Σελ. 64 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 44545962636465666974 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 946-960 από 1160
  1. #946
    Εγγραφή
    13-12-2017
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Καλημέρα σας

    Μόλις μου ήρθε το αυτοματοποιημένο μήνυμα από το sfbb ότι υπάρχει δυνατότητα εξαργύρωσης του κουπονιού. Και βλέπω ότι ο ΟΤΕ που με ενδιαφέρει δίνει τη δυνατότητα. Από εδώ και πέρα ποιες είναι οι επόμενες κινήσεις μου; Και ατομικά αλλά κ σε σχέση με την πολυκατοικία;

    Ευχαριστώ για τη βοήθεια

  2. #947
    Εγγραφή
    08-08-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20 FTTH
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Αν είσαι ιδιοκτήτης λες στον διαχειριστή ότι θα επικοινωνήσει μαζί του ο μηχανικός για να δει πως θα γίνει η εγκατάσταση στην πολυκατοικία και ζητάς κάποιο κινητό τηλέφωνο για επικοινωνία.
    Αν δεν είσαι ιδιοκτήτης μιλάς με τον ιδιοκτήτη να έχεις το Ok από αυτόν και στην συνέχεια ενημερώνεις και τον διαχειριστή.

    Μετά κάνεις μία γύρα στο thread από την πρώτη σελίδα για να σου ανέβει λίγο το ηθικό , χεχε. Και ξεκινάς τον αγώνα προς το FTTH

  3. #948
    Εγγραφή
    29-03-2020
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εγώ το ηθικό όντως θα του το ανεβάσω του φίλου, καθώς 2 Μαΐου έγινε διαθέσιμο στο site της Cosmote το πακέτο των 100/10, και σήμερα 28 Μαΐου ήρθε ο τεχνικός για την τελική σύνδεση του router. Συν τω ότι κατά το τρύπημα του τοίχου στον όροφο μου για την εγκατάσταση του box πέτυχαν καλώδιο παροχής ρεύματος και αυτή η ζημιά μας καθυστέρησε 6 μέρες.

    Υπομονή, επιμονή και καλό πνεύμα να υπάρχει στην όλη διαδικασία και λύση βρίσκεται!

  4. #949
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NikolasGn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ το ηθικό όντως θα του το ανεβάσω του φίλου, καθώς 2 Μαΐου έγινε διαθέσιμο στο site της Cosmote το πακέτο των 100/10, και σήμερα 28 Μαΐου ήρθε ο τεχνικός για την τελική σύνδεση του router. Συν τω ότι κατά το τρύπημα του τοίχου στον όροφο μου για την εγκατάσταση του box πέτυχαν καλώδιο παροχής ρεύματος και αυτή η ζημιά μας καθυστέρησε 6 μέρες.

    Υπομονή, επιμονή και καλό πνεύμα να υπάρχει στην όλη διαδικασία και λύση βρίσκεται!
    καλά δεν είδαν το "κουτί" που συνήθως υποδουλώνει ότι υπάρχει καλώδιο ρεύματος?

  5. #950
    Εγγραφή
    29-03-2020
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Στον όροφο δεν υπαρχει

  6. #951
    Εγγραφή
    05-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100.000/10.000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    SNR / Attn
    11(dB) / 14,4(dB)
    Περιοχη Αγ. Διονυσης: διαθεσιμοτητα περιοχης απο καμπινα οπτικων OTE- WIND. Ενας ενοικος εκανε αιτηση αλλαγης στον ΟΤΕ σε οπτικη. Ηρθε υπεργολαβος συνεννοηθηκαμε εφτιαξε αναμονες σε καθε οροφο (κουτι cosmote) και στον αιτουντα περασαν το καλωδιο μεχρι το διαμερισμα. Η εργασια για την πολυκατοικια και τους οροφους χωρις καμμια χρεωση τα καλωδια των οπτικων περασαν μεσα απο τις μεταλλικες μπαρες (καγκελα) της κοινοχρηστης σκαλας. Η διαδικασια μου εκανε αρκετα απλη, ειμαι ο διαχειριστης εβαλαν και κουτι καινουργιο στην εισοδο για τις γραμμες διπλα στο παλιο κλασσικο. Οταν μπηκε η καμπινα το φθινοπωρο , το συνεργειο του ΟΤΕ ειχε τραβηξει το καλωδιο της οπτικης μεχρι το παλιο κουτι (σαν αναμονη). Εγω επειδη εχω Vodafone θα αναμενω οταν θα ερθει και η Vodafone σαν διαθεσιμοτητα στην περιοχη. Απλα αναφερω την ολη διαδικασια γιατι βλεπω καποια ποστ που δειχνουν αρκετο μπερδεμα

  7. #952
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyhap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιοχη Αγ. Διονυσης: διαθεσιμοτητα περιοχης απο καμπινα οπτικων OTE- WIND. Ενας ενοικος εκανε αιτηση αλλαγης στον ΟΤΕ σε οπτικη. Ηρθε υπεργολαβος συνεννοηθηκαμε εφτιαξε αναμονες σε καθε οροφο (κουτι cosmote) και στον αιτουντα περασαν το καλωδιο μεχρι το διαμερισμα. Η εργασια για την πολυκατοικια και τους οροφους χωρις καμμια χρεωση τα καλωδια των οπτικων περασαν μεσα απο τις μεταλλικες μπαρες (καγκελα) της κοινοχρηστης σκαλας. Η διαδικασια μου εκανε αρκετα απλη, ειμαι ο διαχειριστης εβαλαν και κουτι καινουργιο στην εισοδο για τις γραμμες διπλα στο παλιο κλασσικο. Οταν μπηκε η καμπινα το φθινοπωρο , το συνεργειο του ΟΤΕ ειχε τραβηξει το καλωδιο της οπτικης μεχρι το παλιο κουτι (σαν αναμονη). Εγω επειδη εχω Vodafone θα αναμενω οταν θα ερθει και η Vodafone σαν διαθεσιμοτητα στην περιοχη. Απλα αναφερω την ολη διαδικασια γιατι βλεπω καποια ποστ που δειχνουν αρκετο μπερδεμα
    Αν επικοινωνήσεις με την Vodafone;; Γιατί γενικά ποτέ δεν ενημερώνει το σύστημα της, και ποτέ δεν βγάζει διαθεσιμότητα.

  8. #953
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyhap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιοχη Αγ. Διονυσης: διαθεσιμοτητα περιοχης απο καμπινα οπτικων OTE- WIND. Ενας ενοικος εκανε αιτηση αλλαγης στον ΟΤΕ σε οπτικη. Ηρθε υπεργολαβος συνεννοηθηκαμε εφτιαξε αναμονες σε καθε οροφο (κουτι cosmote) και στον αιτουντα περασαν το καλωδιο μεχρι το διαμερισμα. Η εργασια για την πολυκατοικια και τους οροφους χωρις καμμια χρεωση τα καλωδια των οπτικων περασαν μεσα απο τις μεταλλικες μπαρες (καγκελα) της κοινοχρηστης σκαλας. Η διαδικασια μου εκανε αρκετα απλη, ειμαι ο διαχειριστης εβαλαν και κουτι καινουργιο στην εισοδο για τις γραμμες διπλα στο παλιο κλασσικο. Οταν μπηκε η καμπινα το φθινοπωρο , το συνεργειο του ΟΤΕ ειχε τραβηξει το καλωδιο της οπτικης μεχρι το παλιο κουτι (σαν αναμονη). Εγω επειδη εχω Vodafone θα αναμενω οταν θα ερθει και η Vodafone σαν διαθεσιμοτητα στην περιοχη. Απλα αναφερω την ολη διαδικασια γιατι βλεπω καποια ποστ που δειχνουν αρκετο μπερδεμα
    το μέσα στα κάγκελα όμως δεν είναι και τόσο καλή ιδέα του μηχανικού...το γιατί φαντάζομαι να το καταλαβαίνεις.

    καλύτερα να έμπαινε σε πλαστικό σωλήνα/κανάλι και να ανέβαινε την σκάλα ανάλογα την μορφή της.

  9. #954
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    το μέσα στα κάγκελα όμως δεν είναι και τόσο καλή ιδέα του μηχανικού...το γιατί φαντάζομαι να το καταλαβαίνεις.

    καλύτερα να έμπαινε σε πλαστικό σωλήνα/κανάλι και να ανέβαινε την σκάλα ανάλογα την μορφή της.
    Είναι πολύ συνηθισμένη τακτική και με αρκετά κάγκελα είναι ασφαλής και αξιόπιστη. Γι' αυτό επιβλέπει μηχανικός, για να αναλάβει και την ευθύνη των αποφάσεων...

  10. #955
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι πολύ συνηθισμένη τακτική και με αρκετά κάγκελα είναι ασφαλής και αξιόπιστη. Γι' αυτό επιβλέπει μηχανικός, για να αναλάβει και την ευθύνη των αποφάσεων...
    δεν λέω ο μηχανικός ξέρει και αναλαμβάνει την ευθύνη (πιθανόν) αντικατάστασης

    αλλά αν στην πολυκατοικία χρειαστεί αντικατάσταση τα κάγκελα της σκάλας όπως καταλαβαίνετε τότε υπάρχει πρόβλημα με την οπτική ίνα...από αυτή την άποψη το λέω ότι δεν μου αρέσει.

    εμένα την έβαλαν σε κανάλι/σωλήνα και λόγω της μορφής που έχει η σκάλα στην πολυκατοικία (ελικοειδής) ανέβηκε μια χαρά σε κάθε όροφο έτσι ότι εργασίες και να γίνουν δεν επηρεάζεται η εγκατάσταση της είναι απόλυτα ασφαλής.
    επίσης σε εμάς ο κεντρικός κατανεμητής μπήκε στην είσοδο της πολυκατοικίας όπου πέρασε και το καλώδιο οπτικών ινών και όχι στο υπόγειο που είναι το καλώδιο του παλιού χάλκινου δικτύου και ο κατανεμητής.

    τα ίδια έκαναν σε όλη την γειτονιά μας

    σε άλλες γειτονιές στον Βύρωνα/Παγκράτι και εδώ γύρω έχουν κάνει εγκαταστάσεις και εξωτερικά (από μπαλκόνια)

  11. #956
    Εγγραφή
    13-12-2017
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sponis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας

    Μόλις μου ήρθε το αυτοματοποιημένο μήνυμα από το sfbb ότι υπάρχει δυνατότητα εξαργύρωσης του κουπονιού. Και βλέπω ότι ο ΟΤΕ που με ενδιαφέρει δίνει τη δυνατότητα. Από εδώ και πέρα ποιες είναι οι επόμενες κινήσεις μου; Και ατομικά αλλά κ σε σχέση με την πολυκατοικία;

    Ευχαριστώ για τη βοήθεια

    Από 25/5 φτάσαμε προχθές να έρθει το συνεργείο για μελέτη του χώρου και από που θα μπει η οπτική ίνα στο σπίτι. Καταλήξαμε ότι θα μπει από την πιο κοντινή και εύκολη απόσταση, στο σαλόνι. Το router όμως είναι στο γραφείο που είναι πιο μέσα και υπό περίεργες γωνίες. Από το ΟΝΤ θα τραβήξω ένα 20μετρο καλώδιο εσωτερικά για να φτάσει στο router που ειναι στο γραφείο και να συνδεθούν. Μου φαίνεται έχω ένα Cat5e. Λογικά θα είμαι εντάξει και δε θα έχω απώλειες, τουλάχιστον σημαντικές. Ακόμα και αν μπει 200ρα. Ή χρειάζεται να αγοράσω κάτι διαφορετικό;

  12. #957
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sponis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από 25/5 φτάσαμε προχθές να έρθει το συνεργείο για μελέτη του χώρου και από που θα μπει η οπτική ίνα στο σπίτι. Καταλήξαμε ότι θα μπει από την πιο κοντινή και εύκολη απόσταση, στο σαλόνι. Το router όμως είναι στο γραφείο που είναι πιο μέσα και υπό περίεργες γωνίες. Από το ΟΝΤ θα τραβήξω ένα 20μετρο καλώδιο εσωτερικά για να φτάσει στο router που ειναι στο γραφείο και να συνδεθούν. Μου φαίνεται έχω ένα Cat5e. Λογικά θα είμαι εντάξει και δε θα έχω απώλειες, τουλάχιστον σημαντικές. Ακόμα και αν μπει 200ρα. Ή χρειάζεται να αγοράσω κάτι διαφορετικό;
    Δεν χρειάζεσαι κάτι διαφορετικό. Για Gbit μια χαρά είναι τα 20m cat5e.

  13. #958
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Θέλεις οποιοδήποτε καλώδιο από Cat5e και πάνω, αρκεί να είναι μονόκλωνο (solid), σε αντίθεση με τα πολύκλωνα (stranded) που κάνουν μόνο ως patch cord για μικρές (έως 10 μέτρα) αποστάσεις.

  14. #959
    Εγγραφή
    24-01-2005
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/200Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritzbox- 5530
    Εδώ και 15 μέρες δεν συγχρονίζει το Νοκια ( αναβοσβήνει το PON) και τηλεφωνία / Ίντερνετ είναι άνυπαρκτα .

    Ο ΟΤΕ άφαντος και αυτός , τι και αν παίρνω τηλ κάθε μέρα ...... την ίδια απάντηση παίρνω από τα ρομποτάκια στην εξυπηρέτηση « η βλάβη είναι υπό διερεύνηση και το προωθώ σαν επείγων .”

    Τελικά έχουν δίκιο , αν ο πάροχος του δικτύου είναι άλλος όπως στην περίπτωση εδώ στον Πειραιά η Vodafone , και εσυ έχεις συμβόλαιο με άλλον , και σου βγει βλάβη την έκανες .....! Δεν το γλυτώνεις το εγκεφαλικό Και την νευρική κρίση .

    Με βλέπω για Vodafone , γιατί Με κάθε βλάβη θα πρέπει να περιμένω κάνα μήνα να το φτιάχνουν .

  15. #960
    Εγγραφή
    15-03-2019
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!box 7530
    Αν το pon αναβοσβήνει με πράσινο χρωμα η γραμμή δεν έχει πρόβλημα. Είναι θέμα επαναπρογραμματισμου του Nokia. Είχε τύχει και σε εμένα γιατί κόλλησε σε μια αναβάθμιση (ο τεχνικός μου είπε ότι ο ΟΤΕ κάνει συνέχεια αναβαθμίσεις). Ο επαναπρογραμματισμός γίνεται απομακρυσμένα. Όποτε αν έχετε το ίδιο θέμα να το περιγράφετε στην αναφορά βλάβης, ώστε να μην χρειάζεται επίσκεψη τεχνικού.

Σελ. 64 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 44545962636465666974 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας