Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Καλημερα σε ολους

    Εχω nova συμβολαιο vdsl και στις 9/4 διακοπηκε το ιντερνετ. Καλεσα στο τεχνικο τμημα και μετα απο επικοινωνια με τους αναιδεστατους εξωτερικους της nova, ηρθε τεχνικος στο σπιτι για να μου πει πως δε συγχρονιζει με ΟΤΕ στις 13/04. Απο το εμπορικο τμημα μου ειπαν πως αν περασουν δυο μερες, αρχιζω να πιστωνομαι χρηματα για τις μερες που δεν εχω υπηρεσια. Ουτε λογος για αποζημιωση η αλλη λυση.

    Απο τοτε καλω δυο φορες καθε μερα στο τεχνικο τμημα για να μαθω τι γινεται, αφου δεν υπαρχει καμια ενημερωση απο τη μερια της Νοva. Ακουω τα ιδια και τα ιδια-περιμενουμε απο τον ΟΤΕ. Η απαντηση μου ειναι προφανως πως δε με ενδιαφερει καθολου τι κουμαντα κανει η nova με τον ΟΤΕ αφου εγω τη Νοva πληρωνω. Στα δικα μου ματια, μπορει να μην εχουν κανει και τιποτα. Ειναι 20/04 και ακομα κανενα νεο. Απο το εμπορικο τμημα μου λενε πως δεν μπορω να διακοψω τη συνδεση και να παω σε αλλο παροχο μεχρι να επιλυθει η βλαβη. Αρα δεν εχω ιντερνετ, δεν ενημερωνομαι, δεν μπορω να κανω κατι για αυτο και δεν μπορω να αλλαξω παροχο. Εγω αυτο το λεω ομηρια.

    Αν εχει καποιος περασει τα ιδια, θα χαιρομουν πολυ να ακουσω εμπειρια και δυνητικο τροπο επιλυσης. Σας ευχαριστω πολυ

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παρόλο που έχουμε σύμβαση με την Χ εταιρεία, όλες οι γραμμές ανήκουν στον ΟΤΕ και ο πάροχός μας πληρώνει σε αυτόν ενοίκιο για τη χρήσης τους ή υπηρεσία από υπαίθρια καμπίνα. Ο μόνος υπεύθυνος για την σωστή λειτουργία του χάλκινου δικτύου στην χώρα μας είναι ο ΟΤΕ και κανείς άλλος. Ακόμη και σε πελάτες τους ΟΤΕ συμβαίνουν αυτά.
    Ο κανονισμός προβλέπει ακριβώς αυτό που σου είπαν. Μπορείς αν θέλεις να διακόψεις (φυσικά πληρώνοντας το προβλεπόμενο τέλος πρόωρης διακοπής), αλλά όσο διαρκεί η βλάβη κι εφόσον είναι καλωδιακή ή από DSLAM του ΟΤΕ, το ίδια θα συμβεί και στον νέο πάροχο. Μπορείς να φύγεις αζημίως, μετά από 2 μήνες συνεχόμενης βλάβης.

  3. #3
    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

    Κατανοητο, αλλα δεν ειναι δικο μου προβλημα η επικοινωνια μεταξυ nova και ΟΤΕ, εγω πληρωνω τη nova και ως πελατης χρειαζομαι ενημερωση για το ποτε θα εχω την υπηρεσια που πληρωνω. ο ΟΤΕ ειναι ιδιωτικος και ρυθμιζομενος ως φορεας και εγω δεν εχω εμπορικη σχεση μαζι του.

    Ας μην το παραλληλισω με οποιαδηποτε εταιρια που προσφερει υπηρεσια και να το κανω πιο απλο στο τομεα του ηλεκτρισμου. Εαν ο παροχος ρευματος για παραδειγμα μου πει πως εχω προβλημα με τον ΔΕΔΔΗΕ, μπορω να μιλησω απευθειας με τον ΔΕΔΔΗΕ για την υποδομη του δικτυου και υπαρχει εγγυημενη υπηρεσια μεσα σε 12 ωρες αποκαταστασης βλαβης. Σε αντιθετη περιπτωση μπορω εγω ως πελατης να προσφυγω κατα του ΔΕΔΔΗΕ. Η Nova δεν μου παρεχει επικοινωνια με τον ΟΤΕ απευθειας ουτε μου λενε ποτε θα εχω αποκατασταση. Παιρνω στον ΟΤΕ και μου λενε μιληστε με τη Nova. Δεν μου διδεται η επιλογη να προσφυγω κατα του ΟΤΕ διοτι δεν εχω σχεση με τον ΟΤΕ αλλα η Νova εχει.

    Χανω κατι?

  4. #4
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.952
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Και εγώ απορώ με τέτοιες περιπτώσεις..

    Δεν υπάρχει κάποια προθεσμία για απάντηση απ΄τον οτε;
    Μόνο οι 2 συνολικοί μήνες είναι;
    Το διάστημα που δεν θα έχεις ούτε ίντερνετ ούτε σταθερό που λέει ο λόγος..και θα χρεώνεσαι στο κινητό..
    Αρκεί μόνο να σου πιστώνουν το πάγιο τις ημέρες που δεν λειτουργεί η σταθερή;

    Αν είναι έτσι..τι να πω...σαν να μην είχες ποτέ σταθερό..
    Πολύ ελεύθερο το έχουν αφήσει οι αρμόδιοι το πλαίσιο γύρω από τέτοια θέματα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παιδιά η βλάβη είναι κάτι που εμφανίζεται ξαφνικά και αν μιλάμε για καλωδιακή, πολλές φορές δεν μπορεί να λυθεί σύντομα.
    Ο κανονισμός δίνει δικαίωμα στον κάτοχο του χάλκινου δικτύου ή του DSLAM (αν μιλάμε για υπαίθρια καμπίνα), που στην παρούσα φάση είναι ο ΟΤΕ, να επιληφθεί του θέματος εντός 48 ωρών, αλλά αυτό δεν εξασφαλίζει την επίλυσή του, παρά μόνο τον έλεγχο. Η επίλυση είναι άλλο κεφάλαιο κι εξαρτάται από την δυσκολία.

    Ο κανονισμός προβλέπει αυτόματη αποχρέωση του παγίου, αναλογικά για τις ημέρες που δεν έχεις υπηρεσίες, αρχής γενομένης 2 μέρες από την εμφάνιση του προβλήματος. Δίνει το δικαίωμα αυτό να γίνει τους προσεχείς 2-3 μήνες και όχι άμεσα τον επόμενο.

    Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να ζητήσουμε εγγράφως από τον δικό μας πάροχο υπεύθυνη κι έγκυρη απάντηση για το τι προβλέπεται κι αν μετά από 20ήμερο δεν την έχουμε ή συνεχίζει το πρόβλημα, να αποταθούμε στην ΕΕΤΤ ζητώντας οδηγίες και συνδρομή.

  6. #6
    Εγγραφή
    15-12-2018
    Μηνύματα
    532
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπερα... Μπορουν να σου περασουν δωρεαν ιντερνετ στο κινητο σου.. Οσο εχεις προβλημα εσυ...

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έχει κινητή η Nova;

  8. #8
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.952
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Το θέμα είναι ότι οι άλλοι πάροχοι δεν σε ενημερώνουν και σχετικά με το τι κάνει ο οτε..όταν εμπλέκεται και αυτός..
    με το ζόρι τους τα βγάζεις..
    Αλλά αφού μπορεί κάποιος να αιτηθεί την πορεία της βλάβης εγγράφως κάτι είναι κ αυτό..
    Αν και συνήθως θα προσπαθήσουν σε πάρουν τηλέφωνο να σου μιλήσουν..κ θα σου πουν μία από τα ίδια..
    δεν απαντάνε εγγράφως εύκολα..μόνο αν μεσολαβήσει κ η εεττ..

    Η επίλυση τώρα είναι άλλη φάση..αν είναι κάτι δύσκολο φυσικά και δεν θα επιλυθεί άμεσα..αλλά λογικά
    δεν βγαίνει κάποιο χρονοδιάγραμμα επίλυσης;
    Έστω όμως ότι στις 48 ώρες βγει ένα πόρισμα...μέχρι την επίλυση έχουν 2 μήνες;

    Το διάστημα που μένεις χωρίς επικοινωνία αν κατάλαβα καλά..μόνο πίστωση παγίου έχεις..
    Θυμάμαι κάποιος πάροχος για να μη κάνω διαφήμιση..όταν έπεφτε η σταθερή λόγω βλάβης σου έδινε ομιλία & mb
    στο κινητό μέχρι την επίλυση..λογικά αν κ το κινητό ήταν στην ίδια εταιρία..
    Ίσως θα έπρεπε να κάνουν κάτι ανάλογο και άλλοι πάροχοι..
    Με πρόλαβαν στο από πάνω..

    Τώρα για να αποδεσμευτείς νωρίτερα αν πάρει χρόνο η επίλυση θέλεις τη συνδρομή της εεττ..
    Αν βέβαια και η αποδέσμευση ωφελεί...γιατί αν η βλάβη είναι σε κεντρικό υπόγειο καλώδιο..και θα έχεις το ίδιο
    πρόβλημα κ σε άλλον πάροχο..απλά κάθεσαι κ περιμένεις εκεί που είσαι..

    Ίσως θα έπρεπε το σημείο ενημέρωσης, το σημείο από την αναγνώριση της βλάβης μέχρι την αποδέσμευση (σε περίπτωση
    που αργεί η επίλυση) και την παροχή της όποιας διευκόλυνσης όσο δεν έχεις γραμμή να το "τυποποιήσουν" κάπως..

    Πολλά τα πρέπει...αλλά λίγα γίνονται...

    Αυτά τα ολίγα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #9
    Σας ευχαριστω ολους,

    Η Nova δεν εχει κινητη οποτε η κατασταση παραμενει ως εχει, ελλαδισταν δηλαδη. Εχω ετοιμασει την καταγγελια με τις 18 κλησεις που εχω κανει ως τωρα (με ονοματα, περιεχομενο και ωρα συνομιλιας) και περιμενω να την εμπλουτισω ακομα με τις ερχομενες κλησεις μεχρι το 20ημερο, για να προχωρησω στο επομενο σταδιο της Ελληνικης γραφειοκρατιας. Αν εχει ομως καποιος αλλος να προτεινει κατι εν τω μεταξυ, πολυ ευπροσδεκτο.

    Η nova παντως μολις εχει χασει 3 πελατες (το σπιτι, το γραφειο και των δικων μου) και την φημη τους στους τριγυρω μου.

    Καλη συνεχεια

  10. #10
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Για να μην είμαστε άδικοι, αν το πρόβλημα είναι καλωδιακό σε όλες τις εταιρίες στην ίδια φάση περίπου θα ήσουν. Και μιλάω ακόμα και αν είχες ΟΤΕ.
    Υπάρχουν προβλήματα και προβλήματα και κάποια επιλύονται αργά..
    Σαφώς και όταν κάποιος έχει το πρόβλημα όμως δε τον νοιάζει και απο τη στιγμή που υπάρχει καθυστέρηση στη λύση του καλά κάνει και θέλει να αποχωρήσει.
    Το να δίνουν κάποιο χρόνο ομιλίας και κάποιο ίντερνετ στην περίοδο της βλάβης ανεξάρτητα από το σε ποια εταιρία έχεις το σταθερό σου /κινητό σου είναι μια καλή ιδέα, αν μπορεί με κάποιο τρόπο να επιβληθεί στους παρόχους γενικώς από την ΕΕΤΤ.

  11. #11
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.952
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panos1333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστω ολους,

    Η Nova δεν εχει κινητη οποτε η κατασταση παραμενει ως εχει, ελλαδισταν δηλαδη. Εχω ετοιμασει την καταγγελια με τις 18 κλησεις που εχω κανει ως τωρα (με ονοματα, περιεχομενο και ωρα συνομιλιας) και περιμενω να την εμπλουτισω ακομα με τις ερχομενες κλησεις μεχρι το 20ημερο, για να προχωρησω στο επομενο σταδιο της Ελληνικης γραφειοκρατιας. Αν εχει ομως καποιος αλλος να προτεινει κατι εν τω μεταξυ, πολυ ευπροσδεκτο.

    Η nova παντως μολις εχει χασει 3 πελατες (το σπιτι, το γραφειο και των δικων μου) και την φημη τους στους τριγυρω μου.

    Καλη συνεχεια
    Να κάνεις έγγραφο αίτημα στη νόβα να μάθεις που κολλάει το πράγμα και να μάθεις τι γίνεται με τον οτε...να ενημερωθείς σε ποιο σημείο της γραμμής είναι η βλάβη και αν μπορείς να έχεις τηλεφωνία από άλλο πάροχο..
    Ρώτα αν μπορούν να σου δώσουν άλλο ζεύγος;
    Η νόβα κινητή μπορεί να μην έχει..έχει όμως πακέτα δορυφορικού ίντερνετ για να σε εξυπηρετήσουν προσωρινά αν θέλουν..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 20-04-19 στις 21:35.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panos1333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω ετοιμασει την καταγγελια με τις 18 κλησεις που εχω κανει ως τωρα (με ονοματα, περιεχομενο και ωρα συνομιλιας) και περιμενω να την εμπλουτισω ακομα με τις ερχομενες κλησεις μεχρι το 20ημερο, για να προχωρησω στο επομενο σταδιο της Ελληνικης γραφειοκρατιας. Αν εχει ομως καποιος αλλος να προτεινει κατι εν τω μεταξυ, πολυ ευπροσδεκτο.
    Για το πως είναι η διαδικασία καταγγελίας, δες παρακάτω από το FAQ της ΕΕΤΤ.

    Spoiler:
    Σε πόσο χρόνο οφείλει η εταιρία να αποκαταστήσει τη βλάβη στη γραμμή μου; Μπορώ να ζητήσω εκτροπή των κλήσεων σε αριθμό σταθερής ή κινητής τηλεφωνίας;
    Στη νομοθεσία δεν ορίζεται συγκεκριμένη προθεσμία για την αποκατάσταση. Ωστόσο, η εταιρία είναι υποχρεωμένη, κατόπιν αιτήματός σας, να σας παράσχει ακριβή πληροφόρηση σχετικά με τη φύση της βλάβης, τον χρόνο και την πορεία ποκατάστασής της.
    Μπορείτε να ζητήσετε από την εταιρία σας εκτροπή των κλήσεων σε άλλο αριθμό σταθερής ή κινητής τηλεφωνίας. Ωστόσο, η εταιρία έχει δικαίωμα να σας χρεώσει για την εκτροπή, σύμφωνα με τους όρους του προγράμματός σας. Επίσης, έχετε τη δυνατότητα πρόσβασης στο Διαδίκτυο μέσω του κινητού τηλεφώνου σας.

    Θα πληρώσω πάγιο για το διάστημα που διήρκεσε η βλάβη;
    Σε περίπτωση βλάβης που οδηγεί σε διακοπή υπηρεσιών, η εταιρία οφείλει να σας πιστώσει με το μέρος του παγίου που αντιστοιχεί στη χρονική περίοδο της διακοπής, εφόσον η βλάβη διήρκεσε περισσότερο από 2 εργάσιμες ημέρες από την ημερομηνία της δήλωσής της. Η υποχρέωση αυτή δεν ισχύει σε περίπτωση που η βλάβη οφείλεται είτε σε υπαιτιότητα δική σας ή τρίτου προσώπου, είτε σε λόγους ανωτέρας βίας.
    Η πίστωση πραγματοποιείται από την εταιρία αυτόματα σε επόμενο λογαριασμό εντός εξαμήνου από την άρση της βλάβης, χωρίς να απαιτείται η υποβολή σχετικής αίτησης. Στον λογαριασμό πρέπει να αναγράφεται ευκρινώς η πίστωση και η χρονική περίοδος της διακοπής.

    Δικαιούμαι αποζημίωσης σε περίπτωση που καθυστερεί η αποκατάσταση της βλάβης;
    Έχετε δικαίωμα να διεκδικήσετε δικαστικώς αποκατάσταση οποιασδήποτε ζημίας ή ηθικής βλάβης λόγω ελλιπούς/ελαττωματικής κατασκευής, εγκατάστασης, συντήρησης ή λειτουργίας του δικτύου, των παρεχόμενων υπηρεσιών ή του εξοπλισμού. Επισημαίνεται ότι η αδικαιολόγητη διακοπή του δικτύου και των υπηρεσιών συνεπάγεται δικαίωμα αποζημίωσης.

    Ποια είναι η διαδικασία για την υποβολή παραπόνου/καταγγελίας σε μια εταιρία ηλεκτρονικών επικοινωνιών;
    Μπορείτε να υποβάλετε το παράπονο/καταγγελία σας ανάλογα με τα μέσα που σας διαθέτει η εταιρία:
    • Τηλεφωνικά, στη γραμμή εξυπηρέτησης συνδρομητών.
    • Εγγράφως, μέσω ταχυδρομείου, fax ή καταστήματος της εταιρίας. Σε αυτή την περίπτωση, η εταιρία είναι υποχρεωμένη να αποδώσει στο έγγραφό σας έναν «μοναδικό αριθμό αναφοράς». Ζητήστε από την εταιρία τον συγκεκριμένο αριθμό.
    • Ηλεκτρονικά, με αποστολή e-mail ή συμπληρώνοντας φόρμα στον διαδικτυακό τόπο της εταιρίας.
    Για την καλύτερη εξυπηρέτησή σας το παράπονο/καταγγελία σας πρέπει να περιέχει, εκτός από τον τηλεφωνικό αριθμό σας, σαφή διατύπωση του ερωτήματος/αιτήματός σας και τα έγγραφα που κρίνετε ότι θα βοηθήσουν στη διερεύνησή του (π.χ. αντίγραφο σύμβασης).

    Σε πόσο χρόνο υποχρεούται η εταιρία να απαντήσει στην έγγραφη καταγγελία μου;
    Η εταιρία είναι υποχρεωμένη να απαντήσει στο έγγραφο παράπονο/καταγγελία σας εντός 20 ημερολογιακών ημερών από την παραλαβή του. Επιβεβαιώστε την παραλαβή του εγγράφου σας, ζητώντας τον «μοναδικό αριθμό αναφοράς».

    Σε ποιες περιπτώσεις μπορώ να απευθύνομαι στην ΕΕΤΤ;
    Πρέπει να απευθύνεστε στην ΕΕΤΤ μόνον εφόσον έχετε προηγουμένως υποβάλει εγγράφως ή ηλεκτρονικά καταγγελία στην εταιρία σας και είτε εκείνη δεν έχει απαντήσει είτε η απάντηση δεν σας ικανοποιεί. Σημειώνεται ότι οι εταιρίες οφείλουν να απαντούν εγγράφως σε κάθε αίτημα/καταγγελία καταναλωτή εντός 20 ημερολογιακών ημερών και οι καταναλωτές πρέπει να απευθύνονται στην ΕΕΤΤ μόνο για θέματα αρμοδιότητάς της.

    Ποια είναι η διαδικασία υποβολής καταγγελίας στην ΕΕΤΤ;
    Για τη βέλτιστη και ταχύτερη εξυπηρέτησή σας, συνιστούμε να συμπληρώσετε την ηλεκτρονική φόρμα που βρίσκεται στον διαδικτυακό τόπο της ΕΕΤΤ.
    Σε περίπτωση που δεν έχετε πρόσβαση στο Διαδίκτυο, μπορείτε να αποστείλετε την καταγγελία σας:Ταχυδρομικώς: Λ. Κηφισίας 60, 151 25 Μαρούσι Μέσω fax: 210 610 5049
    Στην καταγγελία σας προς την ΕΕΤΤ πρέπει να περιλαμβάνονται όλα τα απαραίτητα στοιχεία που τεκμηριώνουν την επικοινωνία µε την εταιρία και τη µη επίλυση του προβλήματος.
    Ειδικότερα, πρέπει να περιλαμβάνονται υποχρεωτικά τα ακόλουθα στοιχεία:
    • Το ονοµατεπώνυµό σας.
    • Ο τηλεφωνικός αριθμός και το όνομα της εταιρίας που αφορά η καταγγελία.
    • Τηλέφωνο και διεύθυνση επικοινωνίας, καθώς και διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (εφόσον υπάρχει).
    • Σαφή διατύπωση του αιτήματος/προβλήματος.
    • Συνοπτική αναφορά στο ιστορικό.
    • Αντίγραφο της καταγγελίας που υποβάλατε στην εταιρία.
    • Ο «µοναδικός αριθµός αναφοράς» που απέδωσε η εταιρία στην καταγγελία.
    • Η απάντηση της εταιρίας (εφόσον υπάρχει).
    Επισημαίνεται ότι η ΕΕΤΤ δεν εξετάζει καταγγελίες οι οποίες είτε δεν περιλαμβάνουν τα παραπάνω στοιχεία είτε είναι αόριστες ή ασαφείς.

    Σε ποιες ενέργειες προβαίνει η ΕΕΤΤ όταν λαμβάνει καταγγελίες καταναλωτών;
    Στόχος της ΕΕΤΤ κατά την εξέταση των καταγγελιών είναι ο έλεγχος της συμμόρφωσης της καταγγελλόμενης εταιρίας με τη νομοθεσία των ηλεκτρονικών επικοινωνιών. Προς το σκοπό αυτό, η ΕΕΤΤ αξιολογεί τις καταγγελίες και, ανάλογα με το περιεχόμενό τους, μπορεί να διενεργεί ελέγχους, να καλεί σε ακρόαση τις εταιρίες, να προβαίνει στις απαραίτητες ρυθμιστικές παρεμβάσεις ή να απευθύνει συστάσεις στους καταναλωτές. Στις περιπτώσεις που διαπιστώνει παραβάσεις επιβάλλει διοικητικές κυρώσεις, κατόπιν ακρόασης των εταιριών.

  13. #13
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.952
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το πως είναι η διαδικασία καταγγελίας, δες παρακάτω από το FAQ της ΕΕΤΤ.

    Spoiler:
    Σε πόσο χρόνο οφείλει η εταιρία να αποκαταστήσει τη βλάβη στη γραμμή μου; Μπορώ να ζητήσω εκτροπή των κλήσεων σε αριθμό σταθερής ή κινητής τηλεφωνίας;
    Στη νομοθεσία δεν ορίζεται συγκεκριμένη προθεσμία για την αποκατάσταση. Ωστόσο, η εταιρία είναι υποχρεωμένη, κατόπιν αιτήματός σας, να σας παράσχει ακριβή πληροφόρηση σχετικά με τη φύση της βλάβης, τον χρόνο και την πορεία ποκατάστασής της.
    Μπορείτε να ζητήσετε από την εταιρία σας εκτροπή των κλήσεων σε άλλο αριθμό σταθερής ή κινητής τηλεφωνίας. Ωστόσο, η εταιρία έχει δικαίωμα να σας χρεώσει για την εκτροπή, σύμφωνα με τους όρους του προγράμματός σας. Επίσης, έχετε τη δυνατότητα πρόσβασης στο Διαδίκτυο μέσω του κινητού τηλεφώνου σας.

    Θα πληρώσω πάγιο για το διάστημα που διήρκεσε η βλάβη;
    Σε περίπτωση βλάβης που οδηγεί σε διακοπή υπηρεσιών, η εταιρία οφείλει να σας πιστώσει με το μέρος του παγίου που αντιστοιχεί στη χρονική περίοδο της διακοπής, εφόσον η βλάβη διήρκεσε περισσότερο από 2 εργάσιμες ημέρες από την ημερομηνία της δήλωσής της. Η υποχρέωση αυτή δεν ισχύει σε περίπτωση που η βλάβη οφείλεται είτε σε υπαιτιότητα δική σας ή τρίτου προσώπου, είτε σε λόγους ανωτέρας βίας.
    Η πίστωση πραγματοποιείται από την εταιρία αυτόματα σε επόμενο λογαριασμό εντός εξαμήνου από την άρση της βλάβης, χωρίς να απαιτείται η υποβολή σχετικής αίτησης. Στον λογαριασμό πρέπει να αναγράφεται ευκρινώς η πίστωση και η χρονική περίοδος της διακοπής.

    Δικαιούμαι αποζημίωσης σε περίπτωση που καθυστερεί η αποκατάσταση της βλάβης;
    Έχετε δικαίωμα να διεκδικήσετε δικαστικώς αποκατάσταση οποιασδήποτε ζημίας ή ηθικής βλάβης λόγω ελλιπούς/ελαττωματικής κατασκευής, εγκατάστασης, συντήρησης ή λειτουργίας του δικτύου, των παρεχόμενων υπηρεσιών ή του εξοπλισμού. Επισημαίνεται ότι η αδικαιολόγητη διακοπή του δικτύου και των υπηρεσιών συνεπάγεται δικαίωμα αποζημίωσης.

    Ποια είναι η διαδικασία για την υποβολή παραπόνου/καταγγελίας σε μια εταιρία ηλεκτρονικών επικοινωνιών;
    Μπορείτε να υποβάλετε το παράπονο/καταγγελία σας ανάλογα με τα μέσα που σας διαθέτει η εταιρία:
    • Τηλεφωνικά, στη γραμμή εξυπηρέτησης συνδρομητών.
    • Εγγράφως, μέσω ταχυδρομείου, fax ή καταστήματος της εταιρίας. Σε αυτή την περίπτωση, η εταιρία είναι υποχρεωμένη να αποδώσει στο έγγραφό σας έναν «μοναδικό αριθμό αναφοράς». Ζητήστε από την εταιρία τον συγκεκριμένο αριθμό.
    • Ηλεκτρονικά, με αποστολή e-mail ή συμπληρώνοντας φόρμα στον διαδικτυακό τόπο της εταιρίας.
    Για την καλύτερη εξυπηρέτησή σας το παράπονο/καταγγελία σας πρέπει να περιέχει, εκτός από τον τηλεφωνικό αριθμό σας, σαφή διατύπωση του ερωτήματος/αιτήματός σας και τα έγγραφα που κρίνετε ότι θα βοηθήσουν στη διερεύνησή του (π.χ. αντίγραφο σύμβασης).

    Σε πόσο χρόνο υποχρεούται η εταιρία να απαντήσει στην έγγραφη καταγγελία μου;
    Η εταιρία είναι υποχρεωμένη να απαντήσει στο έγγραφο παράπονο/καταγγελία σας εντός 20 ημερολογιακών ημερών από την παραλαβή του. Επιβεβαιώστε την παραλαβή του εγγράφου σας, ζητώντας τον «μοναδικό αριθμό αναφοράς».

    Σε ποιες περιπτώσεις μπορώ να απευθύνομαι στην ΕΕΤΤ;
    Πρέπει να απευθύνεστε στην ΕΕΤΤ μόνον εφόσον έχετε προηγουμένως υποβάλει εγγράφως ή ηλεκτρονικά καταγγελία στην εταιρία σας και είτε εκείνη δεν έχει απαντήσει είτε η απάντηση δεν σας ικανοποιεί. Σημειώνεται ότι οι εταιρίες οφείλουν να απαντούν εγγράφως σε κάθε αίτημα/καταγγελία καταναλωτή εντός 20 ημερολογιακών ημερών και οι καταναλωτές πρέπει να απευθύνονται στην ΕΕΤΤ μόνο για θέματα αρμοδιότητάς της.

    Ποια είναι η διαδικασία υποβολής καταγγελίας στην ΕΕΤΤ;
    Για τη βέλτιστη και ταχύτερη εξυπηρέτησή σας, συνιστούμε να συμπληρώσετε την ηλεκτρονική φόρμα που βρίσκεται στον διαδικτυακό τόπο της ΕΕΤΤ.
    Σε περίπτωση που δεν έχετε πρόσβαση στο Διαδίκτυο, μπορείτε να αποστείλετε την καταγγελία σας:Ταχυδρομικώς: Λ. Κηφισίας 60, 151 25 Μαρούσι Μέσω fax: 210 610 5049
    Στην καταγγελία σας προς την ΕΕΤΤ πρέπει να περιλαμβάνονται όλα τα απαραίτητα στοιχεία που τεκμηριώνουν την επικοινωνία µε την εταιρία και τη µη επίλυση του προβλήματος.
    Ειδικότερα, πρέπει να περιλαμβάνονται υποχρεωτικά τα ακόλουθα στοιχεία:
    • Το ονοµατεπώνυµό σας.
    • Ο τηλεφωνικός αριθμός και το όνομα της εταιρίας που αφορά η καταγγελία.
    • Τηλέφωνο και διεύθυνση επικοινωνίας, καθώς και διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (εφόσον υπάρχει).
    • Σαφή διατύπωση του αιτήματος/προβλήματος.
    • Συνοπτική αναφορά στο ιστορικό.
    • Αντίγραφο της καταγγελίας που υποβάλατε στην εταιρία.
    • Ο «µοναδικός αριθµός αναφοράς» που απέδωσε η εταιρία στην καταγγελία.
    • Η απάντηση της εταιρίας (εφόσον υπάρχει).
    Επισημαίνεται ότι η ΕΕΤΤ δεν εξετάζει καταγγελίες οι οποίες είτε δεν περιλαμβάνουν τα παραπάνω στοιχεία είτε είναι αόριστες ή ασαφείς.

    Σε ποιες ενέργειες προβαίνει η ΕΕΤΤ όταν λαμβάνει καταγγελίες καταναλωτών;
    Στόχος της ΕΕΤΤ κατά την εξέταση των καταγγελιών είναι ο έλεγχος της συμμόρφωσης της καταγγελλόμενης εταιρίας με τη νομοθεσία των ηλεκτρονικών επικοινωνιών. Προς το σκοπό αυτό, η ΕΕΤΤ αξιολογεί τις καταγγελίες και, ανάλογα με το περιεχόμενό τους, μπορεί να διενεργεί ελέγχους, να καλεί σε ακρόαση τις εταιρίες, να προβαίνει στις απαραίτητες ρυθμιστικές παρεμβάσεις ή να απευθύνει συστάσεις στους καταναλωτές. Στις περιπτώσεις που διαπιστώνει παραβάσεις επιβάλλει διοικητικές κυρώσεις, κατόπιν ακρόασης των εταιριών.
    Το:
    Επίσης, έχετε τη δυνατότητα πρόσβασης στο Διαδίκτυο μέσω του κινητού τηλεφώνου σας.
    Με ποιανού χρέωση το εννοεί;
    Του πελάτη η να σου βάλει πακέτο η εκάστοτε εταιρία;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Εννοεί την περίπτωση που η εταιρεία παρέχει και υπηρεσίες στην κινητή. Όλες σε περίπτωση βλάβης δίνουν (αυτόματα ή με αίτημα του πελάτη) μονάδες για Internet και ομιλία, αρκεί το κινητό να ανήκει σε αυτήν. Η Nova βέβαια δεν έχει υπηρεσία κινητής.

  15. #15
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.952
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοεί την περίπτωση που η εταιρεία παρέχει και υπηρεσίες στην κινητή. Όλες σε περίπτωση βλάβης δίνουν (αυτόματα ή με αίτημα του πελάτη) μονάδες για Internet και ομιλία, αρκεί το κινητό να ανήκει σε αυτήν. Η Nova βέβαια δεν έχει υπηρεσία κινητής.
    Μιλάει που μιλάει για την εκτροπή που λογικά αν έχεις πακέτο στη σταθερή θα τραβάει από εκεί..
    Μετά πετάει γενικά και αόριστα το...Επίσης, έχετε τη δυνατότητα πρόσβασης στο Διαδίκτυο μέσω του κινητού τηλεφώνου σας.
    Άντε να καταλάβεις...

    Είπαμε δεν έχει κινητή...αλλά έχει πακέτα δορυφορικού ίντερνετ..
    http://www.nova.gr/gr/upiresies-gia-...sat/2play-sat/
    http://www.nova.gr/gr/upiresies-gia-to-spiti/sat/sat20/

    Αν η βλάβη στη σταθερή είναι μεγάλη...και αν θέλουν να εξυπηρετήσουν τον πελάτη τους βέβαια...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας