Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 35
  1. #16
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pabou13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 20km ξεκινανε να μετρανε απο το Α.Κ που ειναι το OLT, οχι απο την καμπινα.
    Η καμπινα ουσιαστικα συνδεεται μεσω μιας οπτικης με το Αστικο Κεντρο και στην συνεχεια κανει την μικτονομηση (κατανομη) σε 32/64 ή και περισσοτερες συνδεσεις. Η καμπινα ειναι ο splitter που ανεφερες. Απο την καμπινα καταληγει στο τερματικο σταθμο του χρηστη (ΟΝΤ) ή αν προκειται για FTTB τοτε σε ONU.
    Αστικό Κέντρο είναι το τοπικό κτήριο της Cosmote;;
    οι άλλοι πάροχοι που έχουν τα AK τους, νοικιάζουν χώρo μεσα στο κτήριο της cosmote;;

    Εφ' όσον η καμπίνα είναι ο spliter σημαίνει από την καμπίνα μέχρι το σπίτι εχω δική μου.

    - - - Updated - - -

    Nikiforos,

    σκέφτομαι για Optical LAN γιατί με το κλασσικό LAN τα ομοαξονικά καλώδια του χαλκού αν περάσουν μέσα από τους τοίχους θα έχουν απώλεια σήματος, έτσι δεν είναι;

    δεν υπάρχει κάποιο modul που να μπαίνει στις θέσεις 1-4 του κλασσικού ρουτερ που έχουμε και να συνδέεται με οπτικές ίνες, αυτό θα ήταν καλή λύση

  2. #17
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Από την στιγμή που το UTP πάει μέχρι 10Gbit και για να έχουμε σε ελλάδα πάνω από 1GB (ή 10GB) από πάροχο σε λογική τιμή θα περάσουν αρκετά χρόνια, νομίζω ότι τζάπα είναι η επένδυση.

    Όταν έρθει η ώρα, θα έχει ωριμάσει η τεχνολογία και θα έχουν πέσει οι τιμές (γιατί θα υπάρχει μεγαλύτερη ζήτηση και προσφορά).

    - - - Updated - - -

    Αντιγράφω από άλλο forum για οικομική λύση σε switch

    https://www.youtube.com/watch?v=MDii...ature=youtu.be

    https://www.senetic.de/product/CRS305-1G-4S+IN

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων

    Nikiforos,

    σκέφτομαι για Optical LAN γιατί με το κλασσικό LAN τα ομοαξονικά καλώδια του χαλκού αν περάσουν μέσα από τους τοίχους θα έχουν απώλεια σήματος, έτσι δεν είναι;

    δεν υπάρχει κάποιο modul που να μπαίνει στις θέσεις 1-4 του κλασσικού ρουτερ που έχουμε και να συνδέεται με οπτικές ίνες, αυτό θα ήταν καλή λύση
    Τι απώλειες περιμένεις να έχεις ?

    Υπάρχει και αυτό

    CAT 7A shielded

    http://www.hca.hitachi-cable.com/pro...y-7a-cable.php

    .50€ το μέτρο νομίζω

  3. #18
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Δεν υπαρχει προβλημα με τα καλωδια μεσα απο τοιχους! καλωδια ειναι οχι wifi.
    Σχετικα με το παραπανω mikrotik switch router το ανεφερα και εγω πριν, εχει ομως υποδοχες SFP, θελει και τα αντιστοιχα modules, εδειξα απο την επισημη σελιδα για gpon και μετα υπαρχουν πολλα με διαφορα βυσματα.
    Οι απωλειες ειναι πολυ θεωρητικο δεδομενο, αν δεν δουμε σπιτι μας να ερχετε παροχος με ταχυτητα συνδεσης ανω του 1gbps δεν αξιζει καν να ασχοληθουμε με οπτικες μεσα στο σπιτι.
    Αυτη την στιγμη 1gbps δινει η inalan προσωπικα δεν ξερω αλλον ή δεν εχω ψαξει ετσι κι αλλιως και δινει μονο σε εταιριες με τρελες τιμες κατοπιν προσφορας- ζητησης που ξαναλεω και ΠΑΛΙ δεν δινουν κατι που να βγαζει εκει μεσα οπτικες, παλι με gigabit lan παιζουν υποτιθεται οτι καλυπτει μια χαρα την ταχυτητα.

  4. #19
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα, σχετικα με switch οπτικων ινων που αναφερθηκατε πριν, να πω πως πχ η εταιρεια Mikrotik που παρακολουθω εγω, ειδα οτι εχει βγαλει, ομως εχει υποδοχες για modules γιατι οπως ειπαμε οι οπτικες ινες εχουν διαφορα βυσματα, οποτε ενω το switch σαν μηχανημα δειχνει φτηνο με ολα τα modules για ολες τις πορτες θα μας παει πολλα.
    Πχ αυτο https://mikrotik.com/product/CRS106-1C-5S το συγκεκριμενο ειναι router switch.
    και εγω τωρα τα ψαχνω αυτα που εβαλα inalan. Επισης μπορει σε καποιο module να μπει gigabit ethernet πχ.
    Αλλα δεν εχει κανενα νοημα οταν ο παροχος σου πχ εγω με INALAN εχω οπτικη μεχρι το ρουτερ αλλα μετα μου βγαζει ethernet.
    Να κανω δλδ τι? απο gigabit ethernet σε οπτικη να δωσω στο σπιτι? τι ταχυτητες θα εχω τα ιδια θα ειναι παλι!
    Αυτο πχ λεει 10gbps ports! οπτικη https://mikrotik.com/product/crs305_1g_4s_in
    και δεν εχουμε τετοιες ταχυτητες απο τον παροχο και δεν βγαζει σε οπτικες για το σπιτι.

    Ομως οπως βλεπουμε το οριο στο καλωδιο χαλκου (UTP) ειναι 1 gbps οποτε ΜΟΝΟ αν καποτε στο πολυυυυ μελλον εχουμε ταχυτητες τοσο μεγαλες στο ιντερνετ θα μας ηταν χρησιμες οι οπτικες ινες μεσα στο σπιτι για να θελουμε switch.
    Υποθετω οτι μιλαμε εδω για οικιακη χρηση και οχι για εταιρειες ετσι?

    Τελος να πω εδω οτι πχ το δικο μου μηχανημα εχει μια πορτα SFP που μπορει να παρει module οπτικης και μαλιστα GPON https://mikrotik.com/product/SFPONU, αλλα δυστυχως ο ISP μου (INALAN) δεν το υποστηριζει, αν δουμε πχ την τιμη για ενα και μονο module λεει 89 δολαρια!!! αντε να εχεις κατι σαν αυτα που εδειξα πριν να θες 5 και ποσα αλλα υπαρχουν για τι τιμες μιλαμε.



    Απανταω σε αυτο επειδη εχει σχεση με τα αλλα που εγραψα πριν.
    Επειδη οι σημερινες ταχητητες σε οικιακη παντα χρηση ειναι το πολυ 300mbps δεν ξερω αν καποιος δινει παραπανω, η ιναλαν δινει και 300 και μονο για εταιριες και 1gbps που σημαινει οτι μας καλυπτει το gigabit UTP αρα προς το παρον δεν υπαρχει καποιος λογος να το κανουν αυτο οι παροχοι. Ακομα και στις εταιρικες συνδεσεις με 1gbps και παλι με gigabit router σε UTP γινεται η δουλεια.
    Οποτε δεν εχει καποιο νοημα καν να βαλουμε σπιτι μας οπτικες ινες για τα δωματια εκτος αν τα θελουμε για μελλοντικα, αλλα επειδη υπαρχουν διαφορα βυσματα και καλωδια μπορει μετα να αλλαξουν.
    Συνηθως οι παροχοι εχουν συγκεκριμενα μοντελα ρουτερ που δουλευουν και δινουν δικα τους και βγαζουν μονο σε ethernet.
    όλοι όσοι θα δώσουν fiber to the home Με την δράση που υπάρχει τώρα πρέπει να μπόρουν να δώσουν άμεσα εως και 1gbps αλλιώς δεν μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή στην δράση.

    Η Inalan Και η HCN είναι μικρές ακόμα


    το cat6/7 μπορεί να δώσει εως 10gigabit άνετα στο σπίτι, το πιο σίγουρο είναι οτι θα έχει πρόβλημα με τις κάρτες δικτύου που δεν θα μπόρουν να δώσουν παραπάνω παρά με τα καλώδια

  5. #20
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελος να πω εδω οτι πχ το δικο μου μηχανημα εχει μια πορτα SFP που μπορει να παρει module οπτικης και μαλιστα GPON https://mikrotik.com/product/SFPONU, αλλα δυστυχως ο ISP μου (INALAN) δεν το υποστηριζει, αν δουμε πχ την τιμη για ενα και μονο module λεει 89 δολαρια!!! αντε να εχεις κατι σαν αυτα που εδειξα πριν να θες 5 και ποσα αλλα υπαρχουν για τι τιμες μιλαμε.
    βλέπω και ποιο φτηνά

    SFP (1GB) 10.37€ https://www.mgmanager.gr/modules-con...-sx-mmd-c.html
    SFP+ (10GB) 25,55€ https://www.itsmart.gr/product_info....ducts_id=23790


    Οπότε 113.84 το 4άρι + 8*25,55 (4 καλώδια από 2 modules) = 318,24 για 4 συνδέσεις χωρίς το κόστος του οπτικού καλωδίου.

  6. #21
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    βλέπω και ποιο φτηνά

    SFP (1GB) 10.37€ https://www.mgmanager.gr/modules-con...-sx-mmd-c.html
    SFP+ (10GB) 25,55€ https://www.itsmart.gr/product_info....ducts_id=23790


    Οπότε 113.84 το 4άρι + 8*25,55 (4 καλώδια από 2 modules) = 318,24 για 4 συνδέσεις χωρίς το κόστος του οπτικού καλωδίου.
    αυτα που δειχνεις ειναι αλλες μαρκες! μπορουν να μπουν σε mikrotik? εγω προτεινα εκεινο γιατι μιλουσα για μηχανηματα της mikrotik. Δεν μπορω να ξερω αν κανουν....τα εχω δει αλλα μιλησα μονο για την ιδια εταιρεια.

  7. #22
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Δεν ξέρω, αλλά θα περίμενα να είναι standard. Αλλιώς δεν θα έλεγαν SFP+.

  8. #23
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω, αλλά θα περίμενα να είναι standard. Αλλιώς δεν θα έλεγαν SFP+.
    δεν το γνωριζω, μπορει αλλα δεν εχω δει να αναφερουν οτι μπορεις να βαλεις αλλες μαρκες.
    Το θεμα ειναι θα την αναγνωριζει? ακομα και στανταρ να ειναι.
    Εκτος αυτου εχει διαφορα βυσματα αυτα που δειχνεις ειναι αλλιωτικα και σε αυτο.
    μαλιστα το σετ της ubiquiti ειναι με διπλες υποδοχες!

    Γενικα εχει παρα πολλα με διαφορα βυσματα για τις οπτικες ινες, και ειναι αλλο το SFP και αλλο το SFP+ port, αλλα αυτο πχ λεει οτι κανει και στα 2! https://mikrotik.com/product/s_55dlc80d
    Λιγο που εψαξα δεν βρηκα αναφορες αν μπορει να μπει απο αλλη μαρκα module σε αλλης μαρκας μηχανημα, το σωστοτερο ειναι να μπαινουν της ιδιας μαρκας.
    Anyway δεν βγαζω ακρη εχει απειρα!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 10-04-19 στις 17:56.

  9. #24
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    απ' ότι διαβάζω το Passive Optical Network θα μπορεί να μετατραπεί και να δουλέψει παράλληλα και με Active Optical Network αν στην καμπίνα κάποιοι από τους passive spliters αντικατασταθούν με switches που θα στέλνουν σε κάθε συνδρομητή μόνο τα πακέτα που του αντιστοιχούν,
    έτσι δεν είναι;

    - - - Updated - - -

    παιδιά μια ερώτηση σχετικά με το βίντεο αυτό που το έχει ανεβάσει κάποιο μέλος του φόρουμ

    όλη αυτήν την εγκατάσταση, τα κανάλια κλπ θα τα βάλλουν οι πάροχοι;;

    https://www.youtube.com/watch?v=45ipAIC5wZk&t=404s


  10. #25
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Πολύ περίεργο πέρασμα, αλλά ναι.

    Όλα τα μέλοι που έχουν σχολιάσει σχετικά με το πως πέρασε σε αυτούς λένε ότι ο μηχανικός που έρχεται αποφασίζει μαζί σου πως θα περάσει και απο που.

    Το κόστος είναι στο default (χωρίς να έχει αναλυθεί σε περιπτώσεις που το σπίτι είναι μονοκατοικία εκατό μέτρα μέσα στο οικόπεδο κτλ).

    Η εγκατάσταση σύμφωνα με τα spec πρέπει να έχει floor box στον όροφο και από εκεί να μπει μέσα στο σπίτι.

    Τώρα αν μέσα στο σπίτι εσύ (ο κάθε εσύ) θες να κάνει μια διαδρομή 30 μέτρων για να σε βολεύει καλύτερα, δεν ξέρω αν αυτό περιλαμβάνεται.

  11. #26
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    η οπτική ίνα θα χρειασθεί να κάνει μία διαδρομή περίπου 15 μέτρα μέσα στο σπίτι για να φτάσει στο σημείο που με εξυπηρετεί, θα πρέπει να κάνουν τρύπα σε 3 τοίχους.

    αν δεν μου τα κάνει ο πάροχος ποιος μπορεί να μου τα κάνει;
    ηλεκτρολόγος;;

    και τι είδους οπτική ίνα θα χρησιμοποιήσει;
    ξέρουν οι ηλεκτρολόγοι;

  12. #27
    Εγγραφή
    09-08-2008
    Μηνύματα
    214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Cosmote
    Ο παροχος θα τα καλυψει ολα, περιμενε να φτασει η συγκεκριμενη στιγμη και ολα θα γινουν

  13. #28
    Εγγραφή
    17-04-2019
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ρε παιδια εσεις που εχετε συνδεθει τι ταχυτητες εχετε?
    εγω με ΟΤΕ περιοχη βυζαντιο θεσσαλονικη εχω απο 20 ως 99!! οτι ναναι μια ψηλη μια χαμηλη. υποτιθεται δεν θα επρεπε να ηταν σταθερη 100/10?
    εχω παρει 2-3 φορες τηλεφωνο την μια δηλωθηκε ως βλαβη παιζει στα +90 για λιγες μερες και μετα ξανα οτι ναναι...

  14. #29
    Εγγραφή
    09-08-2008
    Μηνύματα
    214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Cosmote
    vdsl ή ftth;

  15. #30
    Εγγραφή
    17-04-2019
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για ftth 100/10 εννοώ

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας