Εμφάνιση 1-4 από 4

Θέμα: dns query

  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.504
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Ένας χρήστης (ή ας το πούμε browser) θέλει μέσω TCP/IP & DNS, να βρει τη διεύθυνση ενός web server.
    Ας πούμε ότι ψάχνουμε τον server a στη διαδρομή a.b.c.d.e.com

    Απ' ό,τι έχω δει, η αναζήτηση θα ξεκινήσει από κάποιο root sever, και πηγαίνει αντίστροφα (com, e, d, c, b, a).
    Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι, γιατί κάθε φορά, που προχωράμε ένα layer στην αναζήτηση, πρέπει το στοιχείο (ip) που εντοπίζεται, να επιστρέφεται στον πρώτο server που έκανε την αναζήτηση-query, και αυτός να κάνει και πάλι ερώτηση. Και δεν συνεχίζεται η αναζήτηση μονόδρομα, μέχρι την τελική απάντηση;

    Για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω π.χ. ο root server να κάνει τόσες πολλές queries όσες κάνει ο πρώτος server. Είναι λογικό, και κατανοητό, πως, εάν κάτι τέτοιο συνέβαινε, προφανώς θα έπεφτε με τόσα (δισ)εκατομμύρια queries ανά sec/min. Αυτό που θέλω να πω είναι πως, ο root server, θα έκανε μόνο μία query στον .com, ο .com μόνο μία στον .e (δεν θα απασχολούσε, πια, τον root), ο .e μόνο μία στον .d, κ.ο.κ. Περίπου ό,τι συμβαίνει και σε κανονικό μοτίβο σήμερα, απλά δεν θα επέστρεφε το κάθε αποτέλεσμα από layer σε layer στον αρχικό server, που έκανε το πρώτο query, ώστε να ξεκινάνε από κει διαδοχικά queries μέχρι το αποτέλεσμα.

    Αυτό θα είχε και ένα ακόμη πλεονέκτημα:θα γινόταν μεγαλύτερη ελάφρυνση (πιστεύω) κατά πολύ το διαδίκτυο. π.χ. για να πας από το .d στο .c, δεν νομίζω ότι χρειάζεται η ίδια επιβάρυνση στο διαδίκτυο για να πας απευθείας με ένα query από d->c, σε σχέση με το να στείλεις την ip τού .d στον αρχικό query server, και στη συνέχεια αυτός ο αρχικός server, να κάνει και πάλι ερώτηση για τον .c. Στην δεύτερη περίπτωση έχουμε διπλό μειονέκτημα:

    α. μεγαλύτερη επιβάρυνση δικτύου λόγω μεγαλύτερης απόστασης σε σχέση με την θέση τού αρχικού query server
    β. καθυστέρηση λόγω τού ότι θα χρειαστεί χρόνος
    -να επιστρέψει η ip τού .d στον αρχικό server
    -να γίνει το δεύτερο query από τον αρχικό server (που βρίσκεται πιό μακρυα από τον .d) για να εντοπίσει τον .c
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  2. #2
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Θα σου απανταγα το ιδιο που σου απαντησαν σε αλλο forum..............διαβασε tcp/ip και θα σου λυθουν πολλες αποριες.
    Άλλα Ντάλλα....

  3. #3
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.504
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Δυστυχώς, έχω διαβάσει καί πολύ tcp/ip, καί dns, και έχω δει και πάρα πολλά video. Είναι κάτι πού, δυστυχώς, ακόμη, δεν έχω καταλάβει. Το να γυρνάνε στοιχεία στον αρχικό user, και να κάνει εκείνος queries μέχρι να βρει την ip που τού χρειάζεται. Προφανώς πρέπει να κοιτάξω καλύτερα και βαθύτερα το θέμα.

    Ευχαριστώ
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν θα πάρει στοιχεία απο τον root server, αυτός απλά θα δώσει το Hint ποιος έχει το top level, μετά απο το top level Θα γίνει προώθηση στον αρμόδιο dns server
    https://www.ionos.com/digitalguide/s...nd-background/

    Αυτό φυσικά αν δεν υπάρχει κάποιο cache απο προηγούμενη αναζήτηση

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας