Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 31
  1. #1
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    27500/3800
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport 2i
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 12.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Angry
    Καλησπέρα σε όλους. Έχοντας παρακολουθήσει κατά καιρούς πολλά άρθρα στα forums του adslgr.com αποφάσισα να γίνω και εγώ μέλος έτσι ώστε να εκφέρω την απελπισία μου με το φαινόμενο που ονομάζεται ΟΤΕ. Πρόσφατα (πριν περίπου έναν μήνα) αποφάσισα, κατόπιν προσφοράς που μου έκαναν, να αναβαθμίσω την ταχύτητα μου απο 30mbps σε 50. Εδώ να αναφέρω πως με την υπάρχουσα ταχύτητα μου και μετά από πολλά τηλεφωνήματα στο 13888 κατάφερα να έχω σταθερά 26-27mbps. Με ενημέρωσαν λοιπόν ότι εντος ορισμένων εργάσιμων ημερών θα αναβαθμιστεί η ταχύτητα μου απομακρυσμένα χωρίς να χρειαστεί να κάνω κάτι εγώ. Αφού πέρασαν γύρω στις 20 μέρες, συνειδητοποίησα ότι η ταχυτήτα μου στο upload αναβαθμίστηκε από τα 2 στα 4 mbps ενώ το download μου είχε παραμείνει σταθερό στα 26 με 27. Τηλεφώνησα λοιπόν και ανέφερα το τεχνικό πρόβλημα, και σε απάντηση τους μου είπαν ότι θα ενημερωθώ με γραπτό μήνυμα για την εξέλιξη του. Αφού πέρασαν 2-3 ημέρες όντως ενημερώθηκα ότι το τεχνικό πρόβλημα αποκαταστάθηκε, παρολ'αυτά εμένα η ταχύτητα μου παρέμεινε ίδια. Τηλεφώνησα λοιπόν ξανά σήμερα και η απάντηση τους ήταν ότι η ταχύτητα φτάνει κανονικά μέχρι τον κεντρικό πίνακα της πολυκατοικίας μου και ότι το πρόβλημα είναι δικό μου και έχει να κάνει με την εσωτερική καλωδίωση της πολυκατοικίας/διαμερίσματος. Απάντηση την οποία δεν κατανοώ και ταυτόχρονα δεν δέχομαι, διότι αν ήταν έτσι θα είχα εξαρχής προβλήματα πριν από 1-2 χρόνια που πήγα στην VDSL 30. Να αναφέρω επίσης ότι το modem μου είναι συνδεδεμένο σύμφωνα με τις οδηγίες που μου δώσανε (splitter). Για τυχόν ερωτήσεις που θα προκύψουν, το διαμέρισμα μου έχει δυο παροχές, μια στο σαλόνι (όπου έχω το modem) και άλλη μια στο υπνοδωμάτιο (όπου έχω το σταθερό τηλέφωνο με φίλτρο). Να αναφέρω επίσης ότι διαμένω στο Παγκράτι, αν αυτό έχει κάποια σημασία. Η απορία μου τίθεται ως προς το τι μπορώ να κάνω για να λυθεί το ζήτημα. Έχω φαει τα συκώτια μου να τηλεφωνώ σε καθημερινή βάση στον ΟΤΕ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

  2. #2
    Εγγραφή
    31-08-2008
    Περιοχή
    Σητεία Κρήτης
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΗΤΕΙΑ
    Router
    H168N - RB951Ui-2HnD
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 12.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπερα και καλως ορισες.
    Για αρχη κανε τα εξης. Συνδεσε μονο το ρουτερ στο σαλονι χωρις σπλιτερ χωρις τιποτα. Βγαλε και το τηλεφωνο με το φιλτρο απο την κρεβατοκαμαρα.
    Μετα δωσε ρευμα στο ρουτερ, περιμενε να συγχρονισει και στειλε μια φωτο με τα στοιχεια της γραμμης.
    Έχω αλλάξει δουλειές και δουλειές... Αλλά σαν την δουλεία του να είσαι πατέρας δεν υπάρχει καμμία...

  3. #3
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    27500/3800
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport 2i
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 12.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα και ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Έβγαλα εντελώς το τηλέφωνο από το υπνοδωμάτιο και συνέδεσα το ρούτερ κατευθείαν με την παροχή. Στα άμεσα αποτελέσματα φαίνεται μια αύξηση του latency από 16 που ήταν συνήθως σε 25.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2019-04-09 at 23.45.15.png 
Εμφανίσεις:  140 
Μέγεθος:  75,6 KB 
ID: 202944
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2019-04-09 at 23.46.38.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  18,3 KB 
ID: 202945

  4. #4
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Καταρχήν γνωρίζεις αν παίρνεις από νέα καμπίνα? Ή από τα κεντρικά του ΟΤΕ στην περιοχή σου(Α/Κ)?

    Αν παίρνεις από καμπίνα όντως παίζει να υπάρχει πρόβλημα στην εσωτερική σου καλωδίωση, αν όπως λέει ο ΟΤΕ ήρθε τεχνικός και είδε έξω στον κατανεμητή ότι η ταχύτητα σου είναι οκ.

    Οπότε για να ελέγξεις την εσωτερική σου καλωδίωση θα πρέπει όχι μόνο να έχεις αποσυνδέσει τελείως φίλτρα και τηλέφωνα αλλά θα πρέπει το καλώδιο που έρχεται από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας επάνω να είναι μόνο του και να μην πηγαίνει σε περισσότερες από μία πρίζα.

    Σε αυτήν την πρίζα θα πρέπει να συνδέσεις το modem και να ελέγξεις πάλι με τον ίδιο τρόπο.

    Δες και εδώ τον σωστό τρόπο.
    --

    https://www.adslgr.com/forum/threads...27#post6094927

    εδώ είναι και ένα οδηγός για έλεγχο στον κατανεμητή αλλά σίγουρα προϋποθέτει κάποιες γνώσεις.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...B7%CF%84%CE%AE

  5. #5
    Εγγραφή
    31-08-2008
    Περιοχή
    Σητεία Κρήτης
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΗΤΕΙΑ
    Router
    H168N - RB951Ui-2HnD
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 12.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ειτε αυτο που λεει ο adis ειτε να συνδεσεις το ρουτερ στον κατανεμητη, στα καλωδια που ερχονται απο τον οτε αφαιρωντας αυτα που πανε προς το διαμερισμα σου.
    Οπως και να εχει δεν γλυτωνεις τον κοπο και τον ηλεκτρολογο και την μικρη ταλαιπωρια μεχρι να βρεθει λυση
    Έχω αλλάξει δουλειές και δουλειές... Αλλά σαν την δουλεία του να είσαι πατέρας δεν υπάρχει καμμία...

  6. #6
    Εγγραφή
    11-05-2010
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    199
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν γνωρίζεις αν παίρνεις από νέα καμπίνα? Ή από τα κεντρικά του ΟΤΕ στην περιοχή σου(Α/Κ)?
    Πως μπορουμε να ξερουμε αν παίρνουμε απο Α/Κ η απο καμπινα?
    Case:Corsair Carbide 300R + Window // CPU:Intel Core i5 4670K // Mobo: Asus Z87M-PLUS (C2) // RAM:G.Skill RipjawsX 8GB DDR3-2400MHz (F3-2400C11D-8GXM) // GPU:Asus GeForce GTX1050 Ti 4GB Rog Strix OC // SSD: Samsung EVO 840 120GB // PSU:XFX ProSeries 650W Core Edition Full Wired // Monitor: LG LED 23" 23EA63V-P

  7. #7
    Εγγραφή
    11-09-2018
    Περιοχή
    Κάτω Πετράλωνα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    645
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109769/10998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    Avm Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    30(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Περιπου το ιδιο εχω παθει και εγω με την αναβαθμιση απο 30 σε 50.. Καμπινες δεν υπαρχουν ακομα στην περιοχη μου και αναγκαστικα μου εδωσαν το 50αρι απο το Α/Κ.. Για περισσοτερες λεπτομεριες διαβαστε εδω.. https://www.adslgr.com/forum/threads...%CF%82)/page59

    Τις επομενες μερες περιμενω τηλεφωνο να μου πουν αν δεχονται τα αιτηματα μου (να γυρισω στο προηγουμενο μου προγραμμα 30αρι που δουλευε κανονικα ή να μεινω στο 50αρι με γενναια εκπτωση) και τι εχουν να μου προτεινουν.. Παντως την λυση της συγκρουσης και καταγραφη καταγγελιας στην ΕΕΤΤ δεν θα την ακολουθησω..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geogr13 : 15-04-19 στις 20:33.

  8. #8
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geogr13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιπου το ιδιο εχω παθει και εγω με την αναβαθμιση απο 30 σε 50.. Καμπινες δεν υπαρχουν ακομα στην περιοχη μου και αναγκαστικα μου εδωσαν το 50αρι απο το Α/Κ.. Για περισσοτερες λεπτομεριες διαβαστε εδω.. https://www.adslgr.com/forum/threads...%CF%82)/page59

    Τις επομενες μερες περιμενω τηλεφωνο να μου πουν αν δεχονται τα αιτηματα μου (να γυρισω στο προηγουμενο μου προγραμμα 30αρι που δουλευε κανονικα ή να μεινω στο 50αρι με γενναια εκπτωση) και τι εχουν να μου προτεινουν.. Παντως την λυση της συγκρουσης και καταγραφη καταγγελιας στην ΕΕΤΤ δεν θα την ακολουθησω..
    Θύματα του μάρκετινγκ των εταιρειών είστε δυστυχώς... Δεν διανοούμαστε να δεχτούμε "αναβάθμιση" σε 50άρα παρά μόνο αν είμαστε βέβαιοι ότι υπάρχουν εγκατεστημένες καμπίνες. Ο λόγος που υπήρξαν τα 30άρια πακέτα -και αυτά δίνονταν αποκλειστικά από Α/Κ- αυτός ήταν: ότι σπανιώς ήταν εφικτή μεγαλύτερη ταχύτητα από 30Mbps. Δεν νομίζω καν ότι υπάρχει δυνατότητα επιστροφής σε 30άρα καθώς αποτελεί καταργημένη υπηρεσία πλέον η 30άρα vdsl σε όλους τους παρόχους.

  9. #9
    Εγγραφή
    11-09-2018
    Περιοχή
    Κάτω Πετράλωνα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    645
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109769/10998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    Avm Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    30(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θύματα του μάρκετινγκ των εταιρειών είστε δυστυχώς... Δεν διανοούμαστε να δεχτούμε "αναβάθμιση" σε 50άρα παρά μόνο αν είμαστε βέβαιοι ότι υπάρχουν εγκατεστημένες καμπίνες. Ο λόγος που υπήρξαν τα 30άρια πακέτα -και αυτά δίνονταν αποκλειστικά από Α/Κ- αυτός ήταν: ότι σπανιώς ήταν εφικτή μεγαλύτερη ταχύτητα από 30Mbps. Δεν νομίζω καν ότι υπάρχει δυνατότητα επιστροφής σε 30άρα καθώς αποτελεί καταργημένη υπηρεσία πλέον η 30άρα vdsl σε όλους τους παρόχους.
    Το θεμα ξερεις ποιο ειναι?? Οτι απ την στιγμη που με πηγαν σε 50αρι εχασα 7-8 mbps στο κλειδωμα μου.. Με το 30αρι κλειδωνα περιπου στο 28 και τωρα με το 50αρι κλειδωνω 20-21.. Διαβασε τις τελευταιες 5-6 σελιδες απο το λινκ και θα καταλαβεις.. Θα δεις και φωτογραφιες απ την σελιδα του ρουτερ πριν και μετα.. Δυστυχως η αποσταση μου απ το κεντρο ειναι μεγαλυτερη των 800 μετρων εξου λοιπον τα πολλα και μεγαλα τεχνικα προβληματα.. Ητανε λαθος να αποδεχτω την προσφορα αυτη αφου γνωριζα οτι τα εργα αναβαθμισης δεν εχουν τελειωσει ακομα.. Μονο που δεν περιμενα οτι θα εχανα τοσα mbps στο κλειδωμα μου.. Αν ειχα το ιδιο κλειδωμα θα ημουνα κομπλε και απλως θα περιμενα να τελειωσουν τα εργα για να μεταφερθω στην καινουρια καμπινα.. Το θεμα ειναι οτι πηγαινοντας στο 50αρι εχασα.. Ουτε εμεινα στα ιδια, ουτε κερδισα.. Για αυτο και απαιτω να γυρισω εκει που ολα δουλευαν ρολοι.. Επισης η προταση που μου εκαναν να με ριξουν σε adsl επισης την απερριψα.. Οποτε οι αποδεκτες λυσεις ειναι ή να με γυρισουν εκει που ημουνα ή να μεινω στο 50αρι με γενναια εκπτωση μιας και το προβλημα δεν ειναι δικο μου..

  10. #10
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.938
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Ωπ..κ άλλος εδώ με ίδιο θέμα...
    Δοκιμάστε να ζητήσετε προφίλ 8b..μπας κ σας ακούσουν..
    Φυσικά..για τον έλεγχο της εσωτερικής καλωδίωσης δε το συζητάμε..εδώ πρέπει να είμαστε οκ πάνω απ'όλα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #11
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geogr13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτο και απαιτω να γυρισω εκει που ολα δουλευαν ρολοι.. Επισης η προταση που μου εκαναν να με ριξουν σε adsl επισης την απερριψα.. Οποτε οι αποδεκτες λυσεις ειναι ή να με γυρισουν εκει που ημουνα ή να μεινω στο 50αρι με γενναια εκπτωση μιας και το προβλημα δεν ειναι δικο μου..
    Κατάλαβα τι έπαθες. Μάλλον ανέφικτο να σε γυρίσουν σε 30άρι όμως γιατί έχει πάψει να είναι εμπορικά διαθέσιμο. Αν διεκδικήσεις έκπτωση το βλέπω πιο πιθανό να γίνεται.

  12. #12
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.938
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβα τι έπαθες. Μάλλον ανέφικτο να σε γυρίσουν σε 30άρι όμως γιατί έχει πάψει να είναι εμπορικά διαθέσιμο. Αν διεκδικήσεις έκπτωση το βλέπω πιο πιθανό να γίνεται.
    Αυτό...η να παλέψει για λύση ώστε να δει το φως το αληθινό..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #13
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό...η να παλέψει για λύση ώστε να δει το φως το αληθινό..
    Δεν υπάρχουν λύσεις σε vdsl από Α/Κ. Ειδικά σε τόσο μεγάλες αποστάσεις (>800m όπως λέει).

  14. #14
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.938
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχουν λύσεις σε vdsl από Α/Κ. Ειδικά σε τόσο μεγάλες αποστάσεις (>800m όπως λέει).
    Όλο και κάποιες λύσεις υπάρχουν..
    Μπορεί να μην είναι οι ιδανικές...αλλά όλο και κάτι γίνεται..
    Τώρα αν κάποιος είναι πάνω από χιλιόμετρο..απλά το ξεχνάει το vdsl..είναι trial & error..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #15
    Εγγραφή
    23-01-2020
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα παιδιά. Έχει 1 μηνα που εχω αλλαξει την ταχύτητα δικτύου στο σπίτι απο 24 adsl σε 50 vdsl. Να πω οτι βρίσκομαι σε χωριό και οτι εχω πάροχο οτε. Το θεμα μου ειναι οτι ενα μηνα προσπαθούσαν απο τα κεντρικά να ρυθμίσουν την ταχυτητα χωρις τεχνικο στο χώρο το οποιο ηταν λαθος. Μετα απο 1 μήνα ηρθε τεχνικος και αλλαξε τις θυρες του download και του upload απο την καμπίνα και έφτασε η ταχυτητα μεχρι την κολονα του σπιτιού στα 40 mbs. Η μετρηση απο τον ιδιο μεσα στον χωρο και που συγχρονιζε το ρουτερ ηταν στα 21 mbs. Μου ειπε οτι το vdsl ειναι πιο ευαίσθητο και γι αυτο το λογο καλο θα ηταν να παει καλωδιο απο την κολονα κατευθειαν στο ρουτερ για να πιανω ολη την ταχύτητα. Την επόμενη μερα η ταχυτητα κατεβηκε απο τα 21 στα 17 και μετα απο 5 μερες στα 15. Ειναι λογικό να υπαρχουν τετοιες μεταβολές; Σε περίπτωση που βαλω καλωδιο απευθειας απο την κολονα στο ρουτερ θα γίνει δουλεια ή οχι; Μου φαινεται περίεργο τη μια μερα να κλειδωνει το ρουτερ στα 21 την αλλη στα 17 και μετα στα 15. Δεν θα επρεπε να εχει κλειδώσει καπου και να ειναι σταθερη;

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας