Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-22 από 22
  1. #16
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν δουλεύουν έτσι τα ασύρματα. Τα σήματα δεν συναντιούνται κάπου στη μέση, δίνουν τα χέρια, χαιρετιούνται και ανταλλάσουν δεδομένα για να επιστρέψει το καθένα στη βάση του μεταφέροντας την πληροφορία του άλλου.

    Κάθε κεραία κάνει την μία στιγμή εκπομπή και την άλλη λήψη. Κατά την εκπομπή το σήμα ταξιδεύει σε ευθεία στο διηνεκές (μέχρι να εξασθενίσει πλήρως) προς το σημείο το οποίο "κοιτά" και μέσα σε ένα συγκεκριμένο κώνο. Αν σε άλλη θέση υπάρχει μία κεραία που κάνει λήψη και βρίσκεται εντός αυτού του κώνου, τότε λαμβάνει κανονικά το σήμα. Αν είναι έξω από τον κώνο, δεν λαμβάνει τίποτα εκτός κι αν το σήμα κάνει ανάκλαση σε κάποιο άλλο σταθερό σημείο και γυρίσει προς τον δέκτη (αλλά με εξασθένιση).

  2. #17
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Ναι, εννοείται έχουμε απώλειες. Αλλά αν είναι πολύ πιο μέσα από την εμβέλεια που σου δίνει η εταιρεία, στο συγκεκριμένο είναι 15+χλμ, λογικά θα έχεις σήμα έστω και 2 γραμμές να μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου απροβλημάτιστα. Αν αλλάξουν οι καιρικές συνθήκες και αυξηθεί η υγρασία, εκεί σίγουρα θα έχουμε άλλα προβλήματα στο σήμα, αλλά γενικά αν με την κεραία που ανέφερα είσαι σε μια απόσταση μεταξύ τους κάτω των 10χλμ, λογικά θα είσαι εντάξει.. Με αρκετές απώλειες μεν, αλλά θα είσαι εντάξει.
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  3. #18
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Subaru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, εννοείται έχουμε απώλειες. Αλλά αν είναι πολύ πιο μέσα από την εμβέλεια που σου δίνει η εταιρεία, στο συγκεκριμένο είναι 15+χλμ, λογικά θα έχεις σήμα έστω και 2 γραμμές να μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου απροβλημάτιστα. Αν αλλάξουν οι καιρικές συνθήκες και αυξηθεί η υγρασία, εκεί σίγουρα θα έχουμε άλλα προβλήματα στο σήμα, αλλά γενικά αν με την κεραία που ανέφερα είσαι σε μια απόσταση μεταξύ τους κάτω των 10χλμ, λογικά θα είσαι εντάξει.. Με αρκετές απώλειες μεν, αλλά θα είσαι εντάξει.
    Για να πιάσει σήμα η άλλη κεραία θα πρέπει το σήμα να φτάσει σε αυτήν, όχι να φτάσει το σήμα της άλλης στο δικό της σήμα.

  4. #19
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.689
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Subaru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, εννοείται έχουμε απώλειες. Αλλά αν είναι πολύ πιο μέσα από την εμβέλεια που σου δίνει η εταιρεία, στο συγκεκριμένο είναι 15+χλμ, λογικά θα έχεις σήμα έστω και 2 γραμμές να μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου απροβλημάτιστα. Αν αλλάξουν οι καιρικές συνθήκες και αυξηθεί η υγρασία, εκεί σίγουρα θα έχουμε άλλα προβλήματα στο σήμα, αλλά γενικά αν με την κεραία που ανέφερα είσαι σε μια απόσταση μεταξύ τους κάτω των 10χλμ, λογικά θα είσαι εντάξει.. Με αρκετές απώλειες μεν, αλλά θα είσαι εντάξει.
    Προσπαθείς να αλλάξεις το πως ταξιδεύουν τα ασύρματα, επειδή το είπε ένας "καθηγητής". Είναι λάθος ο τρόπος σκέψης σου και ακόμα και αν από τύχη υπάρχει επικοινωνία, η απώλεια θα είναι τέτοια, που θα κάνει την όποια σύνδεση αναξιόπιστη και μη λειτουργική.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #20
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Ακου φιλε για να το καταλαβεις ακριβως. ΝΑΙ συναντιουντε τα σηματα και υπαρχει ζευξη με αυτο το τροπο που λες, αλλα πιθανως γυρω στα -100db, οποτε τι ειχες τι εχεις.

    Οσο χειροτερη η ζευξη τοσο χειροτερος και ο λογος απολαβης οποτε δε την κανεις τη δουλεια σου ετσι.................
    Άλλα Ντάλλα....

  6. #21
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alex_1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας, θα είμαι σύντομος

    Το σημείο που θέλω να φέρω wifi και εκει που ειναι η πυγή, το adsl router μας χωρίζει ένα "βουνό" ύψους περίπου 400 μέτρα, η συνολική απόσταση θα ειναι 2km.
    Η απόσταση απο εμένα μέχρι την κορφή είναι περίπου 800 μέτρα χωρις κάτι στο ενδιάμεσο να εμποδίζει τo transmission, φαινεται απο εδώ καθαρά η κορφή.
    Η απόσταση απο την κορφή μέχρι το σημείο που βγαινει το wifi απο το router ειναι περίπου 1200 μέτρα, καρφί προς το ρούτερ χωρις κάτι να εμποδίζει το transmission, καθαρή ορατότητα.

    Υπάρχει περίπτωση αν μπει ένας extender/repeater πανω στην κορυφή να πάρει το wifi και να το στειλει κάτω σε εμένα σε σχεση με τα στοιχεια που αναφέρω;
    ή θα χρειαστεί άλλο σύστημα, περισσότερα extender κτλπ ή τοποθέτηση και στην αρχή, μετά στην κορυφή αρα μιλάμε για 2 extenders/repeaters?

    Μια απλή σκέψη είναι (μπορει να ειναι και λανθασμένη) τοποθέτηση μιας δυνατής κάρτας λήψης σαν αυτήν https://tienda.siliceo.es/en/parabol...door-grid.html στην κορφή για να πάρει το wifi στην απόσταση 1200 μέτρα χωρίς εμπόδιο και απο εκει με κάποιο τρόπο να γίνει το αντίθετο, να στειλει το wifi αλλο 1km.

    Εφικτό σχετικά εύκολα ή δύσκολο;
    Σε 1η φάση θα ανέβω πάνω με το laptop να δω αν πιάνει το wifi με μια παλιά δυνατή ALFA κάρτα που είχα για backtrack ...
    καλημέρα, ειπα να γραψω και εγω από τις δικες μου εμπειριες στο AWMN. Δεν θα αναφερθώ σε εξοπλισμούς για πραγματα που δεν εχω δοκιμασει, ότι θα αναφερω είναι με μηχανήματα της mikrotik και κεραιες δορυφορικα πιατα 80αρια με χειροποίητα feeders 5ghz. Όπως ειπαν και παραπανω ολοι δεν γινεται να ξεπεραστεί το βουνο. Πρεπει να γινει link μεχρι εκει και από εκει με εξολισμο προς το άλλο σημειο. Πρεπει να είναι σε ιδιωτικο χωρο και καπως να εχει ρευμα. Σε δημοσιο χωρο και δεν επιτρεπεται αλλα και σιγουρα θα τα κλεψουν όλα.
    Η μεχρι τωρα εμπειρια μου, μου εχει δειξει ότι χωρις 100% καθαρη οπτικη επαφη δουλεια δεν γινεται.
    Μου εχει τυχει link πελατη να εχω κεραια 60αρι πιατο με feeder 2,4ghz αφρικανικο yagi 8dbi και η κεραια στον αλλον να είναι τυπου omni εκει ειχα συνδεση όχι με καλο σημα γιατι δεν τον εβλεπα αλλα ειχα μπροστα μου ένα καρο ελιες!!! και περνουσα από τις φυλιωσιες. Στα 5ghz λινκ δεν υπηρχε καν...με κεραια ο απέναντι 5ghz με Mikrotik panel και στις 2 πλευρες 14dbi. Aποσταση περιπου 450μετρα.
    Mεταφερθηκε αλλου και ειχα 100% οπτικη επαφη μεχρι που φτασαμε σημερα να μεγαλωσουν κατι καλαμιες και εχω χασει παρα πολύ το σημα στα ορια της διακοπης του link.
    Yποψην ότι τα πανελ είναι με μεγαλο ανοιγμα μοιρες αυτό που εχω νομιζω δινει 60. Με τα πιατα αν είναι 15.

    Σε κατι αλλα στην Αθηνα μου εχει τυχει να συντιομαστε σε ηλιακα πανελ!!! σε μια περιπτωση ηταν αντε γεια τα παντα, δλδ ειχες ένα link να μην μεταδιδει 5mbps καν,οποτε το διακοψαμε. Αλλα ηταν πολλα χλμ μακρια.
    Και σε άλλη περιπτωση στα 250 περιπου μετρα παλι με ηλιακα θερμοσίφωνες τα ιδια, ποιο καλη ταχυτητα και χωρις οπτικη επαφη, αλλα δεν επαιζε καλα οποτε διακοπη και ειχα βγαλει άλλο ένα παλι περιπου 500μετρα με τερματικο πελατη όχι κομβο παλι χωρις οπτικη επαφη καν και παιζει ακομα με χαμηλες ταχύτητες αλλα για να εχει αυτος αφου δεν ενοχλεί αλλους οκ. Στην περιπτωση του awmn όταν ειμαστε κομβοι ειμαστε ενδιάμεσοι και τα αποφευγουμε αυτά γιατι ενοχλούμε ολο το δικτυο. Αν καποιος είναι πελατης ή τερματικος κομβος δεν ενοχλεί αλλους τοτε οκ, όπως και όταν είναι για δικια μας χρηση απλα. Τα αναφερω αυτά για αποφυγή τυχον παρεξηγήσεων...

    Με λιγα λογια δεν γινεται χωρις αριστη οπτικη επαφη ακομα και με μικρα εμποδια πχ κλαδια δεντρων, φυλωσιες κτλ.
    Ποσο μαλλον με βουνο! λινκς εξ αντανακλασεων-κλισεων είναι αχρηστα. Και στον αερα συνδεσεις ΔΕΝ γινονται! το σημα πρεπει να φτανει μεχρι την κεραια.
    Πεταμενα χρηματα είναι ότι και να βαλεις για μενα.
    Η μοναδικη λυση είναι αν εχεις κονε στο βουνο να κανεις ένα ενδιαμεσο σημειο εκει πανω. Δεν υπαρχει άλλος τροπος αλλιως το αφηνεις.
    Εγω σε εξοχικο μερος ειχα φαει ποσο καιρο να ψάχνομαι αλλα τελικα καταληξα στο γεγονός ότι είναι καλυτερα να εχω δικο μου ιντερνετ και αυτό εκανα τελικα και δεν σκαω...ένα καρο λεφτα εχουν φυγει αδικα σε wifi εξοπλισμούς.
    Μηπως τελικα σε συμφερει και εσενα να βαλεις εκει ιντερνετ?

    Καλη Ανασταση και Καλο Πασχα σε ολους btw!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 27-04-19 στις 12:16. Αιτία: Ευχές

  7. #22
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν δουλεύουν έτσι τα ασύρματα. Τα σήματα δεν συναντιούνται κάπου στη μέση, δίνουν τα χέρια, χαιρετιούνται και ανταλλάσουν δεδομένα για να επιστρέψει το καθένα στη βάση του μεταφέροντας την πληροφορία του άλλου.

    Κάθε κεραία κάνει την μία στιγμή εκπομπή και την άλλη λήψη. Κατά την εκπομπή το σήμα ταξιδεύει σε ευθεία στο διηνεκές (μέχρι να εξασθενίσει πλήρως) προς το σημείο το οποίο "κοιτά" και μέσα σε ένα συγκεκριμένο κώνο. Αν σε άλλη θέση υπάρχει μία κεραία που κάνει λήψη και βρίσκεται εντός αυτού του κώνου, τότε λαμβάνει κανονικά το σήμα. Αν είναι έξω από τον κώνο, δεν λαμβάνει τίποτα εκτός κι αν το σήμα κάνει ανάκλαση σε κάποιο άλλο σταθερό σημείο και γυρίσει προς τον δέκτη (αλλά με εξασθένιση).
    Γιάννη ξέχασες ότι τέτοιες μέρες τα σήματα ανταλλάσουν και ευχές.

    Με την ευκαιρία, Χριστός Ανέστη και καλές γιορτές σε όλους.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας