Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Καλησπέρα, παιδιά.

    Έχω απηυδήσει από την απαράδεκτη στάση του πΟΤΕ και την εξυπηρέτηση πελατών τους και σκεφτόμαστε να μεταφερθούμε στην Wind - ίντερνετ και σταθερό.

    Έτσι, το προηγούμενο Σάββατο μίλησα τηλεφωνικώς με εκπρόσωπο της Wind η οποία με διαβέβαιωσε ότι έχουν πρόγραμμα fiber 50, εκτός του fiber 100 το οποίο διαφημίζεται στον ιστότοπό τους, στην τιμή των 35 ευρώ τον μήνα. Όμως, σήμερα που έφερε το συμβόλαιο ο κούριερ δεν αναγραφόταν πουθενά η λέξη "fiber": το πρόγραμμα αναφερόταν απλώς ως Wind doubleplay plus. Τηλεφώνησα στην Wind για να ζητήσω διευκρινίσεις. Μου είπαν ότι το πρόγραμμα υπάρχει και είναι πρόγραμμα οπτικών ινών, *αλλά* οι οπτικές ίνες είναι μέχρι την καμπίνα, και από την καμπίνα και μετά η σύνδεση είναι με χαλκό - κάτι που η κυρία με την οποία είχα μιλήσει το Σάββατο δεν ανέφερε, παρά με διαβεβαίωνε ότι πρόκειται για "καθαρή οπτική ίνα". (Όσο μιλούσα στο τηλέφωνο ο κούριερ βιαζόταν να υπογράψουμε για να φύγει. Του επέστρεψα τα συμβόλαια ανυπόγραφα και τον έστειλα στο καλό.)

    Οι απορίες μου:

    α) Πρόκειται όντως για σύνδεση οπτικής ίνας, ή είναι μια υβριδική κατάσταση (οπτική ίνα + χαλκός) η οποία ονομάζεται αλλιώς;
    β) Υπάρχει κανείς στην περιοχή της Νέας Κυψέλης με αυτό ή παρόμοιο fiber πρόγραμμα να μου πει τι ταχύτητες ακριβώς πιάνει, και της τάξης τού πόσο τοις % είναι η απόκλιση;
    γ) Υπάρχει νομική υποχρέωση από πλευράς τους [και δεν εννοώ μόνο από πλευράς της Wind, αλλά όλων των τηλεφωνικών εταιρειών] να προσφέρουν ένα μίνιμουμ ταχύτητας στα προγράμματα fiber;


    Υ.Γ. Το ιστορικό με τον πΟΤΕ είναι ελεεινό και τρισάθλιο. Ύστερα από την "υποχρεωτική" αναβάθμιση σε VoIP η ταχύτητα downloading έπεσε από 7.80 Mbps στα 6. Δήλωσα βλάβη και το ανέβασαν στα 6.20 για δυο μέρες. Την τρίτη μέρα έπεσε στα 4.5. Ξαναδήλωσα βλάβη και την επόμενη ημέρα η ταχύτητα ανέβηκε στα 5.80. Ξαναδηλώνω βλάβη παραπονούμενη για την απώλεια ταχύτητας και μου απαντούν ότι το ρούτερ καθορίζει την ταχύτητα και ότι άλλοτε θα έχω χαμηλότερη και άλλο υψηλότερη. Άλλος είχε πει ότι η ταχύτητα στην περιοχή δεν πάει πάνω από 7, ένας άλλος ότι είναι κλειδωμένη στα 8 και ο τελευταίος ότι δεν πάει πάνω από 6 με 6.5 - φαντάζομαι τα 7.80 που πιάναμε πριν από την μετάβαση σε VoIP ήταν παραίσθηση.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες πληροφορίες μπορείτε να μου δώσετε.


    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

  2. #2
    Εγγραφή
    15-12-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    396
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΑΙΔΑΡΙ
    SNR / Attn
    9(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παραμύθια που λένε οι πωλητές με τις ευλογίες τις εκάστοτε εταιρίας για να ΕΞΑΠΑΤΗΣΟΥΝ τους πελάτες… Fiber είναι οπτική ίνα, το φυσικό μέσο μετάδοσης δεδομένων και την λέξη την υιοθέτησαν όλοι γιατί ακούγετε πιο ωραία από το VDSL και πουλάει καλύτερα, πολλές φορές ξεχνάνε να αναφέρουν τον «χαλκό» μάλιστα μια πωλήτρια σιχαμένη επέμενε ότι δεν μου κάνει προσφορά για VDSL αλλά «καθαρό» fiber….. 50άρι.

    Α. ναι είναι υβριδική, οπτική μέχρι την καμπίνα και από εκεί χαλκός, αυτό δεν σημαίνει ότι με VDSL δεν θα πιάνεις 50mbps αλλά ούτε υπάρχει εγγύηση ότι δεν θα πιάνεις και ...«3»… αν είσαι άτυχος και υπάρχει πρόβλημα στο κομμάτι του χαλκού.
    Β. υπάρχει επιλογή με έξτρα κόστος να σου βάλουν οπτική από την καμπίνα μέχρι το διαμέρισμα σου (true fiber/οπτική) + το μηνιαίο πάγιο για VDSL 100, στην wind μου είχαν πει 173€ +34€/μήνα με διετές συμβόλαιο, έχουν κάτι τέτοιο και οι άλλες εταιρίες, υπάρχει ένα site που σου λέει αν δικαιούσαι και για επιδότηση, δεν το θυμάμαι.
    Γ. Δεν ξέρω, αλλά αν δεν έχεις καλή ταχύτητα και κάνεις παράπονα θα σε παραμυθιάσουν και θα προσπαθήσουν να σε εξαπατήσουν ώστε να συμφωνήσεις να μεταβείς από Vdsl σε Adsl.

    Αν έγιναν πρόσφατα έργα στην περιοχή σου είναι πιθανό να φταίει αυτό, και σε μένα όταν έβαζαν καμπίνες πολλές φορές δεν είχα ιντερνέτ ή υπερβολικά πολλές αποσυνδέσεις ή μπορεί κάποιος ούγκανος να πήγε να συνδέσει άλλον/να φτιάξει βλάβη και να τα έκανε @@.

  3. #3
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ για την απάντηση, Havic.

    Η Wind παραδέχθηκε ότι η ανάλογη εργασία, δηλαδή η τοποθέτηση της οπτικής ίνας από την καμπίνα έως το διαμέρισμα, γίνεται μόνο σε συγκεκριμένες περιοχές, κι εμείς δεν ανήκουμε σ' αυτές προς το παρόν. Οπότε αυτό το αποκλείουμε. Αυτό, βέβαια, το είπαν σήμερα. Το Σάββατο είχαν πει ότι πρόκειται για "καθαρή" οπτική ίνα. Το ερώτημα που προκύπτει, τότε, είναι: υπάρχει διαφορά μεταξύ της υβριδικής σύνδεσης την οποία ονομάζουν fiber και της vdsl? Φαντάζομαι, όχι, ε;

    Αυτή τη στιγμή εκείνο που μ' ενδιαφέρει περισσότερο είναι,

    Πρώτον να ξεκολλήσουμε από τα αναθεματισμά 5.80 Mbps. Μπορεί να φαίνεται αστείο, αλλά η απώλεια αυτών των 2 Mbps, ύστερα από την ένταξη στην ευρυζωνική τηλεφωνία, είναι πολύ μεγάλη στο κατέβασμα αρχείων - 7 λεπτά για 200ΜΒ αρχείο! Αν είναι δυνατόν!

    Και, δεύτερον, να φύγουμε από τον πΟΤΕ. Κάθε υπάλληλος στην εξυπηρέτηση πελατών και κάθε τεχνικός με τους οποίους έχω μιλήσει τον τελευταίο μήνα έχουν πει διαφορετικά πράγματα ο καθένας. Μου έχουν γυρίσει τα μυαλά ανάποδα. Μα, τελείως.

    Μπορείς, σε παρακαλώ, να μου πεις αν, με την αίτηση φορητότητας, και τη νέα σύνδεση υπάρχει περίπτωση να μείνουμε χωρίς τηλέφωνο και ίντερνετ; Η Wind ισχυρίζεται πως σε καμία περίπτωση δεν θα συμβεί αυτό. Όμως, καλό θα ήταν ν' ακούσουμε και από κάποιον πελάτης της επ' αυτού.

    Ευχαριστώ πολύ.


    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

  4. #4
    Εγγραφή
    15-12-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    396
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΑΙΔΑΡΙ
    SNR / Attn
    9(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Άλλο το χαλκός (χωματόδρομος) fiber (πίστα F1), φυσικό μέσω μεταφοράς και άλλο το Αdsl BMW/ datsun) , Vdsl (Ferrari) ας πούμε είναι το πρωτόκολλο/μέσο/τρόπος μεταφοράς δεδομένων, όλα τα “γρήγορα” είναι vdsl / vdsl2 η Αdsl τερμάτιζε σε 24mbps.

    Ο Οτε έχει την καλύτερη φήμη καθώς οι γραμμές του ανήκουν και «εκβιάζει» όλους τους άλλους, εκτός αν κάποια εταιρία έχει ιδιόκτητο δίκτυο στην περιοχή σου.
    Ότι έχεις πρόβλημα τώρα δεν σημαίνει ότι η VDSL δεν θα είναι οκ, αλλά πάλι μπορεί και όχι, θέλω να είμαι αισιόδοξος ότι δεν θα έχεις θέμα.

    Περίμενε να σου απαντήσει και κανένας που να ξέρει καλύτερα.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Αν έχει εγκατασταθεί καμπίνα εκεί κοντά στην περιοχή σου τότε θα σου δώσουν 50αρα από κει, πρέπει να μάθεις αν εκεί στην γειτονιά σου έχει άλλος vdsl και τί ταχύτητες πιάνει.Διαφορετικα δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-09-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Υπάρχει περιπτώση να έχει βάλει η wind οπτική ίνα στο σπίτι μου χωρίς να έχουν σκάψει το πεζοδρόμιο;

  7. #7
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.123
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αποκλείεται, για να μπει η οπτική θέλει σκάψιμο.

  8. #8
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Με κάποια καθυστέρηση.... ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τις γνώμες.

    Το θέμα δεν έχει προχωρήσει ακόμη διότι έχουμε "τραβήγματα" με τον ΟΤΕ - θ' ανοίξω νέο νήμα επ' αυτού στο τμήμα της Cosmote. Ένα θα πω μόνο: έχουν κλειδώσει την ταχύτητα στα 2!!!

    Δεν γνωρίζω κάποιον που να έχει αυτό το πρόγραμμα της Wind αλλά μόλις σήμερα ανακάλυψα πως ένας συνιδιοκτήτης στην πολυκατοικία μας έχει το απλό πρόγραμμα adsl της Wind κι έχει καλύτερη ταχύτητα απ' αυτήν που μας έδινε τις καλές εποχές ο πΟΤΕ: σταθερά στα 8-9 εκτός κι αν λειτουργούν πάνω από 2 υπολογιστές στο σπίτι, όταν εμείς είχαμε 6-7. Αυτά βέβαια πριν από την μετάβαση στην ευρυζωνική τηλεφωνία.

    Όταν κάνουμε τη αλλαγή πάροχου θα ενημερώσω.


    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας