Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 34
  1. #16
    Εγγραφή
    02-11-2007
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Υπάρχει καρτέλ ; ΝΑΙ. Όμως, όπως όλοι γνωρίζουμε λειτουργεί και αυτό με τον "Ελληνικό" τρόπο: Υπάρχει ΚΑΙ ανταγωνισμός (ανελέητος)
    με τις προσφορές "κάτω από το τραπέζι", που τις περισσότερες φορές λειτουργεί με προσφορές όταν αλλάζουμε πάροχο μετά την λήξη του
    συμβολαίου. (Λίγο "off toppik")....Ελλαδάρα!!!!
    Μυτακίδης Χ. Θόδωρος
    Φωτογράφος.
    Ιφιγενείας 4. Αθήνα-Κολοκυνθού 104 43
    2105149996- 6974430360
    theocmytakidis@gmail.com

  2. #17
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theocm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει καρτέλ ; ΝΑΙ. Όμως, όπως όλοι γνωρίζουμε λειτουργεί και αυτό με τον "Ελληνικό" τρόπο: Υπάρχει ΚΑΙ ανταγωνισμός (ανελέητος)
    με τις προσφορές "κάτω από το τραπέζι", που τις περισσότερες φορές λειτουργεί με προσφορές όταν αλλάζουμε πάροχο μετά την λήξη του
    συμβολαίου. (Λίγο "off toppik")....Ελλαδάρα!!!!
    Ξέρεις πόσες φορές μιλάω με τις πωλήσεις τους και τους λέω "δώστε μου την τιμή που δίνετε στους νέους πελάτες η κρατήστε μου την τιμή που έχω μέχρι τωρα" και δεν το κάνουν;

    Δεν έχω καμία όρεξη να τρέχω από πάροχο σε πάροχο και δεν καταλαβαίνουν ότι αντί να κρατάνε πελάτες τους χάνουν. Βέβαια ο ανταγωνισμός είναι ανελέητος αλλά και αυτοί δεν προσπαθούν να κρατήσουν τους πελάτες.

    Στην κινητή για παράδειγμα με την απληστία τους κατάφεραν όλους αυτούς που είχαν 4-5 sim να τις παρατήσουν. Γενικά, θεωρώ ότι με τις πολιτικές τους βάζουν τα χέρια τους και βγάζουν τα μάτια τους και είναι κρίμα να το παίζουν μερικοί πετυχημένοι μανατζαραιοι με τέτοια χάλια.

  3. #18
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x69pr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρεις πόσες φορές μιλάω με τις πωλήσεις τους και τους λέω "δώστε μου την τιμή που δίνετε στους νέους πελάτες η κρατήστε μου την τιμή που έχω μέχρι τωρα" και δεν το κάνουν;

    Δεν έχω καμία όρεξη να τρέχω από πάροχο σε πάροχο και δεν καταλαβαίνουν ότι αντί να κρατάνε πελάτες τους χάνουν. Βέβαια ο ανταγωνισμός είναι ανελέητος αλλά και αυτοί δεν προσπαθούν να κρατήσουν τους πελάτες.

    Στην κινητή για παράδειγμα με την απληστία τους κατάφεραν όλους αυτούς που είχαν 4-5 sim να τις παρατήσουν. Γενικά, θεωρώ ότι με τις πολιτικές τους βάζουν τα χέρια τους και βγάζουν τα μάτια τους και είναι κρίμα να το παίζουν μερικοί πετυχημένοι μανατζαραιοι με τέτοια χάλια.
    Γιατί θέλουν και κάποια στιγμή να αρχίσουν να βγάζουν κέρδος απο τον πελάτη

  4. #19
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Για να βγαλεις ομως κερδος, πρεπει να κρατησεις τον πελατη. Αν καποιος φυγει χανουν και οσα επαιρναν μεχρι εκεινη τη στιγμη. Οποτε δεν ειναι προτιμοτερο να μεινει ο πελατης, εστω με μικροτερο κερδος για την εταιρια, απο το να φυγει τελειως; Τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω, δεν ξερω αν κανω λαθος.

  5. #20
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x69pr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να βγαλεις ομως κερδος, πρεπει να κρατησεις τον πελατη. Αν καποιος φυγει χανουν και οσα επαιρναν μεχρι εκεινη τη στιγμη. Οποτε δεν ειναι προτιμοτερο να μεινει ο πελατης, εστω με μικροτερο κερδος για την εταιρια, απο το να φυγει τελειως; Τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω, δεν ξερω αν κανω λαθος.
    Εκτός αν σου πουλάει κάτω του κόστους, κάτι που το κάνουν πολύ συχνά, σου λέει θα κάνω ενα συμβόλαιο με καθόλου κέρδος, αλλά μετά στην ανανέωση θα αρχίσω να βγάζω κέρδος.

  6. #21
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Μηνύματα
    697
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Path Level
    Interleaved
    Αυτοί στις εταιρείες, είναι επιστήμονες. Το φέρνουν έτσι, το πάνε αλλιώς, στο τέλος κονομήσανε οι εταιρείες και εμείς τα σκάμε!
    Πολύ δύσκολα δε θα τα κονομήσουνε οι εταιρείες... Πάντα θα βρίσκουν τρόπο. Επιστήμονες!
    Το τι λέμε όλοι μας στα φόρουμ, λίγη σημασία έχει. Δε γλυτώνουμε με τίποτα.
    Ελεύθερος.

  7. #22
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaskor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτοί στις εταιρείες, είναι επιστήμονες. Το φέρνουν έτσι, το πάνε αλλιώς, στο τέλος κονομήσανε οι εταιρείες και εμείς τα σκάμε!
    Πολύ δύσκολα δε θα τα κονομήσουνε οι εταιρείες... Πάντα θα βρίσκουν τρόπο. Επιστήμονες!
    Το τι λέμε όλοι μας στα φόρουμ, λίγη σημασία έχει. Δε γλυτώνουμε με τίποτα.
    Πως γίνεται να τα κονομάνε με -4% έσοδα;

  8. #23
    Εγγραφή
    09-10-2018
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    INALAN
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    "Οι συνδρομητές έχουν δικαίωμα επιλογής κάποιου οικονομικού προγράμματος COSMOTE που ικανοποιεί καλύτερα τις ανάγκες τους ή καταγγελίας της σύμβασής τους αζημίως εντός δύο (2) μηνών (εφόσον λαμβάνουν μηνιαίο λογαριασμό) ή τριών (3) μηνών (εφόσον λαμβάνουν διμηνιαίο λογαριασμό) από την ως άνω ημερομηνία." Όταν λέμε ως άνω ημερομηνία, εννούμε την ημερομηνία ανακοίνωσης ή την ημερομηνία εφαρμογής; Δηλαδή κάποιος που λαμβάνει διμηνιαίο λογαριασμό έχει δικαίωμα καταγγελίας έως την 01/09/2019;

  9. #24
    Εγγραφή
    09-04-2011
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    867
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 220,0 ↑ 22,0
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Mesh
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mantan Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Οι συνδρομητές έχουν δικαίωμα επιλογής κάποιου οικονομικού προγράμματος COSMOTE που ικανοποιεί καλύτερα τις ανάγκες τους ή καταγγελίας της σύμβασής τους αζημίως εντός δύο (2) μηνών (εφόσον λαμβάνουν μηνιαίο λογαριασμό) ή τριών (3) μηνών (εφόσον λαμβάνουν διμηνιαίο λογαριασμό) από την ως άνω ημερομηνία." Όταν λέμε ως άνω ημερομηνία, εννούμε την ημερομηνία ανακοίνωσης ή την ημερομηνία εφαρμογής; Δηλαδή κάποιος που λαμβάνει διμηνιαίο λογαριασμό έχει δικαίωμα καταγγελίας έως την 01/09/2019;
    Ναι, μέχρι 31/8/2019 για την ακρίβεια
    FRITZ! Mesh Set [FRITZ!Box 7530 & FRITZ!Repeater 1200] * MacBook Air M1 * iPhone 12 * Huawei E3372h-153 LTE USB Stick * Gigaset E370 & C620 DECT Phones

  10. #25
    Εγγραφή
    09-10-2018
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    INALAN
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Ευχαριστώ πολύ

  11. #26
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    H "ως άνω ημερομηνία" είναι η 01/06/2019. Άρα το περιθώριο είναι:
    α. Έως 31/7/2019 για μηνιαίο λογαριασμό (με απλά λόγια έληξε).
    β. Έως 31/8/2019 για 2μηνιαίο λογαριασμό.

  12. #27
    Εγγραφή
    09-10-2018
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    INALAN
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Οκ εγω είμαι στην (β) περίπτωση οπότε έχω ακόμα μέχρι τέλους του μήνα.

  13. #28
    Εγγραφή
    09-10-2018
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    INALAN
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Τελικά πριν 4 μέρες έστειλα μαιλ στην κοσμοτε αναφέροντάς τους ότι λόγω των τιμολογιακών αλλαγών τους καταγγέλω την σύμβαση που είχαμε υπογράψει πριν 1 χρόνο και αποχωρώ αζημίως. Σήμερα επικοινώνησαν μαζί μου και με ρωτούσαν γιατί διακόπτω και αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Τους εξήγησα ότι είμαι πλέον σε άλλον πάροχο (ιναλαν) και ότι δεν με ενδιαφέρει να κρατήσω την γραμμή. Απάντηση υπαλλήλου: Τότε λοιπόν η γραμμή σας θα διακοπεί σε 5 εργάσιμες και στον εκκαθαριστικό λογαριασμό θα έχετε και πέναλτι διακοπής 43 ευρώ. Ρωτάω για ποιόν λόγο να πληρώσω πέναλτι αφού και οι ίδιοι ανακοινώσανε ότι μπορώ να φύγω αζημίως (υπάρχει και στον λογαριασμό του Αυγούστου σχετική σημείωση). Μου λέει δεν ξέρω, έτσι λέει το σύστημα. Άρα του λέω δεν ισχύει η ανακοίνωση; Ισχύει μου λέει αλλά το σύστημα λέει ότι το πέναλτι είναι 43 ευρώ. Στο συμβόλαιο όμως που υπέγραψα του λέω, αναφέρεται το ποσό των 120 ευρώ ως τέλος διακοπής. Το 43 πώς προκύπτει. Απάντηση... Το σύστημα λέει 43 ευρώ. Θα φταίω εγώ τώρα άμα τους πιστολιάσω στον εκκαθαριστικό; Πρέπει να στείλω έγγραφο αμφισβήτησης στα παρτάλια γιατί κουμάντο εκεί στην κοσμοτέ κάνει το "σύστημα"...

  14. #29
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μην τα βάζεις με τους front desk τηλεφωνητές. Δεν γνωρίζουν τίποτα άλλο πέραν αυτών που βλέπουν στην οθόνη μπροστά τους
    Προχώρα κανονικά σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στην λήξη της σύμβασης και δεν θα έχεις κανένα θέμα. Είτε 120€ είτε 43€, διακόπτεις αζημίως σύμφωνα με τα λεγόμενά σου.

    Υπόψη ότι με την διακοπή είναι φυσιολογικό να χαθεί ο τηλεφωνικός αριθμός που έχεις. Αν θέλεις να τον διατηρήσεις πρέπει να τον κάνεις φορητότητα σε κάποιον πάροχο VoIP.

  15. #30
    Εγγραφή
    09-10-2018
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    INALAN
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Δεν έχω κάτι με τον τηλεφωνητή αλλά και εκείνος μπορεί να μιλήσει με κάποιον αρμόδιο για να δει το θέμα ολοκληρωμένα. Γιατί πρέπει να ασχολούμαι με κάτι που θα έπρεπε να ασχολούνται εκείνοι. Για τον αριθμό δεν με πειράζει, το ξέρω ότι θα τον χάσω. Δεν χρησιμοποιώ σταθερό ούτως ή άλλως.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας