Σελ. 13 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 181-195 από 246
  1. #181
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά διαφωνώ. Το τέλος, άρα υποθέτω και το 5ο, είναι Μάρτιν γιατί το το πως θα τελείωνε τους το έχει πει εδώ και χρόνια. Άποψη μου πως όπου δεν έχει Μάρτιν, οι τελευταίες σαιζόν δηλαδή, είναι απλά μια "ακόμη σειρά".
    Το ότι μπορεί να έχει πει ο Ρου Ρου πώς τελειώνει δεν έχει καμία σχέση με το lore.

    Κάθε τι που μεταφέρεται από βιβλίο σε πανί / τηλεόραση έχει - σαν πίνακας ζωγραφικής - έναν καμβά πάνω στον οποίο ο σεναριογράφος ζωγραφίζει (δλδ μεταφέρει).

    Το αν είναι καλό ή κακό κρίνεται από το αποτέλεσμα. Εδώ, υπήρχε καμβάς που μετά χάθηκε. Τι να το κάνω αν ο Ρου Ρου έχει πει ότι στο τέλος η Χ ή ο Ψ θα είναι νικητές και πώς αν δεν έχει να μεταφέρει όλο το lore που οδηγεί εκεί;

    Άσε που ο Ρου Ρου έχει πει αντικρουόμενα πράγματα, δλδ ότι οι Weis / Benioff του πρότειναν το τέλος και εκείνος είπε ότι πιθανώς δεν είναι μακριά από αυτό που έχει κατά νου, δλδ ό,τι νάναι
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  2. #182
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.894
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι μπορεί να έχει πει ο Ρου Ρου πώς τελειώνει δεν έχει καμία σχέση με το lore.

    Κάθε τι που μεταφέρεται από βιβλίο σε πανί / τηλεόραση έχει - σαν πίνακας ζωγραφικής - έναν καμβά πάνω στον οποίο ο σεναριογράφος ζωγραφίζει (δλδ μεταφέρει).

    Το αν είναι καλό ή κακό κρίνεται από το αποτέλεσμα. Εδώ, υπήρχε καμβάς που μετά χάθηκε. Τι να το κάνω αν ο Ρου Ρου έχει πει ότι στο τέλος η Χ ή ο Ψ θα είναι νικητές και πώς αν δεν έχει να μεταφέρει όλο το lore που οδηγεί εκεί;

    Άσε που ο Ρου Ρου έχει πει αντικρουόμενα πράγματα, δλδ ότι οι Weis / Benioff του πρότειναν το τέλος και εκείνος είπε ότι πιθανώς δεν είναι μακριά από αυτό που έχει κατά νου, δλδ ό,τι νάναι
    Εμένα μου φαίνεται πως το παίξαν εκ του ασφαλούς γιατί το πράγμα είχε μεγαλώσει και τα "stakes" ήταν τεράστια πλέον. Προφανώς και ήταν θέμα επιχειρηματικής απόφασης, όπως γίνονται όλα πλέον που η δημιουργία έρχεται σε δεύτερο πλάνο, παρά θέμα σεναριογράφων όπου το ROI είναι το πιο σημαντικό από όλα. Αφού δεν είχαν τι άλλο να κάνουν γέμισαν fillers.

  3. #183
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα μου φαίνεται πως το παίξαν εκ του ασφαλούς γιατί το πράγμα είχε μεγαλώσει και τα "stakes" ήταν τεράστια πλέον. Προφανώς και ήταν θέμα επιχειρηματικής απόφασης, όπως γίνονται όλα πλέον που η δημιουργία έρχεται σε δεύτερο πλάνο, παρά θέμα σεναριογράφων όπου το ROI είναι το πιο σημαντικό από όλα. Αφού δεν είχαν τι άλλο να κάνουν γέμισαν fillers.
    Μα, βρε συ λογικό δεν είναι να το παίξουν εκ του ασφαλούς ;;;;;;;

    Και όπως το έπαιξαν δεν έστησαν κάτι μοναδικό;

    Αν το πήγαιναν αλλού, πώς θα μπορούσαν αφού το υλικό είχε τελειώσει; Δεν είναι οι συγγραφείς, σεναριογράφοι είναι!!!! Τι μπορούσαν να κάνουν; Εμείς, έξω από το χορό μπορούμε να προτείνουμε μέχρι και εξωγήινους να έκαναν μια επίσκεψη, αλλά στην τελική προφανώς οι άνθρωποι πρέπει να κλείσουν μια σειρά με βαριά ευθύνη και με ένα συγγραφέα που τσέπωσε μύρια και το παίζει παλαβή

    Αφήνω στην άκρη το νομικό του πράγματος που δεν το γνωρίζω αλλά είμαι βέβαιος ότι έπαιξε τεράστιο ρόλο με το IPR και έως πού μπορούσαν να πάνε - προφανώς δεν είμαι νομικός, και να ήμουν δεν γνωρίζω τις πολύπλοκες συμφωνίες που υπάρχουν (για τούτο είμαι βέβαιος)
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #184
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.894
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα, βρε συ λογικό δεν είναι να το παίξουν εκ του ασφαλούς ;;;;;;;

    Και όπως το έπαιξαν δεν έστησαν κάτι μοναδικό;

    Αν το πήγαιναν αλλού, πώς θα μπορούσαν αφού το υλικό είχε τελειώσει; Δεν είναι οι συγγραφείς, σεναριογράφοι είναι!!!! Τι μπορούσαν να κάνουν; Εμείς, έξω από το χορό μπορούμε να προτείνουμε μέχρι και εξωγήινους να έκαναν μια επίσκεψη, αλλά στην τελική προφανώς οι άνθρωποι πρέπει να κλείσουν μια σειρά με βαριά ευθύνη και με ένα συγγραφέα που τσέπωσε μύρια και το παίζει παλαβή

    Αφήνω στην άκρη το νομικό του πράγματος που δεν το γνωρίζω αλλά είμαι βέβαιος ότι έπαιξε τεράστιο ρόλο με το IPR και έως πού μπορούσαν να πάνε - προφανώς δεν είμαι νομικός, και να ήμουν δεν γνωρίζω τις πολύπλοκες συμφωνίες που υπάρχουν (για τούτο είμαι βέβαιος)
    ΟΚ, εγώ απλά κρίνω αυτά που είδα. Γενικά δεν μου αρέσουν τα fillers και τα 1,2,3 θα μπορούσαν να τα κάνουν 1. Ίσως να μην δείχνανε και την μάχη στο 3, όπως δεν το κάναν και για μάχες στις πρώτες σεζόν, θα ήταν ακόμα καλύτερα.

  5. #185
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΚ, εγώ απλά κρίνω αυτά που είδα. Γενικά δεν μου αρέσουν τα fillers και τα 1,2,3 θα μπορούσαν να τα κάνουν 1. Ίσως να μην δείχνανε και την μάχη στο 3, όπως δεν το κάναν και για μάχες στις πρώτες σεζόν, θα ήταν ακόμα καλύτερα.
    Κοίτα, στην τελική περί ορέξεως κλπ και προφανώς έχεις σχόλια και εγώ έχω αν και αποφεύγω τα επιμέρους.

    Ο δικός μου λόγος που δεν το κάνω είναι ότι σε macro φάση, η τελευταία σεζόν κλείνει - με όλες τις τεράστιες δυσκολίες - ένα έπος όσο καλύτερα γίνεται κατά τη γνώμη μου (πάντοτε σε macro επίπεδο).

    Το 5ο επεισόδιο έχει τόσα ανθρώπινα χαρακτηριστικά, όπως επίσης και θέτει τους θεατές ΙΜΟ ολίγον ως "συνένοχους" δλδ, "πάντα διαβάζετε για το υπερόπλο σε fantasy, έ, δέστε τι μπορεί να κάνει". Το ίδιο και με κάποιους χαρακτήρες, αν και, ναι, σίγουρα υποτιμά / υπο-χρησιμοποιεί άλλους που (λόγω lore που ΔΕΝ έχουμε) πλέον απλά είναι στην οθόνη για να είναι.

    Ξαναλέω, σε macro πλαίσιο και με όσες δυσκολίες και δυσχέρειες λόγω της αρπαχτής που έκανε ο Ρου Ρου, ο τελευταίος κύκλος τα σπάει σε τηλεοπτικά στάνταρ ΙΜΟ.

    Αν και, για να σε απηχήσω, όντως το έπαιξαν εκ του ασφαλούς: Με τόσο σεναριογραφικό ταλέντο, ΙΜΟ, μπορούσαν άνετα να άπλωναν λίγο τον τελευταίο κύκλο κατά 1-2 (ή 3) επεισόδια δίνοντας πολύ παραπάνω "γεύση" και χαρακτήρες. Τώρα, γιατί δεν έγινε, δεν το γνωρίζουμε, είναι νομικό το θέμα, είναι ζήτημα καναλιού, κάποια στιγμή ίσως δεκαετίες αργότερα να μάθουμε
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  6. #186
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.894
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα, στην τελική περί ορέξεως κλπ και προφανώς έχεις σχόλια και εγώ έχω αν και αποφεύγω τα επιμέρους.

    Ο δικός μου λόγος που δεν το κάνω είναι ότι σε macro φάση, η τελευταία σεζόν κλείνει - με όλες τις τεράστιες δυσκολίες - ένα έπος όσο καλύτερα γίνεται κατά τη γνώμη μου (πάντοτε σε macro επίπεδο).

    Το 5ο επεισόδιο έχει τόσα ανθρώπινα χαρακτηριστικά, όπως επίσης και θέτει τους θεατές ΙΜΟ ολίγον ως "συνένοχους" δλδ, "πάντα διαβάζετε για το υπερόπλο σε fantasy, έ, δέστε τι μπορεί να κάνει". Το ίδιο και με κάποιους χαρακτήρες, αν και, ναι, σίγουρα υποτιμά / υπο-χρησιμοποιεί άλλους που (λόγω lore που ΔΕΝ έχουμε) πλέον απλά είναι στην οθόνη για να είναι.

    Ξαναλέω, σε macro πλαίσιο και με όσες δυσκολίες και δυσχέρειες λόγω της αρπαχτής που έκανε ο Ρου Ρου, ο τελευταίος κύκλος τα σπάει σε τηλεοπτικά στάνταρ ΙΜΟ.

    Αν και, για να σε απηχήσω, όντως το έπαιξαν εκ του ασφαλούς: Με τόσο σεναριογραφικό ταλέντο, ΙΜΟ, μπορούσαν άνετα να άπλωναν λίγο τον τελευταίο κύκλο κατά 1-2 (ή 3) επεισόδια δίνοντας πολύ παραπάνω "γεύση" και χαρακτήρες. Τώρα, γιατί δεν έγινε, δεν το γνωρίζουμε, είναι νομικό το θέμα, είναι ζήτημα καναλιού, κάποια στιγμή ίσως δεκαετίες αργότερα να μάθουμε
    Καμία αντίρρηση για το περί ορέξεως και το σέβομαι απόλυτα αυτό. Για αυτό το λόγο και αποφεύγω να κράζω μια σειρά, ταινία που δεν μου ταιριάζει. Απλά δεν την βλέπω και τελείωσε. Το θέμα είναι πως το GoT σε άλλο ύφος ξεκίνησε και σε άλλο κατέληξε. Οπότε επειδή τα μόνα επεισόδια που με ικανοποίησαν είναι τα δυο τελευταία δεν μπορώ να μοιραστώ τον ενθουσιασμό για αυτόν τον κύκλο.

    Γενικά θα προτιμούσα και εγώ να μην ήταν δειλοί με τις τομές στην πλοκή και να μην θυσίαζαν το λογικό και ρεαλιστικό του πράγματος για αισθητικές παρεμβάσεις.

  7. #187
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά θα προτιμούσα και εγώ να μην ήταν δειλοί με τις τομές στην πλοκή και να μην θυσίαζαν το λογικό και ρεαλιστικό του πράγματος για αισθητικές παρεμβάσεις.
    Μάλλον έχεις ένα δίκιο εδώ.

    Ίσως εγώ το εστιάζω υπερβολικά στο δύσκολο έργο σεναριογράφων χωρίς πλέον βιβλίο και λιγότερο στα υπόλοιπα.

    Επίσης, μάλλον συμφωνούμε στο ότι κατ'ελάχιστον το ΗΒΟ μπορούσε να τολμήσει περισσότερο και να αφήσει κάποια παραπάνω επεισόδια για τον τελευταίο κύκλο. Τώρα, γιατί δεν έγινε αυτό και αν οφείλεται σε ατολμία ή άλλα θέματα business ή νομικά δεν μπορώ να το γνωρίζω
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  8. #188
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μην ξεχνάτε πως ετοιμάζουν και 2 prequels -αν δεν κάνω λάθος.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  9. #189
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Ανυπόγραφος

  10. #190
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    δεν μου καίγεται καρφί ακόμα και αν κάτσει ο Μπραν (που αυτός θα κάτσει) στο θρόνο αλλά οι διάλογοι ανταγωνίζονται δίκαια διαλόγους Φώσκολου

  11. #191
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο Snow θα μεταμορφωθεί σε Night King και θα κάτσει στον θρόνο. Το διαβάσατε πρώτοι εδώ
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  12. #192
    Εγγραφή
    19-01-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Snow θα μεταμορφωθεί σε Night King και θα κάτσει στον θρόνο. Το διαβάσατε πρώτοι εδώ
    Και θα μάθουμε και τι έκανε ο Πόντρικ στον οίκο ανοχής και την έβγαλε τσάμπα
    Τ'απολωλότα πρόβατα τα φάγανε οι λύκοι
    κι'αυτά που μείναν στο κοπάδι τα έφαγε ο βοσκός

  13. #193
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Snow θα μεταμορφωθεί σε Night King και θα κάτσει στον θρόνο. Το διαβάσατε πρώτοι εδώ
    ΔΙΑΔΟΣΤΕ ΠΡΙΝ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΝ

    οι άνθρωποι αναγνώρισαν και μόνοι τους την αμπαλοσύνη του δημιουργήματός τους
    και περιμέναμε 2 χρόνια για 1 επεισόδιο μάχης... δλδ να δούμε τους Ντοθράκι σαν κάτι φωτάκια να σβήνουν στο βάθος
    και μετά μάθαμε ότι ήταν οι μισοί. έχει κι άλλους
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  14. #194
    Εγγραφή
    20-05-2019
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Το τελευταίο επεισόδιο είναι πολύ αναμενόμενο και σε κάποια φάση θύμησε καλημέρα ζωη????
    Spoiler:

    40 λεπτά να σκοτώσει ο τσον την καλησι, που μέχρι και μωρό καταλάβαινε ότι θα την σκοτώσει με τον τρόπο που την κοιταζε και την σύγχυση του, με φυσικά ένα plot armour από εδώ μέχρι απέναντι αφού έζησε από δράκο και αποκεφαλισμό λόγω προδοσίας. Ο Μπραν έδωσε την εντύπωση ότι τα ήξερε όλα και παρόλα αυτά άφησε να καει όλη η πόλη για να γίνει βασιλιάς. Ο γκριζοσκωλικας με σαφώς το μεγαλύτερο στρατό που υπάρχει στο westeros αντί να σκοτώσει τυριον και Τζον φώναξε κάτι αριστοκράτες από τα λιντ με μηδενικό στρατό οι οποίοι του έλεγαν και τι θα πραξει. Με λίγα λόγια το επεισόδιο ήταν ενάντια στην λογική και κανέναν δε θα επρατε ότι η καλησι και ο γκριζοσκωληκας, και φυσικά η οικογενειοκρατία και ο νεποτισμός συνεχίζεται με Σταρκ και τετοιους ????????????

  15. #195
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    σοβαρά;
    spoilers απ το live, χωρίς πλαίσιο spoiler;
    φίλε μου κάτι κάνεις λάθος...
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

Σελ. 13 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας