Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    19-05-2017
    Περιοχή
    Thessaloniki, Greece
    Ηλικία
    22
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    ZXHN H267A V1.0 V1.0.2_VD
    SNR / Attn
    9(dB) / 5.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα στην ομαδα.
    Ονομάζομαι Γιώργος, ειμαι 17 χρονων(δινω φετος πανελληνιες) και κατοικο στην Θεσσαλονικη.
    Λοιπον μπαινω στο ψητό.
    Γενικότερα εχω μια τρελα με τα δικτυα και τις τηλεποικοινωνιες καθως ασχολουμαι με αυτα 5-6 χρονια. Το καλοκαίρι αποφασισα να αγορασω εξοπλισμο ωστε να στησω ενα δοκιμαστικο δικτυο να δω τι παιζει ( τυπου xDSL). Χρειαζομαι ενα xdsl tester ωστε να πειραματιστω με τις μετρήσεις και ενα IP dslam οπου θα συνδεσω τους εικονικους συνδρομητες (με data & voice / LINE & POTS) εκ τον οποιον η τηλεφωνια θα παρέχεται απο ενα Asterisk που εχει πανω μια καρτα FXS/FXO.

    Η ερωτηση μου ειναι η εξης:
    Υπαρχει περιπτωση να προμηθευτώ απο καποια εταιρεία τον παραπανω εξοπλισμο δωρεαν η με μικρο κοστος ετσι ωστε να πειραματιστω στο σπιτι και να παρουσιασω τα συγκεκριμένα προϊόντα στο καναλι που εχω στο Youtube οπου προσπαθώ να μεταφερω τις γνωσεις μου, το μερακι μου και το παθος μου για την πληροφορική απο την δικια μου οπτικη γωνια στον υπολοιπο κοσμο ευκολα και κατανοητά;

    Θα μπορουσε καποιος τεχνικος του ΟΤΕ(αν εχουμε εδω μεσα) να μπορεσει να μου λύσει καποιες αποριες η να με βοηθήσεις σε αυτο το πρότζεκτ;

    Θα μπορούσε κάποιος που ασχολείται με τον συγκεκριμένο τομέα η έχει κάποιον γνωστό του που να δουλεύει σε κάποιο πάροχο τηλεποικοινωνιών η σε κατάστημα που πουλάει τέτοιου είδους εξοπλισμού να με βοηθήσει με το θέμα του εξοπλισμού;

    Ευχαριστώ για τον χρονο σας και συγνωμμη αν σας κουρασε το κείμενο μου

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Εσύ θα έδινες σε κάποιον που δεν τον ξέρει κανένας δωρεάν τον εξοπλισμό; εξοπλισμό αρκετών χιλιάδων ευρώ, όχι πχ ενα Modem router των 200 ή μια κάρτα γραφικών των 300;

  3. #3
    Εγγραφή
    19-05-2017
    Περιοχή
    Thessaloniki, Greece
    Ηλικία
    22
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    ZXHN H267A V1.0 V1.0.2_VD
    SNR / Attn
    9(dB) / 5.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οχι δεν θα εδινα απλα θα προσπαθησω να τον βοηθησω καπως :P

  4. #4
    Εγγραφή
    13-09-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    196
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Hex
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ θα έδινες σε κάποιον που δεν τον ξέρει κανένας δωρεάν τον εξοπλισμό; εξοπλισμό αρκετών χιλιάδων ευρώ, όχι πχ ενα Modem router των 200 ή μια κάρτα γραφικών των 300;
    Γνωρίζοντάς σε από την ποιότητα των posts σου και τη γνώση σου μου ξενίζει που το ύφος της απάντησής σου είναι κάπως αποθαρρυντικό... προς έναν 17χρονο.

    ο ΟΤΕ πάντως έχει αλλάξει χιλιάδες DSLAMS τα τελευταία χρόνια... Δεν θα μπορούσε να βρεθεί ένας πρόθυμος να του δανείσει 2 DSLAMS και ότι άλλο χρειάζεται από την αποθήκη που σκουριάζουν και πηγαίνουν για απόσυρση ούτως η άλλως? Δεν το θεωρώ επιστημονική φαντασία... Πέρα από αυτό όμως, δεν πρέπει να του αναγνωρίσουμε κάπως το γεγονός ότι αντί να ασχοληθεί με τα πράγματα που είναι στη μόδα, δηλαδή τα overlay networks και το "hacking", αντί να θέλει να γίνει π.χ. "script kiddy" κλπ. κλπ. επέλεξε να τον συναρπάσουν οι τεχνολογίες χαμηλού επιπέδου, κοντά στο physical layer?

  5. #5
    Εγγραφή
    19-05-2017
    Περιοχή
    Thessaloniki, Greece
    Ηλικία
    22
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    ZXHN H267A V1.0 V1.0.2_VD
    SNR / Attn
    9(dB) / 5.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την υποστήριξη σου. Κατι τετοιο σκεφτομουν και εγω απο αποσυρση dslams η κατι τετοιο.

    Μηπως μπορεις να βρεις καποια λύση; Απο καποιον γνωστο, φιλο;

    Αν μπορεις να με βοηθήσεις με καθε τροπο θα το εκτιμησω παρα πολυ


    Καλω τους οτετζιδες του forum αν μπορουν να βοηθησουν :P

  6. #6
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThunderStormGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι δεν θα εδινα απλα θα προσπαθησω να τον βοηθησω καπως :P
    Ισως αν ήσουν ποιο ενεργός στο forum (με τόση εμπειρία στα δίκτυα και τις τηλεπικοινωνίες) να το δουν οι οτετζιδες του forum και να σου δώσουν απο τα DSLAM που σκουριάζουν και πηγαίνουν για απόσυρση

  7. #7
    Εγγραφή
    19-05-2017
    Περιοχή
    Thessaloniki, Greece
    Ηλικία
    22
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    ZXHN H267A V1.0 V1.0.2_VD
    SNR / Attn
    9(dB) / 5.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα προσπαθησω να ειμαι ενεργος στο forum ετσι ωστε να βρω ατομα που δουλεουν στον οτε, κανονικα θα πρεπει να δημιουργηθει και μια νεα κατηγορια με ατομα που δουλευουν εκει περα ετσι ωστε να μπορεσω να ερθω σε επικοινωνια μαζι τους.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας