Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Mbps/5Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SPEEDPORT PLUS
    Θα ήθελα με το παρόν post να εκφράσω το παράπονό μου ,σχετικά με την NOVA. Είμαι συνδρομητής από το 2012 σε πρόγραμμα triple play. Το 2015 μου έκαναν ένα νέο συμβόλαιο 24μηνο με κάποιες παροχές και μία ελκυστική τιμή το οποίο αποδέχθηκα. Τον τελευταίο χρόνο η σύνδεσή μου πήγαινε από το κακό στο χειρότερο (5 – 7 mbps) και παρά τις όποιες ενοχλήσεις άκουγες την γνωστή καραμέλα που λένε από την υποστήριξη ότι τα καλώδια χαλκού είναι παλιά κλπ. Δυστυχώς όμως η κατάσταση παρέμενε η ίδια. Το συμβόλαιό μου λήγει στις 23/5/2019. Μου είχαν πει ότι σε περίπτωση υπαναχώρησης θα έπρεπε να πληρώσω 175 € + ΦΠΑ . Πολύ πριν λήξει το συμβόλαιό μου τους ρώτησα εάν έχουν κάτι να μου προτείνουν (VDSL) και μου απάντησαν ότι στην περιοχή μου δεν διαθέτουν VDSL , αλλά μπορώ να παραμείνω στο ίδιο πρόγραμμα με τα ίδια χρήματα . Φυσικά αρνήθηκα και τους είπα ότι θα αποχωρήσω . Μου απάντησαν ότι θα πρέπει να πληρώσω για τον 1,5 μήνα που απομένει το ποσό που μου είχαν πει. Η απάντησή μου ήταν ότι αυτό είναι απαράδεκτο και αντιεπαγγελματικό. Τους έστειλα και εγγράφως τις αντιρρήσεις μου ,υποστηρίζοντας ότι θα πρέπει να πληρώσω μόνο για τον χρόνο που υπολείπετε και όχι όλο το ποσό. Φυσικά δεν υπήρξε καμία απάντηση. Όπως καταλαβαίνει κανείς η αποχώρηση είναι πλέον μονόδρομος . Γνωρίζοντας την κατάσταση που υπάρχει στην NOVA πιστεύω ότι με αυτά η κατάρρευση θα έλθει σύντομα. Χωρίς να θέλω να υποστηρίξω τους ανταγωνιστές της (και αυτοί έχουν τα δικά τους) και βλέποντας στην περιοχή και στον δρόμο μου την COSMOTE να τοποθετεί οπτικές , η απόφασή μου είναι δεδομένη. Στην πολυκατοικία μου έχουν τοποθετηθεί ήδη δύο συνδέσεις 50 mbps ,οι οποίες φθάνουν στα 25-30 προς το παρόν και όταν μεταφερθούν στις νέες καμπίνες που μπαίνουν , θα είναι ακόμη υψηλότερες , τότε δεν υπάρχει άλλος δρόμος. Αυτά με την NOVA. Θα εκτιμούσα να είχα και την άποψη του forum.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αν φύγεις θα πληρώσεις, απο την στιγμή που δεν έχουν μπεί ακόμα οι νέες καμπίνες και σε άλλον να πάς πάλι τις ίδιες ταχύτητες θα έχεις.
    1.5 μηνας είναι, σίγουρα μπορείς να περιμένεις πριν κάνει κάποια κίνηση να πας σε άλλον

  3. #3
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Mbps/5Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SPEEDPORT PLUS
    Αγαπητέ εάν πρόσεξες γράφω ότι έχουν μπει δύο συνδέσεις 50mbps και τρέχουν με 25-30. Δηλαδή τριπλάσια ταχύτητα προς το παρόν !! Φυσικά και θα περιμένω μέχρι να λήξει το συμβόλαιό μου. Το κόστος περίπου είναι το ίδιο με την διαφορά ότι δεν θα έχω τηλεόραση , για την οποία το entry pack της cosmote είναι περίπου 8 €. Αλλά η τηλεόραση δεν με ενδιαφέρει και πολύ. Σε ευχαριστώ. Και να σου πω ότι εάν κάνεις σύνδεση cosmote , η μετάβαση από το κέντρο που ανήκεις στην καμπίνα θα γίνει αυτόματα.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papasub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ εάν πρόσεξες γράφω ότι έχουν μπει δύο συνδέσεις 50mbps και τρέχουν με 25-30. Δηλαδή τριπλάσια ταχύτητα προς το παρόν !! Φυσικά και θα περιμένω μέχρι να λήξει το συμβόλαιό μου. Το κόστος περίπου είναι το ίδιο με την διαφορά ότι δεν θα έχω τηλεόραση , για την οποία το entry pack της cosmote είναι περίπου 8 €. Αλλά η τηλεόραση δεν με ενδιαφέρει και πολύ. Σε ευχαριστώ. Και να σου πω ότι εάν κάνεις σύνδεση cosmote , η μετάβαση από το κέντρο που ανήκεις στην καμπίνα θα γίνει αυτόματα.
    Και πάλι το ότι άλλοι τρέχουν με 25 απο ΑΚ δεν σημαίνει πως θα τρέχεις και εσύ με 25 απο ΑΚ, πιο σίγουρο είναι το ότι θα είσαι χειρότερα απο τώρα εκτός αν σου αλλάξουν καλώδιο αν υπάρχει.
    Εχω cosmote και δεν γίνεται αυτόματα η μετάβαση απο ΑΚ σε καμπίνα, σε αρκετές περιπτώσεις σου λένε κάνε αίτηση για vdsl σε άλλες σου λένε βάλε voip.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Mbps/5Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SPEEDPORT PLUS
    Αγαπητέ δεν ξέρω πως τα λες αυτά. Σου παραθέτω μια εικόνα να δεις τι κατεβάζω τώρα από φίλο στον επάνω από εμένα όροφο. Υπολόγισε ότι είναι το router έναν όροφο πιο πάνω και στην άλλη άκρη της πολυκατοικίας. Επίσης αυτό για την καμπίνα μου το είπε τεχνικός του ΟΤΕ , αλλά κρατάω μια επιφύλαξη. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  112.jpg 
Εμφανίσεις:  41 
Μέγεθος:  246,0 KB 
ID: 203114

  6. #6
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papasub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ δεν ξέρω πως τα λες αυτά. Σου παραθέτω μια εικόνα να δεις τι κατεβάζω τώρα από φίλο στον επάνω από εμένα όροφο. Υπολόγισε ότι είναι το router έναν όροφο πιο πάνω και στην άλλη άκρη της πολυκατοικίας. Επίσης αυτό για την καμπίνα μου το είπε τεχνικός του ΟΤΕ , αλλά κρατάω μια επιφύλαξη. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  112.jpg 
Εμφανίσεις:  41 
Μέγεθος:  246,0 KB 
ID: 203114
    Δεν σημαίνει ότι επειδή οι γείτονές σου συγχρονίζουν στα 30mbps θα συγχρονίζεις και εσύ στα ίδια.

    Έχεις άλλο βρόχο από τον ΟΤΕ ως την πολυκατοικία και άλλη καλωδίωση από τον κατανεμητή ως το διαμέρισμά σου.

    Αν είναι προβληματικός είτε ο βρόχος του ΟΤΕ, είτε η καλωδίωση από τον κατανεμητή ως το διαμέρισμα, είτε η καλωδίωση του διαμερίσματος, ο διπλανός σου μπορεί να συγχρονίζει στα 30mbps και εσύ στα 10mbps

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας