Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Μια που ζω σχεδόν μόνιμα στο εξωτερικό, έχω το ίδιο πρόβλημα που έχουν όλοι οι μετανάστες. Οτι μετά απο ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, το ελληνικό σου κινητό, παύει να δουλεύει. Στην Κοσμοτέ παύει να δουλεύει μετά απο 4 μήνες συνολικά στο τελευταίο, κυλιόμενο δωδεκάμηνο. Στην WIND, Q συγκεκριμένα, σταματησε στο 6μηνο στο εξωτερικό.

    Οπότε το ερώτημα μου ειναι απλό. Εχω κινητό στην χώρα που βρίσκομαι αλλά χρειάζομαι να έχω ελληνικό για κάποιες δουλειές, επειδή το δίνω σε ελληνικές δημόσιες υπηρεσίες, δεν μπορώ να δίνω αριθμό εξωτερικού, και για κάποιες υπηρεσίες όπως πχ αυθεντικοποίηση με τράπεζες απαιτείται η αποστολή SMS. Πως θα μπορούσα λοιπόν να έχω ένα κινητό, με όσο το δυνατόν μικρότερο κόστος, που να MHN έχει αποκλεισμό μετά απο κάποιους μήνες στο εξωτερικό;

    Δεκτές και λύσεις εικονικού τηλεφώνου, αρκει να υποστηρίζεται SMS.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μα δεν μπορούν να στο μπλοκάρουν, δεν πρέπει να στο μπλοκάρουν, αυτό που μπόρουν να κάνουν είναι να σε χρεώσουν για την χρήση σε μόνιμη περιαγωγή κάτι cents ανα κλήση/sms/νετ

  3. #3
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Εγώ έχω Q και τα τελευταία 7 χρόνια που βρίσκομαι στο εξωτερικό το χρησιμοποιώ ελάχιστα σε κατάσταση περιαγωγής. Η βασική του χρήση είναι η λήψη SMS για τις τράπεζες και ως κύρια σύνδεση όταν έρχομαι για διακοπές στην Ελλάδα. Φροντίζω να βάζω πού και πού μια κάρτα ανανέωσης για να μην έχω θέμα λήξης.

    Για φωνητική επικοινωνία όσο βρίσκομαι στο εξωτερικό χρησιμοποιώ VoIP με ελληνικό γεωγραφικό αριθμό.
    Ανυπόγραφος

  4. #4
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Υπαρχουν και υπηρεσίες voip που οι κλήσεις φαίνονται να βγαίνουν απο τον αριθμο του κινητού που εχεις κανει μια φορά ταυτοποίηση. Πχ η Telz. Για τη λήψη υπάρχει και η εκτροπη, τα sms μπορούν να έρχονται στο κινητό παρατημενο στην Ελλάδα και να προωθουνται οπουδήποτε μέσω app. Ιδέες λέω τώρα έτσι πρόχειρα, δεν ξέρω για κοστος ουτε πρακτικά αν βολεύουν.
    hnesne

  5. #5
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.337
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια που ζω σχεδόν μόνιμα στο εξωτερικό, έχω το ίδιο πρόβλημα που έχουν όλοι οι μετανάστες. Οτι μετά απο ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, το ελληνικό σου κινητό, παύει να δουλεύει. Στην Κοσμοτέ παύει να δουλεύει μετά απο 4 μήνες συνολικά στο τελευταίο, κυλιόμενο δωδεκάμηνο. Στην WIND, Q συγκεκριμένα, σταματησε στο 6μηνο στο εξωτερικό.

    Οπότε το ερώτημα μου ειναι απλό. Εχω κινητό στην χώρα που βρίσκομαι αλλά χρειάζομαι να έχω ελληνικό για κάποιες δουλειές, επειδή το δίνω σε ελληνικές δημόσιες υπηρεσίες, δεν μπορώ να δίνω αριθμό εξωτερικού, και για κάποιες υπηρεσίες όπως πχ αυθεντικοποίηση με τράπεζες απαιτείται η αποστολή SMS. Πως θα μπορούσα λοιπόν να έχω ένα κινητό, με όσο το δυνατόν μικρότερο κόστος, που να MHN έχει αποκλεισμό μετά απο κάποιους μήνες στο εξωτερικό;

    Δεκτές και λύσεις εικονικού τηλεφώνου, αρκει να υποστηρίζεται SMS.
    Σε καρτοκινητό να υποθέσω αναφέρεσαι;

    Πάντως και ο κανονισμός του EU roaming αυτό που γράφει ο sdikr προβλέπει.

    Να σου κόβουν το τηλέφωνο επειδή είσαι πολλούς μήνες στο εξωτερικό, ενώ πληρώνεις, δεν φαίνεται λογικό...
    Δηλαδή αν είσαι σε μια ελληνική εταιρία και σε στείλει ας υποθέσουμε για πάνω από 1 χρόνο σε κάποια άλλη χώρα, δεν θα μπορείς να λειτουργείς το ελληνικό εταιρικό κινητό σου που το γνωρίζουν οι συνεργάτες κλπ; Το έχεις βρει γραπτά κάπου αυτό;

  6. #6
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω Q και τα τελευταία 7 χρόνια που βρίσκομαι στο εξωτερικό το χρησιμοποιώ ελάχιστα σε κατάσταση περιαγωγής. Η βασική του χρήση είναι η λήψη SMS για τις τράπεζες και ως κύρια σύνδεση όταν έρχομαι για διακοπές στην Ελλάδα. Φροντίζω να βάζω πού και πού μια κάρτα ανανέωσης για να μην έχω θέμα λήξης.

    Για φωνητική επικοινωνία όσο βρίσκομαι στο εξωτερικό χρησιμοποιώ VoIP με ελληνικό γεωγραφικό αριθμό.
    Kαι εγώ αυτό κάνω. Εκανα. Μόλις πέρασε όμως το εξάμηνο, παρόλο που έβαζα λεφτά κάθε ένα-δυο μήνες, ξαφνικά μπλοκάρησε. Επικοινώνησα με την εταιρία, και μου είπαν ότι ναι, μπλοκάρει στο εξάμηνο. Δεν ξέρω πως τα καταφέρνετε και συνεχίζει να δουλεύει...

    Οσο για το ότι δεν σου το μπλοκάρουν που λέει ο Σπύρος, λάθος. Στο μπλοκάρουν. Υπάρχει κάτι που το λένε λογική χρήση στο εξωτερικό. Οπότε ναι, δεν έχεις περιαγωγή, αλλά μετά κάποιο διάστημα μπλοκάρει. Είχα όταν ήρθα Λουξεμβούργο κινητό Κοσμοτέ. Στο τετράμηνο τέλος. Μου είπαν συγκεκριμένα, ότι μπλοκάρει όταν συμπληρώνει τετράμηνο στο τελευταίο, κυλιώμενο, δωδεκάμηνο.

    Δεν ξέρω εαν υπάρχει καποιας μορφής πακέτο που να μην έχει τέτοιο περιορισμό. Ο μοναδικός λόγος που το χρειάζομαι είναι τα SMS για χρήση τραπεζικών συναλλαγών περισσότερο. Μπορώ για τα υπόλοιπα να περάσω σε κάποια ιστορία τύπου VoIP όπως λέει ο euri.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε καρτοκινητό να υποθέσω αναφέρεσαι;

    Πάντως και ο κανονισμός του EU roaming αυτό που γράφει ο sdikr προβλέπει.

    Να σου κόβουν το τηλέφωνο επειδή είσαι πολλούς μήνες στο εξωτερικό, ενώ πληρώνεις, δεν φαίνεται λογικό...
    Δηλαδή αν είσαι σε μια ελληνική εταιρία και σε στείλει ας υποθέσουμε για πάνω από 1 χρόνο σε κάποια άλλη χώρα, δεν θα μπορείς να λειτουργείς το ελληνικό εταιρικό κινητό σου που το γνωρίζουν οι συνεργάτες κλπ; Το έχεις βρει γραπτά κάπου αυτό;
    γραπτό όχι, αλλά μου το κόψανε. Ενώ πληρώνω, και μάλιστα τσάμπα πληρώνω, γιατί ουσιαστικά δεν κάνω χρήση. Αντε 5 sms τον μήνα. Και αυτά ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΑ...
    Πάντως και το Κοσμοτέ και το Q είναι καρτοκινητά. Μπορεί με συμβόλαιο να ισχύει κάτι διαφορετικό.
    Απο την Q μου είπανε, έλα Ελλάδα και θα "ξαναενεργοποιηθεί" το roaming.

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαι εγώ αυτό κάνω. Εκανα. Μόλις πέρασε όμως το εξάμηνο, παρόλο που έβαζα λεφτά κάθε ένα-δυο μήνες, ξαφνικά μπλοκάρησε. Επικοινώνησα με την εταιρία, και μου είπαν ότι ναι, μπλοκάρει στο εξάμηνο. Δεν ξέρω πως τα καταφέρνετε και συνεχίζει να δουλεύει...

    Οσο για το ότι δεν σου το μπλοκάρουν που λέει ο Σπύρος, λάθος. Στο μπλοκάρουν. Υπάρχει κάτι που το λένε λογική χρήση στο εξωτερικό. Οπότε ναι, δεν έχεις περιαγωγή, αλλά μετά κάποιο διάστημα μπλοκάρει. Είχα όταν ήρθα Λουξεμβούργο κινητό Κοσμοτέ. Στο τετράμηνο τέλος. Μου είπαν συγκεκριμένα, ότι μπλοκάρει όταν συμπληρώνει τετράμηνο στο τελευταίο, κυλιώμενο, δωδεκάμηνο.
    .
    Το λογική χρήση στο εξωτερικό αναφέρεται ξεκάθαρα το τι μπορούν να επιβάλουν, δεν περιλαμβάνει μπλοκάρισμα

  8. #8
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το λογική χρήση στο εξωτερικό αναφέρεται ξεκάθαρα το τι μπορούν να επιβάλουν, δεν περιλαμβάνει μπλοκάρισμα
    Πως αλλιώς μπορεί να χαρακτηριστεί το ότι δεν παίρνω κλήσεις και μηνύματα; Δεν μιλάω για το ότι δεν μπορώ να καλέσω ή να στείλω SMS. To αστείο είναι, ότι μια φορά την εβδομάδα μου έρχονται διαφημιστικά μυνήματα της Q!!!!!

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως αλλιώς μπορεί να χαρακτηριστεί το ότι δεν παίρνω κλήσεις και μηνύματα; Δεν μιλάω για το ότι δεν μπορώ να καλέσω ή να στείλω SMS. To αστείο είναι, ότι μια φορά την εβδομάδα μου έρχονται διαφημιστικά μυνήματα της Q!!!!!
    https://europa.eu/youreurope/citizen...s/index_en.htm

    If you use your mobile phone abroad permanently, your mobile operator may charge you for your roaming use. These charges are capped however (see fair use policy below).
    Fair use policy - monitoring

    As part of their fair use policy, your operator can monitor and check your roaming use over a 4 month period. If, during this period, you have spent more time abroad than at home and your roaming usage exceeds your domestic usage, your operator may contact you and ask you to clarify your situation. You will have 14 days to do so. If you continue to spend more time abroad than you do at home and your roaming consumption continues to exceed your domestic usage your operator may start applying a surcharge to your roaming consumption. The surcharges (excluding VAT) are capped as follows:

    3.2 cents per minute of voice call made
    1 cent per SMS
    €4.50 per GB of data (cap in 2019)

    The cap for data will progressively decrease on 1 January each year as follows: €3.50, €3 to €2.50 in 2022. The cap after 2019 may be revised following a review of the wholesale roaming markets in 2019.
    Αν έχεις όρεξη τους τρέχεις.

    Δοκίμασε να κάνεις σύνδεση σε άλλο δίκτυο, μερικές φόρες δεν έχουν συνεργασία με όλους ή αλλάζουν

  10. #10
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Oτι λέει ο sdikr

    Επίσης η alphabank όπου χρειάζεται pin σε ρωτάει να διαλέξεις αποστολή με sms ή viber.
    Viber έχεις όπου έχεις internet
    Αν δεν έχεις internet δεν έχεις και web banking
    Πολύ βολικό

    Sms δεν έχεις παντού

    Το ερώτημα είναι αν έχεις viber και alphabank

    ΥΓ
    Αν είσαι Λουξεμβούργο, πες το στον Γιούνγκερ (στείλε κι ένα καλό ουίσκυ )
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  11. #11
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.317
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαι εγώ αυτό κάνω. Εκανα. Μόλις πέρασε όμως το εξάμηνο, παρόλο που έβαζα λεφτά κάθε ένα-δυο μήνες, ξαφνικά μπλοκάρησε. Επικοινώνησα με την εταιρία, και μου είπαν ότι ναι, μπλοκάρει στο εξάμηνο. Δεν ξέρω πως τα καταφέρνετε και συνεχίζει να δουλεύει...

    Οσο για το ότι δεν σου το μπλοκάρουν που λέει ο Σπύρος, λάθος. Στο μπλοκάρουν. Υπάρχει κάτι που το λένε λογική χρήση στο εξωτερικό. Οπότε ναι, δεν έχεις περιαγωγή, αλλά μετά κάποιο διάστημα μπλοκάρει. Είχα όταν ήρθα Λουξεμβούργο κινητό Κοσμοτέ. Στο τετράμηνο τέλος. Μου είπαν συγκεκριμένα, ότι μπλοκάρει όταν συμπληρώνει τετράμηνο στο τελευταίο, κυλιώμενο, δωδεκάμηνο.

    Δεν ξέρω εαν υπάρχει καποιας μορφής πακέτο που να μην έχει τέτοιο περιορισμό. Ο μοναδικός λόγος που το χρειάζομαι είναι τα SMS για χρήση τραπεζικών συναλλαγών περισσότερο. Μπορώ για τα υπόλοιπα να περάσω σε κάποια ιστορία τύπου VoIP όπως λέει ο euri.

    - - - Updated - - -



    γραπτό όχι, αλλά μου το κόψανε. Ενώ πληρώνω, και μάλιστα τσάμπα πληρώνω, γιατί ουσιαστικά δεν κάνω χρήση. Αντε 5 sms τον μήνα. Και αυτά ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΑ...
    Πάντως και το Κοσμοτέ και το Q είναι καρτοκινητά. Μπορεί με συμβόλαιο να ισχύει κάτι διαφορετικό.
    Απο την Q μου είπανε, έλα Ελλάδα και θα "ξαναενεργοποιηθεί" το roaming.

    Στο κάρτο κινητό COSMOTE υποθέτω ότι βάζεις το 12€ κάθε τρίμηνο αν όχι μήπως γι αυτό στο κόβουν?

  12. #12
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oτι λέει ο sdikr

    Επίσης η alphabank όπου χρειάζεται pin σε ρωτάει να διαλέξεις αποστολή με sms ή viber.
    Viber έχεις όπου έχεις internet
    Αν δεν έχεις internet δεν έχεις και web banking
    Πολύ βολικό

    Sms δεν έχεις παντού

    Το ερώτημα είναι αν έχεις viber και alphabank

    ΥΓ
    Αν είσαι Λουξεμβούργο, πες το στον Γιούνγκερ (στείλε κι ένα καλό ουίσκυ )
    Εχω eurobank...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paradox21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο κάρτο κινητό COSMOTE υποθέτω ότι βάζεις το 12€ κάθε τρίμηνο αν όχι μήπως γι αυτό στο κόβουν?
    Δεν μου είχαν πεί κάτι τέτοιο, αλλά θυμάμαι ότι έβαζα κάθε μήνα σχεδόν. Απο 10 ευρώ. Αλλά για να μην έχω δυο ελληνικά, δεν αξίζει τον κόπο, την έκοψα την Κοσμοτέ με την πρώτη "ατασθαλία". Οσο για το άλλο, πρέπει μάλλον να τους τρέξω λιγάκι φαίνεται.

    Ερώτηση (αν ξέρετε). Μήπως οι τοπικοί πάροχοι, που εξυπηρετούν απο την υπόλοιπη ευρώπη, κάνουν τίποτα αυτοί;

  13. #13
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ασχετο σχετικό.. Οποτε εχω πει στην alpha να το στειλει viber.. cohones.

  14. #14
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασχετο σχετικό.. Οποτε εχω πει στην alpha να το στειλει viber.. cohones.
    Εδώ δουλεύει άψογα.

    Μήπως δεν έχεις οπτική ίνα ?

    ΒTW Πάρτους τηλέφωνο μήπως και χρειάζεται πρώτα ενεργοποίηση από το web banking. Εχει περάσει καιρός και δεν θυμάμαι..

    Να υποθέσω ότι έχεις viber στον αριθμό που έχεις δηλώσει στην τράπεζα και όχι σε άλλον dual sim
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  15. #15
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το sms ερχεται, και το viber ειναι στον ιδιο αριθμο προφανως..
    Αν ειναι να θελει εξτρα ενεργοποιηση, να μην εμφανιζεται ετσι απο μονο του.

    Εχουμε και αλλα πραγματα να κανουμε εκτος απο το να τους παιρνουμε τηλεφωνο :P
    Οσο για την οπτική ίνα, την συνδεω στο κινητο, αλλα μπερδευεται ο σκυλος και τη βγαζει. Λες να φταιει αυτό?

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας