Καλησπέρα,

Εδώ και 2-3 μέρες προσπαθώ τον vpn server μου (windows server 2012 r2) να τον κάνω να συνδέεται εξωτερικά, και αφού τελικά τα κατάφερα και πέρασα από χίλια κύματα, ανακαλύπτω πως το oxygen
δεν αφήνει οτιδήποτε άλλο εκτός από pptp.....ακόμα και αν ανοίξεις ότι πόρτα υποτίθεται επικοινωνουν τα άλλα πρωτόκολλα, ή χρησιμοποιήσεις τα ήδη υπάρχοντα l2tp, ipsek ike ....

Για να ξεκαθαρίσω, σύνδεση γίνεται, αλλά μόνο με pptp όταν έρχομαι από wan...οτιδήποτε άλλο αποτυγχάνει. (ενώ τοπικά συνδέομαι και με L2tp χωρίς πρόβλημα).
Επιπλέον η υπηρεσία που χρησιμοποιώ για ddns δεν την έχει (freedns.afraid.org), κάτι που το προηγούμενο router (ZTE cosmote) υποστήριζε.
Και προσπαθώ επίσης να κάνω forward πακέτα WOL από έξω μέσα στο τοπικό μου δίκτυο, κάτι που δεν παίζει με την καμία....
Άσε που είναι εκνευριστικό να μην έχει σχόλια σε κάθε port forward για να μην χρειάζεται να θυμάμαι κάθε φορά γιατί έχω κάνει το κάθε ένα.
Ο λόγος που έχω το oxygen είναι επειδή έχω τηλ.κέντρο, και από το oxygen πάει bri κατευθείαν σε αυτό.

Θα ήθελα λοιπόν την βοήθειά σας για να επιλέξω ένα καλό router για να πάρω. Υπολογίζω πως θα κρατήσω το oxygen και θα το κάνω bridge.
Αν έχει wifi δεν με πειράζει, αλλά θα ήθελα σε αυτή την περίπτωση να έχει εξωτερικό κουμπί για να το ενεργοποιώ/απενεργοποιώ...να μην χρειάζεται να μπαίνω στην σελίδα του.

Επίσης αν έχει υποστήριξη για freedns.afraid.org καλό θα ήταν,
όπως και vpn δικό του (ξέρω πως κάποια draytek έχουν και δικό τους software για τα client),
και αν κάνει και κάποιο ip filtering ακόμα καλύτερα.

Παλαιότερα είχα στημένο Pfsense και είχα και ipfiltering αλλά από τότε που σχεδόν όλα τα site έγιναν https το filtering του έγινε προβληματικό....

Τιμή ; Ας μην είναι πάνω από 250€

Η σύνδεσή μου είναι VDSL 100/10 αυτή την στιγμή με προοπτική αργότερα να πάμε σε 200/20....

Ευχαριστώ!