Σελ. 17 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 712151617
Εμφάνιση 241-255 από 255
  1. #241
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Πρέπει να πάω κι εγώ να κάνω κάποια που μου λείπουν μιας και δεν υπήρχαν όταν ήμουν μικρός. Ευτυχώς έχω κρατήσει το βιβλιάριο.

  2. #242
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να πάω κι εγώ να κάνω κάποια που μου λείπουν μιας και δεν υπήρχαν όταν ήμουν μικρός. Ευτυχώς έχω κρατήσει το βιβλιάριο.
    Ντροπή σου, μην ακούς τι λένε οι γιατροί, καλή διατροφή και δεν έχεις πρόβλημα

    Σα δεν ντρέπεσαι λέω γω που θέλεις και εμβόλια, δεν ξέρεις πως μπορεί να πεθάνεις ή να γίνεις αυτιστικός;
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  3. #243
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ντροπή σου, μην ακούς τι λένε οι γιατροί, καλή διατροφή και δεν έχεις πρόβλημα

    Σα δεν ντρέπεσαι λέω γω που θέλεις και εμβόλια, δεν ξέρεις πως μπορεί να πεθάνεις ή να γίνεις αυτιστικός;
    Δεν θυμάμαι αν το έχω γράψει σε προηγούμενη σελίδα, αλλά δεν έχω περάσει καμμία παιδική ασθένεια όταν ήμουν μικρός. Αν κάτσει τπτ τώρα θα είναι βαριά του τσολιά...

    Εν τω μεταξύ πέρασε η μάνα έρπητα ζωστήρ πριν 2 χρόνια και οι απόψεις για το αν χρειάζεται να κάνει το εμβόλιο είναι τελείως συνενόηση μπουζούκι και δυστυχώς επειδή δεν της το λένε κατηγορηματικά, δεν το κάνει...

  4. #244
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θυμάμαι αν το έχω γράψει σε προηγούμενη σελίδα, αλλά δεν έχω περάσει καμμία παιδική ασθένεια όταν ήμουν μικρός. Αν κάτσει τπτ τώρα θα είναι βαριά του τσολιά...
    Πέρα από τον χαβαλέ, καλό θα ήταν να τρέξεις. Πόσο μάλλον τη σήμερον που έχεις όλους αυτούς τους μουρλούς που δεν εμβολιάζουν τα παιδιά τους και έχουμε αναζωπύρωση ξεχασμένων ασθενειών
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  5. #245
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εν τω μεταξύ πέρασε η μάνα έρπητα ζωστήρ πριν 2 χρόνια και οι απόψεις για το αν χρειάζεται να κάνει το εμβόλιο είναι τελείως συνενόηση μπουζούκι και δυστυχώς επειδή δεν της το λένε κατηγορηματικά, δεν το κάνει...
    Τότε ίσως καλό θα ήταν να αναζητήσει και δεύτερη, αρμόδια, ιατρική γνώμη.

  6. #246
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέρα από τον χαβαλέ, καλό θα ήταν να τρέξεις. Πόσο μάλλον τη σήμερον που έχεις όλους αυτούς τους μουρλούς που δεν εμβολιάζουν τα παιδιά τους και έχουμε αναζωπύρωση ξεχασμένων ασθενειών
    Yeah αυτό σκέφτομαι κι εγώ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε ίσως καλό θα ήταν να αναζητήσει και δεύτερη, αρμόδια, ιατρική γνώμη.
    Αυτό είναι το θέμα, δεν συμφωνούν πάνω από 1-2 γιατροί...

  7. #247
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.818
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ιλαρά ξαναζεί επισήμως στην Ελλάδα σε μια μεγάλη νίκη του αντιεμβολιαστικού κινήματος

    Να προσθέσω κι εγώ τα δικά μου θερμότατα συγχαρητήρια στους αντιεμβολιαστές, του χρόνου ακόμα υψηλότερα με περισσότερες περιπτώσεις ιλαράς στην Ελλακαι πιθανώς και απώλειες σε ανθρώπινες ζωές.

    H ιατρική και οι επιστήμη ήταν πάντοτε υπερτιμημένες και στην τελική να ζούμε όσο ο Θεός πρόβλεψε και χωρίς ανθρώπινες παρεμβάσεις, έτσι είναι αυτά
    Αφου εισαι τοσο φαν της ιατρικης και της επιστημης, υπαρχει καποιο peer reviewed study που να να αναλυει τα αιτια πισω απ'την επανεμφανιση της ιλαρας στην Ελλαδα του 2019, ή αρκει απλα ενας ....τιτλος του luben για να βγαλουμε το πορισμα ποιος ευθυνεται...?

    Οταν σε μια χωρα εχουν μεταβληθει τοσα πραγματα, ενδεικτικα απο μειωση του βιωτικου επιπεδου (πχ εχουμε και επιστροφη στα ...μαγκαλια για ζεστη αφου λεφτα γιοκ, κοσμος ψαχνει στα σκουπιδια, χρηματα για ποιοτικη σιτιση δε περισσευουν) μεχρι μετακινησεις πληθυσμων (τεραστια αυξηση εισροων σε τουριστες και μεταναστες σε μεγεθη στυλ 3x+ της εγχωριας αγελης, ξενιτια ελληνων και ταξιδια back/forth με ελλαδα αφου εχουν κανει interact με ξενες αγελες τεραστιων μεγεθων*), καποιοι εκαναν single out εναν μονο παραγοντα στο "ετσι" και εσυ το υιοθετησες και εκανες double down?

    Επιστημονικοτατο λεμε


    * Να θυμησω το επιχειρημα που επαιξε νωριτερα οτι ακομα και αν το 1-2-5% δεν εμβολιαστει ειναι μεγαλο προβλημα λογω "ανοσιας αγελης" αλλα οταν κανουμε interact με τεραστιων μεγεθων αλλες αγελες περαν της δικης μας ξαφνικα αυτο σταματαει να ειναι θεμα?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 02-09-19 στις 15:10.

  8. #248
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ιλαρά ξαναζεί επισήμως στην Ελλάδα σε μια μεγάλη νίκη του αντιεμβολιαστικού κινήματος

    Να προσθέσω κι εγώ τα δικά μου θερμότατα συγχαρητήρια στους αντιεμβολιαστές, του χρόνου ακόμα υψηλότερα με περισσότερες περιπτώσεις ιλαράς και πιθανώς και απώλειες σε ανθρώπινες ζωές.

    H ιατρική και οι επιστήμη ήταν πάντοτε υπερτιμημένες και στην τελική να ζούμε όσο ο Θεός πρόβλεψε και χωρίς ανθρώπινες παρεμβάσεις, έτσι είναι αυτά
    Πάλι τις υστερίες αρχισαμε; δώσε λίγο προσοχή σε αυτά που διαβάζεις για να μην διαδίδεις παραπληροφόρη(εκτός και αν είναι αυτός ο σκοπός σου).
    Θα είχε ενδιαφέρον να ξέραμε το επάγγελμα που κάνει ο κάθε σχολιαστής έτσι θα καταλαβαίναμε αν το ενδιαφέρον του είναι γνήσια φιλανθρωπικό,επιστημονικό κτλ ή υπάρχουν άλλα ταπεινότερα κίνητρα.
    Η Ελλάδα δεν έχει επιδημία ιλαράς εν ενεργεία
    https://www.capital.gr/epikairotita/...as-en-energeia

    Σημαντικά βελτιωμένη είναι η εικόνα της Ελλάδας για τον έλεγχο της ιλαράς, καθώς έχει γίνει πολύ σοβαρή προσπάθεια και αυτό αποδεικνύεται από το γεγονός ότι από τις αρχές του 2019 έως σήμερα έχουν καταγραφεί συνολικά 28 κρούσματα σε παιδιά από κοινότητες Ρομά αλλοδαπής εθνικότητας και ενήλικα άτομα με πρόσφατο ταξίδι σε ενδημικές χώρες. "Τα κρούσματα που κατεγράφησαν είναι εισαγόμενα, δεν είναι περιπτώσεις ιλαράς που προήλθαν μέσα στην Ελλάδα", αναφέρει στο ΑΠΕ-ΜΠΕ η Μαρία Θεοδωρίδου, ομότιμη καθηγήτρια Παιδιατρικής ΕΚΠΑ, πρόεδρος Εθνικής Επιτροπής Εμβολιασμών και θεωρεί ότι η διατύπωση του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας ότι, βάσει των δεδομένων για το 2018 παύει να θεωρεί την Ελλάδα χώρα όπου η ασθένεια έχει "εξαλειφθεί", οδηγεί σε "εσφαλμένη εντύπωση ότι έχουμε επιδημία εν ενεργεία , κάτι που δεν ισχύει καθώς η επιδημία είναι σε ύφεση".

    Όπως είπε η κ. Θεοδωρίδου, άμεσα θα συνταχθεί και θα αποσταλεί στον ΠΟΥ επιστολή από το Τμήμα Επιδημιολογικής Επιτήρησης του ΕΟΔΥ, που θα επισημαίνει ότι "ο τρόπος διατύπωσης δεν ήταν ο κατάλληλος και τουλάχιστον να γίνει πιο ξεκάθαρο ότι τα στοιχεία αφορούσαν τα προηγούμενα χρόνια".

  9. #249
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Πάλι στο μεταναστευτικό θέλεις να το γυρίσεις βλέπω

  10. #250
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου εισαι τοσο φαν της ιατρικης και της επιστημης, υπαρχει καποιο peer reviewed study που να να αναλυει τα αιτια πισω απ'την επανεμφανιση της ιλαρας στην Ελλαδα του 2019, ή αρκει απλα ενας ....τιτλος του luben για να βγαλουμε το πορισμα ποιος ευθυνεται...?

    Οταν σε μια χωρα εχουν μεταβληθει τοσα πραγματα, ενδεικτικα απο μειωση του βιωτικου επιπεδου (πχ εχουμε και επιστροφη στα ...μαγκαλια για ζεστη αφου λεφτα γιοκ, κοσμος ψαχνει στα σκουπιδια, χρηματα για ποιοτικη σιτιση δε περισσευουν) μεχρι μετακινησεις πληθυσμων (τεραστια αυξηση εισροων σε τουριστες και μεταναστες σε μεγεθη στυλ 3x+ της εγχωριας αγελης, ξενιτια ελληνων και ταξιδια back/forth με ελλαδα αφου εχουν κανει interact με ξενες αγελες τεραστιων μεγεθων*), καποιοι εκαναν single out εναν μονο παραγοντα στο "ετσι" και εσυ το υιοθετησες και εκανες double down?

    Επιστημονικοτατο λεμε


    * Να θυμησω το επιχειρημα που επαιξε νωριτερα οτι ακομα και αν το 1-2-5% δεν εμβολιαστει ειναι μεγαλο προβλημα λογω "ανοσιας αγελης" αλλα οταν κανουμε interact με τεραστιων μεγεθων αλλες αγελες περαν της δικης μας ξαφνικα αυτο σταματαει να ειναι θεμα?
    Δεν καταλαβαίνω γιατί διαμαρτύρεσαι, υπάρχει αύξηση κρουσμάτων ιλαράς => σαφώς ιδεολογικά κερδίζετε τη μάχη και ολοένα και περισσότεροι δεν εμβολιάζουν τα παιδιά τους.

    Αυτά θα πρέπει να τα θεωρείς ευχάριστα νέα
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  11. #251
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.818
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    από τις αρχές του 2019 έως σήμερα έχουν καταγραφεί συνολικά 28 κρούσματα σε παιδιά από κοινότητες Ρομά αλλοδαπής εθνικότητας και ενήλικα άτομα με πρόσφατο ταξίδι σε ενδημικές χώρες. "Τα κρούσματα που κατεγράφησαν είναι εισαγόμενα, δεν είναι περιπτώσεις ιλαράς που προήλθαν μέσα στην Ελλάδα
    Κολαφος για τις αρλουμπες του luben.

  12. #252
    Εγγραφή
    10-10-2009
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    400
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Δεν μπορώ να πιστέψω ότι εν έτη 2019 μιλάμε για Αντί-εμβολιασμός λες και ζούμε στο μεσαίωνα τι να πω,τέλος πάντων βάζω αυτά που θέλω να πω σε 1 video που με αντιπροσωπεύει 100%

  13. #253
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.917
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Όχι και τον Μικέ ρε παιδιά...

  14. #254
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    μάλλον δεν έχει νόημα αλλά my 2 cents
    απο οσο ξέρω υπάρχει όντος πρόβλημα με τον εμβολιασμό αλλά δεν έχει καμία σχέση με αυτό που νομίζει ο κόσμος (το οποίο είναι μπαρουφα ολικής).
    το πρόβλημα έχει να κάνει με τον υπέρ εμβολιασμό, δηλαδή με θεότρελους υποχόνδριους που πάνε και κάνουν οτι εμβόλιο βρουν μπροστά τους. long story short φαίνεται να υπάρχει συσχέτιση με το πλήθος των εμβολίων που κάνεις και με την πιθανότητα εκδήλωσης αυτό-ανοσου. ειδικά με μερικά πολυδύναμα (εμβόλια που είναι για 4-5-6 ασθένειες).

    Η απάντηση είναι οτι ακολουθούμε πιστά στα παιδιά μας οτι προβλέπει το εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμού. ούτε δεν κάνουμε εμβόλια ούτε κάνουμε extra (εκτός απο ειδικές περιπτώσεις που θα μας τις πει ο γιατρός). Βγήκε πχ εμβόλιο για μηνιγγίτιδα τύπου Γ και τρέχουν γνωστοί μου να το κανουν στα παιδιά τους δίχως καν να κοιτάξουν αν το παιδί τους έχει πιθανότητα έκθεσης. αυτό είναι βλακεία.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  15. #255
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    long story short φαίνεται να υπάρχει συσχέτιση με το πλήθος των εμβολίων που κάνεις και με την πιθανότητα εκδήλωσης αυτό-ανοσου. ειδικά με μερικά πολυδύναμα (εμβόλια που είναι για 4-5-6 ασθένειες).
    Συσχέτιση δεν σημαίνει απαραίτητα και αιτία. Κανείς δεν ξέρει με βεβαιότητα από που προέρχεται η αύξηση στα αυτοάνοσα στον πληθυσμό ή στα παιδιά.
    Αν και μπορεί να είναι πολυπαραγοντικό το πρόβλημα,εγώ θα πόνταρα τα χρήματα μου ως κύρια αιτία την δραματική αύξηση στην κατανάλωση βιομηχανικών αποβλήτων (aka φυτικά λίπη) τώρα πια αρχίζει εντατικά από την παιδική ηληκία, δες στα σουπερ μαρκετ πχ τα συστατικά των παιδικών "τροφών". Η κατανάλωση αυτου του λίπους που εφευρέθηκε αρχικά για χρήση σε σαπούνια και για λίπανση κινητήρων, προωθήτε απο το 1960 δυναμικά (αρχικά από την American Heart Association σε συνεργασία με την Procter and Gamble για ανθρώπινη κατανάλωση. Έχουμε φθάσει να καταναλώνει 10 λίτρα το έτος (περίπου ) ο μέσος αμερικάνος και τα πράγματα δεν είναι πολύ καλύτερα σε όλες τις χώρες του κόσμου.

    In 1870s Cincinnati, two soapmakers—William Procter and James Gamble—decided to enter into business together. While soap had historically been made from rendered pork fat, Procter and Gamble were an innovative pair and decided to create a new type of soap from vegetable oils. Around the same time, oil was discovered in Pennsylvania; it quickly displaced cottonseed oil, which had long been used for lighting, as a fuel source. Cottonseed oil was consigned to the status of “toxic waste” until the enterprising Procter & Gamble realized that all that unwanted cottonseed oil could be used to produce soap. But there was another plus that appealed to their business sensibilities: the oil could be chemically altered via a process called “hydrogenation” to turn it into a solid cooking fat that resembled lard. That’s how an oil formerly classified as “toxic waste” became an integral part of the American diet when Crisco was introduced to the market in the early 1900s. (1)

    Soon, other vegetable oils followed. Soybeans were introduced to the United States in the 1930s, and by the 1950s, it had become the most popular vegetable oil in the country. Canola, corn, and safflower oils followed shortly after that. The low cost of these cooking oils, combined with strategic marketing on the part of the oil manufacturers, made them wildly popular in American kitchens even though their use was unprecedented in human history.

    από:
    https://chriskresser.com/how-industr...aking-us-sick/
    Παρουσίαση βίντεο:
    Nina Teicholz - Vegetable Oils: The Untold Story and the US Dietary Guidelines

Σελ. 17 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 712151617

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας