Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 35
  1. #1
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γεια σας,

    είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και θα ήθελα να κάνω κάποιες βασικές ερωτήσεις για την τεχνολογία των Οπτικών Ινών.
    Βασικά έχω πολλές ερωτήσεις αλλά θα αρχίσω με κάποιες πολύ βασικές

    1) Η Οπτική Ινα που μας φέρνει ο πάροχος μας μέσα στο σπίτι καταλήγει σε κάποιο port κάποιου κεντρικού router στον υποσταθμό του παρόχου μας απ'ευθείας;

    ή μήπως συνδέεται με κάποια κεντρική ινα η οποία τροφοδοτεί και τις υπόλοιπες που καταλήγουν στα σπίτια μας..

    δηλ. όταν περνάνε Οπτικές Ινες αυτοί οι πορτοκαλί πλαστικοί σωλήνες έχουν μέσα μερικές εκατοντάδες ινες ή μία ινα με μεγάλη χωρητικότητα;


    2) οταν έρχεται η οπτική ίνα στο σπίτι μπορώ να δημιουργήσω ένα δίκτυο με οπτικές ίνες στο σπίτι, δηλ να συνδέσω την εισερχόμενη ινα με ένα router από το όποιο θα βγαίνουν πάλι οπτικες ίνες που θα καταλήγουν σε διαφορετικά δωμάτια;;


    αυτές οι 2 ερωτήσεις προς το παρών και πολλά ευχαριστώ σε όποιους με τιμήσουν με τις απαντήσεις τους.

  2. #2
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    2. έτσι και αλλιώς μπορείς, ακόμα και σε A/V-DSL, να κάνεις εσωτερικά ότι θες ανεξάρτητα από το πως έρχεται η σύνδεση σε εσένα.

    Το θέμα είναι αν το χρειάζεσαι μέσα στο σπίτι και αν θα διαθέσεις τα υψηλά ποσά για εξοπλισμό (δεν είναι στα επίπεδα του "οικιακού").

    Πάντως με UTP μπορείς να πας και στα 10Gbit εσωτερικά.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας,

    είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και θα ήθελα να κάνω κάποιες βασικές ερωτήσεις για την τεχνολογία των Οπτικών Ινών.
    Βασικά έχω πολλές ερωτήσεις αλλά θα αρχίσω με κάποιες πολύ βασικές

    1) Η Οπτική Ινα που μας φέρνει ο πάροχος μας μέσα στο σπίτι καταλήγει σε κάποιο port κάποιου κεντρικού router στον υποσταθμό του παρόχου μας απ'ευθείας;

    ή μήπως συνδέεται με κάποια κεντρική ινα η οποία τροφοδοτεί και τις υπόλοιπες που καταλήγουν στα σπίτια μας..

    δηλ. όταν περνάνε Οπτικές Ινες αυτοί οι πορτοκαλί πλαστικοί σωλήνες έχουν μέσα μερικές εκατοντάδες ινες ή μία ινα με μεγάλη χωρητικότητα;


    2) οταν έρχεται η οπτική ίνα στο σπίτι μπορώ να δημιουργήσω ένα δίκτυο με οπτικές ίνες στο σπίτι, δηλ να συνδέσω την εισερχόμενη ινα με ένα router από το όποιο θα βγαίνουν πάλι οπτικες ίνες που θα καταλήγουν σε διαφορετικά δωμάτια;;


    αυτές οι 2 ερωτήσεις προς το παρών και πολλά ευχαριστώ σε όποιους με τιμήσουν με τις απαντήσεις τους.
    Αυτή την στιγμή το πιο διαδεδομένο για σύνδεση παρόχου είναι το gpon https://en.wikipedia.org/wiki/Passive_optical_network
    Απο τα κεντρικά του παρόχου ξεκινάει μια ίνα που φτάνει σε κάποιο σπλιτερ και απο εκεί σε εσένα και σε άλλους συνδρομητές κοντά σε εσένα, δεν έχεις δηλαδή αποκλειστική σύνδεση με τον πάροχο.

    Φυσικά θα μπορούσε να ήταν καθαρά δικιά σου αλλά εκεί θα είχες και άλλο κόστος εγκατάστασης.

    Μέσα στου πορτοκαλί σωλήνες περνάνε πολλές ίνες


    Για το 2 ισχύει αυτό που λέει ο K.M Πιο πάνω

  4. #4
    Εγγραφή
    09-08-2008
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Cosmote
    1) Τσεκαρε αν θες το παρακατω link, εχουμε αναλυσει αρκετα παιδια απο το φορουμ τι γινεται στο FTTH

    https://www.adslgr.com/forum/threads...77#post6562877

    2) Oπως σου ανεφερε και ο συμφορουμιτης k.m. μπορεις να τραβηξεις ενα utp απο το ONT/router απο το ενα δωματιο στο αλλο και να συνδεσεις ενα access point. Αν θες δυο διαφορετικες συνδεσεις πχ 2 των 100 τοτε ζητας απο τον παροχo να σου φερει δυο οπτικες οπου τις συνδεεις αντιστοιχα σε δυο διαφορετικα μηχανηματα ONT (εδω εχεις διπλο παγιο). Δεν εχω ακουσει καποια αντιστοιχη περιπτωση στο φορουμ αλλα λογικα θα γινεται αν το ζητησεις.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

    σχετικά με το 2., για να δημιουργήσω Τοπικό Δίκτυο Οπτικών Ινών στο Σπίτι,



    Απ' ότι έχω δει το GPON όπως αυτό

    https://www.e-wireless.gr/zte-ont-zx...-zt-zxhn-f601/

    μετατρέπει το Οπτικό Σήμα σε Ηλεκτρικό, το ηλεκτρικό σήμα τροφοδοτεί ένα Montem/router σαν αυτά που έχουμε για το a/v-dsl.


    σημασία έχει η εισερχόμενη από τον πάροχο Οπτική Ινα να συνδέεται σε ένα Οπτικό Μόντεμ/Ρούτερ από το οποίο θα βγαίνουν πάλι οπτικές Ινες που θα πηγαίνουν στα δωμάτια. Αυτό γίνεται;

    αν το GPON που προσφέρει ο πάροχος είναι απολύτως απαραίτητο για να γίνει ο συντονισμός της σύνδεσης με το κέντρο, θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ένα ρουτερ του εμπορίου στο οποίο να εισέρχεται το ηλεκτρικό σήμα απο το GPON και να μετατρέπεται μετά πάλι σε Οπτικό σήμα και συνδέεται στην έξοδο με οπτικές ίνες που θα πάνε στα δωμάτια;;

  6. #6
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Ο πάρoχος σου δίνει δικό του οπτικό modem που δεν μπορείς να το αλλάξεις, και βγάζει μόνο eth.

    άρα θες switch που να "παίρνει" eth (UTP rj45) και να "βγάζει" οπτικές (SFP+ ports). Και να έχει τόσα SFP όσα τα δωμάτια.

  7. #7
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @k.m.

    μπορείς να μου προτείνεις κάποιο τέτοιο switch;;

    ευχαριστώ

  8. #8
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Δεν ξέρω να σου πω και δεν το έχω ψάξει ποτέ γιατί είναι ασύμφορα. Σε λογικές τιμές μέχρι 500-600 βλέπω μόνο με 2 SFP.

    Πρέπει να δεις πάντως συνολικό κοστος (ίνα πόσα μέτρα, κάρτες σε PC/Laptop/NAS) ?

    Επίσης πως θα περάσει η ίνα και τι είδους ίνα.

    Θα πρέπει να σε βοηθήσει ένας πιο ειδικός μάλλον από εμένα.

    Αλήθεια γιατί αυτή η ανάγκη και δεν περνάς ένα UTP CAT-7.

  9. #9
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    α μάλιστα, δεν ήξερα ότι είναι τόσο ακριβό,

    να ρωτήσω κάτι άλλο;
    την πρίζα που μπαίνει στο τοίχο και στην οποία καταλήγει η οπτική ίνα που έρχεται από τον δρόμο που θα την αγοράσω;
    βασικά πως είναι; μπορείς να ποστάρεις καμιά φωτογραφία;

  10. #10
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.400
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    α μάλιστα, δεν ήξερα ότι είναι τόσο ακριβό,

    να ρωτήσω κάτι άλλο;
    την πρίζα που μπαίνει στο τοίχο και στην οποία καταλήγει η οπτική ίνα που έρχεται από τον δρόμο που θα την αγοράσω;
    βασικά πως είναι; μπορείς να ποστάρεις καμιά φωτογραφία;
    Μπορείς να δεις παρακάτω από τον φίλο vasilisk στον Βύρωνα:

    https://www.adslgr.com/forum/threads...48#post6535448

  11. #11
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    OK,

    αρα η Οπτική Ινα από τον δρόμο έρχεται και "κουμπώνει" πάνω σε αυτό το Ασπρο Κουτάκι, αυτό πως λέγεται;; έχει κάποιο συγκεκριμένο όνομα;;

    απ' ότι καταλαβαίνω και απ' ότι βλέπω στην φώτο την οπτική ίνα που έρχεται από τον δρόμο πρέπει να την καλύψουμε με κάποιο ισχυρό προστατευτικό γιατί αμα πάθει ζημία, πχ τσακίσει, κοπεί κλπ μετά πρέπει να έρθει ο πάροχος να την αποκαταστήσει και αυτό θα κοστίζει και αρκετά.

    φαντάζομαι ότι η οπτική ίνα που θα "τρέξει" από τον δρόμο μέχρι το σπίτι θα έχει προστατευτικό περίβλημα, έτσι δεν είναι;

  12. #12
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Το κουτάκι ειναι του παρόχου.δεν χρειάζεται να πάρεις κάτι εσυ.

    Επίσης ότι χαλάσει εκτος διαμερίσματος δεν είμαι σίγουρος ότι επιβαρύνει τον καταναλωτή.

    Με τις παλιές λογικές η ευθύνη του ΟΤΕ ηταν μεχρι την είσοδο της πολυκατοικίας που ήταν ο διανομέας. Τώρα που ανεβαίνουν τους ορόφους δεν ξέρω τι ισχύει.

    Πρέπει να μας πει κάποιος που έχει το συμβόλαιο.

  13. #13
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    βρήκα αυτό για την Αρχιτεκτονική των οπτικών δικτύων

    http://www.gpon.com/how-gpon-works


    δηλ. από το τερματικό σταθμό, που μάλλον θα είναι αυτές οι Καμπίνες που έχουν τοποθετήσει στους δρόμους, ξεκινάει μία οπτική ίνα που μπορεί να πάει και 20Km μακρυά και εκεί "πέφτει" πάνω στο spliter ο οποίος συνδέεται με μέχρι 32 ή 64 συνδρομητές.

    καλό φαίνεται, χαχα

  14. #14
    Εγγραφή
    09-08-2008
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Cosmote
    Τα 20km ξεκινανε να μετρανε απο το Α.Κ που ειναι το OLT, οχι απο την καμπινα.
    Η καμπινα ουσιαστικα συνδεεται μεσω μιας οπτικης με το Αστικο Κεντρο και στην συνεχεια κανει την μικτονομηση (κατανομη) σε 32/64 ή και περισσοτερες συνδεσεις. Η καμπινα ειναι ο splitter που ανεφερες. Απο την καμπινα καταληγει στο τερματικο σταθμο του χρηστη (ΟΝΤ) ή αν προκειται για FTTB τοτε σε ONU.

  15. #15
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπερα, σχετικα με switch οπτικων ινων που αναφερθηκατε πριν, να πω πως πχ η εταιρεια Mikrotik που παρακολουθω εγω, ειδα οτι εχει βγαλει, ομως εχει υποδοχες για modules γιατι οπως ειπαμε οι οπτικες ινες εχουν διαφορα βυσματα, οποτε ενω το switch σαν μηχανημα δειχνει φτηνο με ολα τα modules για ολες τις πορτες θα μας παει πολλα.
    Πχ αυτο https://mikrotik.com/product/CRS106-1C-5S το συγκεκριμενο ειναι router switch.
    και εγω τωρα τα ψαχνω αυτα που εβαλα inalan. Επισης μπορει σε καποιο module να μπει gigabit ethernet πχ.
    Αλλα δεν εχει κανενα νοημα οταν ο παροχος σου πχ εγω με INALAN εχω οπτικη μεχρι το ρουτερ αλλα μετα μου βγαζει ethernet.
    Να κανω δλδ τι? απο gigabit ethernet σε οπτικη να δωσω στο σπιτι? τι ταχυτητες θα εχω τα ιδια θα ειναι παλι!
    Αυτο πχ λεει 10gbps ports! οπτικη https://mikrotik.com/product/crs305_1g_4s_in
    και δεν εχουμε τετοιες ταχυτητες απο τον παροχο και δεν βγαζει σε οπτικες για το σπιτι.

    Ομως οπως βλεπουμε το οριο στο καλωδιο χαλκου (UTP) ειναι 1 gbps οποτε ΜΟΝΟ αν καποτε στο πολυυυυ μελλον εχουμε ταχυτητες τοσο μεγαλες στο ιντερνετ θα μας ηταν χρησιμες οι οπτικες ινες μεσα στο σπιτι για να θελουμε switch.
    Υποθετω οτι μιλαμε εδω για οικιακη χρηση και οχι για εταιρειες ετσι?

    Τελος να πω εδω οτι πχ το δικο μου μηχανημα εχει μια πορτα SFP που μπορει να παρει module οπτικης και μαλιστα GPON https://mikrotik.com/product/SFPONU, αλλα δυστυχως ο ISP μου (INALAN) δεν το υποστηριζει, αν δουμε πχ την τιμη για ενα και μονο module λεει 89 δολαρια!!! αντε να εχεις κατι σαν αυτα που εδειξα πριν να θες 5 και ποσα αλλα υπαρχουν για τι τιμες μιλαμε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    σημασία έχει η εισερχόμενη από τον πάροχο Οπτική Ινα να συνδέεται σε ένα Οπτικό Μόντεμ/Ρούτερ από το οποίο θα βγαίνουν πάλι οπτικές Ινες που θα πηγαίνουν στα δωμάτια. Αυτό γίνεται;
    αν το GPON που προσφέρει ο πάροχος είναι απολύτως απαραίτητο για να γίνει ο συντονισμός της σύνδεσης με το κέντρο, θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ένα ρουτερ του εμπορίου στο οποίο να εισέρχεται το ηλεκτρικό σήμα απο το GPON και να μετατρέπεται μετά πάλι σε Οπτικό σήμα και συνδέεται στην έξοδο με οπτικές ίνες που θα πάνε στα δωμάτια;;
    Απανταω σε αυτο επειδη εχει σχεση με τα αλλα που εγραψα πριν.
    Επειδη οι σημερινες ταχητητες σε οικιακη παντα χρηση ειναι το πολυ 300mbps δεν ξερω αν καποιος δινει παραπανω, η ιναλαν δινει και 300 και μονο για εταιριες και 1gbps που σημαινει οτι μας καλυπτει το gigabit UTP αρα προς το παρον δεν υπαρχει καποιος λογος να το κανουν αυτο οι παροχοι. Ακομα και στις εταιρικες συνδεσεις με 1gbps και παλι με gigabit router σε UTP γινεται η δουλεια.
    Οποτε δεν εχει καποιο νοημα καν να βαλουμε σπιτι μας οπτικες ινες για τα δωματια εκτος αν τα θελουμε για μελλοντικα, αλλα επειδη υπαρχουν διαφορα βυσματα και καλωδια μπορει μετα να αλλαξουν.
    Συνηθως οι παροχοι εχουν συγκεκριμενα μοντελα ρουτερ που δουλευουν και δινουν δικα τους και βγαζουν μονο σε ethernet.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 08-04-19 στις 18:31. Αιτία: συμπληρωμα ποστ

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας