Σελ. 11 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 1159
  1. #151
    Εγγραφή
    09-05-2013
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    liakos356
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Εκείνοι με Vodafone ήταν τυχεροι και δεν χρειάζεται να περιμένουν τους ενδιάμεσους. Ξέρει κανείς αν σε περίπτωση αλλαγής παρόχου χάνεις την επιδότηση?

  2. #152
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Φυσικά την χάνεις σε φορητότητα. Το κουπόνι ισχύει μία μόνο φορά ανά σύνδεση και δεν γίνεται φορητότητα. Εκτός αν κάνεις μεταφορά της γραμμής σε άλλη περιοχή που καλύπτει η δράση και στον ίδιο πάροχο.

  3. #153
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    275
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Πάντως, παρότι όταν έκανα αίτηση στην Κοσμοτέ για να συνδεθώ, δήλωσα και το κουπόνι του sfbb, στο σάιτ του τελευταίου δεν αναφέρεται ότι έχω κάνει κάποια παραγγελία. Προφανώς αν δεν ενεργοποιηθεί η υπηρεσία, η Κοσμοτέ δεν το καταχωρεί. Οπότε ίσως και να μην χάνεται η επιδότηση αν καταγγείλεις τη σύμβαση πριν ενεργοποιηθείς. Φυσικά δεν αξίζει το ρίσκο. Εγώ θα το σκεφτώ αν τις επόμενες μέρες δεν λυθεί το πρόβλημά μου, γιατί προφανώς σημαίνει ότι δεν ξέρουν τι φταίει, οπότε καλυτερα να απευθυνθώ στο Βόνταφον, που είναι δικό της το δίκτυο.

  4. #154
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έχεις υπογράψει κάποιο χαρτί όταν έκανες το αίτημα στον πάροχο; Αν ναι, τότε το κουπόνι δεν ακυρώνεται παρά μόνο από τον πάροχο.
    Αν δεν έχεις υπογράψει τίποτα, θα πρέπει να έρθεις σε επικοινωνία με την δράση για το τι προβλέπεται, διότι στους όρους δεν υπάρχει πουθενά κάτι σχετικό για ακύρωση (ή καταγγελία) εκ μέρους του πελάτη πριν την έναρξη της υπηρεσίας.
    Τουναντίον υπάρχει ρητή αναφορά ότι αν για οποιονδήποτε λόγο διακοπεί ενεργή σύνδεση, "ο πάροχος λαμβάνει την επιδότηση του δικαιούχου του κουπονιού ενίσχυσης μόνο για την περίοδο για την οποία είναι ενεργή η παρεχόμενη υπηρεσία και ο πελάτης χάνει το δικαίωμα επιδότησης για το εναπομένον χρονικό διάστημα μέχρι το τέλος της δράσης".

  5. #155
    Εγγραφή
    09-05-2013
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    liakos356
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Απ' ότι φαίνεται υπάρχει ανικανότητα στην παροχή διαφημιζόμενων υπηρεσιών. Το ελάχιστο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ενημερώσουμε πιθανούς μελλοντικούς πελάτες - θύματα ως προς τι να περιμένουν. Δεδομένου ότι πλέον είμαστε στο μέσο του καλοκαιριού και μετά έρχεται ο Αύγουστος, είναι λογικό να υποθέσουμε ότι δεν θα υπάρξει ολοκλήρωση του αιτήματος μου εντός ενος λογικού χρονικού πλαισίου. Στο sfbb.gr υπάρχει φόρμα παραπόνων. Κατέθεσα το εξής κείμενο :

    Καλησπέρα σας

    Η εταιρεία Cosmote , στην οποία την τρέχουσα περίοδο είμαι συνδρομητής έχει αναλάβει την αναβάθμιση της γραμμής μου σε οπτική ίνα. Στην εν λόγω εταιρία έχω καταθέσει το κουπόνι της δράσης sfbb.gr από τις 01/04/2019. Εώς την σημερινή ημερομηνία ( 01/07/2019 ) έχουν ολοκληρωθεί οι εργασίες εγκατάστασης στο διαμέρισμα και παρόλα αυτά δεν έχει παραδοθεί ο εξοπλισμός από την εν λόγω εταιρεία προκειμένου να έχω πρόσβαση στο διαδίκτυο. Ως εκ τούτου, το κουπόνι δεν έχει εξαργυρωθεί καθώς τελώ υπό απλή adsl σύνδεση.

    Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν δύναται να ισχύσει το υπάρχον ΜΗ-εξαργυρωμένο κουπόνι σε νέο πάροχο, καθώς η εταιρεία COSMOTE αδυνατεί να ολοκληρώσει την εγκατάσταση εντός εύλογου χρονικού πλαισίου. Επίσης ποια είναι η νομική κάλυψη που μου παρέχεται σε περίπτωση διένεξης με την εν λόγω αναξιόπιστη εταιρεία.
    Μετά το επόμενο βήμα είναι καταγγελία στην ΕΕΤΤ, όχι ότι θα γίνει ή θα αλλάξει κάτι, αλλά να υπάρχει ένα ιστορικό για τις νέες γενιές όταν αποφασίσουν να μπλέξουν με αυτές τις εταιρείες.

  6. #156
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Μη πήρε σήμερα ο τεχνικός της Cosmote για να περάσει την οπτική μέσα στο διαμέρισμα...
    Την επόμενη Τρίτη. Για να δούμε...
    ---
    NLS

  7. #157
    Εγγραφή
    09-05-2013
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    liakos356
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Με πήραν το πρωί από τη δράση του SFBB για να με ενημερώσουν σχετικά με την εξαργύρωση του κουπονιού και τη φορητότητα. Το συμπέρασμα ήταν ότι σε περίπτωση που δεν το έχει εξαργηρώσει ο πάροχος, τότε μπορεί να γίνει η μεταφορά του στη νέα εταιρεία. Με άλλα λόγια, αν έχεις δώσει τα στοιχεία σου στην Cosmote και εκείνη σε έχει στην αναμονή για ένα εξάμηνο, μπορείς πολύ όμορφα να κάνεις αίτηση φορητότητας και να βάλεις το κουπόνι σου στη νέα εταιρεία.

    Προφανώς και η Cosmote δεν θα το θέλει αυτό και θα προβάλει κάθε δυνατή δικαιολογία και αντίδραση, αλλά τυπικά μπορεί να γίνει.

  8. #158
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Προσωπικά πιστεύω ότι δεν έχει νόημα για πίεση χρόνου.
    Όπου και να πας, θα μπεις στο queue πίσω από όσους είναι ήδη στον πάροχο που θα πας.

    Επίσης προσωπικά πιστεύω ότι ένας μήνας πάνω, ένας κάτω, δεν έγινε και τίποτα (αν δεν υπάρχουν άλλα παράπονα). Αλλά αυτό είναι υποκειμενικό στον καθένα.
    Έχοντας ξεκινήσει από 1200 baud και μόνο η σκέψη ότι μπαίνει υποδομή που σε λίγα χρόνια μπορεί να μας δώσει gigabit+, είμαι χαλαρός σε θέματα χρονικά.
    ---
    NLS

  9. #159
    Εγγραφή
    09-05-2013
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    liakos356
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μόλις κατατέθηκε και η καταγγελία στην ΕΕΤΤ για αδικαιολόγητη καθυστέρηση. Ύμαρτον, ένα router έχουν να φέρουν.

    Όσο για την στωικότητα απέναντι σε χρόνιες παθογένειες των ελληνικών τηλεπικοινωνιακών εταιρειών, το μόνο που μπορώ να απαντήσω είναι ότι το κάνω για το καλό τους, μήπως και φτάσουν την μισή ταχύτητα και αξιοπιστία των υπόλοιπων εταιρειών των βαλκανίων.

  10. #160
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Καλά κάνεις, δεν σε κατηγορώ. Απλώς δεν βλέπω διαφορά μεταξύ τους.

    Για να το πάω στην περίπτωση μου... να υποθέσω αυτός που θα έρθει την Τρίτη να περάσει την ίνα μέσα, ΔΕΝ θα μου αφήσει και εξοπλισμό ε;
    ---
    NLS

  11. #161
    Εγγραφή
    09-05-2013
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    liakos356
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αλίμονο, στο ίδιο καζάνι βράζουμε.

    Αν είσαι στην ίδια περίπτωση με εμένα ( ΚΑΦΑΟ VODA, πάροχος Cosmote ), τότε όχι. Δεν θα σου φέρει τον εξοπλισμό. Θα έρθει να κάνει την εγκατάσταση, να μετρήσει ότι η πρίζα δεν έχει απώλειες, να πάρει φωτογραφίες και να επιβεβαιώσει ότι από την πλευρά του, όλα δουλεύουν σωστά. Μετα η voda θα στείλει την ολοκλήρωση στη cosmote και θα έρθουν οι δικοί της για να βάλουν το optical 2 ethernet adapter στο πριζάκι σου. Στην ουσία να επιβεβαιώσουν ότι έχεις καλή σύνδεση και να σου ανοίξουν την οπτική γραμμή.

    - - - Updated - - -

    Απο φιλο με inalan, στη Κυψέλη. Εκανε την αίτηση οταν εγω ειχα ξεκινήσει τα πρωτα καντήλια και σε 10 μερες ειχε αυτη τη ταχύτητα σπίτι του.

    Και πληρωνε εσυ γερμανικά μνημόνια τσοπανε!!!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20190702-223935.jpg  


  12. #162
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Προφ. Ηλίας
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    H-300S
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tabak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Update 20.6 Χτες ολοκληρώθηκε η κάθετη εγκατάσταση στο κτήριο (είχε προηγηθεί τηλ. επικοινωνία την προηγούμενη εβδομάδα) και η σύνδεση με τη γραμμή που περνά από το δρόμο (τα σκαψίματα στο πεζοδρόμιο έγιναν και αυτά τη προηγούμενη εβδομάδα). Τώρα λοιπόν έχουμε αναμονή για την οριζόντια σύνδεση στο διαμέρισμα + παραλαβή εξοπλισμού, αλλά και για το συνεργείο που θα αποκαταστήσει τις πλάκες του πεζοδρομίου (ναι, η διαδρομή της γραμμής από το δρόμο είναι καλυμμένη μόνο με χώμα).
    Update 3.7.2019. Είναι γεγονός. Συμπληρώθηκαν σήμερα 90 ημέρες από την αίτηση στη Cosmote, και ακόμη δεν έχω οριζόντια εγκατάσταση ούτε και καμία άλλη επικοινωνία από μέρους της εταιρείας. Μάλλον όχι, με ενημέρωσαν ότι θα με ενημερώσουν για την καθυστέρηση...
    Σήμερα έκανα αίτηση φορητότητας στη VODAFONE. Cosmote τέλος δια παντός.

  13. #163
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tabak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Update 3.7.2019. Είναι γεγονός. Συμπληρώθηκαν σήμερα 90 ημέρες από την αίτηση στη Cosmote, και ακόμη δεν έχω οριζόντια εγκατάσταση ούτε και καμία άλλη επικοινωνία από μέρους της εταιρείας. Μάλλον όχι, με ενημέρωσαν ότι θα με ενημερώσουν για την καθυστέρηση...
    Σήμερα έκανα αίτηση φορητότητας στη VODAFONE. Cosmote τέλος δια παντός.
    το FTTH είναι μέσω της δράσης sfbb.gr?

  14. #164
    Εγγραφή
    04-11-2011
    Περιοχή
    Πειραιάς,Πασαλιμάνι
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    Path Level
    Fastpath
    Λοιπόν, έχω κάνει αίτηση από 30/3 (την πρώτη μέρα που έγινε διαθέσιμη η υπηρεσία) και όπως είπα σε άλλο post ήρθαν για την οριζόντια εγκατάσταση και μου είπαν ότι έχει γίνει λάθος στην κάθετη και έφυγαν χωρίς να κάνουν τίποτα.
    Σήμερα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν απο την Cosmote να ξανακάνω αίτηση γιατί έχει γίνει τεχνικό λάθος??!??!?!?! Μπαίνω στον 4ο μήνα και ακόμα δεν έχει γίνει σωστά η κάθετη εγκατάσταση και μου λένε να ξανακάνω αίτηση?
    Υπάρχει πουθενά αυτό? Έχω τρελαθεί, δεν ξέρω τι να τους πω...

  15. #165
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, έχω κάνει αίτηση από 30/3 (την πρώτη μέρα που έγινε διαθέσιμη η υπηρεσία) και όπως είπα σε άλλο post ήρθαν για την οριζόντια εγκατάσταση και μου είπαν ότι έχει γίνει λάθος στην κάθετη και έφυγαν χωρίς να κάνουν τίποτα.
    Σήμερα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν απο την Cosmote να ξανακάνω αίτηση γιατί έχει γίνει τεχνικό λάθος??!??!?!?! Μπαίνω στον 4ο μήνα και ακόμα δεν έχει γίνει σωστά η κάθετη εγκατάσταση και μου λένε να ξανακάνω αίτηση?
    Υπάρχει πουθενά αυτό? Έχω τρελαθεί, δεν ξέρω τι να τους πω...
    Κάνε καταγγελία στίν ΕΕΤΤ...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε καταγγελία στίν ΕΕΤΤ...
    Και Κάνε αίτηση σε άλλο Πάροχο

Σελ. 11 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας