Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 35
  1. #16
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    koalaback0
    Μηνύματα
    1.303
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/ 30
    ISP
    Cosmote
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή μοιράζεστε την σύνδεση με έναν άγνωστο κάτω από το σπίτι σας?
    Η ζωή είναι "Δούναι και Λαβείν" δυστυχώς. Για να το χρησιμοποιήσεις κάποια στιγμή, πρέπει να το δίνεις και εσύ.

    Βέβαια, όποιος συνδέεται, εκτός το ότι πρέπει να έχει username/ password, είναι και σε άλλο VC, διαφορετικό από το δικό σου, οπότε δεν έχει πρόσβαση στο τοπικό σου δίκτυο.
    Δεν είναι το ίδιο όπως όταν έρχεται ένας φίλος και του δίνεις τον κωδικό του ασύρματου σου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η υπηρεσία θα απογειωθεί όταν αρχίσει ο ΟΤΕ να βάζει δικά του hotspots που να υποστηρίζουν πολλές ταυτόχρονες συνδέσεις, πχ στις καμπίνες ή στα παλιά καρτοτηλέφωνα
    Αυτό θα ήταν πολύ καλό!

    - - - Updated - - -

    Παλιότερα η Fon σου πουλούσε εξοπλισμό, τον συνέδεες στην σύνδεση σου και μοίραζες το ασύρματο του κατά τον ίδιο τρόπο. Δεν το βρίσκω πλέον στην σελίδα τους.
    Βέβαια ενώ μεν σου πουλούσε τον εξοπλισμό, σου έδινε την δυνατότητα να συνδέεσαι δωρεάν σε άλλους παγκοσμίως.
    Από τα 384 Kbps ADSL στα 300 Mbps FTTH, 20 χρόνια δρόμος...

  2. #17
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Για απλούς χρήστες και επιχειρήσεις 08:00-18:00 συνιστάται η ενεργοποίηση του FON στο Speedport, σκεφτείτε ότι λίγο πιο πέρα υπάρχει κάποιος άνεργος που δεν έχει ούτε τηλέφωνο ούτε κινητό.
    Αν θέλετε βάζετε το transmit power στο 100% και το ρουτεράκι κοντά στο παράθυρο για να φτάνει πιο μακρυά.

    Για να συνδεθείς στο Fon ο οτέ σου δίνει username και password τα οποία δεν έχουν καμία σχέση με το Wi-Fi passphrase που πληκτρολογούμε στο λάπτοπ μας για να συνδεθούμε με το speedport μας. Οσοι fon users σκιάζονται πολύ υπάρχουν και τα vpn, όλα δίνουν από 500ΜΒ τζάμπα.

    Ενα άλλο καλό που έχει το fon είναι ότι επιτρέπει να εμφανίζεσαι σε άλλη πόλη και με άλλο IP address.
    Λειτουργεί ok και το δικό σου traffic έχει προτεραιότητα έναντι του traffic του fon user.
    Κάπου έχουμε ξαναγράψει για fon, θα το βρω.

    Το Fon είναι έξυπνη κίνηση από τον οτέ και μπράβο του, σίγουρα θα έχουν και οι άλλοι κάτι παρόμοιο.


    edit: η μόνη επίπτωση είναι ότι δεσμεύει 1 από τα 4 SSID που δίνει το speedport.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eyw : 04-04-19 στις 00:04.

  3. #18
    Εγγραφή
    06-01-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Router
    ZTE H108NS
    SNR / Attn
    6(dB) / 40(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απενεργοποιηση και μακρια . Αχρηστη για το mobile και σε vdsl κλεβει πολυ παραπανω απο 1 mbps που ισχυριζονται . Και με το hybrid Η35 πολυ εξυπνακηδες οι κυριοι της κοτε να σου κοβουν 10% και να στο πουλανε data.
    Το Huawei HA35 δεν εκπέμπει δίκτυο FON. Δεν "κλέβει", χρησιμοποιεί μέρος του bandwidth της γραμμής που δε χρησιμοποιεί ο χρήστης/κάτοχος της γραμμής.

  4. #19
    Εγγραφή
    18-06-2011
    Μηνύματα
    459
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Το πρόβλημα δεν είναι στο κατέβασμα γιατί έχει όριο. Είναι στο upload επειδή είναι απεριόριστο.

  5. #20
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.954
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για απλούς χρήστες και επιχειρήσεις 08:00-18:00 συνιστάται η ενεργοποίηση του FON στο Speedport, σκεφτείτε ότι λίγο πιο πέρα υπάρχει κάποιος άνεργος που δεν έχει ούτε τηλέφωνο ούτε κινητό.
    Αν κάποιος δεν έχει τηλέφωνο αλλά και ίντερνετ (οτε), τότε δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει την υπηρεσία.

  6. #21
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    νομίζω ότι επειδή κάπου εμπλέκεται εγγραφή στον οτε (και ίσως να πρέπει να πληρώσει κάτι) δεν χρειάζεται να είναι συνδρομητής, ίσως να θέλουν να είχε κινητό κάποτε για να έχουν τα στοιχεία ταυτότητας.

  7. #22
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mdplus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε εσένα και εμένα άγνωστος. Γνωστός στον ΟΤΕ και σε κάθε αρμόδια αρχή σε περίπτωση κακόβουλης χρήσης, καθώς λογκάρει με username ενεργής σύνδεσης ΟΤΕ. Αν αυτός είναι ο προβληματισμός.
    Έχουν γίνει πολύ μεγαλύτερα κόλπα στον κόσμο, από ένα username ενεργής σύνδεσης ΟΤΕ.

    Σιγά μην ανοίξω τις κερκόπορτες για τον καθένα να παίζει μπάλα με την σύνδεσή μου. Κωδικός 20 αλφαρηθμητικών και αν δεν έχω παντού πρόσβαση στο ιντερνετ δεν χάθηκε και ο κόσμος. Θα επιβιώσω.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  8. #23
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.813
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που το έχεις δει αυτό;
    Δεν διάβασα κάτι τέτοιο πέρα απο το κλασικό ~1Mbps μαξ που δίνει όταν συνδεθεί κάποιος
    Όχι. Έχω δει ακόμα και 6-7 Mbps σε ΟΤΕ Fon και μάλλον η σύνδεση ήταν ADSL.

  9. #24
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουν γίνει πολύ μεγαλύτερα κόλπα στον κόσμο, από ένα username ενεργής σύνδεσης ΟΤΕ.

    Σιγά μην ανοίξω τις κερκόπορτες για τον καθένα να παίζει μπάλα με την σύνδεσή μου. Κωδικός 20 αλφαρηθμητικών και αν δεν έχω παντού πρόσβαση στο ιντερνετ δεν χάθηκε και ο κόσμος. Θα επιβιώσω.

    το ότι έχουν γίνει πολύ μεγαλύτερα κόλπα τι λέει; μη χρησιμοποιείς καθόλου ίντερνετ τότε και καθόλου κινητό, αφού έχουν γίνει πολύ μεγαλύτερα κόλπα.

    Δεν έχω διαβάσει για κάποιο πρόβλημα ασφαλείας για τον κάτοχο της σύνδεσης από το συγκεκριμένο,
    αν ξέρεις κάτι ή έχεις κάποιο λινκ, δώστο για να μαθαίνουμε,
    αλλοιώς το "έχουν γίνει μεγαλύτερα κόλπα" (που; στο wifi; στο ίντερνετ γενικά; στο ποδόσφαιρο; που; ) ΔΕΝ λέει τίποτα


    (προσωπικά δε με αφορά, καθώς όλο μου το δίκτυο είναι πίσω από firewall router που κάνει ξεχωριστή σύνδεση στο ίντερνετ, και έχω το speedport μόνο για μόντεμ και voip,
    αλλά είναι χρήσιμο να ξέρουμε αν έχει αναφερθεί κάποιο πρόβλημα ασφαλείας ή ποιο θα μπορούσε να είναι έστω θεωρητικά)

  10. #25
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    371
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199.999/19.999
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Speedport 724V
    SNR / Attn
    31(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγω εχω εξυπηρετηθεί απόλυτα όποτε χρειάστηκε. Το λιγότερο που οφείλω ειναι να προσφέρω και εγω ότι μπορώ.
    Το αν κάποιος εκμεταλλευθεί ότι μου περισσεύει, ακόμα και το 100% αν ειναι διαθέσιμο από εμένα, ας το κάνει.
    Από τη στιγμή που έχω ασφαλίσει το δικό μου δίκτυο, και η ταυτότητα του FON χρήστη ειναι διακριτή και διάφορη από την δική μου, ειμαι καλυμμένος.
    200/20 έχω, τι να πεί αν και κάποιος άλλος κάνει τη δουλειά του.

    Αν τελικά σταυρώνανε τον Βαραβά;

  11. #26
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εμένα πάλι όσο ήμουν στον ΟΤΕ (τώρα είμαι στην Vodafone) δεν μπόρεσα να αξιοποιήσω ποτέ την υπηρεσία. Από την μία επειδή μένω σε χωριό σπάνια έβρισκα κάποια διαθέσιμο δίκτυο FON. Από την άλλη, όταν πήγαινα σε κάποια πόλη, ενώ έβρισκα πολλά FON δεν μπορούσα να συνδεθώ, μάλλον ήταν τιγκαρισμένα, υποθέτω λόγω μεγαλύτερου πληθυσμού οπότε και μεγαλύτερης πιθανότητας να συνδέονταν πολλοί χρήστες (από όσο γνωρίζω σε κάθε FON μπορούν να συνδεθούν μέχρι 2 χρήστες). Προσωπικά έχω εγκαταστήσει το ProtonVPN στο κινητό και συνδέομαι σε άλλα Wifi δίκτυα τα οποία είναι ελεύθερα (πχ σε καφετέριες), ή αλλιώς χρησιμοποιώ Data.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  12. #27
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakk Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ότι έχουν γίνει πολύ μεγαλύτερα κόλπα τι λέει; μη χρησιμοποιείς καθόλου ίντερνετ τότε και καθόλου κινητό, αφού έχουν γίνει πολύ μεγαλύτερα κόλπα.

    Δεν έχω διαβάσει για κάποιο πρόβλημα ασφαλείας για τον κάτοχο της σύνδεσης από το συγκεκριμένο,
    αν ξέρεις κάτι ή έχεις κάποιο λινκ, δώστο για να μαθαίνουμε,
    αλλοιώς το "έχουν γίνει μεγαλύτερα κόλπα" (που; στο wifi; στο ίντερνετ γενικά; στο ποδόσφαιρο; που; ) ΔΕΝ λέει τίποτα


    (προσωπικά δε με αφορά, καθώς όλο μου το δίκτυο είναι πίσω από firewall router που κάνει ξεχωριστή σύνδεση στο ίντερνετ, και έχω το speedport μόνο για μόντεμ και voip,
    αλλά είναι χρήσιμο να ξέρουμε αν έχει αναφερθεί κάποιο πρόβλημα ασφαλείας ή ποιο θα μπορούσε να είναι έστω θεωρητικά)
    Τι σόι επιχείρημα είναι τώρα αυτό? Μην χρησιμοποιείς καθόλου ιντερνετ.
    Θέλω και να χρησιμοποιώ ιντερνετ αλλά ταυτόχρονα να μην παίζω και με την φλόγα. Μπορώ ή μου το απαγορεύεις και πρέπει να ανοίξω τα ρούτερ μου, να μοιράζω σύνδεση στον κάθε τυχάρπαστο εκεί έξω?

    Όσοι είστε φανατικά υπέρμαχοι, βλέπω είστε καλυμένοι με firewfall, ρυθμίσεις, δίκτυα και παραδίκτυα. Αλλά η πλειοψηφία δεν έχει το wireshark και τα ports για πρωινό. Και ναι, αν γίνει το μεγάλο κόλπο αργά ή γρήγορα θα αποδείξεις ότι δεν είχες σχέση αλλά γιατί να μπλέξεις στο ενδιάμεσο?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  13. #28
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σόι επιχείρημα είναι τώρα αυτό? Μην χρησιμοποιείς καθόλου ιντερνετ.
    Θέλω και να χρησιμοποιώ ιντερνετ αλλά ταυτόχρονα να μην παίζω και με την φλόγα. Μπορώ ή μου το απαγορεύεις και πρέπει να ανοίξω τα ρούτερ μου, να μοιράζω σύνδεση στον κάθε τυχάρπαστο εκεί έξω?

    Όσοι είστε φανατικά υπέρμαχοι, βλέπω είστε καλυμένοι με firewfall, ρυθμίσεις, δίκτυα και παραδίκτυα. Αλλά η πλειοψηφία δεν έχει το wireshark και τα ports για πρωινό. Και ναι, αν γίνει το μεγάλο κόλπο αργά ή γρήγορα θα αποδείξεις ότι δεν είχες σχέση αλλά γιατί να μπλέξεις στο ενδιάμεσο?
    Καλά που είσαι forthnet δηλαδή και δεν σε αγγίζει το ΄θέμα

  14. #29
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Νόμιζα οτι αυτό το πράγμα είναι opt-in και δεν το είχα ψάξει ποτέ. Έφαγε σουτ σήμερα...

  15. #30
    Εγγραφή
    28-09-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    11638/1014
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    ZTE ZXV10 H108L
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουν γίνει πολύ μεγαλύτερα κόλπα στον κόσμο, από ένα username ενεργής σύνδεσης ΟΤΕ.

    Σιγά μην ανοίξω τις κερκόπορτες για τον καθένα να παίζει μπάλα με την σύνδεσή μου. Κωδικός 20 αλφαρηθμητικών και αν δεν έχω παντού πρόσβαση στο ιντερνετ δεν χάθηκε και ο κόσμος. Θα επιβιώσω.
    Στον κόσμο γενικά γίνονται φρικτά πράγματα. Κατά τα άλλα δική σου η σύνδεση, ό,τι θες την κάνεις.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας