Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-20 από 20
  1. #16
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    koalaback0
    Μηνύματα
    1.302
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/ 30
    ISP
    Cosmote
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο κανονισμός δίνει δικαίωμα στον κάτοχο του χάλκινου δικτύου ή του DSLAM (αν μιλάμε για υπαίθρια καμπίνα), που στην παρούσα φάση είναι ο ΟΤΕ, να επιληφθεί του θέματος εντός 48 ωρών, αλλά αυτό δεν εξασφαλίζει την επίλυσή του, παρά μόνο τον έλεγχο. Η επίλυση είναι άλλο κεφάλαιο κι εξαρτάται από την δυσκολία.
    H δέσμευση του ΟΤΕ προς τους παρόχους, είναι η πρώτη ενημέρωση (όχι επίλυση) να είναι σε 48 ώρες. Και μετράει από την επόμενη εργάσιμη που θα δηλωθεί στο CRM που έχουν πρόσβαση οι πάροχοι.
    Αυτό συμβαίνει γιατί o χαλκός/ DSL ανεξάρτητα αν είναι για χονδρική ή όχι, προσφέρεται χωρίς κανένα SLA απο τον ΟΤΕ. Best effort υπηρεσία.
    Από τα 384 Kbps ADSL στα 300 Mbps FTTH, 15 χρόνια δρόμος...

  2. #17
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έγραψα κάτι διαφορετικό; Ανέφερα για τον έλεγχο, με την επίλυση να είναι άλλο θέμα.

  3. #18
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    koalaback0
    Μηνύματα
    1.302
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/ 30
    ISP
    Cosmote
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έγραψα κάτι διαφορετικό; Ανέφερα για τον έλεγχο, με την επίλυση να είναι άλλο θέμα.
    όχι όχι, απλά ήθελα να διευκρινίσω ότι η δέσμευση του ΟΤΕ στον κάθε πάροχο είναι σε 48 ώρες να δώσει update, όχι να επιλύσει το πρόβλημα.
    Από τα 384 Kbps ADSL στα 300 Mbps FTTH, 15 χρόνια δρόμος...

  4. #19
    Ενημερωση απο μερους μου:

    20 μερες μετα και αφου καθε μερα καλουσα στο τεχνικο τμημα χωρις καμια ενημερωση απο nova, ειδα το λαμπακι του dsl αναμμενο στο router (και του internet κοκκινο). Καλω παλι στο τεχνικο τμημα και μου λενε πως ηρθε ο ΟΤΕ, δεν βρηκε προβλημα, αλλα δεν μπορουν να το φτιαξουν απο nova και το ξαναδηλωσαν βλαβη στον ΟΤΕ.

    Η nova εν τω μεταξυ εχει εκδωσει λογαριασμο για το full ποσο του μηνα χωρις καμια πιστωση. Καλω στο εμπορικο τμημα και τους κραζω γιατι προφανως δεν πληρωνω το full ποσο ενω δεν εχω δικτυο και καμια ενημερωση ολο το μηνα. Δεν αλλαζει μου λενε, εκδιδεται αυτοματα.

    Μπαινω μονος μου στο router και βαζω απο την αρχη τους κωδικους και κανω apply. Σε δυο λεπτα εχω ΙΡ και δικτυο.

    Το δικο μου συμπερασμα: μακρυα απο τη nova

  5. #20
    Εγγραφή
    10-12-2018
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4999/49999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    ZTE H267N V1
    SNR / Attn
    31(dB) / 4,9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μακρυυά από Nova και από εμένα. Εδώ και ένα εξάμηνο περίπου το ping μου εχει γινει roller-coaster αλλά από τη Nova το θεωρούν φυσιολογικό να ανεβοκατεβαίνει χωρίς λόγο (ούτε πρόβλημα σε καλωδίωση έχω ούτε συμβαίνουν αυτές οι αυξήσεις μόνο σε ώρες αιχμής...) Περιμένω τον Απρίλιο του 20 με ανυπομονησία.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας