνεται.

    Από τον εργολάβο που είχε έρθει για την εγκατάσταση στην πολυκατοικία, είχα την ενημέρωση ότι γενικά το έργο είναι της τάξης των 3k euro αν θα το αναλάμβανε ιδιωτικά (εκτός επιδότησης) να το υλοποιήσει μέσα στην πολυκατοικία (4 όροφοι).
    Δεν μπορώ να φανταστώ τι έχει να γίνει αν πέσει τέτοιο νούμερο στην συνέλευση μίας πολυκατοικίας, όταν λήξει η επιδότηση.

    -------------

    03/04/19 έγινε η αρχική αίτηση στην COSMOTE και για το επόμενο 2ήμηνο δεν υπήρχε καμία ενημέρωση από τη μεριά τους για το πιο στάδιο βρίσκεται η αίτηση
    24/06/19 είχα μία κλήση από τους μηχανικούς για να ορίσουν ραντεβού για την επιθεώρηση κτιρίου (προφανώς δεν βρήκαν ποτέ τον διαχειριστή της πολυκατοικίας και αποφάσισαν να πάρουνε εμένα τηλέφωνο)
    19/07/19 έγινε η επιθεώρηση κτιρίου από τους μηχανικούς
    26/07/19 επικοινωνία από το NGA_Wholesale της Vodafone ότι έχουν χαθεί τα χαρτιά της επιθεώρησης κτιρίου από τον μηχανικό και αν μπορώ να τους στείλω τα πρωτότυπα με email.
    30/07/19 επιβεβαίωση παραλαβής εγγράφων από την Vodafone και παραπομπή μου στην Cosmote για ημερομηνία κάθετης εγκατάσταση
    27/08/19 τηλεφωνική επιβεβαίωση διαθεσιμότητας πρόσβασης στην πολυκατοικία από τον μηχανικό
    30/08/19 ολοκλήρωση κάθετης εγκατάστασης μέσα στην πολυκατοικία από εργολάβο και συνεργείο που έκανε τις συγκολλήσεις στις οπτικές
    Φίλε μου ας πρόσεχαν (όποιοι δεν θα έχουν το μυαλό / γνώση) και θελήσουν να βάλουν όταν λήξει η χρηματοδότηση/επιδότηση θα πληρώσουν ότι τους ζητηθεί αλλιώς θα μείνουν στο αρχαίο δίκτυο χαλκού με ότι ταχύτητες έχουν...

    τώρα και τον επόμενο χρόνο (ίσως πάρει και άλλη παράταση) είναι χρηματοδοτούμενη/επιδοτούμενη άρα δεν υπάρχει καμία δικαιολογία να μην γίνει η εγκατάσταση στα ακίνητα

    καταρχήν συμφέρει τους ιδιοκτήτες γιατί η εγκατάσταση οπτικών ινών στα ακίνητα και κατά συνέπεια στα διαμερίσματα δίνει ένα + (θετικό) στην αξία του ακινήτου και αν π.χ ενοικιάζεται μέσω του Airbnb τότε μετράει...

  6. #396
    Εγγραφή
    14-03-2016
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote - FTTH Vodafon
    Router
    FRITZ!Box 5590
    Καλησπέρα,

    Έχουμε και λέμε :

    6/5/2019 έγινε αποστολή email με τα δικαιολογητικά σε OTE.
    9/5/2019 κάνει o OTE αίτηση σε Vodafone.
    28/5/2019 γίνετε επιθεώρηση κτιρίου. Ο εργολάβος με ενημερώνει ότι σε 20 με 30 ημερες θα περάσει για την κατασκευή.
    22/7/2019 με καλεί ο εργολάβος τις Vodafone και κλείνουμε για αύριο 24/7/2019 ραντεβού για την κατασκευή τις οπτικής.
    24-25/7/2019 Ο εργολάβος της Vodafone κατασκευάζει την κάθετη.
    26/7/2019 Μετά την κατασκευή ενημερώνω τον ΟΤΕ τηλεφωνικά και περιμένω το επόμενο συνεργείο.
    12/8/2019 Καταγγελία σε ΕΕΤΤ για καθυστέρηση της κατασκευής της καλωδίωσης βάση RUO που είναι υποχρεωμένοι οι παροχή να ακολουθούν.
    28/8/2019 email από ΕΕΤΤ για παράδοση της καταγγελία μου σε ΟΤΕ και ενημέρωση ότι μέχρι 25/9 θα πρέπει ο ΟΤΕ να μου απαντήσει επίσημος.
    29/8/2019 Τυχαία με καλεί ο εργολάβος του ΟΤΕ 1 ημερα μετά την παραλαβή της καταγγελίας για να μου κλείσει ραντεβού. Το ραντεβού κλείστηκε για 12/9/2019 στις 08:00 το πρωί.
    12/9/2019 08:10 3 τεχνικοί παρουσιάζονται στο χώρο μου και ένας ακόμα κάθεται στο αμάξι ( λόγο λαϊκής αγοράς δεν είχε parking). 09:30 έχουν παραδώσει την οριζόντια καλωδίωση.
    13/9/2019 11:30 καλώ τον ΟΤΕ και τον ενημερώνω ότι πλέον περιμένω τον τεχνικό τους με τον εξοπλισμό για να ολοκληρωθεί το FTTH.

    to be continued...

  7. #397
    Εγγραφή
    08-08-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20 FTTH
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    L.S.K. την σύνδεση της πολυκατοικίας με το δίκτυο στο δρόμο την έχεις ολοκληρώσει;

  8. #398
    Εγγραφή
    14-03-2016
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote - FTTH Vodafon
    Router
    FRITZ!Box 5590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rapid0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    L.S.K. την σύνδεση της πολυκατοικίας με το δίκτυο στο δρόμο την έχεις ολοκληρώσει;
    24-25/7/2019 Ο εργολάβος της Vodafone κατασκευάζει την κάθετη.
    Σπάσανε 3 πλάκες από το πεζοδρόμιο και έγινε και η σύνδεση. Έγινε και αποκατάσταση του πεζοδρομίου.

  9. #399
    Εγγραφή
    08-08-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20 FTTH
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    ΚΚ εδώ φτιάξανε εσωτερικά στην πολυκατοικία και έχουν αφήσει μία αναμονή έξω ... οπότε υποθέτω περιμένω άλλο συνεργείο κάποια στιγμή για την εξωτερική σύνδεση ...

  10. #400
    Εγγραφή
    06-10-2005
    Περιοχή
    ΚΑΣΤΕΛΛΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.733
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    9,45(dB) / 31,5(dB)
    μια ισως χαζη ερωτηση.καλες οι οπτικες που εαν συνδεθει μια συσκευη ΜΕ ETHERNET πανω στο ρουτερ θα εχει καλες ταχυτητες.τι γινεται ομως με τα δωματια που ειναι μακρια απο το ρουτερ?οι ταχυτητες θα ειναι τραγικες οπως τωρα?(μπαμπα παλι λαγκαρω!) το ping στις ασυρματες συσκευες θα ειναι καλο?

  11. #401
    Εγγραφή
    14-03-2016
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote - FTTH Vodafon
    Router
    FRITZ!Box 5590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fuorigioco1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια ισως χαζη ερωτηση.καλες οι οπτικες που εαν συνδεθει μια συσκευη ΜΕ ETHERNET πανω στο ρουτερ θα εχει καλες ταχυτητες.τι γινεται ομως με τα δωματια που ειναι μακρια απο το ρουτερ?οι ταχυτητες θα ειναι τραγικες οπως τωρα?(μπαμπα παλι λαγκαρω!) το ping στις ασυρματες συσκευες θα ειναι καλο?
    Ανάλογος τι router και κάρτα δικτύου έχεις. Αν έχεις σοβαρό hardware θα έχεις και καλές ταχύτητες με low ping. Αν έχεις την σαβούρα που δίνει ο κάθε πάροχος θα έχεις προβλήματα.

  12. #402
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fuorigioco1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια ισως χαζη ερωτηση.καλες οι οπτικες που εαν συνδεθει μια συσκευη ΜΕ ETHERNET πανω στο ρουτερ θα εχει καλες ταχυτητες.τι γινεται ομως με τα δωματια που ειναι μακρια απο το ρουτερ?οι ταχυτητες θα ειναι τραγικες οπως τωρα?(μπαμπα παλι λαγκαρω!) το ping στις ασυρματες συσκευες θα ειναι καλο?
    Στο FTTH αλλάζει το εξωτερικό δίκτυο (WAN). Στο LAN προφανώς ισχύει ό,τι κάνεις εσύ. Εάν πάντως σε ενδιαφέρει καλή συνδεσιμότητα των απομακρυσμένων συσκευών, η βέλτιστη λύση είναι καλώδιο, διαφορετικά καλό ασύρματο δίκτυο (ενδεικτικά WiFi 5, dual band), αλλά εξαρτάται και από τα άλλα ασύρματα δίκτυο που έχει στον χώρο σου...

  13. #403
    Εγγραφή
    06-10-2005
    Περιοχή
    ΚΑΣΤΕΛΛΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.733
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    9,45(dB) / 31,5(dB)
    μαλιστα ....ενημερωση σημερα με πηραν απο wind οτι αυριο θα ερθουν καποια στιγμη μετα της 8πμ να κανου εργασιες στην πολυκατοικια και να ειμαι σπιτι!τι θα κανουν ξερουμε?στις διπλανες βαζουν κατι γκρι κουτια στους εξωτερικους τοιχους καθε οροφου.

  14. #404
    Εγγραφή
    08-08-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20 FTTH
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Κατά την διάρκεια της κάθετης εγκατάστασης κάνουν την όδευση από τον δρόμο προς την πολυκατοικία μέχρι το κεντρικό Flexbox και στην συνέχεια κάθετα σε κάθε όροφο το αντίστοιχο Floorbox. Αφού ολοκληρωθεί η όδευση θα περάσουν και οπτική ίνα και θα περάσει και ένα δεύτερο συνεργείο να κάνει και τις εσωτερικές κολλήσεις. Αν έχεις και εξωτερικά αναμονή για το FTTH λογικά θα συνδέσουν και αυτό.

  15. #405
    Εγγραφή
    06-10-2005
    Περιοχή
    ΚΑΣΤΕΛΛΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.733
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    9,45(dB) / 31,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rapid0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά την διάρκεια της κάθετης εγκατάστασης κάνουν την όδευση από τον δρόμο προς την πολυκατοικία μέχρι το κεντρικό Flexbox και στην συνέχεια κάθετα σε κάθε όροφο το αντίστοιχο Floorbox. Αφού ολοκληρωθεί η όδευση θα περάσουν και οπτική ίνα και θα περάσει και ένα δεύτερο συνεργείο να κάνει και τις εσωτερικές κολλήσεις. Αν έχεις και εξωτερικά αναμονή για το FTTH λογικά θα συνδέσουν και αυτό.
    πριν μια εβδομαδα ειχαν σκαψει απο τον δρομο καθετα προς της πολυκατοικια και βαλανε εναν μαυρο σωληνα που τον σκεπασαν μετα αλλα εξεχει λιγο στην εξοδο του κοντα στην εισοδο της πυλωτης..εκει ειμαστε τωρα .σημερα δεν εχουν ερθει ακομα.

Σελ. 27 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 717222526272829323747 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας