Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 39
  1. #16
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από michgkou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι το router (συνημμένο) η ταχύτητα μου είναι σταθερή σε αυτές τις τιμές (το επιβεβαιωσε και τεχνικός). Δεν υπάρχει κάποιο interface για στατιστικά,αλλα απ ότι είδα έχει στο interface Diagnostics κάποια στατιστικά (DSL stats) σε αυτά αναφέρεσαι;
    Tι να σου πω; Αν δεν τα δω..
    Και αν δεν δείχνει και στατιστικά γραμμής σαν αυτά.. Παράδειγμα εδώ..
    Ότι και να πούμε..
    Κανένα άλλο ρουτερ δεν έχεις ε;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #17
    Εγγραφή
    31-01-2021
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tι να σου πω; Αν δεν τα δω..
    Και αν δεν δείχνει και στατιστικά γραμμής σαν αυτά.. Παράδειγμα εδώ..
    Ότι και να πούμε..
    Κανένα άλλο ρουτερ δεν έχεις ε;
    Ευχαριστώ για την απάντηση, δεν είδα κάποια διεπαφή στο router της technicolor με τα στατιστικά της εικόνας που μου δείχνεις.

    Έχω ένα tp-link το TD W9970

  3. #18
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από michgkou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση, δεν είδα κάποια διεπαφή στο router της technicolor με τα στατιστικά της εικόνας που μου δείχνεις.

    Έχω ένα tp-link το TD W9970
    Vdsl πρέπει να είναι αυτό..
    Βάλτο στη γραμμή να δούμε τα στατιστικά και βάζεις πάλι μετά το άλλο για να έχεις και τηλέφωνο..
    Αν και κανονικά πρέπει από το ίδιο ρουτερ που παρουσιάζει το θέμα να είναι τα στατιστικά..
    Έχε υπόψη ότι χωρίς ρύθμιση το άλλο μπορεί να μη σου δώσει ίντερνετ..
    Απλά τα dsl statistics θέλουμε μόνο..
    Μια άλλη ιδέα θα ήταν αν το ρυθμίζαμε να δώσει ίντερνετ και το άφηνες λίγο πάνω στη γραμμή να δεις αν θα κάνει τα ίδια..
    Αν βέβαια μπορείς να μείνεις χωρίς τηλέφωνο για λίγο.. Για εξερχόμενες μιλάω κυρίως, για εισερχόμενες ανάλογα τις παροχές ομιλίας του πακέτου σου, ίσως θα μπορούσες να κάνεις εκτροπή.. Για να μπορέσουμε να έχουμε ακόμα μια άποψη για τη γραμμή..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #19
    Καλησπέρα σας!! Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα από τότε που αναβάθμισα τη σύνδεσή μου σε 100αρα τον Οκτώβριο του 2019 (Κατερίνη κι εγώ)!! Όλα πήγαιναν καλά μέχρι τα τέλη Μαϊου 2020 οπότε και άρχισαν τρελές αποσυνδέσεις!! Αρχικά μου είπαν κι εμένα για την κάθετη καλωδίωση αν και η οικοδομή είναι 7ετιας. Έφερα τεχνικό ο οποίος μου είπε ότι όλα είναι οκ και η γραμμή είναι πεντακάθαρη!! Τους το ανέφερα και από τότε άρχισα να τους ενοχλώ συνέχεια μιας και το πρόβλημα δεν λυνόταν! Μετά από δύο επισκέψεις του ίδιου τεχνικού της intracom, μια αλλαγή ρούτερ και τελεσίδικο δικό μου ότι εάν δεν μπορούν να μου προσφέρουν την υπηρεσία που πληρώνω, θα καταγγείλω τη σύμβαση και θα αλλάξω πάροχο, τα πράγματα περί τον Σεπτέμβριο διορθώθηκαν!! Μέχρι που λίγο μετά τα Χριστούγεννα το πρόβλημα επανήλθε (όχι τόσο έντονο όσο το καλοκαίρι) και είμαι κάθε εβδομάδα στα τηλέφωνα χωρίς να μου έχουν δώσει λύση μέχρι και σήμερα!!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από michgkou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    τις ίδιες αποσυνδέσεις αντιμετωπίζω και εγώ (Κατερίνη, Πιερία). Τα προβλήματα ξεκίνησαν πρίν από ένα χρόνο περίπου όπου αποφάσισα να μεταβώ στην 50 fiber από 24 adsl. Από την πρώτη εβδομάδα σχεδόν αποσυνδέσεις, πέρασαν 4 τεχνικοί τις Wind, 3 του ΟΤΕ, μου έστειλαν 3 router Technicolor (που προφανώς δεν έφταιγε το router). Ακόμα, για να βεβαιωθώ ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στις καλωδιώσεις του κτιρίου (όπως μου πρότεινε τεχικός της WIND) σύνδεσα εξωτερικό UTP από τον κατανεμητή του κτιρίου εως το router (οι αποσυνδέσεις συνεχίζονταν κανονικά και έτσι).Τελικά, το πρόβλημα επιλυθηκε (3 μήνες μετά από τη σύνδεση της 50αρας) με αλλαγή πύλης στο καφάο όπως με ενημέρωσαν.

    Πρός το τέλος του περασμένου Δεκέμβριου αποφασίζω να πάω στην 100αρα (μου πρόσφεραν στην ίδια τιμή με την 50αρα, καθώς έληγε το συμβόλαιο) ξανά τα ίδια εως και τώρα 1 μήνα μετά. Έχω δηλώσει την ίδια βλάβη 7 φορές, έχει έρθει ένας τεχνικός της WIND (όπου φυσικά δεν βρήκε κάποιο πρόβλημα στη γραμμή μου τοπικά) και 2 του ΟΤΕ, με τον τεχνικό του ΟΤΕ να λεει ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα απο μεριά του.

    Έχω αγανακτήσει φυσικά και εγώ και πλεον με αυτή την αναξιοπιστία της WIND το πιο πιθανό είναι να μεταβώ σε άλλο πάροχο αν το πρόβλημα δεν επιλυθεί εώς το τέλος της ερχόμενής εβδομάδας.
    michgkou έβγαλες κάποια άκρη με το πρόβλημα σου μιας και είσαι κι εσύ στην Κατερίνη;

  5. #20
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kobocool Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας!! Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα από τότε που αναβάθμισα τη σύνδεσή μου σε 100αρα τον Οκτώβριο του 2019 (Κατερίνη κι εγώ)!! Όλα πήγαιναν καλά μέχρι τα τέλη Μαϊου 2020 οπότε και άρχισαν τρελές αποσυνδέσεις!! Αρχικά μου είπαν κι εμένα για την κάθετη καλωδίωση αν και η οικοδομή είναι 7ετιας. Έφερα τεχνικό ο οποίος μου είπε ότι όλα είναι οκ και η γραμμή είναι πεντακάθαρη!! Τους το ανέφερα και από τότε άρχισα να τους ενοχλώ συνέχεια μιας και το πρόβλημα δεν λυνόταν! Μετά από δύο επισκέψεις του ίδιου τεχνικού της intracom, μια αλλαγή ρούτερ και τελεσίδικο δικό μου ότι εάν δεν μπορούν να μου προσφέρουν την υπηρεσία που πληρώνω, θα καταγγείλω τη σύμβαση και θα αλλάξω πάροχο, τα πράγματα περί τον Σεπτέμβριο διορθώθηκαν!! Μέχρι που λίγο μετά τα Χριστούγεννα το πρόβλημα επανήλθε (όχι τόσο έντονο όσο το καλοκαίρι) και είμαι κάθε εβδομάδα στα τηλέφωνα χωρίς να μου έχουν δώσει λύση μέχρι και σήμερα!!

    - - - Updated - - -



    michgkou έβγαλες κάποια άκρη με το πρόβλημα σου μιας και είσαι κι εσύ στην Κατερίνη;
    Στατιστικά μπορούμε να έχουμε;
    Χωρίς αυτά τι να πούμε;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #21
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στατιστικά μπορούμε να έχουμε;
    Χωρίς αυτά τι να πούμε;
    Στέλνω στατιστικά απο το ρούτερ την στιγμή που περιμένω τεχνικό της WIND!! Άντε να δούμε!!!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20210208-162429.png  

    Screenshot_20210208-162452.png  

    Screenshot_20210208-162501.png  

    Screenshot_20210208-162511.png  


  7. #22
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Αλήθεια ο τεχνικός intracom σε wind που κολλάει;
    Απορία..

    Στο θέμα τώρα..
    Σαν στατιστικά η γραμμή δεν είναι άσχημη.. Αν και θα μπορούσε και λίγο καλύτερα..
    Γενικά πιάνεις τα όρια που ορίζονται για τη 100αρα, οπότε για καταγγελία δεν ξέρω αν θα σε κάλυπτε..
    Αλήθεια η καμπίνα ποιου παρόχου είναι; Να κάνω μια πρόβλεψη; Οτε;
    Πάντως το θέμα σου είναι στα crc.. Όχι ότι και τα fec είναι λίγα στη περίπτωση σου.. Αλλά τα fec γενικά δε τα κοιτάμε επειδή είναι διορθωμένα error..
    Όταν έρθει ο τεχνικός να μετρήσει οπωσδήποτε στο κατανεμητή να δείτε και εκεί στατιστικά..
    Ταχύτητα, error, margin κλπ.. Σημείωσε τα και εσύ τα αποτελέσματα, αν και σου δίνουν χαρτί νομίζω..
    Και αναλόγως με το αποτέλεσμα θα φανεί το τι μπορεί να είναι.. Ας γίνουν αυτά και βλέπουμε μετά..

    Κάτι ακόμα, στο dsl uptime το 3:40 πως το εννοεί; Με μπερδεύει.. Μάλλον ώρες δείχνει ε;
    Το activetime υποθέτω είναι η ip; Αν ναι γιατί έχει μόνο 1 λεπτό; Μήπως πέφτει μόνο η ip;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 08-02-21 στις 17:52.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #23
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλήθεια ο τεχνικός intracom σε wind που κολλάει;
    Απορία..

    Στο θέμα τώρα..
    Σαν στατιστικά η γραμμή δεν είναι άσχημη.. Αν και θα μπορούσε και λίγο καλύτερα..
    Γενικά πιάνεις τα όρια που ορίζονται για τη 100αρα, οπότε για καταγγελία δεν ξέρω αν θα σε κάλυπτε..
    Αλήθεια η καμπίνα ποιου παρόχου είναι; Να κάνω μια πρόβλεψη; Οτε;
    Πάντως το θέμα σου είναι στα crc.. Όχι ότι και τα fec είναι λίγα στη περίπτωση σου.. Αλλά τα fec γενικά δε τα κοιτάμε επειδή είναι διορθωμένα error..
    Όταν έρθει ο τεχνικός να μετρήσει οπωσδήποτε στο κατανεμητή να δείτε και εκεί στατιστικά..
    Ταχύτητα, error, margin κλπ.. Σημείωσε τα και εσύ τα αποτελέσματα, αν και σου δίνουν χαρτί νομίζω..
    Και αναλόγως με το αποτέλεσμα θα φανεί το τι μπορεί να είναι.. Ας γίνουν αυτά και βλέπουμε μετά..

    Κάτι ακόμα, στο dsl uptime το 3:40 πως το εννοεί; Με μπερδεύει.. Μάλλον ώρες δείχνει ε;
    Το activetime υποθέτω είναι η ip; Αν ναι γιατί έχει μόνο 1 λεπτό; Μήπως πέφτει μόνο η ip;
    Όσο για τον τεχνικό της intracom δεν μπορώ να σου δώσω απάντηση! Εγώ μιλούσα με wind κι έστελναν τεχνικό της intracom!!! Η καμπίνα είναι του ΟΤΕ όπως προέβλεψες. Το dsl uptime δείχνει πόση ώρα έχει περάσει από την τελευταία αποσύνδεση. Καθε φορά που ειχε αποσύνδεση μηδενίζει αυτός ο χρόνος.
    Πιστεύω ότι μαλλον επιλύθηκε το πρόβλημα μου!! Κάποιος μεγάλος εγκέφαλος ηλεκτρολόγος, κούμπωσε τα καλώδια στην πρίζα χωρίς να τα ξεγυμνώσει, με αποτέλεσμα να βγάζει τόσο πολλά errors όπως ανέφερες. Συνήθως τα ρούτερ διορθώνουν αυτά τα errors εκτός αν είναι καταιγιστικά, μου είπε ο τεχνικός, οπότε το ρούτερ κόβει τη σύνδεσή για να σβήσει αυτά τα errors. Με το που ξεγύμνωσε ο τεχνικός τα καλώδια και τα κούμπωσε στην πρίζα τα errors σχεδόν μηδενίστηκαν κι ενώ πριν μέσα σε πέντε λεπτά είχαν φτάσει χιλιάδες errors, μετά το ξεγύμνωμα των καλωδίων σταθεροποιήθηκαν περίπου στα 20 μετά από πέντε λεπτά συνεχών μετρήσεων!! Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πάντως!!

  9. #24
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλήθεια ο τεχνικός intracom σε wind που κολλάει;
    Απορία..

    Η Intracom ειναι ένας απ τους υπεργολαβους της Wind σε τεχνικους πεδιου

  10. #25
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Το φαντάστηκα.. Δεν το ήξερα όμως..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #26
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΑΦΗΝΑ Α
    Παιδιά καλησπέρα, επειδή αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα και έχω ξεκινήσει διαδικασία αποχώρησεις, υπάρχει τρόπος να πάρω από το modem/router της Wind στοιχεία για τις αποσυνδέσεις; Να σημειώσω ότι πίσω από αυτό έχω ένα Asus router (με το merlin), μήπως εκεί φαίνεται κάτι;

    Ευχαριστώ.

  12. #27
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Αυτες τις μπουρδες λενε οι ηλεκτρολογοι και πληρωνονται γιατο αδρα... Το ρουτερ οταν το αφαιρεσεις απο πριζα κανει reboot οποτε και μηδενιζει τα στατιστικα του,αρα και τα σφαλματα.
    Το γεγονος οτι δεν σου μαζευει σφαλματα την δεδομενη στιγμη σε καμια περιπτωση ,δεν ειναι ενδεικτικο οτι σου επιλυθηκε .
    Αν εκανε μονο αυτο και σου διορθωθηκε (πιθανων για την ωρα ) τοτε να παει να παιξει τζοκερ.
    Εαν απο την αλλη σου αφαιρεσε τις οριζοντιες απο την καθετη τοτε ναι εκανε αλλαγη που παιζει σημαντικο ρολο στο vdsl το οποιο θα στο επιβεβαιωσουν και οι παλιοι του forum .

  13. #28
    Εγγραφή
    05-10-2021
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Χαιρεται και απο εμενα,
    Εκανα το λαθος και εβαλα Wind εδω και ενα μηνα. Αρχικα 100αρα, στη συνεχεια 50αρα για να "λυθουν" οι αποσυνδεσεις που ειχα, και τωρα μου λενε 24αρα.
    Να σημειωθει οτι εχουν μειωθει οι αποσυνδεσεις στη 50αρα αισθητα. Με ενημερωσε τεχνικος στα μουλωχτα οτι ο ΟΤΕ εχει δωσει αδυναμια δικτυου και δε θα ξαναασχοληθει, τους το κανει λεει συχνα ο ΟΤΕ.
    Αληθεια ή ψεματα δε γνωριζω. Επισης η Wind δεν εχει χαμηλοτερο προφιλ σε 30 οπως ο οτε για να το τσεκαρω.
    Ερωτηση
    Καθως δε μου αλλαζουν το ρουτερ ουτε και σπασμενο να τους το παω, αν παρω απο φιλο/γνωστο ιδιο μοντελο Zyxel θα γινει δουλεια? Συγχρονιζει? Να το τσεκαρω ενα 24ωρο μονος μου.
    Επισης θα μπορουσα ισως να δοκιμασω κατι αλλο?

  14. #29
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Ούτε ο οτε έχει πλέον 30αρι προφίλ.. Μόνο 24αρι από καμπίνα που κλειδώνει στα 27/2.7 αντί 24/1 όπως στο αστικό κέντρο..
    Ρουτερ άλλο μπορείς να δοκιμάσεις, πρόσεξε μόνο μην έχεις voip(τηλέφωνο πάνω στο ρουτερ) και μείνεις χωρίς τηλεφωνία.. Εκτός αν είναι ίδιο όπως λες και παίξει αυτόματα.. Αλλά ο φίλος που λες με τι θα μείνει;
    Αν πάντως υπάρχει επιβεβαιωμένη καλωδιακή βλάβη δύσκολα θα βγάλεις άκρη.. Μετά μόνο αν στο δώσουν γραπτώς ως αδυναμία και φύγεις αζημίως αλλά και αλλού να πας αν πάρεις από το ίδιο καλώδιο, δύσκολα τα πράγματα.. Ρώτησε σε οτε μόνο αν μπορούν να σου παρέχουν υπηρεσία χωρίς θέματα μιας και ο χαλκός είναι δικός του..
    Η εσωτερική σου καλωδίωση είναι οκ πιστεύω..
    Για αρχή βάλε στατιστικά να δούμε..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #30
    Εγγραφή
    05-01-2014
    Περιοχή
    Area 51
    Μηνύματα
    362
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    Path Level
    Interleaved
    Καταγγελία στην ΕΕΤΤ και περιμένεις απάντηση από τον παροχο ( αν συνεχίζονται οι αποσυνδέσεις ).

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας