Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 36
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.664
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    COSMOTE
    Στο πλαίσιο της συνεχούς βελτίωσης των τηλεπικοινωνιακών υποδομών σε όλη τη χώρα, που στοχεύει στην παροχή υπηρεσιών σταθερής τηλεφωνίας και Internet υψηλής ποιότητας, η ΟΤΕ ΑΕ ανακοινώνει ότι μέχρι την 17ηΙουνίου 2019 θα προχωρήσει και θα έχει ολοκληρώσει την αναβάθμιση των υπηρεσιών τηλεφωνίας μέσω τεχνολογιών νέας γενιάς των συνδρομητών στα παρακάτω Αστικά Κέντρα:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  879 
Μέγεθος:  113,7 KB 
ID: 202765


    Προκειμένου να διασφαλιστεί η όσο το δυνατόν ομαλότερη μετάβαση και ορθή λειτουργία της σύνδεσής τους, οι συνδρομητές παρακαλούνται να επικοινωνήσουν το συντομότερο δυνατόν με το 13888 (για Οικιακούς πελάτες) και 13818 (για Εταιρικούς πελάτες) πριν την 10η Ιουνίου 2019 για να λάβουν τις απαραίτητες οδηγίες σχετικά με τις ενέργειες που απαιτούνται. Σε κάθε περίπτωση η ΟΤΕ ΑΕ θα καταβάλλει κάθε δυνατή προσπάθεια έτσι ώστε εκπρόσωπός μας να καλέσει τους συνδρομητές και να τους ενημερώσει για τη διαδικασία μετατροπής της γραμμής τους.

    Στο πλαίσιο της συνεχούς βελτίωσης των τηλεπικοινωνιακών υποδομών σε όλη τη χώρα, που στοχεύει στην παροχή υπηρεσιών σταθερής τηλεφωνίας και Internet υψηλής ποιότητας, η ΟΤΕ ΑΕ ανακοινώνει ότι μέχρι την 16ηΣεπτεμβρίου2019 θα προχωρήσει και θα έχει ολοκληρώσει την αναβάθμιση των υπηρεσιών τηλεφωνίας μέσω τεχνολογιών νέας γενιάς των συνδρομητών στα παρακάτω Αστικά Κέντρα:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpg 
Εμφανίσεις:  814 
Μέγεθος:  76,8 KB 
ID: 202766


    Προκειμένου να διασφαλιστεί η όσο το δυνατόν ομαλότερη μετάβαση και ορθή λειτουργία της σύνδεσής τους, οι συνδρομητές παρακαλούνται να επικοινωνήσουν το συντομότερο δυνατόν με το 13888 (για Οικιακούς πελάτες) και 13818 (για Εταιρικούς πελάτες) πριν την 9η Σεπτεμβρίου2019 για να λάβουν τις απαραίτητες οδηγίες σχετικά με τις ενέργειες που απαιτούνται. Σε κάθε περίπτωση η ΟΤΕ ΑΕ θα καταβάλλει κάθε δυνατή προσπάθεια έτσι ώστε εκπρόσωπός μας να καλέσει τους συνδρομητές και να τους ενημερώσει για τη διαδικασία μετατροπής της γραμμής τους.

  2. #2
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.627
    Downloads
    52
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Ζte 288a
    SNR / Attn
    6(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    αυτες οι περιοχες εχουν γινει και vectored η θα γινουν εως τοτε?

  3. #3
    Εγγραφή
    17-10-2011
    Περιοχή
    Καλλιθεα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    D-Link dsl 3682
    SNR / Attn
    30.4(dB) / 3.3(dB)
    Αυτό σημαίνει ότι αν παίρνεις από αστικό κέντρο Καλλιθέας και είσαι σε άλλη εταιρεία η τηλεφωνία σου θα μετατραπεί σε voip και σε σενα;

  4. #4
    Εγγραφή
    26-03-2008
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ
    Μηνύματα
    312
    Downloads
    73
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Vivodi - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    NETFASTER IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 23(dB)
    Μετατροπή απο PSTN σε Voip...
    Υπαρχουν περιοχες που οι διακοπες ρευματος το χειμωνα ειναι συνηθες φαινομενο και αμα τους πεις για το UPS (που επρεπε να το παρεχουν μαζι με το ρουτερ)
    σου λενε οτι εχει εξαντληθει.
    Πριν 2 βδομαδες στο νοτιο Πηλιο αλλαξαν πολλους συνδρομητες σε voip χωρις να εχουν ενημερωσει-στειλει τον απαραιτητο εξοπλισμο.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-12-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΑΝΤΕΙΟ
    Router
    Speedport
    SNR / Attn
    14.4(dB) / 7.6(dB)
    Δεν είναι απαραίτητο να ενεργοποιηθεί το vectoring για να σε αλλάξουν σε VOIP. Πήγανε να αλλάξουνε και εμένα τον περασμένο μήνα και τους έδωσα άκυρο μέχρι να ενεργοποιήσουν το vectoring τουλάχιστον. Αν δεν δίνουν το UPS δεν μπορούν να σε αναγκάσουν αν αλλάξεις.

  6. #6
    Εγγραφή
    26-03-2008
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ
    Μηνύματα
    312
    Downloads
    73
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Vivodi - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    NETFASTER IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 23(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macee Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι απαραίτητο να ενεργοποιηθεί το vectoring για να σε αλλάξουν σε VOIP. Πήγανε να αλλάξουνε και εμένα τον περασμένο μήνα και τους έδωσα άκυρο μέχρι να ενεργοποιήσουν το vectoring τουλάχιστον. Αν δεν δίνουν το UPS δεν μπορούν να σε αναγκάσουν αν αλλάξεις.
    Τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν η διαδικασια για επιστροφη σε PSTN θα παρει 2-3 εβδομαδες(!!!) και μολις γινει PSTN θα σε ξαναγυρισουν (με το "ετσι το θελω") σε voip.
    UPS δεν στελνουν. Πρεπει να το ζητησεις αλλιως δεν δινουν.

    Δυστυχώς στην περιοχη δεν υπαρχει αλλος παροχος και κανουν οτι θελουν...

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macee Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι απαραίτητο να ενεργοποιηθεί το vectoring για να σε αλλάξουν σε VOIP. Πήγανε να αλλάξουνε και εμένα τον περασμένο μήνα και τους έδωσα άκυρο μέχρι να ενεργοποιήσουν το vectoring τουλάχιστον. Αν δεν δίνουν το UPS δεν μπορούν να σε αναγκάσουν αν αλλάξεις.
    Μπορούν να σε αναγκάσουν* απο την στιγμή που ο παλιός εξοπλισμός σταματάει να δουλεύει

    *οι επιλογές σου μετά είναι ή μένεις χωρίς τηλέφωνο, διακόπτεις ή πας σε voip.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από achiavg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό σημαίνει ότι αν παίρνεις από αστικό κέντρο Καλλιθέας και είσαι σε άλλη εταιρεία η τηλεφωνία σου θα μετατραπεί σε voip και σε σενα;
    Οχι αυτό αφορά πελάτες του ΟΤΕ μόνο, οι άλλοι πάροχοι θα συνεχίσουν να δίνουν με τον δικό τους τρόπο

  8. #8
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    SNR / Attn
    8.8(dB) / 16.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σήμερα εγώ απο αλεξανδρούπολη παρέλαβα router της cosmote για συγγενικο πρόσωπο έλεγε ανακαινισμένο ελπίζω να κρατήσει
    μια ερώτηση εγώ που είμαι σε vdsl 50 vodafone θα περάσω και εγώ σε voip η δεν επηρεάζομαι ;

  9. #9
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill2015 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα εγώ απο αλεξανδρούπολη παρέλαβα router της cosmote για συγγενικο πρόσωπο έλεγε ανακαινισμένο ελπίζω να κρατήσει
    μια ερώτηση εγώ που είμαι σε vdsl 50 vodafone θα περάσω και εγώ σε voip η δεν επηρεάζομαι ;
    Όχι αφού παίρνεις από Vodafone. Ισχύει μόνο για τους πελάτες cosmote και μηδενός εξαιρουμένου απο τις καμπινες

  10. #10
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.118
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Επιτέλους...
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #11
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιτέλους...
    Είναι ένα μεγάλο και δύσκολο εγχείρημα όπως στο παρελθόν με την μετατροπή των αναλογικών κέντρων σε ψηφιακά.

  12. #12
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sktheo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετατροπή απο PSTN σε Voip...
    Υπαρχουν περιοχες που οι διακοπες ρευματος το χειμωνα ειναι συνηθες φαινομενο και αμα τους πεις για το UPS (που επρεπε να το παρεχουν μαζι με το ρουτερ)
    σου λενε οτι εχει εξαντληθει.
    Πριν 2 βδομαδες στο νοτιο Πηλιο αλλαξαν πολλους συνδρομητες σε voip χωρις να εχουν ενημερωσει-στειλει τον απαραιτητο εξοπλισμο.
    στην εργασία μου μας κάλεσαν από την COSMOTE (13818) εταιρικών πελατών για να μας ενημερώσουν για την ευρυζωνική (VoIP) τηλεφωνία

    έχουμε τα νέα routers αλλά θέλουμε αναβάθμιση του τηλεφωνικού κέντρου (εκεί έχει κολλήσει το θέμα γιατί πάει πολύ ο λογαριασμός...και το σκέφτονται) από την COSMOTE βέβαια δεν μπορούμε να ζητήσουμε ευθύνη σε κάτι αυτή έκανε ότι απαιτείται από την δική της την μεριά έτσι δεν είναι?

    ότι αφορά τα miniUPS εμένα με το FTTH (μέσω του sfbb.gr) μου έχουν δώσει δύο miniUPS δωρεάν.

    ίσως πάρω και άλλα από την αγορά...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 02-04-19 στις 20:58.

  13. #13
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.118
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι ένα μεγάλο και δύσκολο εγχείρημα όπως στο παρελθόν με την μετατροπή των αναλογικών κέντρων σε ψηφιακά.
    Το έχω αιτηθεί 3 φορές έως τώρα από τότε που πρώτο-ξεκίνησε το voip αλλά μου είπαν ότι δεν έδιναν ακόμα σε απλές τηλεφωνικές συνδέσεις.
    Τους πείρα τηλ. σήμερα το απόγευμα και μου είπαν ότι έχει ξεκινήσει η διαδικασία.
    Το πέρασαν σαν αίτημα και μου είπαν ότι θα επικοινωνήσει τεχνικός μαζί μου για την έναρξη της διαδικασίας μετάβασης, την παραλαβή του εξοπλισμού κλπ.
    Περιμένω...
    2-3 μέρες μου είπαν ότι διαρκεί η όλη διαδικασία της μετάβασης.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #14
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω αιτηθεί 3 φορές έως τώρα από τότε που πρώτο-ξεκίνησε το voip αλλά μου είπαν ότι δεν έδιναν ακόμα σε απλές τηλεφωνικές συνδέσεις.
    Τους πείρα τηλ. σήμερα το απόγευμα και μου είπαν ότι έχει ξεκινήσει η διαδικασία.
    Το πέρασαν σαν αίτημα και μου είπαν ότι θα επικοινωνήσει τεχνικός μαζί μου για την έναρξη της διαδικασίας μετάβασης, την παραλαβή του εξοπλισμού κλπ.
    Περιμένω...
    2-3 μέρες μου είπαν ότι διαρκεί η όλη διαδικασία της μετάβασης.
    Ωραία, είναι ευκαιρία να μάθουμε από πρώτο χέρι για τις τηλεφωνικές συνδέσεις χωρίς ίντερνετ πως θα το υλοποιήσουν

  15. #15
    Εγγραφή
    26-03-2008
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ
    Μηνύματα
    312
    Downloads
    73
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Vivodi - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    NETFASTER IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 23(dB)
    Δεν λεω για εταιρικους πελατες... απλοι συνδρομητες, ιδιαιτερα στα χωρια μεγαλης ηλικιας, που εχουν το σταθερο ως μεσο αναγκης.
    Οι περισσοτεροι δηλωσαν βλαβη γραμμης βλεποντας το σταθερο τους να ειναι νεκρο.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας