Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Πάροχος NOVA, DSLAM vodafone.

    Καλησπέρα σε όλους,

    Μετά από καιρό και αρκετή μελέτη στο forum αλλά και σε άλλα forums αποφάσισα να εξιστορίσω κάποια γεγονότα για να λάβω και συμβουλές από τους γνώστες φίλους του forum.
    Για να μην τα πολυλογώ η ADSL σύνδεση που είχαμε ήταν σταθερή αλλά 3mbps max και προς το τέλος της ήταν στις αθλιότητες της τάξεως των 0.5 ακόμη και 0.05 mbps!
    Προφανώς, με την πρώτη διαθεσιμότητα για VDSL ήμασταν οι πρώτοι που έβαλαν και ενώ έπιανε σχετικά καλά ~40-45 mbps αρχίσανε τρομερές αποσυνδέσεις που μας ταλαιπωρούν από την μέρα που μπήκε το VDSL.
    Μετά από υπερβολικά πολλές επισκέψεις από τεχνικούς τα τελευταία 3 χρόνια φτάνουμε στο καλοκαίρι 2022 όπου οι αποσυνδέσεις έφτασαν νέο υψηλό! Με ενημέρωσαν ότι είχα 97 αποσυνδέσεις μια μέρα και ήταν ακόμη μεσημέρι!
    Έγιναν άλλες δύο επισκέψεις όπου ήρθε η NOVA και η VODAFONE και μετρήσανε και μέσα και στο κουτί του ΟΤΕ και βρίσκανε τα έξω χάλια! CRC & FEC απευθείας και SNR κοντά στα 6db για down και αρκετά καλύτερο στο up(μπορεί και 22).
    Φτάνουμε προχθές όπου η nova μας ενημέρωσε ότι η βλάβη δεν μπορεί να επισκευαστεί και ότι μπορούμε να το υποβαθμίσουμε σε adsl 24άρι (εν έτει 2022!) ή να φύγουμε χωρίς χρέωση!

    Ωστόσο, κυριολεκτικά χθες στις 19 του μηνός συνέδεσα προσωπικά το router στο διαμέρισμα ακριβώς πάνω από το δικό μου (συγγενής μου)
    που έβαλε και ο ίδιος NOVA...λοιπόν τα στατιστικά είναι 38db up 29db down 0 FEC, 0 CRC και βγάζει attainable rate 240mbps! που στο δικό μου βγάζει 60!
    Να επισημάνω ότι η εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού μου είναι αλλαγμένη (φέτος μέσα σε όλο αυτό το φιάσκο) και κανένας τεχνικός δεν το απέδωσε ποτέ στην κάθετη του σπιτιού. Το πρώτο πράγμα που φαντάζομαι ότι φταίει είναι τα καλώδια που έρχονται στο δικό μου
    διαμέρισμα γιατί το DSLAM είναι ίδιο! όπως και ο πάροχος και ο εξοπλισμός!

    Μιλώντας με την τεχνική υποστήριξη πριν από λίγο, με ενημέρωσαν ότι ο ΟΤΕ είπε ότι δεν επισκευάζεται η βλάβη. Άφησε να εννοηθεί ότι μπορεί να φταίει το ζευγάρι που έρχεται στο κουτί ΟΤΕ και ότι μάλλον δεν αξίζει να το αλλάξει για έναν πελάτη.
    Όταν ρώτησα εάν με μια καταγγελία στον ΟΤΕ θα αναγκαστεί να το αλλάξει μου είπε ότι ο ΟΤΕ δεν μου έχει καμία υποχρέωση γιατί δεν είμαι πελάτης του αλλά της NOVA. Εκτός από το γεγονός ότι αυτό ειναι ανήκουστο γιατί ο ΟΤΕ είναι ο υπεύθυνος στο δημόσιο δίκτυο άρα αυτός πρέπει να το αλλάξει(!) μπορείτε αγαπητοί φίλοι να με συμβουλεύσετε τι να κάνω για να το αλλάξει αυτό το καταραμένο καλώδιο; όπως καταλαβαίνετε είναι καταδίκη η επιστροφή στο 24άρι και η παραμονή σε VDSL με 100+ αποσυνδέσεις την ημέρα (όχι πάντα αλλά συχνά έχει εξάρσεις) είναι απαράδεκτο!

    Μπορώ να πάω στον ΟΤΕ και να ζητήσω αλλαγή γραμμής; Να βάλω Cosmote και μόλις βγάλουν εκεί την βλάβη να το κάνω τότε; μπορώ να κάνω κάποια καταγγελία ώστε να ησυχάσω κάποια στιγμή και να μου το αλλάξουν;
    Ευχαριστώ όποιον και όποια ασχοληθεί εκ των προτέρων!

  2. #2
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    1.808
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    150000/22000(KV)
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Speedport Smart 3
    SNR / Attn
    7(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trackmaniakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάροχος NOVA, DSLAM vodafone.

    Καλησπέρα σε όλους,

    Μετά από καιρό και αρκετή μελέτη στο forum αλλά και σε άλλα forums αποφάσισα να εξιστορίσω κάποια γεγονότα για να λάβω και συμβουλές από τους γνώστες φίλους του forum.
    Για να μην τα πολυλογώ η ADSL σύνδεση που είχαμε ήταν σταθερή αλλά 3mbps max και προς το τέλος της ήταν στις αθλιότητες της τάξεως των 0.5 ακόμη και 0.05 mbps!
    Προφανώς, με την πρώτη διαθεσιμότητα για VDSL ήμασταν οι πρώτοι που έβαλαν και ενώ έπιανε σχετικά καλά ~40-45 mbps αρχίσανε τρομερές αποσυνδέσεις που μας ταλαιπωρούν από την μέρα που μπήκε το VDSL.
    Μετά από υπερβολικά πολλές επισκέψεις από τεχνικούς τα τελευταία 3 χρόνια φτάνουμε στο καλοκαίρι 2022 όπου οι αποσυνδέσεις έφτασαν νέο υψηλό! Με ενημέρωσαν ότι είχα 97 αποσυνδέσεις μια μέρα και ήταν ακόμη μεσημέρι!
    Έγιναν άλλες δύο επισκέψεις όπου ήρθε η NOVA και η VODAFONE και μετρήσανε και μέσα και στο κουτί του ΟΤΕ και βρίσκανε τα έξω χάλια! CRC & FEC απευθείας και SNR κοντά στα 6db για down και αρκετά καλύτερο στο up(μπορεί και 22).
    Φτάνουμε προχθές όπου η nova μας ενημέρωσε ότι η βλάβη δεν μπορεί να επισκευαστεί και ότι μπορούμε να το υποβαθμίσουμε σε adsl 24άρι (εν έτει 2022!) ή να φύγουμε χωρίς χρέωση!

    Ωστόσο, κυριολεκτικά χθες στις 19 του μηνός συνέδεσα προσωπικά το router στο διαμέρισμα ακριβώς πάνω από το δικό μου (συγγενής μου)
    που έβαλε και ο ίδιος NOVA...λοιπόν τα στατιστικά είναι 38db up 29db down 0 FEC, 0 CRC και βγάζει attainable rate 240mbps! που στο δικό μου βγάζει 60!
    Να επισημάνω ότι η εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού μου είναι αλλαγμένη (φέτος μέσα σε όλο αυτό το φιάσκο) και κανένας τεχνικός δεν το απέδωσε ποτέ στην κάθετη του σπιτιού. Το πρώτο πράγμα που φαντάζομαι ότι φταίει είναι τα καλώδια που έρχονται στο δικό μου
    διαμέρισμα γιατί το DSLAM είναι ίδιο! όπως και ο πάροχος και ο εξοπλισμός!

    Μιλώντας με την τεχνική υποστήριξη πριν από λίγο, με ενημέρωσαν ότι ο ΟΤΕ είπε ότι δεν επισκευάζεται η βλάβη. Άφησε να εννοηθεί ότι μπορεί να φταίει το ζευγάρι που έρχεται στο κουτί ΟΤΕ και ότι μάλλον δεν αξίζει να το αλλάξει για έναν πελάτη.
    Όταν ρώτησα εάν με μια καταγγελία στον ΟΤΕ θα αναγκαστεί να το αλλάξει μου είπε ότι ο ΟΤΕ δεν μου έχει καμία υποχρέωση γιατί δεν είμαι πελάτης του αλλά της NOVA. Εκτός από το γεγονός ότι αυτό ειναι ανήκουστο γιατί ο ΟΤΕ είναι ο υπεύθυνος στο δημόσιο δίκτυο άρα αυτός πρέπει να το αλλάξει(!) μπορείτε αγαπητοί φίλοι να με συμβουλεύσετε τι να κάνω για να το αλλάξει αυτό το καταραμένο καλώδιο; όπως καταλαβαίνετε είναι καταδίκη η επιστροφή στο 24άρι και η παραμονή σε VDSL με 100+ αποσυνδέσεις την ημέρα (όχι πάντα αλλά συχνά έχει εξάρσεις) είναι απαράδεκτο!

    Μπορώ να πάω στον ΟΤΕ και να ζητήσω αλλαγή γραμμής; Να βάλω Cosmote και μόλις βγάλουν εκεί την βλάβη να το κάνω τότε; μπορώ να κάνω κάποια καταγγελία ώστε να ησυχάσω κάποια στιγμή και να μου το αλλάξουν;
    Ευχαριστώ όποιον και όποια ασχοληθεί εκ των προτέρων!
    Καλησπέρα συντοπίτη. Σίγουρα η αλλαγή καλωδίου και η αντιμετώπιση όταν είσαι πελάτης ΟΤΕ είναι διαφορετική. Εγώ είμαι τυχερός και είμαι συνδεδεμένος σε dslam ΟΤΕ. Όταν είχα πάροχο την Vodafone δεν έκαναν τίποτα από την Vodafone με άφησαν και έφυγα χωρίς ρήτρα. Πήγα ΟΤΕ έκαναν τα πάντα και μέχρι εξωτερικό καλώδιο μου άλλαξαν γιατί είχα θέμα. Ως δια μαγείας λύθηκε το προβλεπόμενο με την ταχύτητα και η γραμμή είναι σταθερή.
    Eπιτελους VDSL

  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trackmaniakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλώντας με την τεχνική υποστήριξη πριν από λίγο, με ενημέρωσαν ότι ο ΟΤΕ είπε ότι δεν επισκευάζεται η βλάβη. Άφησε να εννοηθεί ότι μπορεί να φταίει το ζευγάρι που έρχεται στο κουτί ΟΤΕ και ότι μάλλον δεν αξίζει να το αλλάξει για έναν πελάτη.
    Το καλώδιο στον κατανεμητή της πολυκατοικίας έρχεται υπόγεια ή από κάποιον κατανεμητή του ΟΤΕ έξω από το κτίριο??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #4
    Τα ζευγάρια έρχονται από ενάεριο καλώδιο του ΟΤΕ και φτάνουν στο κουτί του κτηρίου.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν ήταν σε τοίχο με εύκολη πρόσβαση θα μπορούσες να βάλεις καλώδιο δικό σου μέχρι τον κατανεμητή και απλά να τους έπαιρνες τηλέφωνο να έρθουν να το συνδέσουν, με το εναέριο είναι δύσκολα τα πράγματα.
    Μόνο το δικό σας κτίριο παίρνει από αυτό το καλώδιο??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ήταν σε τοίχο με εύκολη πρόσβαση θα μπορούσες να βάλεις καλώδιο δικό σου μέχρι τον κατανεμητή και απλά να τους έπαιρνες τηλέφωνο να έρθουν να το συνδέσουν, με το εναέριο είναι δύσκολα τα πράγματα.
    Μόνο το δικό σας κτίριο παίρνει από αυτό το καλώδιο??
    Στο δικό μας κτήριο καταλήγει αυτό το καλώδιο αλλά δεν ξέρω πριν διακλαδωθεί αν παίρνει και κάποιος άλλος γιατί για εμάς 4 ζευγάρια είναι μόνο.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αφού καταλήγει στο δικό σας κτίριο από την κολόνα τότε θα δεις αν υπάρχει κάποιο κουτί διακλάδωσης και δίνει και αλλού ή μπαίνει κατευθείαν μέσα σε σας.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κι σε άλλες περιπτώσεις έχω ακούσει ο ΟΤΕ να αδυνατεί να δώσει υπηρεσία όταν η καμπίνα vdsl είναι άλλου isp τώρα άν δίνει κι σε άλλους κι τύχη να χαλάσουν τώτε ίσως να αλλάξει το καλώδιο....
    Για δές έξω τα καλώδια αλλά κι την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού...

  9. #9
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού καταλήγει στο δικό σας κτίριο από την κολόνα τότε θα δεις αν υπάρχει κάποιο κουτί διακλάδωσης και δίνει και αλλού ή μπαίνει κατευθείαν μέσα σε σας.
    Θα επανέλθω με σχετική φωτογραφία αφού το κοιτάξω ο ίδιος.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι σε άλλες περιπτώσεις έχω ακούσει ο ΟΤΕ να αδυνατεί να δώσει υπηρεσία όταν η καμπίνα vdsl είναι άλλου isp τώρα άν δίνει κι σε άλλους κι τύχη να χαλάσουν τώτε ίσως να αλλάξει το καλώδιο....
    Για δές έξω τα καλώδια αλλά κι την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού...
    Η εσωτερική καλωδίωση είναι προσφάτως αλλαγμένη και δεν αποτελεί πρόβλημα, αφού οι ίδιοι οι τεχνικοί το απέδωσαν σε βλάβη δικτύου και οι μετρήσεις έξω και μέσα είναι ίδιες.

  10. #10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού καταλήγει στο δικό σας κτίριο από την κολόνα τότε θα δεις αν υπάρχει κάποιο κουτί διακλάδωσης και δίνει και αλλού ή μπαίνει κατευθείαν μέσα σε σας.
    Κοίταξα έξω τα καλώδια στην κολώνα και είδα ότι έχει ένα κουτάκι που παίρνουν και οι γείτονες ( οι οποίοι επίσης έχουν προβλήματα ειδικά την μέρα που μου είχαν πει ότι είχα 97 αποσυνδέσεις). Παραθέτω και δύο φωτογραφίες ωστόσο μπορεί ο ΟΤΕ να το βγάζει ανεπιδιόρθωτη βλάβη και να μην είναι αναγκασμένος να το αλλάξει εφόσον δεν μπορεί να παρέχει ούτε vdsl 50;


    Η κολώνα που φέρει το καλώδιο στο δίπλα σπίτι και το δικό μας:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  314395705_912295819757185_3839223302528855856_n.jpg 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  336,9 KB 
ID: 243576


    Και η κατάληξη του καλωδίου της κολώνας στο σπίτι μου:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  313396376_531367982181898_6979497914577519648_n.jpg 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  281,9 KB 
ID: 243577


    "Μια γρήγορη επεξεργασία της αρχικής ανάρτησης"
    Οι κολώνες που συνδέονται με την συγκεκριμένη κολώνα δίνουν και αυτές σε άλλους γείτονες λίγο πιό πάνω. Έχουμε ένα DSLAM στα 20 - 30 μέτρα που λογικά καταλήγουν τα καλώδια ωστόσο 100% σίγουρος δεν είμαι αν είναι αυτό.
    Επίσης μετά από χθεσινοβραδινό έλεγχο στο Internet των από πάνω το router δείχνει 0 CRC περίπου 30000-40000 FEC και 38/29.5db SNR up/down.

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trackmaniakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ( οι οποίοι επίσης έχουν προβλήματα ειδικά την μέρα που μου είχαν πει ότι είχα 97 αποσυνδέσεις)
    Για τους άλλους έχεις γράψει πιο πάνω,
    Ωστόσο, κυριολεκτικά χθες στις 19 του μηνός συνέδεσα προσωπικά το router στο διαμέρισμα ακριβώς πάνω από το δικό μου (συγγενής μου)
    που έβαλε και ο ίδιος NOVA...λοιπόν τα στατιστικά είναι 38db up 29db down 0 FEC, 0 CRC και βγάζει attainable rate 240mbps! που στο δικό μου βγάζει 60!
    και αυτό δεν δείχνει πρόβλημα στους άλλους.

    Στο κουτί διακλάδωσης φαίνεται να καταλήγουν τέσσερα καλώδια, ένα θα είναι το κεντρικό και τα άλλα φεύγουν για τους συνδρομητές.
    Αν οι υπόλοιποι δεν έχουν προβλήματα, αυτό σημαίνει ότι κάτι συμβαίνει με το δικό σου αποκλειστικά ζευγάρι.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τους άλλους έχεις γράψει πιο πάνω,

    και αυτό δεν δείχνει πρόβλημα στους άλλους.

    Στο κουτί διακλάδωσης φαίνεται να καταλήγουν τέσσερα καλώδια, ένα θα είναι το κεντρικό και τα άλλα φεύγουν για τους συνδρομητές.
    Αν οι υπόλοιποι δεν έχουν προβλήματα, αυτό σημαίνει ότι κάτι συμβαίνει με το δικό σου αποκλειστικά ζευγάρι.
    Στο δικό μου κτήριο μόνο εγώ έχω θεωρείτε ότι μπορώ να ζητήσω αλλαγή καλωδίου από τον ΟΤΕ εάν βάλω Cosmote και συνεχίσουν τα προβλήματα; (που θα συνεχίσουν σίγουρα)
    Να εξηγήσω κάτι σε περίπτωση που δεν έγινε κατανοητό: όταν είπα για τους γείτονες ότι είχαν προβλήματα εννοούσα το σπίτι δίπλα που φαίνεται στην πρώτη φωτογραφία(το πρώτο που φαίνεται δεξιά)
    Όσον αφορά για τους συγγενείς στον επάνω όροφο είναι αυτοί που δεν έχουν πρόβλημα, αλλά βρίσκονται στο ίδιο κτήριο με εμένα(δεύτερη φωτογραφία).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος trackmaniakos : 26-11-22 στις 04:32.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Eίναι περίεργο να έχουν πρόβλημα οι διπλανοί που παίρνουν από άλλο καλώδιο και να μην έχουν οι συγγενείς που παίρνουν από το ίδιο.

    Έχει συμβεί σε αρκετούς(μαζί κι' εγώ σ' αυτούς) που ενώ είχανε προβλήματα(ειδικά καλωδιακά) σε άλλον πάροχο, μόλις πήγανε στον ΟΤE λύθηκαν ως δια μαγείας.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας