Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    υπάρχει τρόπος να στείλω SMS σε κινητό μέσω ιντερνετ και να χρεώσω το κινητό μου;;

    δηλ. να κάνω εγγραφή σε κάποιο site, να πληκτρολογήσω το μήνυμα σε κάποιον online editor και να χρεωθεί το κινητό μου

  2. #2
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Υπάρχει τρόπος να στέλνεις SMS μέσω ιντερνετ και μάλιστα δωρεάν χωρίς να χρεώνεσαι
    Πρόκειται για την εφαρμογή web2sms η οποία χρησιμοποιεί μια δωρεάν υπηρεσία που μας δίνουν οι πάροχοι (ΟΤΕ Cosmote Vodafone) η οποία δεν είναι γνωστή σε πολλούς
    Μπορείς να δείς πως δουλεύει εδώ
    Η εφαρμογή δεν είναι πλέον διαθέσιμη στο playstore, για κάποιο λόγο τη κατέβασαν αλλά μπορείς να την πάρεις απο εδώ

    Επειδή καταλαβαίνω οτι μάλλον δεν εννοούσες ακριβώς αυτό αλλά θέλεις να πληκτρολογείς το SMS στον υπολογιστή τότε κάλλιστα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις ίδιες δωρεάν υπηρεσίες απο το browser του υπολογιστή σου αν επισκεφτείς τον δικτυακό τόπο της κάθε εταιρίας που παρέχει την εν λόγω υπηρεσία
    Για ΟΤΕ Cosmote εδώ
    Για Vodafone εδώ

  3. #3
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    εγώ εκείνο που θέλω είναι να πληκτρολογώ το μήνυμα στον υπολογιστή και μέσω ιντερνέτ, να το στέλνω σε κάποιο κινητό (smartphone ή απλό κινητό χωρίς Andrοιd κλπ) και να εμφανίζεται ο αριθμός του κινητού μου σαν αποστολέας, ούτως ώστε ο παραλήπτης να γνωρίζει ότι του το έστειλα εγώ αν έχει τον αριθμό του κινητού μου στην μνήμη.

  4. #4
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Ρίξε μια ματιά στο AirDroid
    Είναι μια εφαρμογή που πρέπει να εγκαταστήσεις στο κινητό (android μόνο) και επίσης ένα πρόγραμμα στον υπολογιστή (windows μόνο)
    Στή συνέχεια αφού συνδεθούν μεταξύ τους θα μπορείς να στέλνεις και να δέχεσαι SMS στον υπολογιστή σου με τον αριθμό του κινητού σου. Προσωπικά δεν την βρήκα ιδιαίτερα εύχρηστη αυτή τη λύση αλλά εσένα μπορεί να σε βολέψει.

    ΥΓ Επειδή δεν έχω υπόψιν μου κάτι που να κάνει ακριβώς αυτό που θέλεις προτείνω διάφορες εναλλακτικές ώστε να αξιολογήσεις μόνη σου κατά πόσο σε βολεύουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Eπίσης, για win10 λειτουργικό υπολογιστή και android κινητά υπάρχει και η εφαρμογή Your Phone της microsoft που επιτρέπει ακριβώς αυτό που ζητάς.

    https://play.google.com/store/apps/d...pmanager&hl=el

  6. #6
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eπίσης, για win10 λειτουργικό υπολογιστή και android κινητά υπάρχει και η εφαρμογή Your Phone της microsoft που επιτρέπει ακριβώς αυτό που ζητάς.

    https://play.google.com/store/apps/d...pmanager&hl=el
    Δυστυχώς δουλεύει μόνο με android 7 και πάνω

  7. #7
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    βρε παιδιά
    τόσο μπερδεμένα τα λέω,

    εκείνο που θέλω είναι να γράφω το μήνυμα στον Υπολογιστή μου και να το στέλνω στο κινητό μιας φίλης μου που έχει απλό κινητό (οχι smartphone) ή στο smartphone του φίλου μου,

    δηλ να μην χρησιμοποιώ καθόλου το κινητό μου αλλά μόνο τον υπολογιστή μου

  8. #8
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παίρνεις iPhone και mac.

  9. #9
    Εγγραφή
    09-09-2004
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    SNR / Attn
    3(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ή αν έχεις Android και χρησιμοποιείς Messages για μηνύματα, Messages for web.

  10. #10
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς δουλεύει μόνο με android 7 και πάνω
    Δεν το ήξερα, αλλά αν έχει android 7+ θα δουλέψει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    βρε παιδιά
    τόσο μπερδεμένα τα λέω,

    εκείνο που θέλω είναι να γράφω το μήνυμα στον Υπολογιστή μου και να το στέλνω στο κινητό μιας φίλης μου που έχει απλό κινητό (οχι smartphone) ή στο smartphone του φίλου μου,

    δηλ να μην χρησιμοποιώ καθόλου το κινητό μου αλλά μόνο τον υπολογιστή μου
    Το πρόγραμμα που σου λέω το κάνεις εγκατάσταση μια φορά στο κινητό σου. Από εκεί και πέρα για τα μηνύματα που στέλνεις χρησιμοποιείς την αντίστοιχη εφαρμογή στον υπολογιστή, όπως θέλεις. Δεν χρησιμοποιείς το κινητό παρά μόνο μια φορά, για την αρχική εγκατάσταση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yuk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ή αν έχεις Android και χρησιμοποιείς Messages για μηνύματα, Messages for web.
    Πολύ καλή λύση και αυτή, ίσως η καλύτερη.

  11. #11
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    από την cosmote μου είπαν ότι δεν γίνεται γιατί το SMS πριν αποσταλεί πρέπει να πάρει στοιχεία από την sim card για να μπορεί να βρεθεί ο αποστολέας, είναι θέμα ασφάλειας

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Με την λύση του app web2sms ή/και της αντίστοιχης online υπηρεσίας της Cosmote που ανέφερε ο Στέλιος πριν, μπορώ και στέλνω sms από το κινητό ή/και τον υπολογιστή σε οποιοδήποτε κινητό.
    Ωστόσο ο παραλήπτης δεν βλέπει τον αριθμό του κινητού μου (στο εξήγησε σωστά ο υπάλληλος), αλλά εμμέσως καθώς εμφανίζεται 69xxxxxxxx@cosmotemail.gr που είναι το username του webmail.

  13. #13
    Εγγραφή
    01-05-2011
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Η λύση είναι πάρα πολύ απλή, αρκεί να έχεις κινητό android.
    Ανοίγεις τον προτιμώμενο browser στο pc/mac (google, firefox, safari) και πηγαίνεις (όπως προαναφέρθηκε) στο: https://messages.google.com/web/

    Κατεβάζεις κι εγκαθιστάς στο κινητό σου, την εφαρμογή της google για τα sms: https://play.google.com/store/apps/d...apps.messaging

    Ανοίγεις την εφαρμογή, παραχωρείς τις ζητούμενες άδειες, πατάς τις τρεις βουλίτσες πάνω δεξιά, πηγαίνεις settings, σκρολάρεις κάτω, advanced, ενεργοποιείς "use simple characters" για ελληνικά sms με 160 χαρακτήρες και το "delivery reports" για αναφορές παράδοσης.
    Πάνω αριστερα βελάκι 2 φορές (back) για να βγεις μπροστά στα μηνύματα.

    Ύστερα ξανά, τρεις βουλίτσες πάνω δεξιά, επιλέγεις "messages for web", παραχωρείς άδεια για πρόσβαση στην κάμερα του κινητού, σημαδεύεις την οθόνη του pc/mac σου στο qr-code και είναι έτοιμο!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος outSSIDer : 29-04-19 στις 22:05.

  14. #14
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Υπάρχει και το dosms. Κάνει αυτό που ζητήθηκε και επιπλέον, το στήνεις και σαν εφαρμογή στο κινητό για πιο οικονομικά sms. Ελληνική εταιρεία.
    hnesne

  15. #15
    Εγγραφή
    09-04-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    599
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΣΙΝΑ
    Την χρησιμοποιώ και εγώ αυτη την υπηρεσία web2sms πάνω από 10 χρόνια, αλλά δεν μπορεσα να κάνω εγγραφή. Τουλάχιστον πριν καιρό που έψαξα για ένα φίλο δεν έβγαλα άκρη...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας