Σελ. 24 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 4141922232425262934 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 346-360 από 611
  1. #346
    Εγγραφή
    10-06-2015
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE
    Παίδες εκτός κι αν τα speedport του OTE (πήγα ΟΤΕ προσφάτως) αλλάζουν ή πειράζουν τους dns server (που από μόνο του είναι νομίζω θέμα) ακόμα κι αν έχει ορίσει κάποιος άλλους στον υπολογιστή κάτι, κάτι σοβαρό μού φαίνεται ότι παίζει, ότι έχει αλλάξει.

    Αυτήν την στιγμή έχοντας με πρωτεύοντα 1.1.1.1 και δευτερεύοντα τον 8.8.8.8
    (ας επισημάνω ότι έχω μετά στην σειρά και αυτούς του ΟΤΕ· ουμπουντοειδές το σύστημα του οποίου ο connection manager επιτρέπει να βάλεις όσους θέλεις με σειρά προτεραιότητος· 1.1.1.1 1ος και 8.8.8.8 2ος όμως σαφώς ορισθέντες εμφανές και από τα connection properties)
    έχω το αναφερθέν ανωτέρω «Did Not Connect: Potential Security Issue...HTTP Strict Transport Security (HSTS)....»
    στο rarbg και στο piratebay (διόρθωση: αυτό έχει το απλό Warning: Potential Security Risk Ahead του firefox)

    KAI

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  edppi.block.png 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  96,6 KB 
ID: 204962
    στην libgen.

    Deep packet inspection μού φαίνεται αυτό με τις όσες γνώσεις μου.
    Γιατί αν η αίτια ήταν ότι είχε πρόβλημα ο 1.1.1.1 της cloudflare τότε στον ορισθέντα ως δευτερεύοντα 8.8.8.8 του γούγλη δεν θα γύριζε αυτομάτως απλά (άσε που βάσει των παραπάνω το πρόβλημα της Cloudflare λύθηκε);
    Όσοι το κατέχουν παραπάνω παρακαλώ να ελέγξουν.

    Προσάρτημα:
    Δεν μπορώ να καταλάβω τί συμβαίνει.
    Τώρα έβαλα αποκλειστικά τον 8.8.8.8 και μπαίνω κανονικά σε όλα (το piratebay βγάζει απλά το Error 502 της cloudflare· ο firefox τώρα γιατί δεν διαμαρτύρεται, δεν προειδοποιεί; ).
    Ας εξηγήσει παρακαλώ κάποιος που κατέχει το θέμα εις βάθος.

    Προσάρτημα 2:
    Ξαναγύρισα τις τοπικές ρυθμίσεις στην πρότερη κατάσταση με πρωτεύοντα τον 1.1.1.1.
    Τώρα πάλι προσβαση κανονικά σε όλα και στους τρεις δηλαδή αναφερθέντες ιστοτόπους.
    ΟΚ δεν έχω ιδέα τί συμβαίνει.
    Επαναλαμβάνω παρακαλώ, ζητώ τα φώτα κάποιου εις βάθος γνώστη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ioetisap : 04-07-19 στις 15:23.
    ΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙ

  2. #347
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    έχεις βάλει τους dns και στην Ipv6 διασύνδεση;
    ή το κάνεις disable, ακόμα βεβαιωσου οτι έχεις διασύνδεση Ipv4 στο speedport
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 04-07-19 στις 15:01.

  3. #348
    Εγγραφή
    02-08-2012
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    99995/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    9(dB) / 6,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioetisap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες εκτός κι αν τα speedport του OTE αλλάζουν ή πειράζουν τους dns server (που από μόνο του είναι νομίζω θέμα) ακόμα κι αν έχει βάλει κάποιος άλλους στον υπολογιστή κάτι, κάτι σοβαρό μού φαίνεται ότι παίζει.
    Αυτήν την στιγμή έχοντας με πρωτεύοντα 1.1.1.1 και δευτερεύοντα τον 8.8.8.8
    έχω το αναφερθέν ανωτέρω «Did Not Connect: Potential Security Issue...HTTP Strict Transport Security (HSTS)....»
    στο rarbg και στο piratebay

    KAI

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  edppi.block.png 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  96,6 KB 
ID: 204962
    στην libgen.

    Deep packet inspection μού φαίνεται αυτό με τις όσες γνώσεις μου.
    Γιατί αν η αίτια ήταν ότι είχε πρόβλημα ο 1.1.1.1 της cloudflare τότε στον ορισθέντα ως δευτερύοντα 8.8.8.8 του γούγλη δεν θα γύριζε απλά;
    Speedport της Cosmote εχω και εγω , δεν εχω καποιο προβλημα

  4. #349
    Εγγραφή
    10-06-2015
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχεις βάλει τους dns και στην Ipv6 διασύνδεση;
    ή το κάνεις disable, ακόμα βεβαιωσου οτι έχεις διασύνδεση Ipv4 στο speedport
    IPv6 ignored στον connection manager (επιβεβαίωση από connection information και τίποτα-άλλο/κενό στις ρυθμίσεις του ούτως ή άλλως)· πάντα κλειστό το έχω (DHCP IPv6 κλειστός και στο speedport παρεμπιπτόντως).
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimmyl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Speedport της Cosmote εχω και εγω , δεν εχω καποιο προβλημα
    Επαναλαμβάνω ό,τι είχα πει αρχικά (το οποίο επεκτείνω και στο σημερινό):
    διακεκομμένο το φαινόμενο, ημιπεριοδικό όχι συνεχές.
    Κι εγώ αυτήν την στιγμή μπαίνω κανονικά σε όλα τα ανωτέρω δηλαδή.

    ΥΓ Πρέπει κάποια στιγμή που θα επανεμφανισθεί να παίξω με wireshark μάλλον να δω αν μπορώ να βγάλω άκρη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ioetisap : 04-07-19 στις 16:38.
    ΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙ

  5. #350
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioetisap Εμφάνιση μηνυμάτων
    IPv6 ignored στον connection manager (επιβεβαίωση από connection information και τίποτα-άλλο/κενό στις ρυθμίσεις του ούτως ή άλλως)· πάντα κλειστό το έχω (πριν και στο router από όσο θυμάμαι· τώρα με το speedport του ΟΤΕ δεν βρίσκω επιλογή να το απενεργοποιήσω και εκεί).

    Επαναλαμβάνω ό,τι είχα πει αρχικά (το οποίο επεκτείνω και στο σημερινό):
    διακεκομμένο το φαινόμενο, ημιπεριοδικό όχι συνεχές.
    Κι εγώ αυτήν την στιγμή μπαίνω κανονικά σε όλα τα ανωτέρω δηλαδή.

    ΥΓ Πρέπει κάποια στιγμή που θα επανεμφανισθεί να παίξω με wireshark μάλλον να δω αν μπορώ να βγάλω άκρη.
    Τι εννοείς Ignored στον connection manager;
    Το speedport μοιράζει κανονικά Ipv6 εφόσον έχεις τσεκαρισμένο το ipv6 στις ιδιότητες της σύνδεσης.

    Δες ακόμα στο status του speedport μήπως σε έχουν βάλει μέσω Ipv6 tunnel (το ipv4 θα γράφει connecting) ή μέσω CGN (100.x.x.x)

  6. #351
    Εγγραφή
    10-06-2015
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς Ignored στον connection manager;
    Αυτά τα κλασικά ουμπουντοειδή:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  connection.manager.ipv6.png 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  42,9 KB 
ID: 204971
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  connection.information.png 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  50,4 KB 
ID: 204972
    Το speedport μοιράζει κανονικά Ipv6 εφόσον έχεις τσεκαρισμένο το ipv6 στις ιδιότητες της σύνδεσης.
    Έχω κλειστό τον DHCPv6 στο speedport.
    Δες ακόμα στο status του speedport μήπως σε έχουν βάλει μέσω Ipv6 tunnel (το ipv4 θα γράφει connecting)
    IPv4 connected (το ίδιο για v6).
    ή μέσω CGN (100.x.x.x)
    Carrier grade NAT είχα πριν μου φέρουν το speedport που είχα βάλει otenet@... στο PPP στο παλιό ρούτερ για να έχω διαδίκτυο (μπάχαλο το σύστημά τους παρεμπιπτόντως· δεν γνωρίζει η δεξιά τί ποιεί η αριστερά).
    Τώρα κανονικά με Public IP.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ioetisap : 04-07-19 στις 17:19.
    ΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙ

  7. #352
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioetisap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά τα κλασικά ουμπουντοειδή:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  connection.manager.ipv6.png 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  42,9 KB 
ID: 204971
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  connection.information.png 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  50,4 KB 
ID: 204972

    Έχω κλειστό τον DHCPv6 στο speedport.

    IPv4 connected (το ίδιο για v6).

    Carrier grade NAT είχα πριν μου φέρουν το speedport που είχα βάλει otenet@... στο PPP στο παλιό ρούτερ για να έχω διαδίκτυο (μπάχαλο το σύστημά τους παρεμπιπτόντως· δεν γνωρίζει η δεξιά τί ποιεί η αριστερά).
    Τώρα κανονικά με Public IP.
    Sorry Νόμιζα μιλάμε για windows, my bad
    Σε αυτό που δίνεις έχει το 195.170.0.1 σαν 3o που είναι ο dns του OTE

  8. #353
    Εγγραφή
    10-06-2015
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE
    Το έχω αναφέρει (προσαρτήσει) παραπάνω ότι :
    *είχα/έχω ορίσει DNS servers τους του ΟΤΕ μετά τους της Cloudflare και του Γούγλη· αυτό θα είχε σημασία μόνον όταν έχουν πρόβλημα, κάνουν timeout ταυτοχρόνως (πράγμα απίθανο νομίζω για clouflare μαζί με γούγλη....) ο πρωτεύων και ο δευτερεύων ώστε να γίνει fallback στον τριτεύοντα και ούτω καθ'εξής· κατά δηλωθείσα σειρά προτεραιότητος πάνε, σωστά; ;-)
    *αμέσως μετά που δοκίμασα ούτως ή άλλως με τον 8.8.8.8 μοναδικό ορισθέντα (κανένα δηλαδή άλλο πλην ενός, του πρωτεύοντος) κανένα πρόβλημα.
    Δεν βγάζω άκρη απλά.
    Κάτι κουφό ή ύποπτο γίνεται κάπου.
    Ας ελπίσουμε ότι δεν είναι πειραματισμοί με deep packet inspection blocking κτλ (ότι δεν προχωρούν δηλαδή πέραν του dns blocking) αλλά ότι είναι απλά κάτι κουλό και ιδιάζον στο σύστημά μου ή και την γραμμή μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ioetisap : 04-07-19 στις 19:06.
    ΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙ

  9. #354
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.087
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioetisap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω αναφέρει (προσαρτήσει) παραπάνω ότι :
    *είχα/έχω ορίσει DNS servers τους του ΟΤΕ μετά τους της Cloudflare και του Γούγλη· αυτό θα είχε σημασία μόνον όταν έχουν πρόβλημα, κάνουν timeout ταυτοχρόνως (πράγμα απίθανο νομίζω για clouflare και γούγλη....) ο πρωτεύων και ο δευτερεύων ώστε να γίνει fallback στον τριτεύοντα και ούτω καθ'εξής· κατά δηλωθείσα σειρά προτεραιότητος πάνε, σωστά; ;-)
    *αμέσως μετά που δοκίμασα ούτως ή άλλως με τον 8.8.8.8 μοναδικό ορισθέντα (κανένα δηλαδή άλλο πλην ενός, του πρωτεύοντος) κανένα πρόβλημα.
    Δεν βγάζω άκρη απλά.
    Κάτι κουφό ή ύποπτο γίνεται κάπου.
    Ας ελπίσουμε ότι δεν είναι πειραματισμοί με deep packet inspection blocking κτλ αλλά ότι είναι απλά κάτι κουλό και ιδιάζον στο σύστημά μου ή και την γραμμή μου.
    Είσαι απόλυτα σίγουρος ότι όλα δουλεύουν όπως πρέπει με τους DNS που έχεις ορίσει? Ειδικά σε Linux με είχε ταλαιπωρήσει και εμένα κάποιες φορές.

    Αν επιβεβαιώσεις πως τρέχεις με διαφορετικό DNS από του ΟΤΕ και παρ' όλα αυτά σε μπλοκάρει η τριμελής επιτροπή βλέπουμε
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  10. #355
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.907
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Θα σου έλεγα να βγάλεις τελείως αυτόν του ΟΤΕ και να δεις τι γίνεται. Ίσως χρειαστεί και ένα reboot να αδειάσει η cache.

  11. #356
    Εγγραφή
    10-06-2015
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE
    Aν είναι dns leak αυτό σημαίνει νομίζω ότι ακριβώς προχώρησαν πέραν του dns block από τους δικούς τους dns servers.
    Σημαίνει ακριβώς επιθεώρηση των πακέτων και ανακατεύθυνση (κατά βούλησιν).
    Εκτός κι αν εννοείς κατί διαφορετικό με τον όρο.

    ΥΓ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dns.leak.report.png 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  82,0 KB 
ID: 204973
    ΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙ

  12. #357
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.907
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Χτύπα και ένα drill αν θες στο piratebay να δούμε τι βγάζει.

    https://imdjh.github.io/toolchain/20...u-have-to.html

  13. #358
    Εγγραφή
    10-06-2015
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου έλεγα να βγάλεις τελείως αυτόν του ΟΤΕ και να δεις τι γίνεται. Ίσως χρειαστεί και ένα reboot να αδειάσει η cache.
    Θα δούμε αν θα επανεμφανισθεί το σημερινό αλλά το θέμα είναι ότι τα σχετικά προβλήματα πολλαπλά και μου έχουν εμφανισθεί προοδευτικά εδώ και εβδομάδες ήδη πριν έρθω ΟΤΕ από Wind και με πολλά δηλαδή εν τω μεταξύ reboot και χωρίς τους dns servers του OTE.

    Αν πάλι η απλή δήλωση στην τρίτη θέση και παραπέρα dns servers παρακάμπτεται κάπως και οδηγεί σε τέτοια προβλήματα τότε αυτό μού φαίνεται ως σοβαρό bug στον network manager των ουμπουντοειδών.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χτύπα και ένα drill αν θες στο piratebay να δούμε τι βγάζει.

    https://imdjh.github.io/toolchain/20...u-have-to.html
    Loopback βγάζει.

    ΥΓ Μη με κάνεις να ερευνήσω με wireshark τώρα, βαριέμαι τρομερά· το έχω μεταθέσει στο απροσδιόριστο μέλλον...

    ΥΓΓ Κάπως το έφαγε ο δαίμων του πληκτρολογίου αλλά πριν από αυτό που είχα γράψει στον sdikr
    *αμέσως μετά που δοκίμασα ούτως ή άλλως με τον 8.8.8.8 μοναδικό ορισθέντα (κανένα δηλαδή άλλο πλην ενός, του πρωτεύοντος) κανένα πρόβλημα.
    λείπει αυτό που είχα γράψει ακόμα πιο πριν ότι είχα δοκιμάσει πάλι αμέσως μετά και με τις αρχικές ρυθμίσεις (δηλ. 1.1.1.1,8.8.8.8,195.170.0.1 κοκ) και πάλι κανένα πρόβλημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ioetisap : 04-07-19 στις 19:51.
    ΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙ

  14. #359
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioetisap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω αναφέρει (προσαρτήσει) παραπάνω ότι :
    *είχα/έχω ορίσει DNS servers τους του ΟΤΕ μετά τους της Cloudflare και του Γούγλη· αυτό θα είχε σημασία μόνον όταν έχουν πρόβλημα, κάνουν timeout ταυτοχρόνως (πράγμα απίθανο νομίζω για clouflare μαζί με γούγλη....) ο πρωτεύων και ο δευτερεύων ώστε να γίνει fallback στον τριτεύοντα και ούτω καθ'εξής· κατά δηλωθείσα σειρά προτεραιότητος πάνε, σωστά; ;-)
    *αμέσως μετά που δοκίμασα ούτως ή άλλως με τον 8.8.8.8 μοναδικό ορισθέντα (κανένα δηλαδή άλλο πλην ενός, του πρωτεύοντος) κανένα πρόβλημα.
    Δεν βγάζω άκρη απλά.
    Κάτι κουφό ή ύποπτο γίνεται κάπου.
    Ας ελπίσουμε ότι δεν είναι πειραματισμοί με deep packet inspection blocking κτλ (ότι δεν προχωρούν δηλαδή πέραν του dns blocking) αλλά ότι είναι απλά κάτι κουλό και ιδιάζον στο σύστημά μου ή και την γραμμή μου.
    Μετά απο κάθε αλλαγή έκανες και καθάρισμα της cache;
    Μπορεί να είναι απίθανα, άλλα όχι αδύνατα, όποτε ναι μπορεί να κάνουν timeout και τα 2 και να πάει στον 3ο

  15. #360
    Εγγραφή
    10-06-2015
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE
    Βρε παίδες έστω ότι γίνεται ή δεν γίνεται flushed η dns cache (της dnsmasq διό η loopback) κατά την αλλαγή.
    Τότε πώς αμέσως μετά αν αλλάξω dns servers και κάνω down/up το δίκτυο το εκάστοτε πρόβλημα εξαφανίζεται; Και μετά από χ χρονικό διάστημα επανέρχεται;
    Με διαφορετικούς dns servers και παρόχους εδώ και εβδομάδες και τόσα restart κτλ;
    Αλλάζει ip ανά ώρα τό rarbg και τυγχάνει να πέφτω εγώ μόνο σε συνδυασμό αυτού με κολλήματα της dnsmasq με ttl και propagation times ακριβώς τέτοια που μόνο εμένα να επηρεάζει και μόνο σε αυτό και άλλα τέτοια απαγορευμένα sites;

    Για δε δυνατότητα επανειλημμένου timeout ταυτοχρόνως (και όχι στιγμιαία αλλά συνεχόμενα αλλά πάλι μόνο μέχρι την στιγμή που θα αλλάξω servers) των dns servers της cloudflare και google, ε οκ τότε αν πέφτω σε κάτι τέτοιο είμαι απλά πολύ γκαντέμης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ioetisap : 04-07-19 στις 20:30.
    ΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙ

Σελ. 24 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 4141922232425262934 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας