Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-26 από 26
  1. #16
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Έχεις ενα πράγμα στο σπίτι του οποίου η δουλειά είναι να ακούει συνέχεια. Και μετά πέφτεις απο τα σύννεφα που σε ακούει... Θεϊκό.

  2. #17
    Εγγραφή
    12-02-2003
    Περιοχή
    Συκιές - Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Mikrotik RB5009US
    Όταν σου δίνει το ίδιο πρόσβαση σε όλα τα ηχητικά clips που έχεις προσφωνήσει προς την συσκευή σου (στο Google Home τουλάχιστον), θα μου φαινόταν πολύ περίεργο αν δεν το έκανε.
    Πως μπορείς να βελτιώσεις τους αλγόριθμους που αντιλαμβάνονται τι ζητάει ο χρήστης από την συσκευή διαφορετικά; Ειδικά τα λάθη.
    Είναι καθημερινό φαινόμενο, πάνω στην μηχανή να λέω play some music και να μου απαντάει who do you want to call

    Όσο οι ακροάσεις γίνονται εντελώς ανώνυμα και κανείς δεν έχει το privillege να προχωρήσει σε ταυτοποίηση της ηχογράφησης, ότι και αν ακούσει, δεν βρίσκω κάποιο πρόβλημα.

    Αν έχεις top secret - eyes only μυστικά που θες να μην ακούσει, κλείσε το μικρόφωνο.
    Working from home

  3. #18
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.242
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stud1118 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλοι ακόμα λένε ότι και η εφαρμογή του facebook στα smpartphone καταγράφει τους ήχους και σου πετάει μετά ανάλογες διαφημίσεις, αν και αυτό το βρίσκω στα όρια της φαντασίας.
    Συμφωνώ, επιστημονική φαντασία. Όλο και κάποιος developer ή hunter θα το είχε εντοπίσει μέχρι τώρα. Επίσης, τι υπολογιστική ισχύ από την μεριά της facebook θα απαιτείτο προκειμένου να γίνει αυτό σε πχ. 500m συσκευές ταυτόχρονα;

    Επίσης, τα smart speaker δεν είναι συνέχεια συνδεδεμένα με τον server, περιμένουν για το trigger word. Και το άρθρο που παρατέθηκε παραπάνω αναφέρει πως το smart speaker άκουσε κάτι που το ενεργοποίησε.

    Καλό είναι να είμαστε υποψιασμένοι, αλλά ο,τιδήποτε πρέπει να αποδειχθεί ότι ισχύει και ποτέ το αντίθετο.

  4. #19
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, τα smart speaker δεν είναι συνέχεια συνδεδεμένα με τον server, περιμένουν για το trigger word. Και το άρθρο που παρατέθηκε παραπάνω αναφέρει πως το smart speaker άκουσε κάτι που το ενεργοποίησε.
    Πράγματι αυτή είναι επισήμως η λειτουργία τους. Απο την άλλη όμως η samsung γράφει στις οδηγίες χρήσης (ή τουλάχιστον το έκανε παλιότερα), να μην λέτε passwords ή άλλες ευαίσθητες πληροφορίες κοντά στην τηλεόραση σας. Κάτι θα ξέρουν...

  5. #20
    Εγγραφή
    28-05-2007
    Μηνύματα
    680
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stud1118 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανέφερες την Oxygen ότι παρακολουθεί τα router και σου είπα και ότι οι πάροχοι μπορούν να κάνουν ακριβώς το ίδιο. Εκεί πες μου την διαφορά !

    Για την Amazon δεν πέφτω και από τα σύννεφα... είχαν ακουστεί και στο παρελθόν ότι καταγράφει η ALEXA τις συνομιλίες ενός ζευγαριού που μιλούσαν για αγορά ρούχων και η amazon τους έστειλε email με προσφορές. Αλλοι ακόμα λένε ότι και η εφαρμογή του facebook στα smpartphone καταγράφει τους ήχους και σου πετάει μετά ανάλογες διαφημίσεις, αν και αυτό το βρίσκω στα όρια της φαντασίας.
    Για την Αmazon δεν ειναι κάτι νέο. Αμερική συνέχεια δινει ημέρες ηχογραφήσεων στις αρχες οταν τους τις ζητήσουν. Άσε που έχουν κάνει και άλλες γκάφες πρόσφατα.

    https://www.cbsnews.com/news/amazons...rong-customer/

    Για το facebook και την εφαρμογή του κινητου εχώ να σου δώσω δυο προσωπικά παραδείγματα.

    Αφήνω το κινητό μου σε ένα τραπεζάκι καφέ, οποy κάθονται 3 κοπέλες και πάω στο άλλο δωμάτιο γιατί μαγείρευα. Μέχρι να το ξαναπάρω ξεκινάει να μου δίνει διαφημίσεις για καλλυντικά και μακιγιάζ. Έστω λέω correlation δεν ειναι causality, το αγνοώ.

    Ένα χρόνο μετά εχω επισκέφτες στο σπίτι ένα ηλικιωμένο ζευγάρι. Στο σαλόνι έχω ενα glass case και ενα 3d printer που τυπώνει, το οποίο το βλέπει ο άνθρωπος και παθαίνει πλάκα. Περνάμε την επόμενη ώρα να του εξηγώ την τεχνλογια και να με ρωτάει πράγματα. Μέχρι να φύγει το facebook ειχε αρχίσει να του βγάζει διαφημίσεις για fillaments και redrap printers.

    Δεν μπορώ να αποδείξω αν είναι σύμπτωση αλλά οι πιθανότητες να είναι τυχαίο είναι αστρονομικές. Κάτι σαν το τυχαίες θέσης της Ryanair που παραδέκτηκαν οτι δεν ειναι τυχαίες μετα που έτρεξε ενα πειραμα ενας Βρετανός μαθηματικός. To facebook app έφυγε ανεπιστρεπτί...

  6. #21
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.571
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Το όλο πρόβλημα είναι ότι στο μαρκετινγκ δεν παραδέχονταν ποτέ ότι οι συνομιλίες σου φεύγουν από το σπίτι σου και πάνε σε απομακρυσμένο server. Με λίγα λόγια δεν είχαν ενημερώσει ποτέ το κοινό για αυτήν την δυνατότητα.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  7. #22
    Εγγραφή
    28-05-2009
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    ASUS DSL-AC88U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mojiro Εμφάνιση μηνυμάτων
    κ η vodafone έτσι την έπαθε με την ολυμπιαδα το 2004 κανείς δεν είναι τέλειος!!!

  8. #23
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Ν.Ψυχικο
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    ZTE Entry 2i
    SNR / Attn
    21.7(dB) / 13.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsimpouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    κ η vodafone έτσι την έπαθε με την ολυμπιαδα το 2004 κανείς δεν είναι τέλειος!!!

    Για μια αμφιλεγόμενη υπόθεση, που υπαρχει κι ένας νέος άνθρωπος νεκρός, καλό θα ήταν να μην κάνουμε χιούμορ.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

    Παιξτε μπαλλα...


  9. #24
    Εγγραφή
    09-02-2017
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Εκτός Ελλάδας
    https://www.heise.de/select/ct/2019/09/1556274463127698

    Σε ελεύθερη μετάφραση:
    - Alexa, με τι ακριβώς ασχολείται αυτή η βλαμμένη NSA?
    - Ε, για ένα λεπτό, δεν είμαστε βλαμμένοι ...

  10. #25
    Εγγραφή
    28-05-2009
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    ASUS DSL-AC88U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από etsap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μια αμφιλεγόμενη υπόθεση, που υπαρχει κι ένας νέος άνθρωπος νεκρός, καλό θα ήταν να μην κάνουμε χιούμορ.
    Εγώ δεν μίλησα για κανέναν νεκρό τώρα που το συμπέρανες δεν ξέρω... μόνο για την υπόθεση της υποκλοπής μίλησα γενικότερα!!!

  11. #26
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.302
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minos197 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την Αmazon δεν ειναι κάτι νέο. Αμερική συνέχεια δινει ημέρες ηχογραφήσεων στις αρχες οταν τους τις ζητήσουν. Άσε που έχουν κάνει και άλλες γκάφες πρόσφατα.

    https://www.cbsnews.com/news/amazons...rong-customer/

    Για το facebook και την εφαρμογή του κινητου εχώ να σου δώσω δυο προσωπικά παραδείγματα.

    Αφήνω το κινητό μου σε ένα τραπεζάκι καφέ, οποy κάθονται 3 κοπέλες και πάω στο άλλο δωμάτιο γιατί μαγείρευα. Μέχρι να το ξαναπάρω ξεκινάει να μου δίνει διαφημίσεις για καλλυντικά και μακιγιάζ. Έστω λέω correlation δεν ειναι causality, το αγνοώ.

    Ένα χρόνο μετά εχω επισκέφτες στο σπίτι ένα ηλικιωμένο ζευγάρι. Στο σαλόνι έχω ενα glass case και ενα 3d printer που τυπώνει, το οποίο το βλέπει ο άνθρωπος και παθαίνει πλάκα. Περνάμε την επόμενη ώρα να του εξηγώ την τεχνλογια και να με ρωτάει πράγματα. Μέχρι να φύγει το facebook ειχε αρχίσει να του βγάζει διαφημίσεις για fillaments και redrap printers.

    Δεν μπορώ να αποδείξω αν είναι σύμπτωση αλλά οι πιθανότητες να είναι τυχαίο είναι αστρονομικές. Κάτι σαν το τυχαίες θέσης της Ryanair που παραδέκτηκαν οτι δεν ειναι τυχαίες μετα που έτρεξε ενα πειραμα ενας Βρετανός μαθηματικός. To facebook app έφυγε ανεπιστρεπτί...
    Αν ισχύουν όλα αυτά θα έπρεπε να φεύγουν διαφημίσεις για προφυλακτικά σε νέα ζευγάρια, κουζινικά για νοικοκυρές, αξεσουάρ αυτοκινήτου για καυλογκαζους κλπ.
    Αλλά δεν ακουω μαζικά τέτοιες περιπτώσεις να ισχύουν.
    Άρα κάτι άλλο παίζει σε μεμονωμένες περιπτώσεις.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας