Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 51
  1. #1
    Εγγραφή
    03-02-2007
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -------
    Μετά την κατάργηση του Cyta4u, αναζητώ μία οικονομική λύση για χρήση του χρόνου ομιλίας του σταθερού στο κινητό. Το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό είναι τα FRITZ!Box, για τα οποία έχω άριστες εντυπώσεις καθώς τα χρησιμοποιούσα πριν από μία δεκαετία.

    Ποιο είναι λοιπόν το πιο οικονομικό μοντέλο προκειμένου να κάνω κλήσεις από το κινητό, εκτός σπιτιού φυσικά, αξιοποιώντας το σταθερό τηλέφωνο; Το FRITZ!App Fon αναφέρει ότι χρειάζεται FRITZ!OS 5.05. Θα μπορούσα λοιπόν με ένα παλιό μοντέλο, όπως το 7390 (υπάρχουν στο Ebay με 40 ευρώ) να κάνω τη δουλειά μου; Χρειάζεται να στήσω VPN στο FRITZ!Box ή παίζει κατευθείαν; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το 7390 από eBay που λες. Δεν υπάρχει τίποτα φθηνότερο.
    Παίζει και κατευθείαν χωρίς VPN αλλά δεν συνιστάται για λόγους ασφάλειας.

  3. #3
    Εγγραφή
    31-08-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Το ανάποδο μπορεί να γίνει; Πραγματοποίηση δηλαδή κλήσεων από τον αριθμό του κινητού, μέσω άλλου σταθερού τηλεφώνου ή dect συνδεδεμένου στο fritz;
    Με ενδιαφέρει αν σε χώρο που δεν υπάρχει καλή λήψη σήματος κινητής τηλεφωνίας, μπορεί το κινητό να μένει σε σημείο που έχει σήμα και η απάντηση των κλήσεων που απευθύνονται εκεί να γίνεται απομακρυσμένα από άλλη συσκευή αλλού στο χώρο.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αυτό δεν γίνεται με το Fritz. Παρόλο που έχει δυνατότητα USB tethering, μέσω αυτής δεν μπορεί να εκτελέσει κλήσεις τηλεφωνίας παρά την χρησιμοποιεί μόνο για σύνδεση στο mobile Internet του κινητού.
    Όμως υπάρχει λύση, αν βγάλεις την κάρτα από το κινητό και την βάλεις σε ένα USB GSM στικάκι, κάνοντας τις κατάλληλες ρυθμίσεις. Εγώ στο 7270 έχω ένα Huawei E160 για άλλη χρήση.

  5. #5
    Εγγραφή
    31-08-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό δεν γίνεται με το Fritz. Παρόλο που έχει δυνατότητα USB tethering, μέσω αυτής δεν μπορεί να εκτελέσει κλήσεις τηλεφωνίας παρά την χρησιμοποιεί μόνο για σύνδεση στο mobile Internet του κινητού.
    Είδα κάποιες λύσεις με χρήση ασυρμάτων τηλεφώνων dect που υποστηρίζουν και bluetooth. Το κινητό συνδέεται μέσω bt με το dect, το οποίο περνά τις κλήσεις στο κέντρο... Δεν ξέρω αν λειτουργούν με όλα, ούτε αν υπάρχουν οικονομικά τηλέφωνα dect με bluetooth.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-01-2018
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    118
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Router
    ASUS DSL-AC68U
    Έχω μια ερώτηση και εγώ. Αν το fritz μπει σαν access point, δλδ μπει μετά το Speedport, από lan σε lan μπορεί να δουλέψει το VoIP? Δλδ να απενεργοποιήσω το VoIP στο Speedport,η το βγάζω κιόλας και βάζω ένα άλλο modem-router,δίνω από καν σε λαν και έχω VoIP στο fritz. Λογικά θα δουλέψει. Αλλά θελω επίσης να δουλέψει και η εφαρμογή fritzfon. Το έχει κάνει κάποιος?

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ναι, μπορεί να δουλέψει κι έτσι η τηλεφωνία, αλλά με την προϋπόθεση να πάρεις τον κωδικό της.
    Στην περίπτωση αυτή, δεν δουλεύει ως router οπότε ταυτόχρονα δεν θα δουλεύουν και μερικές ακόμη υπηρεσίες (MyFritz, DDNS κλπ).

    Το FritzFon δουλεύει πάντα, άσχετα με την τηλεφωνία του ΟΤΕ. Απλά συνδέεται στο Fritz για να κάνει χρήση του PBX με ότι είδους τηλεφωνία υπάρχει σε αυτό. Βέβαια για να συνδεθεί απ' έξω πρέπει να γνωρίζει την δημόσια ΙΡ άρα θα χρειασθείς DDNS υπηρεσία.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-01-2018
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    118
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Router
    ASUS DSL-AC68U
    Απλά ξέρω πως κάνει μόνο του VPN και αυτορυθμιζεται. Σε περίπτωση access point δεν ξέρω αν κάνει VPN κτλ. Γιατί μέσω VPN νομίζω δουλεύει η εφαρμογή fritzfon

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ούτε το VPN του Fritz παίζει αν δεν δουλεύει ως router.
    Όχι, η εφαρμογή Fritzfon δουλεύει σε οποιαδήποτε κατάσταση και χωρίς VPN.

  10. #10
    Εγγραφή
    24-01-2018
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    118
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Router
    ASUS DSL-AC68U
    Ξέρεις να μου πεις πως? Γιατί σε αυτό που έχω, μόνο όταν ενεργοποιω το VPN δουλεύει. Αλλιώς μονο αναπαντητες μου έρχονται

  11. #11
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε το VPN του Fritz παίζει αν δεν δουλεύει ως router.
    Όχι, η εφαρμογή Fritzfon δουλεύει σε οποιαδήποτε κατάσταση και χωρίς VPN.
    Δηλαδή το Fritz!App Fon μπορεί χωρίς VPN να δουλέψει και εκτός δικτύου σπιτιού;
    Πώς γίνεται αυτό;

  12. #12
    Εγγραφή
    24-01-2018
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    118
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Router
    ASUS DSL-AC68U
    Μέχρι τώρα το δουλεύω έτσι. Έχοντας σεταρει το Myfritzapp να κάνει VPN μετά είναι σαν να είσαι σπίτι. Για την περίπτωση χωρίς VPN που λέει ο φίλος πιο πάνω δεν ξέρω αν γινεται αλλά αν γίνεται θα είναι φοβερό
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jimidero : 27-04-19 στις 10:17.

  13. #13
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Επειδή τον τελευταίο καιρό το ψάχνω κι εγώ να σουτάρω τα σάπια τα speedport, είδα αυτό το θέμα και όντως βλέπω ότι το βρίσκω πάρα πολύ φτηνά από το ebay. Απλά το βρίσκω μόνος ως refurbished και όχι εντελώς new. Το καλό είναι ότι το βρίσκω και σε μαυρο κ όχι μόνο σε αυτό το απαίσιο κόκκινο αλλά δεν ξέρω αν θα καλύψει τις ανάγκες μου (δεν υπάρχει και στη σελίδα σύγκρισης με τα υπόλοιπα μοντέλα της avm).

    Λοιπόν, απ' ότι κατάλαβα όντως μπορούμε να χρησιμοποιούμε το σταθερό από το κινητό μας. Επίσης, δίνεται η δυνατότητα να έχω κάτι σαν τηλεφωνικό κέντρο; Δηλαδή να έχω ένα τηλέφωνο συνδεδεμένο στη θύρα phone 1 και ένα άλλο στη θύρα phone 2 πχ και να κάνω εσωτερικές κλήσεις από το ένα στο άλλο;

    Όσον αφορά την ταχύτητα, βλέπω ότι μέχρι τα 100mbps δεν έχουμε θέμα. Ξέρουμε αν το wi-fi του είναι αξιοπρεπές ή θα έχω θέμα με την κάλυψη; Τέλος, γνωρίζουμε αν έχει και 5 ghz;

    Αξίζει η αγορά του ή να αρχίσω να βλέπω κάποιο επόμενο μοντέλο; Κι αν ναι, τι παραπάνω θα προσφέρει κάποιο μεταγενέστερο fritz?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  14. #14
    Εγγραφή
    24-01-2018
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    118
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Router
    ASUS DSL-AC68U
    Το 7390 είναι αρκετά παλιό αλλά κάνει πολύ καλά τη δουλειά του. Για τις εσωτερικές κλήσεις ναι γίνεται αυτό που λες και δουλεύει άψογα. Επίσης έχει πάρα πολλές δυνατότητες ακόμα. Έχει 5ghz και από κάλυψη είμαι ευχαριστημένος. Απλά πρόσφατα σταμάτησε η υποστήριξη από την AVM στην έκδοση 6.85. που σημαίνει δεν θα πάρει άλλες αναβαθμίσεις. Εγώ έχω δύο και πάνε τρένο. Αν θες για πιο πολλές δυνατότητες μπορείς να πας στο 7490 που έχει την 7.0.1 και έχει mesh network. Και θα παίρνει και άλλες αναβαθμίσεις. Αν έχεις σκοπό να πας σε πάνω από 100mbs internet πας σε 7590
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jimidero : 28-04-19 στις 21:46.

  15. #15
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimidero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέχρι τώρα το δουλεύω έτσι. Έχοντας σεταρει το Myfritzapp να κάνει VPN μετά είναι σαν να είσαι σπίτι. Για την περίπτωση χωρίς VPN που λέει ο φίλος πιο πάνω δεν ξέρω αν γινεται αλλά αν γίνεται θα είναι φοβερό
    Στα settings της εφαρμογής έχει ένα 'use on the go'. επέλεξε το όταν θα είναι με wifi.

    - - - Updated - - -

    Αυτό αυτόματα ενεργοποιεί το Https προς τα μέσα. Αν δεν τον θες τότε μόνο με VPN.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας