Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-39 από 39
  1. #31
    Εγγραφή
    05-10-2021
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε ο οτε έχει πλέον 30αρι προφίλ.. Μόνο 24αρι από καμπίνα που κλειδώνει στα 27/2.7 αντί 24/1 όπως στο αστικό κέντρο..
    Ρουτερ άλλο μπορείς να δοκιμάσεις, πρόσεξε μόνο μην έχεις voip(τηλέφωνο πάνω στο ρουτερ) και μείνεις χωρίς τηλεφωνία.. Εκτός αν είναι ίδιο όπως λες και παίξει αυτόματα.. Αλλά ο φίλος που λες με τι θα μείνει;
    Αν πάντως υπάρχει επιβεβαιωμένη καλωδιακή βλάβη δύσκολα θα βγάλεις άκρη.. Μετά μόνο αν στο δώσουν γραπτώς ως αδυναμία και φύγεις αζημίως αλλά και αλλού να πας αν πάρεις από το ίδιο καλώδιο, δύσκολα τα πράγματα.. Ρώτησε σε οτε μόνο αν μπορούν να σου παρέχουν υπηρεσία χωρίς θέματα μιας και ο χαλκός είναι δικός του..
    Η εσωτερική σου καλωδίωση είναι οκ πιστεύω..
    Για αρχή βάλε στατιστικά να δούμε..
    Εκανα αιτηση στον ΟΤΕ κανονικα, και με καλεσανε να μου πουν οτι τελικα παρεχουν μονο 24αρα (οτι και ειχα αρχικα παλι στον ΟΤΕ) "λογω ελλειψης χωρητικοτητας στη διευθυνση μου".
    Παντως γειτονας στη πολυκατοικια ρωτησε και του ειπαν οτι θα μπορουν να του βαλουν κ αν υπαρχει σοβαρο προβλημα οπως λεω εγω τοτε δε θα εχει ιντερνετ για 10+ μερες (λογικα για να αλλαξουν το χαλκο??)
    Τα στατσ ειναι πενα οποτε δουλευει, δεν το εχω πετυχει να παρω Screenshot λίγο πριν απο καποια διακοπη.
    Παραθετω και ενα μυνημα απο συνομιλια στο τσατ της WindΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  WindChat.png 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  28,6 KB 
ID: 239184
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails statistics.PNG  


  2. #32
    Εγγραφή
    08-10-2012
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα σε όλους! Έχω χρόνια να γράψω εδώ, αλλά θα χρειαστώ τα φώτα σας. Στα του προβλήματος τώρα, κοντά στο Πάσχα ανέβασα την ταχύτητα από 50 σε 100 με προσφορά της Wind. (Καλλιθέα Αττική).

    Έλειπα κάποιες μέρες, γυρνάω τυχαίνουν κάνα 2 disconnect. Μετά μέσα στο Μάιο, αρχίζει και γίνεται έντονο το πρόβλημα. Αποσυνδέσεις και κλειδώματα σε χαμηλές ταχύτητες. Παίρνω τεχνική υποστήριξη έρχεται για έλεγχο δεν βρίσκει κάτι το δίνει μέσα βλάβη πάλι.

    Έλειπα στην δουλειά, έρχεται ο τεχνικός της Cosmote και δεν βρίσκει κάτι. Κλείνουν το ticket. Ξανά δηλώνω, μου λένε πρέπει να έχεις πάνω από 10 αποσυνδέσεις. Με τα πολλά έρχεται πάλι τεχνικός και μετράει μπροστά μου. 2 φορές στο διαμέρισμα και 1 στην είσοδο. Τώρα ή έτυχε ή δε ξέρω τι γίνεται, στο διαμέρισμα έχανε τον συγχρονισμό ξεκίναγε από max 160 και έπεφτε μέχρι που έκανε disconnect. Κάτω ήταν οκ την μία φορά που μέτρησε.

    Το δίνει ως πρόβλημα στην κάθετη. Αλλάζω το ζευγάρι κάνω δοκιμές εναλλάξ, κρατούσε καμιά μέρα, μετά έπεφτε για λίγο, έχανε ταχύτητα κτλ. Φτάνει ο Αύγουστος, πριν φύγω για διακοπές 20 μέρες uptime. Πρώτες υποψίες ότι δεν φταίει η καλωδιώση. Γυρνάω μετά πάλι 15 μέρες uptime. Μετά ξεκινάνε οι αποσυνδέσεις. Λόγω remote work, λέω θα αλλάξω το καλώδιο να τελειώνω.

    Αλλάζω καλώδιο PET Cat5e 40 μέτρα από διαμέρισμα στον κατανεμητή. Από τότε που το άλλαξα 3 αποσυνδέσεις (Μέσα σε μία βδομάδα). Παίρνω τηλέφωνο και κλασσικά λένε το παραμύθι τους, μέχρι 10 αποσυνδέσεις είναι δεκτό κτλ.

    Καμπίνα Wind, ο τεχνικός του ΟΤΕ ίσως ήρθε να ελέγξει τα καλώδια από τη καμπίνα μέχρι την πολυκατοικία. Το πρόβλημα μου είναι ίδιο με αυτό του θέματος.

    Router έχει αλλαχθεί, τυπικά στατιστικά:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2022-09-23 104806.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  14,6 KB 
ID: 241506

    Λέω να προχωρήσω σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Απλά βλέπω αναφέρει ότι πρώτα πρέπει να έχει γίνει αίτημα (μέσω email; ) στον πάροχο. Έχει κάνει κάποιος ώστε να με βοηθήσει;

  3. #33
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Apoithaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους! Έχω χρόνια να γράψω εδώ, αλλά θα χρειαστώ τα φώτα σας. Στα του προβλήματος τώρα, κοντά στο Πάσχα ανέβασα την ταχύτητα από 50 σε 100 με προσφορά της Wind. (Καλλιθέα Αττική).

    Έλειπα κάποιες μέρες, γυρνάω τυχαίνουν κάνα 2 disconnect. Μετά μέσα στο Μάιο, αρχίζει και γίνεται έντονο το πρόβλημα. Αποσυνδέσεις και κλειδώματα σε χαμηλές ταχύτητες. Παίρνω τεχνική υποστήριξη έρχεται για έλεγχο δεν βρίσκει κάτι το δίνει μέσα βλάβη πάλι.

    Έλειπα στην δουλειά, έρχεται ο τεχνικός της Cosmote και δεν βρίσκει κάτι. Κλείνουν το ticket. Ξανά δηλώνω, μου λένε πρέπει να έχεις πάνω από 10 αποσυνδέσεις. Με τα πολλά έρχεται πάλι τεχνικός και μετράει μπροστά μου. 2 φορές στο διαμέρισμα και 1 στην είσοδο. Τώρα ή έτυχε ή δε ξέρω τι γίνεται, στο διαμέρισμα έχανε τον συγχρονισμό ξεκίναγε από max 160 και έπεφτε μέχρι που έκανε disconnect. Κάτω ήταν οκ την μία φορά που μέτρησε.

    Το δίνει ως πρόβλημα στην κάθετη. Αλλάζω το ζευγάρι κάνω δοκιμές εναλλάξ, κρατούσε καμιά μέρα, μετά έπεφτε για λίγο, έχανε ταχύτητα κτλ. Φτάνει ο Αύγουστος, πριν φύγω για διακοπές 20 μέρες uptime. Πρώτες υποψίες ότι δεν φταίει η καλωδιώση. Γυρνάω μετά πάλι 15 μέρες uptime. Μετά ξεκινάνε οι αποσυνδέσεις. Λόγω remote work, λέω θα αλλάξω το καλώδιο να τελειώνω.

    Αλλάζω καλώδιο PET Cat5e 40 μέτρα από διαμέρισμα στον κατανεμητή. Από τότε που το άλλαξα 3 αποσυνδέσεις (Μέσα σε μία βδομάδα). Παίρνω τηλέφωνο και κλασσικά λένε το παραμύθι τους, μέχρι 10 αποσυνδέσεις είναι δεκτό κτλ.

    Καμπίνα Wind, ο τεχνικός του ΟΤΕ ίσως ήρθε να ελέγξει τα καλώδια από τη καμπίνα μέχρι την πολυκατοικία. Το πρόβλημα μου είναι ίδιο με αυτό του θέματος.

    Router έχει αλλαχθεί, τυπικά στατιστικά:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2022-09-23 104806.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  14,6 KB 
ID: 241506

    Λέω να προχωρήσω σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Απλά βλέπω αναφέρει ότι πρώτα πρέπει να έχει γίνει αίτημα (μέσω email; ) στον πάροχο. Έχει κάνει κάποιος ώστε να με βοηθήσει;
    Δύσκολη περίπτωση να βρεθεί τι παίζει. Αυτή τη στιγμή τι ρουτερ έχεις πάνω; Είδες αν μαζεύει errors (FEC αλλα κυριως CRC ); Είναι λίγες οι αποσυνδέσεις για να το θεωρήσουν ως βλάβη, αλλά ξέρω οτι ειναι σπαστικό. Σε τέτοιες περιπτώσεις μπορεί να είναι από την κάρτα μέσα στην καμπίνα μέχρι κάποια παρεμβολή κοντά στο ζεύγος που συνδέεσαι.

  4. #34
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    958
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Δες εδώ
    Αυτό που κατάλαβα εγώ όταν περνούσα τα ίδια είναι ότι θέλει επιμονή μέχρι να φτάσεις στον σωστό τεχνικό....

  5. #35
    Εγγραφή
    08-10-2012
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έχω το Zyxel που δίνουν τελευταία, έγινε αλλαγή από ΖΤΕ. Συνολικά είχα δύο αποσυνδέσεις από τότε μέχρι σήμερα. Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω. Εντομεταξύ σε επικοινωνία μέσω email δεν μου έχουν απαντήσει επίσημα πίσω. Πιθανόν να είναι αυτό που αναφέρει ο jacob, θέμα τεχνικού που θα καταφέρει να κάνει το σωστό έλεγχο. Απλά μπήκα στη διαδικασία και στα έξοδα να αλλαξώ UTP χωρίς να φταίει εν τέλη αυτό. Είναι τραγικοί.

    Spoiler:
    xDSLFwVersion: FwVer:5.12.23.0_B_A60901 HwVer:T14.F7_0.0
    Line State: Up
    Modulation: ITU G.993.5(G.Vectoring),G.998.
    Annex Mode: ANNEX_B
    =============================================================================

    TPSTC type: 64/65B PTM TC

    near-end interleaved channel bit rate: 110092 kbps
    near-end fast channel bit rate: 0 kbps
    far-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
    far-end fast channel bit rate: 10999 kbps

    near-end FEC error fast: 0
    near-end FEC error interleaved: 1305
    near-end CRC error fast: 0
    near-end CRC error interleaved: 0
    near-end HEC error fast: 0
    near-end HEC error interleaved: 0
    far-end FEC error fast: 775
    far-end FEC error interleaved: 0
    far-end CRC error fast: 0
    far-end CRC error interleaved: 0
    far-end HEC error fast: 0
    far-end HEC error interleaved: 0
    DSL uptime :3 days, 12:38, 50 secs
    DSL activetime :1 min, 50 secs

    Downstream:
    relative capacity occupation: 100%
    noise margin downstream: 31.0 dB
    output power upstream: -13.6 dbm
    attenuation downstream: 3.0 dB

    Upstream:
    relative capacity occupation: 100%
    noise margin upstream: 31.1 dB
    output power downstream: 11.6 dbm
    attenuation upstream: 0.0 dB

  6. #36
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Επίσης έγινε αναβάθμιση γραμμης απο 50 σε 100mbps και άρχισαν οι συχνές αποσυνδέσεις. Έχω παρατηρήσει οτι, σε περίπτωση που κάποιος μιλάει στο σταθερό τηλέφωνο, όταν κλείσει το τηλέφωνο τότε αμέσως η γραμμή θα αποσυγχρονίσει. Στιγμιαία το SNR μηδενίζει σε αυτή την περίπτωση και το ρουτερ αποσυγχρονίζει (συνήθως το down SNR είναι γύρω στα 10-11db).

    Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να φταίει; Υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι 'εξωτερικά';

    Οταν η γραμμή ήταν στα 50mbps δεν το παρουσίαζε αυτο. Επίσης δεν έχει αλλάξει κάτι στη συνδεσμολογία μέσα στο σπίτι.
    Παλαιότερα στα 50Μbps παρουσίαζε κατα καιρούς κάποιες αποσυνδέσεις, άλλα είχε σταθεροποιηθεί μέχρι τώρα.

  7. #37
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IneL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης έγινε αναβάθμιση γραμμης απο 50 σε 100mbps και άρχισαν οι συχνές αποσυνδέσεις. Έχω παρατηρήσει οτι, σε περίπτωση που κάποιος μιλάει στο σταθερό τηλέφωνο, όταν κλείσει το τηλέφωνο τότε αμέσως η γραμμή θα αποσυγχρονίσει. Στιγμιαία το SNR μηδενίζει σε αυτή την περίπτωση και το ρουτερ αποσυγχρονίζει (συνήθως το down SNR είναι γύρω στα 10-11db).

    Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να φταίει; Υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι 'εξωτερικά';

    Οταν η γραμμή ήταν στα 50mbps δεν το παρουσίαζε αυτο. Επίσης δεν έχει αλλάξει κάτι στη συνδεσμολογία μέσα στο σπίτι.
    Παλαιότερα στα 50Μbps παρουσίαζε κατα καιρούς κάποιες αποσυνδέσεις, άλλα είχε σταθεροποιηθεί μέχρι τώρα.
    Από το πρόβλημα που περιγράφεις θα πρέπει να δεις την εσωτερική καλωδίωση αν είναι όλα οκ σε καλή κατάσταση, όπως επίσης να δεις τυχόν φίλτρα στα τηλέφωνα αν είναι οκ.. Η τηλεφωνία λογικά θα είναι κλασική με το τηλέφωνο στο τοίχο Η voip με επιστροφή σήματος σε άλλες πρίζες..
    Κοίταξε όμως και κάτι ακόμα, μπες στο ρουτερ και βλέπε το snr, κάνε συνεχώς refresh τη σελίδα και κάλεσε από κινητό το σταθερό σου...
    Αν το snr αρχίσει τις διακυμάνσεις όσο χτυπάει το σταθερό χωρίς να το απαντήσεις τότε όπως είπα θα πρέπει να κοιτάξεις τα παραπάνω... Αν τα κοιτάξεις και είναι οκ τότε το δίνεις βλάβη στο πάροχο..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 14-10-22 στις 02:48.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #38
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το πρόβλημα που περιγράφεις θα πρέπει να δεις την εσωτερική καλωδίωση αν είναι όλα οκ σε καλή κατάσταση, όπως επίσης να δεις τυχόν φίλτρα στα τηλέφωνα αν είναι οκ.. Η τηλεφωνία λογικά θα είναι κλασική με το τηλέφωνο στο τοίχο Η voip με επιστροφή σήματος σε άλλες πρίζες..
    Κοίταξε όμως και κάτι ακόμα, μπες στο ρουτερ και βλέπε το snr, κάνε συνεχώς refresh τη σελίδα και κάλεσε από κινητό το σταθερό σου...
    Αν το snr αρχίσει τις διακυμάνσεις όσο χτυπάει το σταθερό χωρίς να το απαντήσεις τότε όπως είπα θα πρέπει να κοιτάξεις τα παραπάνω... Αν τα κοιτάξεις και είναι οκ τότε το δίνεις βλάβη στο πάροχο..

    Έκανα το τεστ με το να πάρω τηλ το σταθερό, να το αφήσω να χτυπάει και να βλέπω το SNR, αλλά δεν είδα κάποια αυξομείωση.
    Εκεί που πάντα όμως θα αποσυγχρονίσει είναι όταν τερματίζω μια κλήση (το SNR κατεβαίνει στιγμιαία σε 0 ή -3). Όταν σηκώσω το τηλέφωνο δηλαδή είναι όλα οκ, όταν το κλείσω όμως ξαφνικά δημιουργείται το πρόβλημα αυτό στο ιντερνετ.

    Η τηλεφωνία είναι όντως η 'κλασική' που κουμπώνει πάνω στην πρίζα του τοίχου, όχι voip πάνω στο ρούτερ.

    Έχω όμως το fritzbox 7360 που υποστηρίζει και "PSTN" τηλεφωνία και συνδέω και εκεί πάνω την τηλεφωνική γραμμή, ωστε να χρησιμοποιώ τις λειτουργίες PBX που προσφέρει.

    Το πολύ ενδιαφέρον που παρατήρησα τώρα είναι οτι το συγκεκριμένο πρόβλημα παρουσιάζεται μόνο όταν είναι συνδεδεμένη η διακλάδωση voice απο το splitter με το fritzbox.
    Σαν κάτι να επιστρέφει 'θόρυβο' μέσω της τηλεφωνικής γραμμής στο fritzbox όταν τερματίζω τις κλήσεις (π.χ. απο τηλέφωνο σε άλλη πρίζα του σπιτιού) και να το αναγκάζει να αποσυγχρονίσει το ιντερνετ.

    Όταν αποσυνδέσω το ρουτερ απο τη διακλάδωση voice και αφήσω μόνο τη διακλάδωση data απο το σπλιτερ, τότε δεν παρουσιάζει πρόβλημα και το ίντερνετ παραμένει σταθερό ανεξάρτητα απο τις τηλ. κλήσεις που γίνονται στο σπίτι.

    Έχω βγάλει/βάλει όλα τα φίλτρα/σπλιτερ απο τις πρίζες αλλά δεν έχω διαπιστώσει κάποιο εμφανές πρόβλημα (υπάρχουν 2 ακόμα τηλεφωνικές συσκευές συνδεδεμένες σε άλλες πρίζες του σπιτιού).

    Τι μπορεί να φταίει...γιατί άραγε παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα τώρα που αναβαθμίστηκε σε 100Mbps η γραμμή και δεν το παρουσίαζε νωρίτερα..
    Είναι δυνατόν κάτι να μην τερματίζει σωστά απο τη μεριά της καμπίνας και να επιστρέφει πίσω κάτι που να επηρεάζει το ρούτερ;

  9. #39
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Το πρόβλημα που περιγράφεις όπως είπα μου θυμίζει ακριβώς πρόβλημα με λάθος συνδεσμολογία στην εσωτερική καλωδίωση κλπ στα φίλτρα των τηλεφώνων..
    Μετά όσο η γραμμή ήταν στα 50 μπορεί να είχε υψηλότερο σνρ που να άντεχε στιγμιαίες περιπτώσεις θορύβου.. Τώρα που πήγε στα 100, το σνρ μειώθηκε όπως είναι επόμενο.. Πράγμα που σημαίνει ότι μειώθηκε η αντοχή της στο θόρυβο..
    Γενικά όσο πας πιο πάνω στο vdsl βγαίνουν τα τυχόν προβλήματα που μπορεί να υπάρχουν στη καλωδίωση..
    Συναγερμός υπάρχει; Αν ναι έχει φίλτρο;
    Μετά..
    Αν αφαιρέσεις τηλέφωνα το κάνει πάλι; Αν όχι τότε αυτό ίσως είναι μια απάντηση..
    Θα μπορούσες να κάνεις ένα σχεδιάγραμμα πως πάει η καλωδίωση μέσα στο σπίτι να πάρουμε μια ιδέα;
    Μήπως χρειάζεται φίλτρο και στο φρίτζ στην αναλογική του θύρα;
    Δεν έχω φριτζ και γενικά δεν τα γνωρίζω, αλλά υποθετικά αν το λάβουμε υπόψη σαν τηλέφωνο τότε μπορεί να θέλει φίλτρο...
    Η διακλάδωση που λες είναι με απλό Τ η splitter; Γιατί άλλο το ένα κ άλλο το άλλο.. Το δεύτερο έχει και φίλτρο..
    Αυτά προς το παρόν..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας