Σελ. 9 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011141929 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 1164
  1. #121
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Κλασικά.
    Αλλά οκ προχωράνε γρηγορότερα από κάτι ρυθμούς που θυμάμαι προ ετών.
    ---
    NLS

  2. #122
    Εγγραφή
    09-05-2013
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    liakos356
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μετά από επικοινωνία με έναν φίλο γείτονα που δουλεύει στο τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ, μου είπε ότι η αίτησή μου δεν είχε καν σταλθεί στο τεχνικό τμήμα της Cosmote για να ξεκινήσουν τις διαδικασίες. Γενικά μου είπε ότι έχει πάθει κοκο-μπλόκο η vodafone από τις αιτήσεις και τις προωθεί λίγες λίγες. Πάμε να κλείσουμε τρίμηνο αναμονής.

  3. #123
    Εγγραφή
    04-11-2011
    Περιοχή
    Πειραιάς,Πασαλιμάνι
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    UPDATE: 20/05/2019 Τελείωσε η κάθετη εγκατάσταση στο κτήριο, έχουν κάνει αρκετά "καθαρή" δουλειά, μπράβο στα παιδιά

    Συνημμένο Αρχείο 203813
    Συνημμένο Αρχείο 203814
    UPDATE: 27/06 Θα έρθει η cosmote για την οριζόντια εγκατάσταση, ελπίζω να μην αργήσουμε μετά με άλλα θέματα, θα κάνω update αφού τελειώσουν.

  4. #124
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Εμένα πρέπει να έχει πάρει τρεις φορές η COSMOTE σπίτι και δεν έχει πετύχει κανέναν. Απορώ γιατί δεν παίρνουν αλλού (αν κάποιος ξέρει ότι ο πελάτης έχει κι άλλα τηλέφωνα ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ - τι διάολο).
    Ίσως θέλουν ραντεβού ακριβώς για αυτό το θέμα.

    Αλλά πρέπει να μας πετύχουν.
    ---
    NLS

  5. #125
    Εγγραφή
    06-10-2005
    Περιοχή
    ΚΑΣΤΕΛΛΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.733
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    9,45(dB) / 31,5(dB)
    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μετα απο την αρνητικη απαντηση σε email μου οτι δεν δινει fiber η wind στην περιοχη μου (καστελα πειραιας,ενω ηδη δινουν κοσμοτε,βοντα) εστειλα αναλυτικο email οτι ζηταω αζημιως αποδεσμευση αριθμου να παω σε αλλη εταιρεια μετα απο 2ο τοσα χρονια .και δεν ξερω τι εγινε αλλα μου ηρθε χτες αλλο email οτι τελικα δινει fiber αλλα μολις προχτες ενεργοποιηθηκαν οι καμπινες(?).και οντως τωρα φαινεται και στο σαιτ η διαθεσιμοτητα.δευτερα παω στο καταστημα κρωων πολυτεχνειου 99 να κανω την αιτηση.
    ηδη βεβαια συνιδιοκτητης με βοντα εκανε αιτηση και τρεχει ηδη η δικη του.η βοντα ειπε οτι θα βγαλει αναμονες σε καθε οροφο οποτε εμενα θα παρει γραμμη απο την ετοιμη αυτη αναμονη!
    σωστα τα λεω?

  6. #126
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Να και δυο φωτό της δικής μας εγκατάστασης.
    Αρκετά καλή δουλειά.
    Μια κυρία πήγε να παραπονεθεί ότι "τόσοι σωλήνες έξω" (κυρία της εποχής που σωλήνες καλοριφέρ αλλά και καλώδια ρεύματος ήταν εξωτερικά στους τοίχους των σπιτιών και μάλιστα ΜΕΣΑ στα σπίτια - αλλά μάλλον το ξέχασε), αλλά γρήγορα είδε από τους άλλους τις αντίθετες αντιδράσεις και δεν ξαναμίλησε (ούτε φυσικά είχε καλύτερη λύση).
    Βέβαια το θέμα αναδεικνύει την στενοκεφαλιά των Ελλήνων κατασκευαστών που ακόμα και σήμερα δεν προβλέπουν το να περάσουν αναμονές/λούκια για μελλοντικές ανάγκες, αρκεί να γλυτώσουν 5 ευρώ.
    Στις φωτογραφίες φαίνονται οι αναμονές για ατομικό υγραέριο που ήταν στη μόδα όταν φτιαχνόταν η πολυκατοικία (πριν 15 χρόνια), αλλά καμία άλλη πρόβλεψη.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20190617_162110-.jpg 
Εμφανίσεις:  73 
Μέγεθος:  431,9 KB 
ID: 204674
    Η ιδιαιτερότητα της εγκατάστασης είναι ότι δυο όροφοι φεύγουν χωριστά αριστερά με το κουτί σε κοινόχρηστο χώρο.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20190617_162054-.jpg 
Εμφανίσεις:  69 
Μέγεθος:  258,7 KB 
ID: 204673
    Ενώ όλοι οι άλλοι όροφοι πάνε από δεξιά και βγαίνουν σε μπαλκόνι οροφοδιαμερίσματος, ώστε μετά ο εγκαταστάτης του παρόχου να το φέρει μέσα στο σπίτι κοντά σε σημείο που βρίσκεται και ο τωρινός router.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20190617_164239-.jpg 
Εμφανίσεις:  54 
Μέγεθος:  519,9 KB 
ID: 204675
    Λεπτομέρεια μπαλκονιού. Οι σωλήνες με το Χ είναι άσχετοι.

    Να πω την αλήθεια μου, αν με ρωτούσε κανείς πριν μερικά χρόνια, ούτε στα όνειρα δεν περίμενα fiber to the home.
    Μάλιστα οι συζητήσεις μας τότε των "ειδικών" (τρομάρα μας) ήταν ότι η Ελλάδα ως τοπογραφία (αλλά και με το χάος στις καλωδιώσεις μας - πχ. το κλασικό γραμμές ΟΤΕ μέσα σε λούκια με νερό) δεν ευνοεί τέτοιες κατασκευές και ότι μάλλον θα προοδεύσει εδώ το WiMax.
    Αλλά όταν πέφτουν οι επιδοτήσεις και στον Όλυμπο επάνω μπορεί να μπει fiber (λεπτομέρεια που μας ξέφυγε τότε).

    Άντε να δούμε πότε θα γίνουν οι συνδέσεις με τον πάροχο και πότε θα έρθει το πρώτο report από την περιοχή ότι κάποιος συνδέθηκε.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fuorigioco1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μετα απο την αρνητικη απαντηση σε email μου οτι δεν δινει fiber η wind στην περιοχη μου (καστελα πειραιας,ενω ηδη δινουν κοσμοτε,βοντα) εστειλα αναλυτικο email οτι ζηταω αζημιως αποδεσμευση αριθμου να παω σε αλλη εταιρεια μετα απο 2ο τοσα χρονια .και δεν ξερω τι εγινε αλλα μου ηρθε χτες αλλο email οτι τελικα δινει fiber αλλα μολις προχτες ενεργοποιηθηκαν οι καμπινες(?).και οντως τωρα φαινεται και στο σαιτ η διαθεσιμοτητα.δευτερα παω στο καταστημα κρωων πολυτεχνειου 99 να κανω την αιτηση.
    ηδη βεβαια συνιδιοκτητης με βοντα εκανε αιτηση και τρεχει ηδη η δικη του.η βοντα ειπε οτι θα βγαλει αναμονες σε καθε οροφο οποτε εμενα θα παρει γραμμη απο την ετοιμη αυτη αναμονη!
    σωστα τα λεω?
    Σωστά.
    ---
    NLS

  7. #127
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    275
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis_sougias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις 13/6 ήρθε τεχνικός Vodafone, μέτρησε και στο floorbox και στο εσωτερικό πριζάκι αλλά δεν βρήκε κανένα πρόβλημα. Κατά τη γνώμη του είναι είτε θέμα δικτυακό της cosmote, είτε πρόβλημα του εξοπλισμού που είχαν φέρει.
    Από τότε δεν έχω καμία ενημέρωση από την cosmote για τα περαιτέρω.
    Σήμερα ξαναπέρασαν από την Cosmote. Μέτρησαν στο πριζάκι, βρήκαν το σήμα μια χαρά, αλλά το nokia πάλι δεν έπιανε γραμμή, οπότε ξαναέφυγαν χωρίς αποτέλεσμα. Όπως μου είπαν, έφεραν πάλι τον ίδιο εξοπλισμό, παρότι στο τηλ. που με είχαν πάρει για να κλείσουν ραντεβού μου είχαν πει ότι τον αντικατέστησαν, για να αποκλείσουν το ενδεχόμενο να φταίει αυτός που είχαν φέρει την άλλη φορά.
    Τώρα πρέπει λέει να βρούμε αν φταίει ο εξοπλισμός, η πόρτα που έχει δώσει η vodafone ή οτιδήποτε άλλο.
    Σκούρα τα πράγματα.
    Είπαν πάντως ότι στον Πειραιά έχουν ήδη συνδεθεί 1-2 πελάτες.

  8. #128
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    όπως πάει οι άλλοι θα πάνε μετά τις διακοπές
    ---
    NLS

  9. #129
    Εγγραφή
    04-11-2011
    Περιοχή
    Πειραιάς,Πασαλιμάνι
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    Path Level
    Fastpath
    Σήμερα ήρθαν τεχνικοί για την οριζόντια εγκατάσταση και έφυγαν χωρίς να κάνουν τίποτα γιατί είπαν ότι αυτοί που έκαναν την κάθετη έχουν μπερδέψει τα καλώδια του 2ου ορόφου με του 3ου.
    Δηλαδή τώρα πρέπει να περιμένουμε να ξαναέρθουν οι άλλοι και μετά να περιμένουμε πάλι το άλλο συνεργείο να κάνει την οριζόντια. Εντάξει, απαράδεκτοι μετά από 3 μήνες αναμονής ούτε η κάθετη δεν έχει γίνει σωστά...

  10. #130
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Γι' αυτό εγώ σημείωνα ένα ένα.
    Περάσανε από επιπλέον εγκαταστάτη οι εγκαταστάσεις.
    ---
    NLS

  11. #131
    Εγγραφή
    28-06-2019
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Χαιρετω το φορουμ.Απο Πειραια και εγω.Εχω 2 μερες που εχω συνδεθει στην vodafone FTTH 100/10 με triple play.Εχω καποιες αποριες και αν μπορει καποιος να βοηθησει.Κανω καποιες μετρησεις ταχυτητας μεσο του υπολογιστη με ethernet καλωδιο cat6.Η μετρηση στο speedtest μου βγαζει 90mbps σε συχνη μετρηση αλλα καποιες φορες μου ξεκιναει στα 30mbps και παει 50mbps με 60mbps max.Επισης κανω μετρησεις με wifi απο κινητο και πιανω πανω απο 100mbps συνηθως 104mbps ομως και με αυτον τον τροπο σε καποιες μετρησεις πιανω 50 mbps με 60mbps.Δηλαδη και με τους 2 τροπους εβλεπα να χανει πολυ ταχυτητα καποιες φορες.Κανονικα δεν θα επρεπε τουλαχιστον με την μετρηση μεσο ethernet να πιανω 100mbps σταθερα και οχι 90mbps max?
    Τελος εκανα και ενα κατεβασμα 10 giga μονού αρχειου μεσο ethernet απο τον υπολογιστη και ενω για 2 με 3 λεπτα ηταν στα 100 με 97 mbps μετα αρχιζε και επεφτε η ταχυτητα και εφτασε μεχρι και στα 25 mbps και μετα δεν ανεβαινε.
    Οι μετρησεις γινανε χωρις κατι αλλο πανω στο δικτυο ενεργο.

  12. #132
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arxontas7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετω το φορουμ.Απο Πειραια και εγω.Εχω 2 μερες που εχω συνδεθει στην vodafone FTTH 100/10 με triple play.Εχω καποιες αποριες και αν μπορει καποιος να βοηθησει.Κανω καποιες μετρησεις ταχυτητας μεσο του υπολογιστη με ethernet καλωδιο cat6.Η μετρηση στο speedtest μου βγαζει 90mbps σε συχνη μετρηση αλλα καποιες φορες μου ξεκιναει στα 30mbps και παει 50mbps με 60mbps max.Επισης κανω μετρησεις με wifi απο κινητο και πιανω πανω απο 100mbps συνηθως 104mbps ομως και με αυτον τον τροπο σε καποιες μετρησεις πιανω 50 mbps με 60mbps.Δηλαδη και με τους 2 τροπους εβλεπα να χανει πολυ ταχυτητα καποιες φορες.Κανονικα δεν θα επρεπε τουλαχιστον με την μετρηση μεσο ethernet να πιανω 100mbps σταθερα και οχι 90mbps max?
    Τελος εκανα και ενα κατεβασμα 10 giga μονού αρχειου μεσο ethernet απο τον υπολογιστη και ενω για 2 με 3 λεπτα ηταν στα 100 με 97 mbps μετα αρχιζε και επεφτε η ταχυτητα και εφτασε μεχρι και στα 25 mbps και μετα δεν ανεβαινε.
    Οι μετρησεις γινανε χωρις κατι αλλο πανω στο δικτυο ενεργο.
    Οι μετρήσεις ταχύτητας εξαρτώνται από τη διαδρομή των πακέτων σου. Αν έχεις πτώση ταχύτητας με server του παρόχου σου, τότε πράγματι έχει νόημα να το ψάξεις περισσότερο. Εάν έχεις πτώση ταχύτητας με ένα ftp server στη Λατινική Αμερική, καλά είσαι . Και μόνο ότι στο ασύρματο πέτυχες 100Mbps υποδεικνύει ότι δεν έχεις κάποιο πρόβλημα. Εξασφάλισε για σιγουριά ότι έχεις κλειστά τα δεδομένα κινητής!
    Επίσης επιβεβαίωσε ότι ο υπολογιστής συνδέεται με το router σε ταχύτητα 1Gbps και όχι 100 Mbps. Εάν γίνεται το τελευταίο, τότε πάντα θα βλέπεις ταχύτητα <100Μbps, λόγω του overhead.
    Επίσης δοκίμασε τουλάχιστον δύο διαφορετικές υπηρεσίες μέτρησης ταχύτητας (πχ speedtest.com, fast.com).

  13. #133
    Εγγραφή
    28-06-2019
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Σε ευχαριστω για την απαντηση.Οντως η καρτα δικυτου ειναι 100αρα.Να ρωτησω κατι τελευταιο..Eχω ενα Powerline με 2 εξοδους ethernet στο σαλονι και εχω κουμπώσει πανω του ενα ps4 και τωρα το vodafone tv.Στο ps4 η μετρηση που μου βγαζει ειναι 25 mbps και max φτανει ,σπανια βεβαια,33mbps.Ο τεχνικος που ηρθε για την εγκατασταση της οπτικης ινας μεσα στο σπιτι ,μου ειπε να αλλαξω αν μπορω τα καλωδια και απο cat5 που εχω να παω σε cat6 ή cat6a.Εσεις πιστευετε θα δω καποια διαφορα?

  14. #134
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.757
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το cat5 υποστηριζει εως 1Gbps που δεν εχεις, αρα οχι.
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  15. #135
    Εγγραφή
    28-06-2019
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Οκ σε ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις σου.

Σελ. 9 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011141929 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας