Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 52
  1. #16
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ουσιαστικα επιβεβαιωνεις οτι με self study το να περασεις οποιοδηποτε certification περα απο entry level ειναι ανευ νοηματος.

    Τα λεφτα πολλα, θες και τη πλατφορμα, θες και καποιο σχετικο πολυπλοκο σεναριο που να δουλευει (αντε να βρεις bgp feed και 2-3 feeds να δοκιμασεις traffic engineering πχ η metro eth@home να δοκιμασεις q in q tunnels)

    Και αφου τα κανεις ολα αυτα και γινεις ο super wow ccie για να βρεις δουλεια, να σου πουν.. αχ.. εμεις θελουμε juniper, arista (βαλτε οτι φανταστειτε)
    A, και re certify καθε 3 χρονια.
    ι
    Μετα να μην απορουμε οτι θα γινουν ολα sdwan και cloud, και κανεις δεν θα ξερει τιποτε εκτος απο wizards....
    To ειχε πει αυτο καποιος guru για το cloud. Αν συνεχισουμε ετσι, η γνωση του τι γινεται πισω απο το cloud θα χαθει/περιορισθει πολυ και αυτο ουσιαστικα θα σκοτωσει το οποιο innovation. Καλη τυχη.

  2. #17
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.141
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θεωρώ ότι έχουμε 2 κατηγορίες. Η μια αφορά εργασία αποκλειστικά σε partners, που θα θέλουν certified υπαλλήλους ( γιατί τους παρέχει εκπτώσεις ). Εκεί έχει πραγματική σημασία το να είσαι certified στην πρόσληψη, αλλά υπάρχουν και μεγάλες πιθανότητες να σε κάνει certify ο εργοδότης. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, το θεωρώ δύσκολο οποιοδήποτε certificate/πτυχίο/κτλ να σου βρει δουλειά από μόνο του. Στην καλύτερη περίπτωση, θα σου κλείσει το interview. Από κει και πέρα, το αν θα πάρεις τη θέση συνήθως εξαρτάται από το πόσο καλός είσαι, όχι το τι χαρτιά έχεις. Συνεπώς, ο κύριος σκοπός απόκτησης θα πρέπει να είναι η γνώση, κι όχι η άμεση πρόσληψη. Κατανοώ όμως ότι εδώ υπάρχει ένα loop στο σύστημα ( αν δεν έχεις εργασία, δε θα έχεις εμπειρία/high level certs/κτλ -> αν δεν έχεις εμπειρία/high level certs/κτλ μπορεί να είναι δυσκολότερο να βρεις εργασία ) που σπάει δύσκολα. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, ο ευκολότερος τρόπος σε αυτό το χώρο είναι η πρόσληψη σε μια low-level θέση σε κάποιο noc.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  3. #18
    Εγγραφή
    24-02-2020
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsioy Εμφάνιση μηνυμάτων
    @net_93

    Μην απογοητεύεσαι. Καταλαβαίνω το ξενέρωμά σου, αλλά δυστυχώς η Cisco (δε ξέρω τι κάνουν οι άλλοι vendors) τα κάνει αυτά. Εξάλλου, λένε ότι η ύλη στα βιβλία είναι ενδεικτική και καλύπτει μεν μεγάλο μέρος άλλα όχι 100% τα ζητούμενα. Φαντάζομαι, θα είχες παρατηρήσει παρόμοιες ερωτήσεις στο CCNA...

    Μιας και τα συγκεκριμένα tests είναι αρκετά καινούργια, καλό θα ήταν να περιμένεις λίγο, μέχρι να δεις πού θα κάτσει η μπάλα
    Περισσοτερο ξενερωνω για τα 400+ € που κυριολεκτικα πηγαν χαμενα.Καλυτερα να τα ειχα φαει σε πιτσες,μπυρες και σουβλακια.Εξωφρενικα υψηλη τιμη για μια απλη αυτοματοποιημενη εξεταση που βαθμολογειται απο κομπιουτερ.Την πιστοποιηση δεν μου την ζητησε καποια εταιρεια που δουλευω,ειχα αυτη την φαεινη ιδεα ψαχνοντας να κανω κατι παραγωγικο για να αξιοποιησω τον χαμενο χρονο της καραντινας,αφου ημουν ανεργος εκεινη την περιοδο,ειπα μιας που εχω ηδη το CCNA να παω στο επομενο βημα.Αμα το ηξερα απ'την αρχη οτι το official material δεν καλυπτει 100 % την υλη και οτι σου τον πιανουν κανονικα δε θα το επιχοιρουσα καν.Απλως επειδη το CCNA το περασα σχετικα ευκολα,και η τιμη του ηταν πολυ πιο προσιτη(150 €),φανταστηκα οτι και το CCNP δεν θα ηταν κατι τρομερο,θα ηταν απλως μια μεγαλυτερη εμβαθυνση των γνωσεων του CCNA.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SfH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς σε πάρα πολλά vendor certs παίζει αυτό. Μην κοιτάς μόνο την επίσημη ύλη, δες τι προτείνει ο vendor ( νομίζω μια φορά κι έναν καιρό έλεγε 3 χρόνια εμπειρία ή κάτι τέτοιο για ccnp ) καθώς και όλο το blueprint. Η ύλη δεν είναι το βιβλίο H ύλη είναι το blueprint. Αν το αντιμετωπίζεις με λογική σχολείου "θα διαβάσω το Χ βιβλίο/course και θα περάσω" , το πιο πιθανό είναι να αποτύχεις. Καλό είναι να έχεις κάποιο δομημένο τρόπο μάθησης ειδικά στην αρχή, αλλά στο τέλος θα πρέπει να ξέρεις τα θέματα του blueprint. Και αυτά που λέει το βιβλίο για αυτά, και για το πώς όντως δουλεύουν στην πράξη ( που όσο και να διαβάσεις, χρειάζεσαι πρακτική εξάσκιση ) αλλά και να κατανοήσεις ακριβώς το τι κάνουν, πώς το κάνουν και γιατί το κάνουν. Μπορεί να χρειάζεται interaction σε forums, διάβασμα RFCs, documentation, κτλ. Κατά τα άλλα, δε θέλω να σου πω τι να κάνεις, αλλά η άποψη μου ( γιατί κι εγώ μια φορά κι έναν καιρό είχα failed exams να φαν κι οι κότες ) είναι ότι αποτυγχάνουμε πραγματικά μόνο όταν τα παρατάμε

    Για το κόστος συμφωνώ, αλλά συνήθως το πληρώνουν οι εταιρίες. Που να δεις το επίσημο κόστος για ccie training ( που όλοι το πληρώνουν σε learning credits ) , που ήταν 6ψήφιο ποσό όταν το είχα ψάξει τελευταία φορά.

    Για να πω κι εγώ τον πόνο μου, πριν κάμποσο καιρό πέρασα επίσημο training για κάτι άλλο, άλλου vendor. Στο τέλος του training μας λέει ο instructor:
    Να πανε να.....Δεν ξαναδινω ουτε σεντς απ΄την τσεπη μου στα αρπακτικα της cisco.Θα ξαναδωσω μονο εαν μου ζητησει την πιστοποιηση καποιος μελλοντικος εργοδοτης και μου πληρωσει και το νταβατζιλικι
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος net_93 : 17-06-20 στις 11:55.

  4. #19
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Η προσληψη σε low end θεσεις ειναι ενας τροπος, οχι ομως για ολες τις περιπτωσεις.
    Και ξαναγυριζουμε στα βασικα.
    Οι εξετασεις πιστοποιησης σε προιόντα θα επρεπε να ειναι φτηνες, ισα ισα να καλυπτουν το οποιο διαχειριστικο κόστος.
    Χαρη τους κανουμε που ασχολουμαστε να μαθουμε τις ιδιαιτεροτητες των προιόντων τους.οι εταιρειες

    Certification? βεβαιως και ναι. Αλλα γιατι 5 ψηφια νουμερα?
    Για αυτο το χαλι εχουν τεραστια ευθυνη οι εταιρειες πελατες που δεχονται να πληρωσουν τετοια ποσα.
    Ναι δεν εγινε σε μια μερα, το αγγουρι μπηκε σιγα σιγα.. Θες να ανοιγεις cases στο tac? πρεπει να εχεις certified on payrol.
    Θες να κατεβαζεις προσφορες, το ιδιο. Και καπου χαθηκε η μπαλα.

    Αν λεω, αν, ολα τα exams δινοταν απλα σε τιμες κοστους, περισσοτερος κοσμος θα ασχολιοταν.
    Καποιος πρεπει να κανει την αρχη. (ναι ξερω, ονειρευομαι.)

  5. #20
    Εγγραφή
    11-10-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    132
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    Speedtouch 585
    SNR / Attn
    32.5(dB) / 15(dB)
    το πολύ παλιό καλό καιρό Νώε εποχή, είχε δώσει το ΤΕΕ κάτι επιδοτήσεις για certification και ήμουν επιλαχών. τελικά επιλέχθηκα αφού μάλλον κάποιος ακύρωσε ή whatever και διάλεξα το ICND 1 όπου με καμιά 100-150 ευρώ συμμετοχή αν θυμάμαι καλά έκανες 40 ώρες, σου έδιναν το βιβλίο του ICND 1 και το κόστος της εξέτασης. νομίζω αν κοβόσουν είχες ακόμα μία δωρεάν προσπάθεια. Αφού το πήρα, διάβασα και έδωσα το ICND 2 μόνος μου καθώς το καιρό εκείνο ήταν παιδικό πιστεύω το επίπεδο. Τώρα έχουν προσθέσει πλέον πολλά στο CCNA.

    Anyway αφού δε το χρειαζόμουν και άμεσα για αρκετό καιρό το παράτησα και μετά από καιρό πλήρωσα από τη τσέπη μου για σεμινάριο CCNP το οποίο δε το μετάνοιωσα καθόλου γιατί έμαθα πολλά. Ναι δεν έφτασα το 100% του επιπέδου ούτε τώρα το έχω το 100% αλλά μαθαίνεις πολλά γιατί κάποιος στο εξηγεί. Βέβαια έκανα τη δοκιμή και είχα ξεκινήσει λίγο να το διαβάζω μόνος μου αλλά το παράτησα γιατί τότε δεν ήξερα πολλά πως να σετάρω lab και τα σχετικά.

    Τώρα η cisco τι να πω με τις τελευταίες αλλαγές. Άλλαξε τις πιστοποιήσεις όπου νομίζω είναι θετικές οι αλλαγές της, αλλά ακόμα δεν έχει βγάλει βιβλία για τις επιμέρους εξετάσεις. Ρε καραμήτρο έχεις στο πρόγραμμα αλλαγή εξετάσεων χωρίς έτοιμα βιβλία. Τα εξέταστρα δε τα παρακολούθησα ακόμα.Ευτυχώς το recertification του CCNP το πλήρωσε η εταιρεία.

    Από την άλλη σε έναν άλλο vendor έκανα sdwan διήμερο training με instructor και πρόσβαση σε lab ΔΩΡΕΑΝ. Και μάλιστα έχουν πολλά ακόμα δωρεάν. Το αντίστοιχο sdwan της cisco είναι σειρά από βίντεο μόνο. Ελπίζω η αγορά τελικά να αναγκάσει τη cisco να ρίξει τις τιμές

  6. #21
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    νέος στον χώρο του ΙΤ ως junior, σκεφτόμουν μετά το καλοκαίρι για να μπω στην διαδικασία CCNA v7

    θα προτείνατε κάτι παρόμοιο σε μεταπτυχιακό πχ M.Sc. in Information and Communication Technologies που έχει το Καποδιστριακό ?

    αν και πιστεύω με το CCNA θα μάθω περισσότερα και είναι πιο περιζήτητο αλλά θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη

    παρολαυτα σε μερικά M.Sc δίνετε και πιστοποίηση Cisco (MSI)
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  7. #22
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.141
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skel Εμφάνιση μηνυμάτων
    νέος στον χώρο του ΙΤ ως junior, σκεφτόμουν μετά το καλοκαίρι για να μπω στην διαδικασία CCNA v7

    θα προτείνατε κάτι παρόμοιο σε μεταπτυχιακό πχ M.Sc. in Information and Communication Technologies που έχει το Καποδιστριακό ?

    αν και πιστεύω με το CCNA θα μάθω περισσότερα και είναι πιο περιζήτητο αλλά θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη

    παρολαυτα σε μερικά M.Sc δίνετε και πιστοποίηση Cisco (MSI)
    Είναι διαφορετικά πράγματα. Το MSc είναι MSc, το CCNA θα σου μάθει μερικά fundamentals στον τομέα των δικτύων. Προσωπικά θα σου έλεγα να τα δεις συνδυαστικά. Αν βρεις κάποιο MSc που να έχει το ccna, σοβαρούς καθηγητές και καλό lab, δεν είναι κακή ιδέα. Γενικά για το CCNA, επειδή είναι κάτι fundamental, θα σου πρότεινα να μην τσιγκουνευτείς και να βρεις κάποιο σοβαρό ίδρυμα/σχολή για μαθήματα, αντί να πας στο φτηνότερο ΙΕΚ που θα βρεις ή να το ρίξεις στο self-study. Καλά λόγια γενικά είχα ακούσει για την ελληνοαμερικανική ένωση και την oteacademy, αν και δεν γνωρίζω τι γίνεται τώρα με τον covid.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  8. #23
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SfH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι διαφορετικά πράγματα. Το MSc είναι MSc, το CCNA θα σου μάθει μερικά fundamentals στον τομέα των δικτύων. Προσωπικά θα σου έλεγα να τα δεις συνδυαστικά. Αν βρεις κάποιο MSc που να έχει το ccna, σοβαρούς καθηγητές και καλό lab, δεν είναι κακή ιδέα. Γενικά για το CCNA, επειδή είναι κάτι fundamental, θα σου πρότεινα να μην τσιγκουνευτείς και να βρεις κάποιο σοβαρό ίδρυμα/σχολή για μαθήματα, αντί να πας στο φτηνότερο ΙΕΚ που θα βρεις ή να το ρίξεις στο self-study. Καλά λόγια γενικά είχα ακούσει για την ελληνοαμερικανική ένωση και την oteacademy, αν και δεν γνωρίζω τι γίνεται τώρα με τον covid.
    εχω ρωτήσει και στα 2 + και κάποια άλλα, πριν το lockdown όμως

    δεν είναι υπέρ του self-study.
    νομίζω oteacademy τα συνδυάζει με e-learningπλέον και θα προτιμούσα φυσική παρουσία
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  9. #24
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.843
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SfH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι διαφορετικά πράγματα. Το MSc είναι MSc, το CCNA θα σου μάθει μερικά fundamentals στον τομέα των δικτύων. Προσωπικά θα σου έλεγα να τα δεις συνδυαστικά. Αν βρεις κάποιο MSc που να έχει το ccna, σοβαρούς καθηγητές και καλό lab, δεν είναι κακή ιδέα. Γενικά για το CCNA, επειδή είναι κάτι fundamental, θα σου πρότεινα να μην τσιγκουνευτείς και να βρεις κάποιο σοβαρό ίδρυμα/σχολή για μαθήματα, αντί να πας στο φτηνότερο ΙΕΚ που θα βρεις ή να το ρίξεις στο self-study. Καλά λόγια γενικά είχα ακούσει για την ελληνοαμερικανική ένωση και την oteacademy, αν και δεν γνωρίζω τι γίνεται τώρα με τον covid.
    Πέρα από το χρόνο που (ομολογουμένως) χρειάζεται να διαθέσει κάποιος για το self study, δε το βρίσκω και τόσο κακό.
    Τουλάχιστον, δούλεψε στην περίπτωσή μου.
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  10. #25
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.141
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsioy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέρα από το χρόνο που (ομολογουμένως) χρειάζεται να διαθέσει κάποιος για το self study, δε το βρίσκω και τόσο κακό.
    Τουλάχιστον, δούλεψε στην περίπτωσή μου.
    Για τα fundamentals θεωρώ ότι έχει αρκετή αξία να έχεις και πραγματικό εξοπλισμό και άτομα που να μπορείς να απευθύνεις ερωτήσεις και να σου εξηγήσουν το πως αλλά και το γιατί. Κι εγώ με self-study το πήρα, αλλά έτυχε να έχω μερικά χρόνια εμπειρία σε cisco εξοπλισμό μαζί με καλούς συναδέλφους-δασκάλους και μηχανάκια για να παίξω στον τότε εργοδότη μου. Θεωρώ όμως ότι η πλειοψηφία των υποψηφίων είναι στην ανάποδη θέση, και θέλουν να το πάρουν για να μάθουν και να πιάσουν σχετική δουλειά. Για CCNP/CCIE κι εγώ θα πρότεινα self-study σαν κύριο τρόπο εκμάθησης. Όχι ότι τα instructor-led courses είναι άσχημα, αλλά σε πιο μεγάλα επίπεδα σπάνια είναι επαρκή. Ακόμα κι αν κάποιος τα διαλέξει, πιθανότατα πάλι θα σπαταλήσει την πλειοψηφία του χρόνου του σε self-study αν δεν είναι στο επίπεδο που πρέπει να είναι. Κάτι που είναι αρκετά δύσκολο καθώς το scope ανοίγει αρκετά όσο ανεβαίνει κάποιος πιο πάνω, τουλάχιστον στο RS.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  11. #26
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.843
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Για το CCNA, μπορώ να πω ότι το official certification guide μαζί με ψάξιμο σε cisco community forum με κάλυψε από θεωρία.
    Για πρακτική, GNS3 για routing μέχρι και το CCNP και για switching το Cisco packet tracer (για CCNA) και 2 Cisco 2960+1 3560 για CCNP.
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  12. #27
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    για network simulator προτείνεται το boson ?
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  13. #28
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.141
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skel Εμφάνιση μηνυμάτων
    για network simulator προτείνεται το boson ?
    Όχι. Καλό είναι το packet tracer για ότι ασκήσεις έχει ήδη μέσα. Για πιο σοβαρά πράγματα, δες για gns3 , eve-ng ή cml2 .
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  14. #29
    Εγγραφή
    11-10-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    132
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    Speedtouch 585
    SNR / Attn
    32.5(dB) / 15(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skel Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω ρωτήσει και στα 2 + και κάποια άλλα, πριν το lockdown όμως

    δεν είναι υπέρ του self-study.
    νομίζω oteacademy τα συνδυάζει με e-learning πλέον και θα προτιμούσα φυσική παρουσία
    νομίζω ότι θα έπρεπε να το σκεφτείς το self study γιατί δεν αξίζει να δώσεις αυτά τα λεφτά για CCNA επίπεδο. η διαφωνία μου είναι γιατί δεν είμαι σίγουρος αν θα σου δώσουν lab για κάθε ένα μεγάλο topic που έχει πλέον το νέο CCNA. να ξέρεις πάντως ότι με το self study θα αποκομίσεις και παράπλευρα skill στο labbing που θα κάνεις πχ linux, web servers, AAA server γιατί θα ψάξεις να τα στήσεις μόνος σου. Στα νέα βιβλία του CCNA έχει θεωρία για MPLS και QOS.η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι δεν θα δεις mpls στη πράξη. κάνε μία ερώτηση τι lab θα έχεις? πιθανώς θα σου πουν ότι δίνει η cisco αλλά ζήτα κάποιες επιπλέον πληροφορίες αν δώσουν.

    εδώ μπορείς να βρεις τα καινούργια βιβλία CCNA.
    https://www.ciscopress.com/promotion...cations-142035

    παρόλο που το boson δεν είναι το καλύτερο σου δίνει lab χωρίς να χρειάζεται κάτι παραπάνω.Δεν θα τρέχουν πιθανώς όλες οι εντολές καθώς δεν είναι πλήρες IOS.
    της cisco είναι αρκετά ακριβές οι πλατφόρμες .το packet tracer καλό για ότι περιλαμβάνει,επίσης όχι πλήρες IOS. gns3/eve-ng για ότι image δίνεται ελεύθερα στο ίντερνετ από τον κάθε vendor βοηθάνε πολύ, η cisco δεν είναι τέτοιος vendor. το καλύτερο δικές σου συσκευές από ebay

  15. #30
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mithrandir Εμφάνιση μηνυμάτων
    νομίζω ότι θα έπρεπε να το σκεφτείς το self study γιατί δεν αξίζει να δώσεις αυτά τα λεφτά για CCNA επίπεδο. η διαφωνία μου είναι γιατί δεν είμαι σίγουρος αν θα σου δώσουν lab για κάθε ένα μεγάλο topic που έχει πλέον το νέο CCNA. να ξέρεις πάντως ότι με το self study θα αποκομίσεις και παράπλευρα skill στο labbing που θα κάνεις πχ linux, web servers, AAA server γιατί θα ψάξεις να τα στήσεις μόνος σου. Στα νέα βιβλία του CCNA έχει θεωρία για MPLS και QOS.η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι δεν θα δεις mpls στη πράξη. κάνε μία ερώτηση τι lab θα έχεις? πιθανώς θα σου πουν ότι δίνει η cisco αλλά ζήτα κάποιες επιπλέον πληροφορίες αν δώσουν.

    εδώ μπορείς να βρεις τα καινούργια βιβλία CCNA.
    https://www.ciscopress.com/promotion...cations-142035

    παρόλο που το boson δεν είναι το καλύτερο σου δίνει lab χωρίς να χρειάζεται κάτι παραπάνω.Δεν θα τρέχουν πιθανώς όλες οι εντολές καθώς δεν είναι πλήρες IOS.
    της cisco είναι αρκετά ακριβές οι πλατφόρμες .το packet tracer καλό για ότι περιλαμβάνει,επίσης όχι πλήρες IOS. gns3/eve-ng για ότι image δίνεται ελεύθερα στο ίντερνετ από τον κάθε vendor βοηθάνε πολύ, η cisco δεν είναι τέτοιος vendor. το καλύτερο δικές σου συσκευές από ebay
    δίκιο έχεις
    αυτό θα το δω περισσότερο στην συνέχεια καθώς τώρα στο μυαλό μου χρειάζομαι την βοήθεια των labs
    γενικά στα περισσότερα ολοι έχουν πάνω κάτω τα ίδια labs, σε κάποια ξέρω πως σε free time μπορώ να παω να παίξω με τον Cisco εξοπλισμό ελεύθερα
    θα ξαναπάω μια βόλτα να κάνω συγκεκριμένες ερωτήσεις
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας