Σελ. 47 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 2737424546474849525767 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 691-705 από 1159
  1. #691
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.295
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθέτω ΑΚ. Εάν καλύπτεται από αναβαθμισμένες καμπίνες (FTTC) δεν έχουν λόγο να βάλουν FTTH/FTTB.
    Ακου και εγω αυτο νομιζα, οι καμπινες που βλεπεται δεν ειναι για vdsl ειναι ftth, τα ιδια μου ειπαν και απο τον ΟΤΕ και απο την VF και απο την Wind, γιατι εμας προσωρινα μας δωσαν 50αρι vdsl μεχρι να σκαψουνε και μου το ειπαν και οι τρεις αυτο.Μην ξεγελιεστε εχει γινει ενα μικρο μπαχαλο

  2. #692
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθέτω ΑΚ. Εάν καλύπτεται από αναβαθμισμένες καμπίνες (FTTC) δεν έχουν λόγο να βάλουν FTTH/FTTB.
    η wind δεν έχει FTTC στην περιοχή που μένει ο pabou13, οπότε πιθανόν να προσφέρει vdsl απ' ευθείας από το α/κ,
    περιμένουμε να μας πει ο ίδιος τι ακριβώς συμβαίνει

  3. #693
    Εγγραφή
    21-01-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    464
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE Fiberspeed 300
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Όσοι περιμένουμε πάντως τον ΟΤΕ για να μας συνδέσει μάλλον θα καθυστερήσουμε επιπλέον μιας και διάβασα ότι είναι σε απεργία μέχρι τις 10 του μηνα
    AMD Ryzen 7 3700X|Gigabyte AORUS X570 Master |Corsair Vengeance LPX 32GB 3200 |MSI GeForce RTX 2080 Gaming X TRIO|Samsung 960 evo nvme m.2 250GB| 2 WD Green 640GB|OCZ TRITON 150 480GB|Corsair HX850i Platinum|Noctua NH-D14|Phanteks Enthoo Pro m Acrylic|Logitech G502 Proteus Spectrum|HyperX stiger|AORUS AD27QD|Logitech G413|Logitech Z5500

  4. #694
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσοι περιμένουμε πάντως τον ΟΤΕ για να μας συνδέσει μάλλον θα καθυστερήσουμε επιπλέον μιας και διάβασα ότι είναι σε απεργία μέχρι τις 10 του μηνα
    άστα, δεν μπορώ να πιάσω γραμμή στο 13888,
    "Παρακαλώ Καλέστε Αργότερα",

  5. #695
    Εγγραφή
    09-08-2008
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι κανονικότητα
    Thanks

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    συγνώμη για να καταλάβω κάτι,
    λες ότι απέχεις 600-700 μετρα απο το αστικο κεντρο (καπου στα 850-900καλωδιακα), από την Καμπίνα που καταλήγει η Οπτική Ίνα πόσο απέχεις;

    ή μήπως η σύνδεσή σου καταλήγει στο παλαιό το KV και από το σπίτι σου μέχρι το Α/Κ συνδέεσαι με χαλκό;
    και η Wind σου δίνει vdsl ενώ η cosmote δεν μπορούσε να σου δώσει;
    Αυτην την στιγμη συνδεομαι σε παλιο καφαο το οποιο καταληγει στο αστικο κεντρο το οποιο και μου δινει κατευθειαν vdsl (ολη η διαδρομη ειναι σε χαλκο). Οταν ειχα συνδεθει προτιμουσα το πακετο/προσφορα της wind, θα μπορουσα να ειχα παει και στην cosmote, μου εδινε κανονικα vdsl.

    Η καμπινα FTTH του ΟΤΕ ειναι τοποθετημενη σε διαφορετικο σημειο απο την παλια καμπινα, ανηκουν σε δυο διαφορετικα δικτυα (το ενα οπτικες και το αλλο χαλκος), δεν σχετιζονται μεταξυ τους οπως γινεται στο FTTC. Η αποσταση που εχεις απο την καμπινα οπτικης δεν εχει καμια σημασια στην ταχυτητα που θα πιανεις, το μονο που μετραει ειναι να εχουν σκαψει και να σου εχουν φερει την αναμονη ακριβως απ'εξω.

  6. #696
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pabou13 Εμφάνιση μηνυμάτων



    Αυτην την στιγμη συνδεομαι σε παλιο καφαο το οποιο καταληγει στο αστικο κεντρο το οποιο και μου δινει κατευθειαν vdsl (ολη η διαδρομη ειναι σε χαλκο). Οταν ειχα συνδεθει προτιμουσα το πακετο/προσφορα της wind, θα μπορουσα να ειχα παει και στην cosmote, μου εδινε κανονικα vdsl.

    η cosmote εμένα μου είχε πει ότι δεν γίνεται να σας δώσουμε vdsl ταχύτητες από το παλαιό KV

    και νομίζω ότι το θέμα είναι πιο περίπλοκο διότι αν μπορούσε να μου έδινε 50mbps (άντε ας πέφταμε και στα 35mbps) τότε γιατί δεν μου δίνει τα 24mbps του adsl που πληρώνω τόσα χρόνια;;
    και τα δύο από το KV θα μου τα έδινε με χάλκινο καλώδιο μέχρι το α/κ.

    τώρα αν μπορεί να το κάνει η wind και αυτό είναι κάτι που στην ουσία θίγει την cosmote και αν κάποιος το διερευσνήσει μπορεί να κινηθεί και νομικά εναντίων της cosmote. Εφ' όσον η wind δίνει vdsl, έστω και 35mbps, είναι τεχνολογικά εφικτό να δώσει και 24. H cosmote γιατί δεν το δίνει, εφ' όσον το διαφημίζει και το πληρώνουμε; Μήπως η cosmote δεν έχει την κατάλληλη υποδομή στo α/κ για να δώσει ούτε καν 24mbps όπως τα δίνει η wind;;;

  7. #697
    Εγγραφή
    09-08-2008
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    η cosmote εμένα μου είχε πει ότι δεν γίνεται να σας δώσουμε vdsl ταχύτητες από το παλαιό KV

    και νομίζω ότι το θέμα είναι πιο περίπλοκο διότι αν μπορούσε να μου έδινε 50mbps (άντε ας πέφταμε και στα 35mbps) τότε γιατί δεν μου δίνει τα 24mbps του adsl που πληρώνω τόσα χρόνια;;
    και τα δύο από το KV θα μου τα έδινε με χάλκινο καλώδιο μέχρι το α/κ.

    τώρα αν μπορεί να το κάνει η wind και αυτό είναι κάτι που στην ουσία θίγει την cosmote και αν κάποιος το διερευσνήσει μπορεί να κινηθεί και νομικά εναντίων της cosmote. Εφ' όσον η wind δίνει vdsl, έστω και 35mbps, είναι τεχνολογικά εφικτό να δώσει και 24. H cosmote γιατί δεν το δίνει, εφ' όσον το διαφημίζει και το πληρώνουμε; Μήπως η cosmote δεν έχει την κατάλληλη υποδομή στo α/κ για να δώσει ούτε καν 24mbps όπως τα δίνει η wind;;;
    Εχουν περασει καποια χρονια που αναβαθμισα απο adsl (HOL) σε vdsl (Wind). Πριν σε adsl επιανα γυρω στα 18-19mbps και ειχα attenuation στο 11-12. Οταν εκανα την μεταβαση σε vdsl οπου περα απο την wind μου δινε και ο ΟΤΕ (ειχε δυο πακετα, 30 mbps και 50mbps, σε εμενα εδινε μονο το 30αρι) η ταχυτητα ανεβηκε στα 36-37mbps με attenuation 20/snr 6 (η wind εδινε μονο 50αρι vdsl και οσα πιασεις). Ειναι διαφορετικες τεχνολογιες το adsl με το vdsl, στις ιδιες αποστασεις πιανουν διαφορετικες ταχυτητες. Αν θες να πιασεις καλυτερες ταχυτητες απο το adsl και εισαι κοντα στο αστικο τοτε μονο με vdsl (μεχρι 1km και κατι απο α.κ). Τον εχει τον εξοπλισμο ο ΟΤΕ απλα για να πιασεις 24αρι adsl πρεπει να εισαι στα 200-300μετρα max απο το αστικο οπου στην ιδια αποσταση με vdsl πιανεις 50αρι.

  8. #698
    Εγγραφή
    22-09-2014
    Μηνύματα
    839
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8245T
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    η cosmote εμένα μου είχε πει ότι δεν γίνεται να σας δώσουμε vdsl ταχύτητες από το παλαιό KV

    και νομίζω ότι το θέμα είναι πιο περίπλοκο διότι αν μπορούσε να μου έδινε 50mbps (άντε ας πέφταμε και στα 35mbps) τότε γιατί δεν μου δίνει τα 24mbps του adsl που πληρώνω τόσα χρόνια;;
    και τα δύο από το KV θα μου τα έδινε με χάλκινο καλώδιο μέχρι το α/κ.

    τώρα αν μπορεί να το κάνει η wind και αυτό είναι κάτι που στην ουσία θίγει την cosmote και αν κάποιος το διερευσνήσει μπορεί να κινηθεί και νομικά εναντίων της cosmote. Εφ' όσον η wind δίνει vdsl, έστω και 35mbps, είναι τεχνολογικά εφικτό να δώσει και 24. H cosmote γιατί δεν το δίνει, εφ' όσον το διαφημίζει και το πληρώνουμε; Μήπως η cosmote δεν έχει την κατάλληλη υποδομή στo α/κ για να δώσει ούτε καν 24mbps όπως τα δίνει η wind;;;
    Το Α/Κ είναι του ΟΤΕ, επίσης και η καμπίνα μαζί με όλο το χάλκινο δίκτυο.
    Το VDSL λειτουργεί σε μια συγκεκριμένη απόσταση ανάλογα με το crosstalk. Ο συμφορουμίτης βρίσκεται το πολύ έως 700 μέτρα από το Α/Κ με attenuation 20 όπως είπε, αν εσύ έχεις attenuation 25 και VDSL προφιλ να σου βάλουν θα έχεις τα ίδια με τα τωρινά αν όχι χειρότερα. Να φανταστώ πως δεν μένετε στην ίδια περιοχή, το δίκτυο χαλκού δεν είναι παντού ίδιο. Κάποιος μπορεί να είναι στα 2 χλμ. να κλειδώνει στα 14-16 Mbps με ads και άλλος σε άλλη περιοχή να βρίσκεται στα 2 χλμ. αλλά η μόνη διαφορά είναι ότι μπορεί να κλειδώνει στα 7 Mbps πάλι με ads και οι 2 με interleaved path.

    Η cosmote καλά είπε, τα παλαιά KV δεν έχουν εξοπλισμό δικό τους για VDSL ούτε οπτική ίνα που συνδέεται. Είναι χαλκός από την KVμέχρι το Α/Κ και πάλι χαλκός από το KV έως το διαμέρισμα σου.

    Αν βρίσκεσαι στα 300 μέτρα από το Α/Κ εκεί αλλάζει το θέμα, θεωρητικά πάντα, υποστηρίζεται χωρίς προβλήματα, με την προϋπόθεση ότι υπάρχει ο κατάλληλος εξοπλισμός.
    Λες ότι και τα 2 (adsl & vdsl) θα σου τα έδινε από το Α/Κ, αν βρίσκεσαι σε μεγάλη απόσταση ή έχεις attenuation που δηλώνει πολλά καλωδιακά μέτρα ή και crosstalk, μειώνεται η ταχύτητα.

    Ο συμφορουμίτης είπε ότι «θα μπορουσα να ειχα παει και στην cosmote, μου εδινε κανονικα vdsl»
    Επίσης οι συνεργάτες των εταιριών δεν είναι άξιοι εμπιστοσύνης δεν είναι υπάλληλοι για την Wind ή την Cosmote. Απλά συνεργάτες που προωθούν κάποια πακέτα με μειωμένες τιμές. Ανεξάρτητα πια εταιρία μπορεί να είναι, μπορεί να πουν ότι δίνουν 100 Mbps VDSL ενώ στην πραγματικότητα ο έλεγχος διαθεσιμότητας ή με επικοινωνία με την ίδια την εταιρία είτε λέγεται Vodafone είτε Wind ή Cosmote να διαψεύσουν τον πωλητή που ανέφερε ότι υπάρχει η δυνατότητα για VDSL.
    Η Wind απ 'όσο γνωρίζω, κυριαρχεί σε αυτό.

  9. #699
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    το μόνο που αλλάζει από adsl σε vdsl είναι η συχνότητα μετάδοσης του σήματος, το καλώδιο (ο χαλκός) είναι το ίδιο.

    το attenuation και το snr δεν εξαρτώνται και αυτά από την συχνότητα;
    δηλ. στα 500 μέτρα από το α/κ άλλο δεν θα είναι το att. - snr για το adsl και άλλο για το vdsl;;;

  10. #700
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Άλλο ADSL και άλλο VDSL. Το μόνο κοινό είναι ο χαλκός ως φυσικό μέσο μεταφοράς.

    Η εξασθένιση καταρχήν σε ιδανική περίπτωση έχει να κάνει με την απόσταση, με στάνταρ τιμή ανά χιλιόμετρο.
    Όσο περισσότερες είναι οι χρησιμοποιούμενες συχνότητες, αντίστοιχα έχουμε αύξηση της εξασθένισης. Δηλαδή στην ίδια γραμμή και στην ίδια απόσταση, σε ADSL έχουμε μικρότερη εξασθένιση έναντι του VDSL. Χοντρικά η διαφορά είναι 6-7dB.

    Σε ADSL η μέγιστη ταχύτητα είναι 24άρα και αυτό αν είσαι μέσα στο αστικό κέντρο. Όσο απομακρύνεσαι και ανάλογα την απόσταση από το DSLAM, αυξάνει η εξασθένιση και μειώνεται ο συγχρονισμός.
    Παλαιότερα είχαμε διάφορα πακέτα σύνδεσης (2, 4, 8 και 24). Τώρα ένα και μοναδικό και όσο πιάσεις.

    Σε VDSL η μέγιστη ταχύτητα είναι 100άρα. Κι εδώ όσο μεγαλύτερη απόσταση έχουμε από το αστικό κέντρο αντίστοιχα μειώνεται ο συγχρονισμός.
    Αλλά υπάρχει μία διαφορά. Μπορεί να έχεις πακέτο 50άρι και βάσει απόστασης να έχεις δυνατότητα να πιάσεις παραπάνω, αλλά έχεις επιλέξει μικρότερο πακέτο.

    Το ότι σε ένα σπίτι μπορεί να έχεις απόσταση π.χ. 800 μέτρα και να πιάνεις 40άρα ταχύτητα, δεν σημαίνει ότι σε ADSL θα πιάσεις 24άρα. Θα είσαι αρκετά παρακάτω από αυτή. Μια χαρά σου τα εξήγησαν οι φίλοι.

  11. #701
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά σου τα εξήγησαν οι φίλοι.
    όντως η πληροφόρηση ήταν άψογη
    ευχαριστώ

  12. #702
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Ξαναέβγαλε διαθεσιμότητα η Cosmote στο Α/Κ Αγ.Γεωργίου
    Είχε ξαναβγάλει διαθεσιμότητα και την πήρε, και τώρα μέσα στις γιορτές ξαναέβαλε...

  13. #703
    Εγγραφή
    30-06-2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    546
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Πέτυχα πριν λίγο ένα συνεργείο με 3 τεχνικούς του οτε που δούλευαν σε ένα φρεάτιο στη Δογάνης,
    Σταμάτησα να τους ρωτήσω και μου είπαν ότι από 01/01 είναι εμπορικά διαθέσιμο και ότι μπορώ να κάνω αίτηση

    Από cosmote.gr δεν μου δείχνει διαθεσιμότητα αν πάω σε κατάστημα θα μπορέσω να κάνω αίτηση?


  14. #704
    Εγγραφή
    21-01-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    464
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE Fiberspeed 300
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Deus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέτυχα πριν λίγο ένα συνεργείο με 3 τεχνικούς του οτε που δούλευαν σε ένα φρεάτιο στη Δογάνης,
    Σταμάτησα να τους ρωτήσω και μου είπαν ότι από 01/01 είναι εμπορικά διαθέσιμο και ότι μπορώ να κάνω αίτηση

    Από cosmote.gr δεν μου δείχνει διαθεσιμότητα αν πάω σε κατάστημα θα μπορέσω να κάνω αίτηση?
    Καλό ειναι αυτο γιατι νόμιζα οτι θα πάει πίσω λίγο με τις απεργίες

    - - - Updated - - -

    Μόλις μίλησα με cosmote μου ειπαν οτι ειναι στην τελική φάση απλα να παραλάβω τον εξοπλισμό , το έδωσαν και καλα σαν υπερεπείγον να με καλέσουν , για να δούμε
    AMD Ryzen 7 3700X|Gigabyte AORUS X570 Master |Corsair Vengeance LPX 32GB 3200 |MSI GeForce RTX 2080 Gaming X TRIO|Samsung 960 evo nvme m.2 250GB| 2 WD Green 640GB|OCZ TRITON 150 480GB|Corsair HX850i Platinum|Noctua NH-D14|Phanteks Enthoo Pro m Acrylic|Logitech G502 Proteus Spectrum|HyperX stiger|AORUS AD27QD|Logitech G413|Logitech Z5500

  15. #705
    Εγγραφή
    08-08-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20 FTTH
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Το ONT και το upgraded speed port θα στο φέρει ο Κούριερ - υπάλληλος/τεχνικός του OTE που θα έρθει να ενώσει τα μπριζάκια δηλαδή και να ενεργοποιήσει την το account, δεν έρχεται ξεχωριστά.
    Επίσης ζήτησε του να πάρει πίσω το παλιό speedport αν στο έχουν χρεώσει με χρησιδάνειο.

Σελ. 47 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 2737424546474849525767 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας