Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    εδω και μερικες μερικες μερες ενω συνεχει παρακολουθω τον συνχρονισμο του ρουτερ στο 192.168.1.1
    και μια θα εχει 10.061, και μια 8360, σε adsl 2 plus και 2 φορες μου εχει τυχει να γυρισει σε Transmission mode ADSL_G.dmt.bis , γιατι γινεται αυτο;
    και τωρα που μπηκα εχει συνχρονισει σε 6377 kbps

    DSL/Internet status Up/Up
    Transmission mode ADSL_G.dmt.bis
    Downstream 6377 kbps
    Upstream 992 kbps
    SNR(Down/Up) 14.4/10.6 dB
    Attenuation(Down/Up) 32/17.1 dB
    CRC Errors(Down/Up) 1433/95
    FEC Errors(Down/Up) 618/107311

    τι γινεται;
    το ειχα δηλωσει βλαβη εφαγε πανω απο 5 ημερες που το εψαχναν, μια μου ειχανε ανεβασει το κλειδωμα στο ρουτερ στο προφιλ 13,22 και μου συνχρονιζε στα 13400 και αλλες φορες ειχε παει στο 1244 , σε καθε περιπτωση εγω συνχρονιζα στα 10031 συνηθως. αλλα παντα σε adsl 2 plus transmission mode , τωρα γιατι αλλαζει σε adsl g.dmt.bis ? .
    το τρελο ειναι οταν κανουνε επανεκινηση απο το 13888 εκεινοι δεν κανουνε στο ρουτερ και δεν μηδενιζονται τα crc και fec errors απλα αλλαζει μονο ο συνχρονισμος.
    και επισης δεν παρατηρω στο ρουτερ να εχει κανει μονο του αποσυνδεση για να μηδενισει το crc errors και το fec errors.
    Τι παιζει εδω; .
    το μοντεμ μου ειναι το speedport entry 2i , και επισης εχω ups στο ρουτερ λετε να φταιει αυτο;
    αλλα επειδη την πατησα με προβλημα τασης δεν συνχρονιζε το ρουτερ και εκανε επανεκκινησεις συνεχεια λογω οτι δεν ειχα ρευμα παλια και το ειδα , τωρα δεν εχω θεμα με αποσυνχρονιμους.
    τι να κανω; να μπω στο ρουτερ μεσα και να αποτικαρωτο adsl g.dmt.bis ? , γινεται; ή αμα το κανω θα εχω προβληματα; . λεω να το ξανα δηλωσω βλαβη. αλλα παλια τα ιδια με βλεπω μετα .
    κατι αλλο λετε να φταιει το καλωδιο του οτε εξωτερικα ; ή καμια σχεση; αμα εφταιγε αυτο δεν θα ειχα καθολου ιντερνετ και τηλεφωνο ετσι δεν ειναι; .

  2. #2
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εδω και μερικες μερικες μερες ενω συνεχει παρακολουθω τον συνχρονισμο του ρουτερ στο 192.168.1.1
    και μια θα εχει 10.061, και μια 8360, σε adsl 2 plus και 2 φορες μου εχει τυχει να γυρισει σε Transmission mode ADSL_G.dmt.bis , γιατι γινεται αυτο;
    και τωρα που μπηκα εχει συνχρονισει σε 6377 kbps

    DSL/Internet status Up/Up
    Transmission mode ADSL_G.dmt.bis
    Downstream 6377 kbps
    Upstream 992 kbps
    SNR(Down/Up) 14.4/10.6 dB
    Attenuation(Down/Up) 32/17.1 dB
    CRC Errors(Down/Up) 1433/95
    FEC Errors(Down/Up) 618/107311

    τι γινεται;
    το ειχα δηλωσει βλαβη εφαγε πανω απο 5 ημερες που το εψαχναν, μια μου ειχανε ανεβασει το κλειδωμα στο ρουτερ στο προφιλ 13,22 και μου συνχρονιζε στα 13400 και αλλες φορες ειχε παει στο 1244 , σε καθε περιπτωση εγω συνχρονιζα στα 10031 συνηθως. αλλα παντα σε adsl 2 plus transmission mode , τωρα γιατι αλλαζει σε adsl g.dmt.bis ? .
    το τρελο ειναι οταν κανουνε επανεκινηση απο το 13888 εκεινοι δεν κανουνε στο ρουτερ και δεν μηδενιζονται τα crc και fec errors απλα αλλαζει μονο ο συνχρονισμος.
    και επισης δεν παρατηρω στο ρουτερ να εχει κανει μονο του αποσυνδεση για να μηδενισει το crc errors και το fec errors.
    Τι παιζει εδω; .
    το μοντεμ μου ειναι το speedport entry 2i , και επισης εχω ups στο ρουτερ λετε να φταιει αυτο;
    αλλα επειδη την πατησα με προβλημα τασης δεν συνχρονιζε το ρουτερ και εκανε επανεκκινησεις συνεχεια λογω οτι δεν ειχα ρευμα παλια και το ειδα , τωρα δεν εχω θεμα με αποσυνχρονιμους.
    τι να κανω; να μπω στο ρουτερ μεσα και να αποτικαρωτο adsl g.dmt.bis ? , γινεται; ή αμα το κανω θα εχω προβληματα; . λεω να το ξανα δηλωσω βλαβη. αλλα παλια τα ιδια με βλεπω μετα .
    κατι αλλο λετε να φταιει το καλωδιο του οτε εξωτερικα ; ή καμια σχεση; αμα εφταιγε αυτο δεν θα ειχα καθολου ιντερνετ και τηλεφωνο ετσι δεν ειναι; .
    Έκανες firmware update;
    https://help.cosmote.gr/system/templ...01600000002604

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για νά σβήσουν τα error βγάλτο από το ρεύμα.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    δεν εκανα , μου ειπε ο οτε οτι κανει μονο του αναβαθμισεις.
    οντως μονο με επανεκκινηση τα error μηδενιζονται.
    καλεσα ξανα το 13788 το τμημα βλαβων δωρεαν απο κινητο και μου ειπανε οτι δεν μπορει να αλλαξει κατι , δεν βλεπουνε προβλημα με την γραμμη , και θα κλεισει αμεσσως το προβλημα.
    ισως εχει να κανει με την εσωτερικη καλωδιωση μου ειπε να αλλαξω φιλτρα στα τηλεφωνα.
    επισης παρατηρησα και εχτες και σημερα ενω μιλουσα στο τηλεφωνο εκανε αρκετο θορυβο αλλα δεν γινοτανε απο την αρχη της κλησης , δοκιμασα κατα την διαρκεια της κλησης να αλλαξω τηλεφωνο και δεν αλλαξε κατι παλι τα ιδια .
    ισως φταινε τα τηλεφωνικα φιλτρα ; για αυτο να εχω χαμηλο συνχρονισμο; ή οχι; .
    δεν παιζει ρολο αυτο; .

    μου εκανε επανεκκινση στην γραμμη και μου επιασα
    DSL/Internet status Up/Up
    Transmission mode ADSL_2plus
    Downstream 9124 kbps
    Upstream 947 kbps
    SNR(Down/Up) 7.6/11.2 dB
    Attenuation(Down/Up) 35/17 dB
    CRC Errors(Down/Up) 197/0
    FEC Errors(Down/Up) 0/6350 να δουμε ποσο θα κρατησει .
    οσο για την αναβαθμιση του ρουτερ εχω την Software Version V1.0.0_OTET12lw4o6P5A

  4. #4
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν εκανα , μου ειπε ο οτε οτι κανει μονο του αναβαθμισεις.
    οντως μονο με επανεκκινηση τα error μηδενιζονται.
    καλεσα ξανα το 13788 το τμημα βλαβων δωρεαν απο κινητο και μου ειπανε οτι δεν μπορει να αλλαξει κατι , δεν βλεπουνε προβλημα με την γραμμη , και θα κλεισει αμεσσως το προβλημα.
    ισως εχει να κανει με την εσωτερικη καλωδιωση μου ειπε να αλλαξω φιλτρα στα τηλεφωνα.
    επισης παρατηρησα και εχτες και σημερα ενω μιλουσα στο τηλεφωνο εκανε αρκετο θορυβο αλλα δεν γινοτανε απο την αρχη της κλησης , δοκιμασα κατα την διαρκεια της κλησης να αλλαξω τηλεφωνο και δεν αλλαξε κατι παλι τα ιδια .
    ισως φταινε τα τηλεφωνικα φιλτρα ; για αυτο να εχω χαμηλο συνχρονισμο; ή οχι; .
    δεν παιζει ρολο αυτο; .

    μου εκανε επανεκκινση στην γραμμη και μου επιασα
    DSL/Internet status Up/Up
    Transmission mode ADSL_2plus
    Downstream 9124 kbps
    Upstream 947 kbps
    SNR(Down/Up) 7.6/11.2 dB
    Attenuation(Down/Up) 35/17 dB
    CRC Errors(Down/Up) 197/0
    FEC Errors(Down/Up) 0/6350 να δουμε ποσο θα κρατησει .
    οσο για την αναβαθμιση του ρουτερ εχω την Software Version V1.0.0_OTET12lw4o6P5A
    Δοκίμασε το router κατευθείαν στην μπρίζα του ΟΤΕ και βάλε το τηλέφωνο κατευθείαν στο router αν σου κάνε τα ίδια θέλει έλεγχο η καλωδίοση

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε το router κατευθείαν στην μπρίζα του ΟΤΕ και βάλε το τηλέφωνο κατευθείαν στο router αν σου κάνε τα ίδια θέλει έλεγχο η καλωδίοση
    Το firmware είναι το νεότερο

  5. #5
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    τωρα δεν μου το ξανα εχει κανει . ναι μεν να αλλαξει ο συνχρονισμος αλλα οχι να πεσει στα 6337 αλλα στα 8-11 , αυτο βλεπω σε διακυμανσεις. θα δειξει. το παρακολουθω.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    τωρα δεν μου το ξανα εχει κανει . ναι μεν να αλλαξει ο συνχρονισμος αλλα οχι να πεσει στα 6337 αλλα στα 8-11 , αυτο βλεπω σε διακυμανσεις. θα δειξει. το παρακολουθω.
    Και σε μένα είχε πέσει από τα 10-11
    στα 7800 αλλά με voda έχουν αρχίσει να τινγκάρουν τα καφάο.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας