Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    15-04-2019
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Όλοι μας έχουμε μιά ηλικία! Ή μιά πείρα. Μερικοί έχουμε και ηλικία και πείρα καθώς έλεγε ο κ. Λουντέμης! Και στη διάρκεια της ενασχόλησης με πράγματα που μας αρέσουν, που μας ξεκουράζουν, που μας ομορφαίνουν την καθημερινότητα και που μας ορίζουν σαν προσωπικότητες ή χρήσιμες μονάδες, συναντάμε το χάος, το σύμπλεγμα ή απλά την εκνευριστική παρουσία της ελλείπουσας προσωπικότητας που με κάποιο τρόπο, είτε εκμεταλλευόμενη την κοινωνική αποδοχή ή την ασχετοσύνη του νομικού συστήματος, καταφέρνει να διαλύσει τα όνειρα, την εύχαρι διάθεση ή το μερακλίκι ρε αδερφέ, μεγάλου μέρους της κοινωνίας. Καταθέστε εδώ τις εμπειρίες σας από την επαφή σας με το συμπλεγματικό, αλαζονικό και εν πολλοίς άσχετο παρεάκι που αυτοχαρακτηρίζεται Ελληνικός Ραδιο"ερασιτεχνισμός". ΔΕΝ είναι οι απίθανες ελληνικούρες τους. Δεν είναι οι άχρηστοι αγγλισμοί τους! Είναι η ελιτίστικη διάθεση αποκλεισμού ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ δεν τηρεί τις προδιαγραφές τους! Στην εποχή μας του καθολικού, διεθνή και κάθετου διαμοιρασμού της πληροφορίας αυτή η συμπεριφορά παίρνει τις σωστές και απευκταίες της διαστάσεις!

  2. #2
    Εγγραφή
    15-04-2019
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Και αρχίζω εγώ!
    Το 1998, (απώτερο παρελθόν, ξέρω, αλλά "ηλικίαν, έχω"!) ωθούμενος από την ανάγκη νομιμοποίησης των δραστηριοτήτων μου στις RF ήδη από την ηλικία των 15 ετών, αποφάσισα να δώσω εξετάσεις γι' απόκτηση πτυχίου ραδιοερασιτέχνη. Το νομικό καθεστώς ήταν εντελώς διαφορετικό εκείνα τα σιδερένια χρόνια που η οποιαδήποτε ενασχόληση με οτιδήποτε εκτός ποδοσφαίρου, πολιτικής, μπουζουκιών ή χρηματιστηρίου αντιμετωπιζόταν με συγκατάβαση κατ' ελάχιστο ή με ειρωνεία κατά συνήθεια...
    Η δε προσπάθεια να διεκδικήσει κανείς ένα δικαίωμά του απορρέον εκ του νόμου, ήταν ένας εφιάλτης γραφειοκρατίας, εξόδων και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ξοδεμένου χρόνου! Στην ουσία, έπρεπε να βγείς εκτός παραγωγικής διαδικασίας για να μπορέσεις να εξηγείς ΤΙ ΣΤΟ Δ#$*&Ο θέλεις σε κάθε βήμα δια μέσου της Ελληνικής δοξασμένης διοικητικής δομής... Και φυσικά να αποχωριστείς τα αναγκαία ποσά, μιά που το ελληνικό βιλαέτι, δεν λειτουργεί με πρωτόκολλα ενεργειών, αλλά με μπικικίνια!
    To cut a long story short, έφθασε η μέρα των εξετάσεων, στην οικεία διεύθυνση επικοινωνιών που στην δική μας περίπτωση (μια και ήμασταν από Κάλυμνο), ήταν στη Ρόδο. Ταξίδι λοιπόν στη Ρόδο, διαμονή και όλα τα σχετικά έξοδα για 3 ημέρες και όλα αυτά για το μεράκι του ραδιοφώνου, των τηλεπικοινωνιών, της αγνής προσπάθειας για την εφαρμογής των θεωρητικών γνώσεων των ηλεκτρονικών που ούτως ή άλλως απολαμβάναμε εκείνες τις εποχές! Η πρώτη εντύπωση ήταν εξαιρετική, οι ντόπιοι ραδιοερασιτέχνες (χωρίς εισαγωγικά..) ήλθαν στο ξενοδοχείο που διαμέναμε γα να μας βρούν, να μας γνωρίσουν, να συζητήσουμε και να ανταλλάξουμε γνώσεις και την απλή χαρά του εξαιρετικού αυτού χόμπυ! Πρέπει εδώ να αναφέρω ότι όχι μόνο προσπάθησαν να μας βοηθήσουν, αλλά και να μας υποστηρίξουν ψυχολογικά, μια που ήμασταν μία αρκετά ετερόκλητη επαγγελματικά ομάδα με 1 πληροφορικό, 1 ηλεκτρονικό και ένα δημοτικό υπάλληλο, πρόσκοπο υψηλού βαθμού.
    Την επόμενη ημέρα πήγαμε για την εξέταση σε κάποιο σχολείο το οποίο δεν θυμάμαι ακριβώς τώρα. Και πιστέψτε με, έχω κάνει φιλότιμες προσπάθειες να το ξεχάσω!
    Φάνηκε από την αρχή ότι η διαδικασία δεν θα είχε καμία σχέση με ότι φανταζόμασταν... Από την δήλωση του εξεταστή από τον παράκτιο του ΟΤΕ (τότε), "αν δεν ξέρετε morse, τί να το κάνετε το πτυχίο", συμπεράναμε ήδη πώς θα ήταν. Και πράγματι! Δεν είχε ΚΑΜΙΑ σημασία αν οι δύο θέλαμε να ασχοληθούμε με ψηφιακά modes, το ΚΥΡΙΟ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ήταν η γνώση του κώδικα morse... ΤΙΠΟΤΕ άλλο δεν είχε καμία σημασία και αυτό απετέλεσε και το κριτήριο επιτυχίας! Ο ηλεκτρονικός και ο πληροφορικός αν και έγραψαν άριστα στα υπόλοιπα και ήταν ικανότατοι στον χειρισμό συσκευών, απέτυχαν μεγαλειωδώς στον κώδικα και επομένως δεν "πέρασαν", ενώ πέρασε ο γνωρίζων κώδικα morse, αλλά ΕΝΤΕΛΩΣ άσχετος στα ηλεκτρονικά ή στα υπόλοιπα! Για την ακρίβεια, οι ντόπιοι που παρακολουθούσαν την όλη διαδικασία για υποστήριξη, μας ενημέρωσαν ότι ο εξεταστής μας έστελνε 60-65 cpm πράγμα που προσωπικά πιστεύω ότι ήταν και δόλιο και μιά εκούσια προσπάθεια απόρριψης...

    Στην σύγχρονη εποχή των SDR και των Wi-Fi πομποδεκτών που επιτρέπουν την επικοινωνία με ολόκληρο τον πλανήτη, δεν μπορώ να αποφύγω την σκέψη ότι λίγο αργότερα από την εξέτασή μας, ο συγκεκριμένος εξεταστής έχασε τη δουλειά του αφού ο κώδικας morse καταργήθηκε αλλά και επιτέλους μπορώ να αρθρώσω την γνώμη μου για τις ψηφιακές μεταδόσεις και τεχνολογία, χωρίς να είναι απαραίτητο να ξέρω να βαράω το σφυράκι του 1837... Όσο για την ελιτίστικη και περιφρονητική γνώμη των ραδιο"ερασιτεχνών" για την CB και αυτούς που την χρησιμοποιούν, έχω μόνο να πώ ότι δεν περίμενα κάτι διαφορετικό, ούτε σε ποιότητα, αλλά ευτυχώς ούτε σε ποσότητα.

    Η όλη εμπειρία παραμένει μια ενδιαφέρουσα καμπή στην ραδιοτεχνική μου ιστορία που τώρα, σαν "ψημένος" SWL και CBer φαίνεται εντελώς άχρηστη. Δεν μπορώ όμως λόγω χαρακτήρα να αποφύγω τη χιουμοριστική διάθεση και να προτείνω ότι για να χρησιμοποιούν ψηφιακά modes και την TCI/IP υποδομή οι ραδιο"ερασιτέχνες", ΘΑ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΔΙΝΟΥΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΚΩΔΙΚΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΚΑΙ ΔΥΑΔΙΚΟ! Έτσι, σαν αντίστιξη στο επιχείρημά τους ότι "o κώδικας morse είναι αναγκαίος για να είναι κανείς ραδιο"ερασιτέχνης""! Και για να αποκτήσουν -επιτέλους!- εμπειρία και σε κάτι διαφορετικό! :-)

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας