Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    15-04-2019
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Question
    Καλησπέρα σας,
    Παράγγειλα ένα προϊόν απο την σελίδα του Πλαισίου και έβαλα παραλαβή απο το κατάστημα και έχω το εξής θέμα. Παρέλαβα και την επόμενη ημέρα ζήτησα μέσω mail να επιστρέψω το προϊόν και με παρέπεμψαν στο κατάστημα. Αν και δέχθηκαν να γίνει επιστροφή, μου είπαν ότι ΔΕΝ θα μου κάνουν refund στην κάρτα αλλά θα βάλουν τα χρήματα στην "καρτέλα" τους. Δεν το δέχτηκα προφανώς και δυστυχώς δεν κατάφερα να βγάλω άκρη και απ' ότι διαβάζω το έχουν τακτική αυτό με την "καρτέλα".

    Γνωρίζει κανείς τι ισχύει με βάση την νομοθεσία; Δεν έχω δικαίωνα με την επιστροφή να πάρω τα χρήματα μου πίσω; Πως μπορώ να κινηθώ;

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Eχεις καθε δικαιωμα επιστροφης χρηματων. Και μαλιστα εχω την εντυπωση πως εμπιπτεις στην κατηγορια των αγορων εξ αποστασεως αρα ισχυει στην περιπτωση σου και το περιθωριο επιστροφης του προιοντος εντος 14 ημερων χωρις καποια αιτιολογια.

    Εφοσον ομως εχεις βρεθει σε αυτη τη κατασταση, επικοινωνησε με τον συνηγορο του καταναλωτη ή καλεσε το 1520 της υπηρεσιας καταναλωτη για συμβουλη.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    432
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Χωρίς να είμαι 100% βέβαιος, νομίζω πως η επιστροφή χρημάτων (refund) δεν είναι υποχρεωτική για το κατάστημα, αλλά εξαρτάται από την πολιτική του. Άλλα καταστήματα έχουν ως πολιτική να το προσφέρουν, ενώ άλλα όχι (και σου δίνουν πίστωση για άλλη αγορά).

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.761
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πρόσφατη εμπειρία με το online του Γερμανού και παραλαβή από το κατάστημα. Πλήρωσα στο κατάτημα, αλλά δυστυχώς το προϊόν δεν ήυαν συμβατό. Μίλησα με το after sales, επέστρεψα με δική τους χρέωση το προϊόν πίσω και σε 10 ημέρες μου κατέθεσαν τα λεφτά σε λογαριασμό τράπεζας (μου έδωσαν επιλογή και για πιστωτικό καταστήματος).

    Είσαι σε αντίστοιχη περίπτωση με αγορά εξ αποστάσεως και δικαιούσαι τα χρήματα σου, εφόσον η επιστροφή έγινε εντός 14 ημερών.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #5
    Εγγραφή
    15-04-2019
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα, σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eχεις καθε δικαιωμα επιστροφης χρηματων. Και μαλιστα εχω την εντυπωση πως εμπιπτεις στην κατηγορια των αγορων εξ αποστασεως αρα ισχυει στην περιπτωση σου και το περιθωριο επιστροφης του προιοντος εντος 14 ημερων χωρις καποια αιτιολογια.

    Εφοσον ομως εχεις βρεθει σε αυτη τη κατασταση, επικοινωνησε με τον συνηγορο του καταναλωτη ή καλεσε το 1520 της υπηρεσιας καταναλωτη για συμβουλη.
    Πολύ ενδιαφέρον το link με την νομοθεσία! Θα τους καλέσω το πρωί να δω τι θα μου πουν!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσφατη εμπειρία με το online του Γερμανού και παραλαβή από το κατάστημα. Πλήρωσα στο κατάστημα, αλλά δυστυχώς το προϊόν δεν ήταν συμβατό. Μίλησα με το after sales, επέστρεψα με δική τους χρέωση το προϊόν πίσω και σε 10 ημέρες μου κατέθεσαν τα λεφτά σε λογαριασμό τράπεζας (μου έδωσαν επιλογή και για πιστωτικό καταστήματος).

    Είσαι σε αντίστοιχη περίπτωση με αγορά εξ αποστάσεως και δικαιούσαι τα χρήματα σου, εφόσον η επιστροφή έγινε εντός 14 ημερών.
    Πολύ ενθαρρυντικό αυτό! Απ' όσα διάβασα σχετικά με την αγορά εξ΄ αποστάσεως, κατανοώ ότι ανήκω και 'γω σε αυτήν την κατηγορία. Τους έστειλα αναλυτικά mail στο Πλαίσιο εξηγώντας τους τι ζητάω και γιατί. Για να δούμε αν θα πράξουν τα δέοντα...


    Ευχαριστώ και πάλι!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας