Εμφάνιση 1-5 από 5

Θέμα: Elastix

  1. #1
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.447
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Καλησπέρα ,

    Στην Phone 2 του Oxygen βάζω μια TDM410P η οποία όταν μπαίνει η κλήση μου βγάζει 's' ότι δεν έρχεται ο αριθμός του καλούντος ...Όταν βάζω αναλογική συσκευή όμως δουλεύει κανονικά η αναγνώριση κλήσης ... ...Ιδέα τι φταίει ..? Έχει καμιά ρύθμιση η κάρτα..για να παίξει ..?

    Κώδικας:
    -- Starting simple switch on 'DAHDI/1-1'
        -- Executing [s@from-pstn:1] ExecIf("DAHDI/1-1", "1?Set(__FROM_DID=s)") in new stack
        -- Executing [s@from-pstn:2] Gosub("DAHDI/1-1", "app-blacklist-check,s,1()") in new stack
        -- Executing [s@app-blacklist-check:1] GotoIf("DAHDI/1-1", "0?blacklisted") in new stack
        -- Executing [s@app-blacklist-check:2] Set("DAHDI/1-1", "CALLED_BLACKLIST=1") in new stack
        -- Executing [s@app-blacklist-check:3] Return("DAHDI/1-1", "") in new stack
        -- Executing [s@from-pstn:3] Gosub("DAHDI/1-1", "cidlookup,cidlookup_1,1()") in new stack

  2. #2
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.635
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Το s που φαίνεται είναι ποιος αριθμός κάλεσε ο καλών κι όχι το cid του, είναι κενό γιατί στα αναλογικά δεν παρέχεται η συγκεκριμένη πληροφορία.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.447
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το s που φαίνεται είναι ποιος αριθμός κάλεσε ο καλών κι όχι το cid του, είναι κενό γιατί στα αναλογικά δεν παρέχεται η συγκεκριμένη πληροφορία.
    Το ξέρω αυτό που λές αλλά έχω ISDN γραμμή και όταν είχα netmod στα αναλογικά port b1,b2 του φαινόταν ! Τώρα με το Oxygen αλλάξε...

    Επίσης αν ίσχυε αυτό που λές τότε γιατί εμφναίζεται ο αριθμός που με καλέι όταν βάζω στο phone1 ένα αναλογικό τηλέφωνο με αναγνώριση κλήσης ..?

    Είναι ρύθμιση γμτ αλλά δεν θυμάμαι ποιά..σπάω το κεφάλι μου ..έχω ψάξει τα πάντα ...

    - - - Updated - - -

    Εϊδα αυτό

    https://support.digium.com/community...retURL=%2Fapex

    Στην Ελλάδα και στον ΟΤΕ ξέρουμε τι παίζει cidsignalling..?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVader : 16-04-19 στις 17:23.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.635
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Δεν υπάρχει περίπτωση να σου έστελνε DID από το αναλογικό, δεν υπάρχει αυτή η πληροφορία για να σου σταλεί.
    Όταν είχες isdn ήσουν συνδεδεμένος με την S0 port που έρχεται η πληροφορία.

    Το πρόβλημα που έχει είναι ότι δεν σου έρχεται το callerid αυτού που σε καλεί. Μπορεί να υπάρχει κάποια ασυμβατότητα αλλά δεν θα άλλαζα τα default.
    Αν θες στο inbound route βάλε μία μικρή καθυστέρηση στο Pause before answer μήπως απαντάει πολύ γρήγορα το κέντρο και δεν σου εμφανίζει το caller id.
    To callerid στέλνετε ανάμεσα στο 1ο και 2ο ring οπότε αν το κέντρο σου απαντάει ή μάλλον κάνει process την κλήση πριν το 2ο ring πιθανόν να μην λαμβάνει την πληροφορία.

    Αν δεν δουλέψει θα πρέπει να παίξεις με το dahdi, τα defaults κανονικά παίζουν σε όλους αλλά μπορείς να δοκιμάσεις να τα αλλάξεις. Το πολύ πολύ να μην μπορείς να έχεις εισερχόμενη.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.447
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει περίπτωση να σου έστελνε DID από το αναλογικό, δεν υπάρχει αυτή η πληροφορία για να σου σταλεί.
    Όταν είχες isdn ήσουν συνδεδεμένος με την S0 port που έρχεται η πληροφορία.

    Το πρόβλημα που έχει είναι ότι δεν σου έρχεται το callerid αυτού που σε καλεί. Μπορεί να υπάρχει κάποια ασυμβατότητα αλλά δεν θα άλλαζα τα default.
    Αν θες στο inbound route βάλε μία μικρή καθυστέρηση στο Pause before answer μήπως απαντάει πολύ γρήγορα το κέντρο και δεν σου εμφανίζει το caller id.
    To callerid στέλνετε ανάμεσα στο 1ο και 2ο ring οπότε αν το κέντρο σου απαντάει ή μάλλον κάνει process την κλήση πριν το 2ο ring πιθανόν να μην λαμβάνει την πληροφορία.

    Αν δεν δουλέψει θα πρέπει να παίξεις με το dahdi, τα defaults κανονικά παίζουν σε όλους αλλά μπορείς να δοκιμάσεις να τα αλλάξεις. Το πολύ πολύ να μην μπορείς να έχεις εισερχόμενη.
    Για τις PSTN γραμμές το ξέρω και εγώ αυτό που λές.. Όμως εγώ έχω και είχα ISDN εξού και το netmod που είχα και τώρα έχω Oxygen...
    Επίσης στο Phone 1 που έχω ένα ασύρματο Panasonic αναλογικό πως το δείχνει το νούμερο που με καλεί .. ? Στο Phone 2 έχω την αναλογική κάρτα για το fax.
    Στην PRI έχω την isdn κάρτα..

    Το πρόβλημα που έχω και το χρειάζομαι είναι γιατί στο αναλογικό θέλω να βάλω το callback. Στην ψηφιακή έχω βάλει να μην απαντάει όποιος καλεί στο νούμερο που είναι στην αναλογική επειδή είναι το fax...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVader : 17-04-19 στις 20:48.

Παρόμοια Θέματα

  1. Elastix συνεχεια (Issabel project)
    Από you στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-19, 20:54
  2. Help needed SOS Elastix 4
    Από Marios30 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-19, 17:20
  3. Elastix
    Από Am0rPHiA στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-18, 09:54
  4. Elastix Outbound routes
    Από RyDeR στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-18, 00:21
  5. Elastix conference CallerID
    Από equilibriumg στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-18, 16:06

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας