Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-26 από 26
  1. #16
    Εγγραφή
    25-03-2005
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    709
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11264
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    ZyXEL 8924 / Entry 2i
    SNR / Attn
    14.4(dB) / 11.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    τα CRCs είναι εξαιρετικά λίγα μην ανησυχείς...κλασσικές γραμμές σε απόσταση από το Α/Κ ή και την ενεργή καμπίνα παίζουν άνετα με 50-100 CRCs/ώρα σε interleave...πάνω από 200-300 CRCs/ώρα (ίσως) καταλάβεις θέματα απώλειας απόδοσης (ποσοστιαία) σε σχέση με το κλείδωμα της συσκευής...ακόμα ψηλότερα ενδεχομένως να υπάρξουν και αποσυγχρονισμοί ανάλογα και με τη φύση του γενεσιουργού αίτιου πάντα..

    ..σε περίπτωση που κάποια στιγμή (λόγω crosstalk και παρά το vectoring) διαπιστώσεις πτώση κάτω από τα 100mbps ζήτησε να σε ανεβάσουν στο προφίλ με τα 14.5dBm ισχύ εξόδου συσκευής ώστε να επανέλθεις στα 100+
    Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι.

    Εκείνοι που βλέπουν
    Eκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν και...
    Eκείνοι που δε θέλουν να δουν

  2. #17
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν έχω θέμα με πρίζες, γιατί έχω τραβήξει εξωτερικό καλώδιο το οποίο πάει κατευθείαν στο ρούτερ. Ο τεχνικός άλλαξε και το μοντεm έδωσε το entry 2i, από το plus που είχα και τώρα όλα είναι κανονικά εκτός από το ότι είμαι σε interleaved το οποίο και θα κρατήσω λίγο να δω πως πηγαίνει.



    Τα CRC errors δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικά για 6 ώρες online.
    μωρε οχι καλα ειναι τωρα αλλα ειχες θυμαμαι 18 snr και τωρα 13 οποτε κατι παιζει.
    εγω με 4 atten εχω 15~ και
    και βεβαια για fast path πλεον δεν ξερω αν θα το χεις ( μικρο το κακο βεβαια)

    παντως ως εχει εισαι stable και ακομα και το 13 ειναι καλη τιμη
    ακομα κι ετσι μπορουν να σου ανεβασουν λιγο το snr και θα ειναι μονο σε βαρος του attainable.
    εγω θα το προτιμουσα μιας και το attainable ειναι αχρηστο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 16-04-19 στις 22:39.

  3. #18
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Μάγκες , ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις . Πολύ χρήσιμες. Δεν ήξερα ότι μπορώ να το ζητήσω αυτό.
    Ναι είχα 18 SNR παλιότερα και τώρα παίζει πανω-κατω στο 13.

  4. #19
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    παντως για να μη ξεχνιομαστε ειχες 18 με αυτο το attainable, οποτε κατι καπου εχει χαθει.
    τωρα πως και γιατι who knows τουλαχιστον δεν σε επηρεαζει

    κι εγω δεν το χα σκεφτει, και ηταν ευχαριστη εκπλήξη οτι το παιδι που με γυρισε σε fast το εκανε μονος του, χωρις καν να το ζητησω.
    τσιμπησα 3 μοναδες snr ετσι. και φανταζομαι οτι το attainable επεσε λιγο πανω απ τα 100. αν δε πεσουν οι τιμες τελος χρονου με βλεπω να γυρναω σε 50αρι tbh.
    ολα παιζουν τζετ σε μενα αλλα εχω δει τα προβληματα που εχετε αρκετοι κι αγχωνομαι. αν κρατησω 100αρι μονο και μονο για το up
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 16-04-19 στις 23:56.

  5. #20
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Εννοείς ότι με το που γύρισες σε fast , ανέβηκε το SNR? Για βάλε μια φωτό με τα δικά σου στατιστικά, να δω πως παίζεις!

  6. #21
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείς ότι με το που γύρισες σε fast , ανέβηκε το SNR? Για βάλε μια φωτό με τα δικά σου στατιστικά, να δω πως παίζεις!
    δεν εχει σχεση με fast και interleaved.
    οπως παντα μπορει να σου δωσει snr σε βαρος του συγχρονισμου σου.
    ο μεγιστος συγχρονισμος σου ειναι ουσιαστικα κοντα στο attainable, τα 100 ειναι κλειδωμα. οποτε η αυξηση του snr θα ειναι σε βαρος του attainable. πριν επαιζα 12-13 τωρα 15-16.
    και 17 επαιζα αλλα καπου εχασα κι εγω κατι ψιλα αλλα δεν ασχολουμαι. και σενα με 130 σε παιρνει να δωσουν 2-3 μοναδες snr και να μεινεις πανω απο 100.

    απλα το παιδι μου εδωσε snr με δικη του πρωτοβουλια ( η δεν ξερω αν ειναι το standard) οταν με γυρισε σε fast path και χωρις να το ζητησω. Aπλα ειδα οτι με την αλλαγη ειχα τσιμπησει και αρκετο snr. δεν ειναι ομως αλληλενδετα αυτα, θα μπορουσε να μην το ειχε κανει. ο λογος που το εκανε ειναι για να μου δωσει extra stability.

    αλλα το αναφερω γενικα για να ξερετε οτι παιζει κι αυτο, αν εχετε μεγαλη καβα attainable και χαμηλο snr, με 13 δεν χρειαζεται καθως ειναι αρκετα πανω απο το 9. απο το 18 παντως ειναι σεβαστη πτωση.

    Κώδικας:
    Status information
    Date / time
    2019-04-17 01:48:03
    Uptime
    6 days, 21 hours, 33 minutes, 0 seconds
    DSL Downstream
    99999
     kBit/s
    DSL Upstream
    9999
     kBit/s
    DSL / Link
    In sync since 2019-04-10 04:17:34
    
    DSL/Internet Status
    Online since 2019-04-10 04:18:00
    
    Transmission mode
    VDSL2-17A Annex B
    CRC Errors (Down/Up)
    3554
    FEC Errors (Down/Up)
    273
    SNR (Down/Up)
    15.4 / 31.1
     dB
    Attenuation (Down/Up)
    5.5 / 10.0
     dB

    βαριεμαι ss. υπολογισε οτι το + δινει ~ 2 μοναδες περισσοτερο att απο το entry
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 17-04-19 στις 02:08.

  7. #22
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Ωραίος! Τώρα κατάλαβα τι εννοείς! Θα το έχω υπ' όψιν μου και αυτό σε μελλοντική βλάβη που σίγουρα θα υπάρξει!Πάντως ο τεχνικός που ήρθε σπίτι , είπε ότι περίμεναν με το vectoring να σταθεροποιηθούν οι συνδέσεις και οι βλάβες , αλλά συμβαίνει το αντίθετο. Τους είπαν από το 2021 δεν υπάρχουν τόσα προβλήματα, ποιος ξέρει γιατί? Θα είμαστε όλοι οπτική άραγε?

  8. #23
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίος! Τώρα κατάλαβα τι εννοείς! Θα το έχω υπ' όψιν μου και αυτό σε μελλοντική βλάβη που σίγουρα θα υπάρξει!Πάντως ο τεχνικός που ήρθε σπίτι , είπε ότι περίμεναν με το vectoring να σταθεροποιηθούν οι συνδέσεις και οι βλάβες , αλλά συμβαίνει το αντίθετο. Τους είπαν από το 2021 δεν υπάρχουν τόσα προβλήματα, ποιος ξέρει γιατί? Θα είμαστε όλοι οπτική άραγε?
    ΟΤΕ: Ένας στους 10 έλληνες με οπτική ίνα το 2022
    https://www.sofokleous10.gr/index.ph...elos-tou-etous

  9. #24
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RTouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα CRCs είναι εξαιρετικά λίγα μην ανησυχείς...κλασσικές γραμμές σε απόσταση από το Α/Κ ή και την ενεργή καμπίνα παίζουν άνετα με 50-100 CRCs/ώρα σε interleave...πάνω από 200-300 CRCs/ώρα (ίσως) καταλάβεις θέματα απώλειας απόδοσης (ποσοστιαία) σε σχέση με το κλείδωμα της συσκευής...ακόμα ψηλότερα ενδεχομένως να υπάρξουν και αποσυγχρονισμοί ανάλογα και με τη φύση του γενεσιουργού αίτιου πάντα..

    ..σε περίπτωση που κάποια στιγμή (λόγω crosstalk και παρά το vectoring) διαπιστώσεις πτώση κάτω από τα 100mbps ζήτησε να σε ανεβάσουν στο προφίλ με τα 14.5dBm ισχύ εξόδου συσκευής ώστε να επανέλθεις στα 100+
    επειδη ειδα τις ερωτησεις σου και επειδη εχω περασει και απο τα 3 θα προτιμουσα το entry τουλαχιστον σε 50αρι.
    τα 2,4 σηκωνουν ανετα 40+ θυμαμαι με το entry, με το ρουτερ μου πιανω και πανω απο 50@2.4.
    σαν features και σαν interface το entry ειναι πολυ πιο πλουσιο.
    τα sercomm καλο hw αλλα το sw buggy μετριοτατο και πολυ βασικο. κριμα το καλο hw πραγματικα. τρομερα lazy και καρμπον του 724.
    και με ενα σκετο ρουτερακι των 40-50 ευρω με open/dd wrt αν εχεις ορεξη να το στησεις θα εισαι απειρως καλυτερα.

    προσωπικα το χρησιμοποιω μονο για συγχρονισμο και τηλεφωνια. σα μοντεμ router εχω δουλεψει τα αλλα 2 αλλα το + ποτε.

    για νατ loopback δεν ξερω με μια γρηγορη ματια δεν ειδα.
    port fw + upnp και γενικα τα features και μενου πανομοιοτυπα με 724.
    οι μονες αλλαγες ειναι το 35b + 5ghz, με αρκετα νεα προβληματα σε σχεση με το 724 απο οτι διαβαζω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 17-04-19 στις 16:53.

  10. #25
    Εγγραφή
    25-03-2005
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    709
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11264
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    ZyXEL 8924 / Entry 2i
    SNR / Attn
    14.4(dB) / 11.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδη ειδα τις ερωτησεις σου και επειδη εχω περασει και απο τα 3 θα προτιμουσα το entry τουλαχιστον σε 50αρι.
    τα 2,4 σηκωνουν ανετα 40+ θυμαμαι με το entry, με το ρουτερ μου πιανω και πανω απο 50@2.4.
    σαν features και σαν interface το entry ειναι πολυ πιο πλουσιο.
    τα sercomm καλο hw αλλα το sw buggy μετριοτατο και πολυ βασικο. κριμα το καλο hw πραγματικα. τρομερα lazy και καρμπον του 724.
    και με ενα σκετο ρουτερακι των 40-50 ευρω με open/dd wrt αν εχεις ορεξη να το στησεις θα εισαι απειρως καλυτερα.

    προσωπικα το χρησιμοποιω μονο για συγχρονισμο και τηλεφωνια. σα μοντεμ router εχω δουλεψει τα αλλα 2 αλλα το + ποτε.

    για νατ loopback δεν ξερω με μια γρηγορη ματια δεν ειδα.
    port fw + upnp και γενικα τα features και μενου πανομοιοτυπα με 724.
    οι μονες αλλαγες ειναι το 35b + 5ghz, με αρκετα νεα προβληματα σε σχεση με το 724 απο οτι διαβαζω.
    Σε ευχαριστώ για το σχόλιο...κάτι ακόμα που παρατήρησα είναι ότι το + (κατά περίπτωση ίσως, αλλά σίγουρα και λόγω διαφορετικού broadcom chipset) κλειδώνει αρκετά πιο ψηλά από το Entry σε απομακρυσμένες γραμμές κατά 2-4mbps...εν μέρει αυτός είναι και ο λόγος που για το ίδιο κλείδωμα όταν τερματίζει το προφίλ εμφανίζει και μερικά dB πιο ψηλό SNR στο downstream.
    Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι.

    Εκείνοι που βλέπουν
    Eκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν και...
    Eκείνοι που δε θέλουν να δουν

  11. #26
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    για κλειδωμα δεν εχω γνωμη αλλα μπορει να στεκει αυτο που λες.
    τωρα που κοιταω screenshots με 2i επαιζα 12-13 snr με 724 13-15 και με plus 15-17 παντα σε 100αρα.
    δεν ξερω βεβαια τι ρολο θα βαραει σε μια συνδεση απο ΑΚ που τουλαχιστον ο υπολογισμος του attenuation στο + σε σχεση με τα αλλα 2 ειναι 1-2 μοναδες τσιμπημενος.
    μονο στην πραξη μπορεις να εισαι σιγουρος.
    και ενα αλλο. με τα στατιστικα του 2ι μπορεις να δεις σιγουρα καλυτερα και εγκαιρα τη κατασταση της γραμμης σε περιπτωση προβληματος η να καταλαβεις καποιο μικρο deterioration.
    με τα sercomm μονο ταχυτητα snr attenuation.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 17-04-19 στις 21:57.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας