Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    15-03-2019
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!box 7530
    Επειδή έχω ψάξει στο forum και έχω μπερδευτεί είπα να ανοίξουμε μία συζήτηση για απλές και μη επαγγελματικές λύσεις. Όπως πολλοί έχω και εγώ το speedport plus και voip τηλεφωνία (cosmote FTTH 200/20). επίσης, έχω δομημένη καλωδίωση, όπου δυστυχώς έχει ένα μόνο καλώδιο προς κάθε πρίζα. Σε πέντε από τις πρίζες, επειδή έχουμε σταθερά αναλογικά τηλέφωνα, τα καλώδια χωρίζονται και ένα ζεύγος αφιερώνεται στην τηλεφωνία. Έτσι, η ταχύτητα του εσωτερικού δικτύου πέφτει από 1 Gbit σε 100 Mbit. Οπότε η μόνη λύση, εάν ενώσω πάλι τα καλώδια, είναι voip τηλέφωνα, αντί των αναλογικών. Φαντάζομαι ότι το πρόβλημα μου αφορά πολλούς (ή πρόκειται στο μέλλον). Έχω κάποιες ερωτήσεις: α) περισσότερα voip τηλέφωνα με το plus δεν γίνεται, γιατί δεν επιτρέπει πολλαπλά registrations (έτσι διάβασα στο forum). Εάν ζητήσω από Cosmote και δεύτερο κανάλι θα λυθεί το πρόβλημα; θα επιτραπεί αυτόματα να γίνεται registry από περισσότερες συσκευές; β) μία άλλη λύση είναι fritzbox 7590, όπου πάνω σε αυτό θα συνδεθούν voip συσκευές. αυτό βγαίνει στα 299 €. Η ίδια λύση επιτυγχάνεται και με το φθηνότερο 7530, αφού δεν με ενδιαφέρουν οι έξοδοι του (isdn κ.λπ.); από ποιότητα κατασκευής διάβασα ότι υπερέχει σαφώς το 7590. γ) στην ίδια τιμή είδα fontevo compact 3000 voip.Μήπως είναι too much για οικία; και δ) εάν διαλέξω τελικά fritzbox μπορώ να συνδέσω πάνω του π.χ. 5 ΑΤΑ (τα αναλογικά τηλέφωνα είναι φθηνότερα σαφώς); Στην ουσία θέλω 5 τηλέφωνα να συνδέονται με ethernet και να χρησιμοποιούν τον ίδιο αριθμό (είτε μείνω με το ένα κανάλι, είτε με τα δύο). Δηλαδή, να απαντώ τις εισερχόμενες από όλα και να έχω την δυνατότητα να καλέσω από όλα. Εξεζητημένες λύσεις στους περισσότερους οικιακούς χρήστες δεν ταιριάζουν (π.χ. αστερισκ που δεν έχω ιδέα ή τηλεφωνικό κέντρο με Η/Υ ή cloud pbx). Οπότε τι προτείνετε;

  2. #2
    Εγγραφή
    31-08-2005
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Αφού ψάχνεσαι και σε φριτζμποξ, γιατί δεν κοιτάς και τα παλιότερα 7390 που τα βρίσκεις refurbished στο γερμανικό ebay με 40€;

  3. #3
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Tα ΑΤΑ είναι αναλογικά, το άνοιγμα / κλείσιμο γραμμής γίνεται με μηχανικά μέσα πχ πτώση τάσης
    ip και dect είναι ψηφιακά, άνοιγμα / κλεισιμο γραμμής με αλλαγή bit

    Στα αναλογικά, ιδίως αν είναι πολύ φτηνιάρικα, μπορεί να μην καταλάβουν την διαφορά τάσης.
    Αν είναι πολύ φτηνιάρικα μπορεί να σου μείνει και το κουμπί μέσα και να μην βγαίνει

    Αν το τηλεφωνικό κέντρο των fritz σου αρκεί σαν δυνατότητες, μην πας παραπέρα.
    Το 7590 σηκώνει 10 ip τηλέφωνα (μπορεί να είναι και παλιά κινητά) + 6 dect

    ip συσκευή μπορεί να είναι με ethernet ή wifi
    dect είναι ασύρματα, έχουν και ενδοεπικοινωνία

    Οπότε μπορεί να μην χρειάζεσαι τις πρίζες data και να δουλεύεις ασύρματα

    Ρίξε μια ματιά και στο πρvτόκoλλο dect

    To 7390 μπορεί να σηκώνει λιγότερα, κοίταξε τα specs

    Ξαναδές το και αποφάσισε τι θέλεις να κάνεις.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vangel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή έχω ψάξει στο forum και έχω μπερδευτεί είπα να ανοίξουμε μία συζήτηση για απλές και μη επαγγελματικές λύσεις. Όπως πολλοί έχω και εγώ το speedport plus και voip τηλεφωνία (cosmote FTTH 200/20). επίσης, έχω δομημένη καλωδίωση, όπου δυστυχώς έχει ένα μόνο καλώδιο προς κάθε πρίζα. Σε πέντε από τις πρίζες, επειδή έχουμε σταθερά αναλογικά τηλέφωνα, τα καλώδια χωρίζονται και ένα ζεύγος αφιερώνεται στην τηλεφωνία. Έτσι, η ταχύτητα του εσωτερικού δικτύου πέφτει από 1 Gbit σε 100 Mbit. Οπότε η μόνη λύση, εάν ενώσω πάλι τα καλώδια, είναι voip τηλέφωνα, αντί των αναλογικών. Φαντάζομαι ότι το πρόβλημα μου αφορά πολλούς (ή πρόκειται στο μέλλον). Έχω κάποιες ερωτήσεις: α) περισσότερα voip τηλέφωνα με το plus δεν γίνεται, γιατί δεν επιτρέπει πολλαπλά registrations (έτσι διάβασα στο forum). Εάν ζητήσω από Cosmote και δεύτερο κανάλι θα λυθεί το πρόβλημα; θα επιτραπεί αυτόματα να γίνεται registry από περισσότερες συσκευές; β) μία άλλη λύση είναι fritzbox 7590, όπου πάνω σε αυτό θα συνδεθούν voip συσκευές. αυτό βγαίνει στα 299 €. Η ίδια λύση επιτυγχάνεται και με το φθηνότερο 7530, αφού δεν με ενδιαφέρουν οι έξοδοι του (isdn κ.λπ.); από ποιότητα κατασκευής διάβασα ότι υπερέχει σαφώς το 7590. γ) στην ίδια τιμή είδα fontevo compact 3000 voip.Μήπως είναι too much για οικία; και δ) εάν διαλέξω τελικά fritzbox μπορώ να συνδέσω πάνω του π.χ. 5 ΑΤΑ (τα αναλογικά τηλέφωνα είναι φθηνότερα σαφώς); Στην ουσία θέλω 5 τηλέφωνα να συνδέονται με ethernet και να χρησιμοποιούν τον ίδιο αριθμό (είτε μείνω με το ένα κανάλι, είτε με τα δύο). Δηλαδή, να απαντώ τις εισερχόμενες από όλα και να έχω την δυνατότητα να καλέσω από όλα. Εξεζητημένες λύσεις στους περισσότερους οικιακούς χρήστες δεν ταιριάζουν (π.χ. αστερισκ που δεν έχω ιδέα ή τηλεφωνικό κέντρο με Η/Υ ή cloud pbx). Οπότε τι προτείνετε;
    Αν θέλεις αναλογικά τηλεφωνά, πως θα συνδεθούν αυτά απο τις πριζες με το ενα καλώδιο; θα βάλεις πχ 5 ATA; ενα σε κάθε πριζα ή θα έχεις πάλι τις πριζες χωρισμένες με 4 καλώδια για net και τα υπόλοιπα τηλέφωνα;

    1 φθηνό ατα έχει ~41 ευρώ
    1 φθηνό Ip phone έχει ~42 Μπορεί και ακόμα φθηνότερα

  5. #5
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και γιατί δεν βάζεις ένα dect με πολλαπλά ασύρματα τηλέφωνα σε μια βάση, συνδεδεμένο στο router και να χρησιμοποιήσεις όλο το καλώδιο αποκλειστικά για το ethernet; Το κόστος θα είναι σημαντικά μικρότερο.
    Άλλωστε, οι entry level IP συσκευές συνήθως δεν έχουν gigabit ethernet για να δώσεις και σε κάποια άλλη συσκευή.

  6. #6
    Εγγραφή
    15-03-2019
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!box 7530
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν θέλω ασύρματα τηλέφωνα (διάβασα ότι εκπέμπουν περισσότερα και από κινητά). Γενικά στο σπίτι έχω τα πάντα ενσύρματα. Εάν ενώσω τα καλώδια μόνο για ip μιλάμε, οπότε ή ΑΤΑ (και πάνω σε αυτά αναλογικά τηλέφωνα) ή voip συσκευές (θα ήθελα φθηνές προτάσεις γιατί εγώ βρίσκω με 100 ευρώ και πάνω). Όταν λέμε ότι οι entry level συσκευές δεν έχουν gigabit ethernet τι σημαίνει; εάν σε κάθε πρίζα έχω 4πλο switch δεν θα μπορώ να κάνω σύνδεση και άλλων συσκευών; Διάβασα ότι τα dect έχουν eco mode αλλά το fritzbox δεν εκπέμπει συνέχεια; Πολύ καλή ιδέα για τα παλιά κινητά (σε airplane mode με wifi μόνο).

  7. #7
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα διαφωνήσω σε ότι αφορά το DECT, αρκεί να είναι επώνυμο. Εδώ έχουν φτάσει σε σημείο τα DECT να είναι πιστοποιημενα για νοσοκομεία, για χρήση από άτομα με βηματοδοτες και για επικίνδυνα περιβάλλοντα, πχ αποθήκες καυσίμων.
    Αν βάλεις switch σε κάθε πρίζα, αυξάνει το κόστος, έστω και λίγο.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Από την στιγμή που αναφέρεσαι αποκλειστικά σε VoIP και δεν θέλεις να πας σε τηλεφωνικά κέντρα, κοιτώντας παράλληλα να κρατήσεις χαμηλά το κόστος, η πλέον βέλτιστη λύση είναι αυτή που έδωσε ο Δημήτρης παραπάνω.
    Δηλαδή ένα φθηνό Fritz 7390 με κόστος ~40€. Εγώ έχω βολευτεί χρόνια με το 7270 και θα αλλαχθεί μόνον αν παραδώσει πνεύμα. Όλα τα Fritz με δυνατότητες τηλεφωνίας έχουν τα ίδια (είτε το 7270, είτε το 7390 είτε το 7590) όσον αφορά DECT και IP Phones.

  9. #9
    Εγγραφή
    15-03-2019
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!box 7530
    Τα gigaset συνδέονται εύκολα με τα fritzbox; Ξέρει κανείς; Επίσης, διάβασα στο site της avm ότι στο ecomode κλείνει το dect και το fritzbox όποτε εκπέμπει μόνο όταν δέχεται κλήση. Άρα ίσως το προτιμησω. Και μια ερώτηση: για να μην χάσω το cosmote Fon πρέπει μια φορά τον μήνα να συνδέω το plus. Πως μπορώ να το κάνω χωρίς να αλλάζω πολλά πολλά και να μην χάνω τηλεφωνία;

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όλα τα DECT συνδέονται στην αντίστοιχη βάση των Fritz.
    Αν θέλεις το Fritz μόνο για την τηλεφωνία, απλά το βάζεις πίσω από το Speedport, το οποίο θα δουλεύει όπως τώρα (εκτός του VoIP).
    Αν από την άλλη θέλεις να βάλεις το Fritz στην γραμμή και να τα αναλάβει όλα, απλά βάζεις πίσω του το Speedport μόνο για να ενεργοποιείς το Fon.

  11. #11
    Εγγραφή
    15-03-2019
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!box 7530
    Προτιμώ το fritz να τα αναλάβει όλα. Οπότε έχω το Nokia ως ΟΝΤ για modem οπτικής ίνας, μετά συνδέω πάνω του το fritzbox ως ρουτερ για τα πάντα (και τηλεφωνία) και πάνω στο fritzbox το plus (χωρίς τίποτε πάνω του) για να το ανοίγω μία φορά τον μήνα, να έχει wifi για να μην χάσω το fon. Η cosmοte με αυτήν την σύνδεση θα καταλαβαίνει ότι ανοίγω το wifi?

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Φαντάζομαι ναι, όπως δουλεύει και η τηλεφωνία στο Speedport όταν είναι πίσω από άλλο router.
    Δεν είμαι σίγουρος όμως, διότι απλά δεν το έχω ενεργοποιήσει ποτέ.

  13. #13
    Εγγραφή
    15-03-2019
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!box 7530
    μάλλον για 7530 θα πάω. είδα το 7390 και είμαι σίγουρος ότι αν το κρεμάσω στον τοίχο θα με χωρίσει η γυναίκα μου

  14. #14
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vangel Εμφάνιση μηνυμάτων
    μάλλον για 7530 θα πάω. είδα το 7390 και είμαι σίγουρος ότι αν το κρεμάσω στον τοίχο θα με χωρίσει η γυναίκα μου
    Λόγω design ή μεγέθους;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #15
    Εγγραφή
    31-08-2016
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99993/9997
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7490
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λόγω design ή μεγέθους;
    Μάλλον λόγω χρώματος

    @vangel τελικά ισχύει αυτό που είπε ο jkoukos για το fon ή πρέπει να μπει μπροστά το speedport για να το καταλάβει η cosmote;

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας