Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    06-04-2019
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Αρχικά να πω μερικά πράγματα για εμένα,είμαι φοιτητής στο τμήμα πληροφορικής του ΕΚΠΑ και θα ήθελα να ασχοληθώ με τις βάσεις δεδομένων ως αντικείμενο,στη σχολή ασχολούμαστε ως ένα βαθμό με το αντικείμενο κάνοντας εξόρυξη δεδομένων χρησιμοποιώντας python,δημιουργώντας σχεσιακά μοντέλα και κάνοντας εξόρυξη δεδομένων από βάση με queries(sql myworkbench και κάποια python),και κάνουμε και ένα μάθημα που λέγεται Υλοποίηση βάσεων δεδομένων και χρησιμοποιούμε C. Οι ερωτήσεις που έχω να κάνω είναι οι εξης:

    Θεωρώ ότι οι γνώσεις που χρείαζεται κάποιος για να δουλέψει στο αντικείμενο δεν είναι αντίστοιχες με αυτές που μου παρέχει η σχολή(χωρίς να λέω οτί δε βοηθάει) οπότε θα ήθελα να ξέρω τι άλλες γνώσεις απο κάποιον που έχει εμπερία στο αντικείμενο.

    Τι δουλειές μπορώ να κάνω και ποιες είναι οι απολαβές και πόσο γρήγορα θα μπορέσω να βρω δουλειά στο τομέα αν έχω τα απαραίτητα εφόδια.

    Θα ήθελα να ξέρω αν κάποιος έχει δουλέψει σε κάποια μεγάλη διεθνή εταιρεία τα requirements.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.760
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Τι βιασυνη ειναι αυτή? Πρωτα μπουσουλαμε, μετά περπαταμε και μετα τρεχουμε.
    Μπορει οτι ασχολεισαι να μην ειναι ακριβως εμπορικό, αλλα στη φαση που εισαι δεν εχει σημασια.
    Παρε το πτυχιο, κανε και κανα μεταπτυχιακό και θα τη βρεις την ακρη.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.447
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Οι "βάσεις δεδομένων" είναι ένα πολύ μεγάλο κομμάτι και εξαρτάται ποιο σου αρέσει για να εξειδικευθεις.
    Γενικά υπάρχουν τρία μεγάλα κομμάτια :
    1. Database administrator: Εγκατάσταση - παραμετροποίηση - συντήρηση βάσεων δεδομενων
    2. Data engineer: σχεδιάζει το πώς θα μπουν τα δεδομένα και πώς θα υλοποιηθούν τα ερωτήματα στη βάση, ώστε να βγουν σωστά και γρήγορα τα αποτελέσματα
    3. Data science που ασχολείται με το τι ερωτήματα θα τρέξουν και τι δεδομένα θα πάρουν ώστε να βγάλουν ένα αποτέλεσμα που θα έχει νόημα για κάποιον.

    Αυτά τα τρία δεν είναι απόλυτα διαχωρισμένα και ειδικά το 2-3 στην Ελλάδα, πολλοί το θεωρούν ταυτόσημο. Αναλόγως τι σου αρέσει πιο πολύ πρέπει να ασχοληθείς με το αντίστοιχο κομμάτι.

    Και τα τρία έχουν πολύ καλοπληρωμένες θέσεις εργασίας και Ελλάδα και εξωτερικό, αρκεί να είσαι καλός και να μπορείς να αποδείξεις ότι ξεχωρίζεις από την τεράστια μάζα των πληροφορικαριων.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-04-2019
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Απλά άστοχο και αχρείαστο σχόλιο.

    - - - Updated - - -

    Πιο πολύ θα ήθελα να ασχοληθώ με το 2 και 3. Πέρα απο sql θα χρειαστώ και κάποια άλλη γλώσσα;

  5. #5
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.447
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Πρακτικά θα μάθεις να τα κάνεις όλα, απλά κάποια σε πολύ βασικό στάδιο και άλλα σε πάρα πολύ καλό.

    Για το 1-2 η sql είναι απαραίτητη και καλό είναι να μάθεις και κάποιο variant (πχ T-SQL ή plSQL) ώστε να μπορείς να φτιάχνεις stored procedures κτλ. Εξαρτάται τον οργανισμό αλλά για critical συστήματα μπορεί να πας και σε C/C++ ή ακόμα και Cobol ώστε να "βγάλεις" δουλειά-υπολογισμούς από τη βάση και να το κάνεις σε πολύ low level.

    Όσο ανεβαίνεις σε κλίμακες δεδομένων (πας προς big data) θα χρειαστείς python ή java ή scala, καθώς τα περισσότερα Big Data - Open source project είναι σε java.

    Οι data scientists ασχολούνται πιο πολύ με το μαθηματικό κομμάτι, οπότε χρησιμοποιούν κυρίως R και λίγη Python για να κάνουν το proof of concept.

    Γενικά η python είναι μία γλώσσα που χρησιμοποιείται σε όλα τα επίπεδα γιατί είναι πολύ εύκολη και γρήγορη για να κάνεις προγραμματάκια επεξεργασίας δεδομένων.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας