Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 39
  1. #1
    Εγγραφή
    18-01-2009
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Έκανα αναβάθμιση της ταχύτητάς μου από 24Mbps σε 100Mbps στα τέλη Φεβρουαρίου. Η ταχύτητα συγχρονισμού ήταν εξαρχής η μέγιστη, μάλιστα πριν αποσυνδέσω τον παλιό εξοπλισμό (ο οποίος δεν είχει VOIP πάνω), έδειχνε attainable rate στα 150MBps περίπου.

    Από την πρώτη μέρα έχω καθημερινά αποσυνδέσεις της γραμμής. Το τελευταίο διάστημα έχω και αυξομειώσεις στην ταχύτητα συγχρονισμού.

    Έχω δηλώσει βλάβη της γραμμής 6 φορές (7 με την σημερινή). Έχουν στείλει τεχνικό 3 φορές. Την 1η φορά κατηγόρησαν την οριζόντια καλωδίωση. Έγινε έλεγχός της από ηλεκτρολόγο ο οποίος δεν βρήκε πρόβλημα, ωστόσο έγινε αποσύνδεσή της και το router μπήκε μόνο του στην κεντρική πρίζα, χωρίς κανένα άλλο καλώδιο συνδεδεμένο.
    Την 2η φορά βρήκαν ξένη τάση 50V στην είσοδο του κατανεμητή, ενώ κανονικά θα έπρεπε να είναι μηδενική λόγω VOIP (έτσι μου είπε ο τεχνικός). Άνοιξαν βλάβη, η οποία έμεινε ανοιχτή για ένα μήνα. Ήρθε ο ΟΤΕ, ο οποίος μπήκε κανονικά στον κατανεμητή. Με καλούν μετά από λίγες ημέρες και μου αναφέρουν πως ο ΟΤΕ ανέφερε αδυναμία πρόσβασης και πως θα ανανεώσουν το ραντεβού. Δεν ήρθε ποτέ. Με ξανακαλούν μετά από λίγες μέρες για να μου πουν πως θα περάσει η Vodafone για έλεγχο (έχει περάσει τις οπτικές ίνες στο ΑΚ Ακρόπολης). Δεν ήρθαν ποτέ. Περνούν 10 ημέρες χωρίς καμία επικοινωνία από πλευράς τους. Τους καλώ εγώ για πολλοστή φορά, ζητώντας λύση. Μου ανέφεραν πως έχουν δώσει βλάβη στη Vodafone και πως δεν είναι δική τους ευθύνη το πότε θα περάσει και λοιπές σαχλαμάρες. Αφού τους έβαλα τις φωνές, μου είπαν πως θα με καλέσουν αυτοί για να ορίσουμε ραντεβού. Προχθές με καλούν πάλι από Wind για να στείλουν δικό τους τεχνικό για έλεγχο, και όχι της Vodafone. Έρχεται, αναφέρει πως δεν βρίσκει κανένα πρόβλημα και κλείνουν τη βλάβη (μετά από 1 μήνα αναμονής). Ρώτησα στην εξυπηρέτηση τι εργασία έγινε και μου είπαν πως δεν έγινε τίποτα.

    Τα προβλήματα φυσικά παραμένουν. Κάλεσα πάλι σήμερα, μετά από 2 απανωτούς αποσυγχρονισμούς. Δεν ήθελαν να ανοίξουν βλάβη γιατί ανέφεραν πως πρέπει να έχω πάνω από 10 αποσυνδέσεις για να ανοίξουν βλάβη. Μετά από δική μου επιμονή, μου "έκαναν τη χάρη" να ανοίξουν βλάβη, βάσει των λεγομένων μου.

    Πραγματικά έχω αγανακτήσει και δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν ξέρω ούτε εγώ πόσες φορές τους έχω πάρει τηλέφωνο. Με καλούν διαφορετικοί άνθρωποι, άλλα μου λέει ο ένας, άλλα μου λέει ο άλλος. Πλήρης ασυνεννοησία μεταξύ των τμημάτων, έλλειψη συντονισμού, πραγματικά απογοητευτική εμπειρία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vdanasto : 20-04-19 στις 12:10.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    1ο λάθος, έβαλες υπηρεσία που εμπλέκει 3 διαφορετικούς πάροχους για να στην δώσουν και δεν πρόκειται να βρεις εύκολα ποιός έχει την ευθύνη.

    Στα δια ταύτα, ο ηλεκτρολόγος τι έλεγχο έκανε ? Δοκίμασες να βάλεις το παλιό σου modem και ας μην έχεις τηλεφωνία, για να δεις αν έχεις αποσυνδέσεις ?
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    18-01-2009
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Ο ηλεκτρολόγος έκανε μετρήσεις στην οριζόντια καλωδίωση, δεν βρήκε κάποιο πρόβλημα. Έχει αποσυνδεθεί ήδη ωστόσο, πλέον το router συνδέεται πάνω στο ζεύγος που έρχεται απευθείας από τον κατανεμητή. Εκεί δεν υπάρχει θέμα, απ'όσο μου είπε ο τεχνικός της Wind.

    Το παλιό router δεν παίρνει VOIP πάνω, δεν γίνεται να μείνω χωρίς τηλέφωνο. Επίσης οι κωδικοί που μου έδωσαν για τη σύνδεση δεν λειτουργούν (βγάζει λάθος password).

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλύτερα να μείνεις 1-2 ημέρες χωρίς τηλέφωνο και να δεις αν έχεις αποσυνδέσεις, παρά να ταλαιπωρείσαι. Ο ηλεκτρολόγος απλά μέτρησε συνέχεια στο καλώδιο. Το αν κάπου βφραχυκυκλώνει, παίρνει παρεμβολή, περνάει παράλληλα από ισχυρά ρεύματα κλπ δεν μπορεί να στο βρει.

    Θα βάλεις winduser@tellas.gr και την λέξη password στο password.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #5
    Εγγραφή
    18-01-2009
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Μετά από 51 ημέρες και αφού άνοιξα 7 φορές βλάβη, έλυσαν το πρόβλημα. Άγνωστο το πως, το έδωσαν βλάβη στην Vodafone πάντως (που έχει περάσει τις οπτικές στην περιοχή).

    Μεγάλη ταλαιπωρία και αμέτρητα τηλεφωνήματα από πλευράς μου, απαράδεκτη αντιμετώπιση από τη Wind. Κάθε φορά έκλειναν τη βλάβη χωρίς καμία ενέργεια (επισκευής) από πλευράς τους. Αν δεν είχα δέσμευση συμβολαίου θα είχα φύγει.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-06-2019
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Και εγώ έχω πολλές αποσυνδεσεις... Έχω πάρει πολλά τηλ κ ο καθένας το δικό του. Πριν με την adsl δε εθχα κανένα πρόβλημα!!! Μου είπαν τώρα να βγάλω το καλώδιο του τηλεφώνου από τη θύρα Phone 1 k na την βάλω σε.adsl για να δουν την γραμμή... Εσένα πως στο έφτιαξαν??? Πλιζζ πες μου γτ έχω πολλά νευρα

  7. #7
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Natasagr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ έχω πολλές αποσυνδεσεις... Έχω πάρει πολλά τηλ κ ο καθένας το δικό του. Πριν με την adsl δε εθχα κανένα πρόβλημα!!! Μου είπαν τώρα να βγάλω το καλώδιο του τηλεφώνου από τη θύρα Phone 1 k na την βάλω σε.adsl για να δουν την γραμμή... Εσένα πως στο έφτιαξαν??? Πλιζζ πες μου γτ έχω πολλά νευρα
    Ποιά να βάλετε σε adsl ;

  8. #8
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Εμενα τις δυο πρωτες μερες μετα την ενεργοποιηση εκανε συνεχεια αποσυνδεσεις.Τους πηρα τηλεφωνο και αφου το κοιταξαν mου ειπαν οτι το προβλημα ειναι απο την καμπινα και οτι θα στειλουν τεχνικο να το δει.Την επομενη μερα με πηρε ο τεχνικος και μου ειπε οτι υπηρχε βραχηκυκλωμα και το εφτιαξε.Πραγματι απο κεινη την ημερα μεχρι σημερα δεν εχει ξανακανει αποσυνδεση.Αυτο που μου εκανε θετικη εντυπωση ηταν η αμεση κινητοποιηση της wind για την επιλυση του προβληματος

  9. #9
    Εγγραφή
    18-01-2009
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Εμένα με ταλαιπώρησαν πολύ. 51 ημέρες με πρόβλημα, 7 φορές άνοιξα βλάβη. Την δεύτερη φορά που το δήλωσαν στην Vodafone (απ' όσο μου είπαν), λύθηκε το πρόβλημα.

  10. #10
    Εγγραφή
    11-11-2020
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Γεια σας παίδες!
    Ξέρω ότι έχουν περάσει κάποιοι μήνες από τότε που γράφτηκε το θέμα, αλλά έχω παρόμοιο πρόβλημα και θέλω να μου πείτε αν έχετε κάποιο νεότερο.
    Έβαλα Wind Fiber 50αρα πριν κάνα χρόνο. Ήταν super, έπιανα 50 από τα 50 και δεν είχα αποσυνδέσεις. Μετά από 7-8 μήνες (κάπου στο περασμένο καλοκαίρι δηλαδή) μου έκαναν upgrade στη γραμμή στα 100 MBps (δωρεάν).
    Ε από τότε ο Δίας συναντά την Ήρα σχεδόν καθημερινά, και μάλιστα, κάποιες μέρες, περισσότερες από μία φορά (συνήθως, όταν γίνεται πάνω από μία φορά την ημέρα, οι φορές αυτές είναι συνεχόμενες, σε διαστήματα 5, 10 ή 15 λεπτών το πολύ).
    Anyway, όπως και ο φίλος, επικοινώνησα κι εγώ με τη Wind (χρησιμοποίησα το live chat μέσω facebook messnger, από το οποίο αποκόμισα θετική εμπειρία).
    Μου είπαν ότι θα το κοιτούσε όντως η Vodafone, αφού στην περιοχή μου (Κάστρα, Θεσσαλονίκη) είναι δική της ευθύνη και όχι της Wind. Είπαν ότι θα πρέπει να πάνε να το δουν στην καμπίνα.
    Αυτό έγινε μέσα σε κάποιο ΣΚ και ήδη την επόμενη Τετάρτη το πρωί έλαβα SMS ότι το πρόβλημα λύθηκε...
    Έκανα το σταυρό μου, όπως καταλαβαίνετε, παρόλο που είχα να τον κάνω καμιά 30αριά χρόνια...
    Μετά από 4-5 μέρες όμως, οι αποσυνδέσεις επανήλθαν, έστω κι αν έρχονται πιο σπάνια από πριν (μιλάμε για όχι καθημερινό φαινόμενο πλέον, γύρω στις δυο φορές την εβδομάδα γίνεται τώρα).

    Σκέφτηκα ότι ίσως φταίει το ρουτεράκι που μου έδωσαν, το οποίο δεν είναι και ότι καλύτερο.
    Βλέπω σε διάφορα VDSL routers στο skroutz, να γράφουν ορισμένοι αδερφοί ότι πήραν το τάδε router και σώθηκαν από τις αποσυνδέσεις (συν κάποια στην ταχύτητα, που πραγματικά δεν μου χρειάζεται εμένα, πιάνω όντως 100, ακόμα και στο Speedtest είναι πολύ κοντά στο 100 η ταχύτητα,αρκεί να είμαι με καλώδιο φυσικά).
    Έχει κανείς σας αλλάξει συσκευή;
    Και, αν ναι, είδε καμιά διαφορά;
    Και θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε οποιοδήποτε άλλο νεότερο επί του θέματος ή αν έχετε ακούσει οτιδήποτε (είναι παραπάνω από καλοδεχούμενα και σχόλια τύπου "I know a guy who knows a guy" κλπ).

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  11. #11
    Εγγραφή
    12-01-2021
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα σε όλους του "συμπάσχοντες" με την WIND 100MBps. Κια εγώ αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον SOTREM όντας παλιός εταιρικός πελάτης της WIND και μάλιστα επιστρέφοντας σε αυτήν μετά από μια σύντομη συνδρομή στην COSMOTE (που τελικά ήταν πανάκριβη ως εταιρική σύνδεση). Από την εκούσια "αναβάθμιση" της γραμμής μου σε 100άρα περίπου γύρω στον Μάϊο 2020 περίπου γύρω στα τέλη Οκτωβρίου εφόσον παρέλαβα έναν ZYXEL VMG8623-T50B αντιμετωπίζω συνεχείς αποσυνδέσεις και τελευταία μένω χωρίς συνδεση και υπηρεσία Internet, ιδιαίτερα στις διακοπές των Χριστουγέννων που αρχικά την απέδωσα στην τηλεεκπαίδευση της γειτονιάς (κέντρο Αθηνών και "περιοχή ευθύνης" VODAFONE). Τελικά και μετά από 4-5 επισκέψεις τεχνικών Wind, Wind+Vofadafone κ.λπ. ακόμη δεν έχω λάβει λύση στο πρόβλημά μου. τώρα δουλεύω με έναν Router παλιότερης τεχνολογίας από την WIND (ZTE ZXHN H268N_2019) ο οποίος "συγχρονίζει" αλλά δεν είναι συμβατός με την 100άρα γραμμή μου.
    Αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα θα ήταν καλό να μας ενημερώσει πως το έλυσε.

    ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!

  12. #12
    Εγγραφή
    21-02-2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JimV Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους του "συμπάσχοντες" με την WIND 100MBps. Κια εγώ αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον SOTREM όντας παλιός εταιρικός πελάτης της WIND και μάλιστα επιστρέφοντας σε αυτήν μετά από μια σύντομη συνδρομή στην COSMOTE (που τελικά ήταν πανάκριβη ως εταιρική σύνδεση). Από την εκούσια "αναβάθμιση" της γραμμής μου σε 100άρα περίπου γύρω στον Μάϊο 2020 περίπου γύρω στα τέλη Οκτωβρίου εφόσον παρέλαβα έναν ZYXEL VMG8623-T50B αντιμετωπίζω συνεχείς αποσυνδέσεις και τελευταία μένω χωρίς συνδεση και υπηρεσία Internet, ιδιαίτερα στις διακοπές των Χριστουγέννων που αρχικά την απέδωσα στην τηλεεκπαίδευση της γειτονιάς (κέντρο Αθηνών και "περιοχή ευθύνης" VODAFONE). Τελικά και μετά από 4-5 επισκέψεις τεχνικών Wind, Wind+Vofadafone κ.λπ. ακόμη δεν έχω λάβει λύση στο πρόβλημά μου. τώρα δουλεύω με έναν Router παλιότερης τεχνολογίας από την WIND (ZTE ZXHN H268N_2019) ο οποίος "συγχρονίζει" αλλά δεν είναι συμβατός με την 100άρα γραμμή μου.
    Αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα θα ήταν καλό να μας ενημερώσει πως το έλυσε.

    ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!
    Υπάρχει μία ρύθμιση στο Zyxel που βοηθάει αν υπάρχει θόρυβος στην γραμμή έχεις δοκιμάσει με η χωρίς αυτήν; http://prntscr.com/wnrc23
    •AMD Ryzen™ 9 5900X •ASUS ROG Crosshair VIII Dark Hero •ASUS ROG Strix GeForce GTX 1080 Ti OC 11GB •G.Skill Trident Z RGB 32GB Kit (2x16GB) 4000MHz UDIMM DDR4 CL16
    •2x Samsung 980 PRO PCIe® 4.0 x4, NVMe® SSD 1TB •Corsair HXi Series™ HX1000i High-Performance ATX Power Supply 80 Plus® Platinum Certified •NZXT Kraken X73 RGB •Coolermaster MasterCase H500M

  13. #13
    Εγγραφή
    31-01-2021
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα,

    τις ίδιες αποσυνδέσεις αντιμετωπίζω και εγώ (Κατερίνη, Πιερία). Τα προβλήματα ξεκίνησαν πρίν από ένα χρόνο περίπου όπου αποφάσισα να μεταβώ στην 50 fiber από 24 adsl. Από την πρώτη εβδομάδα σχεδόν αποσυνδέσεις, πέρασαν 4 τεχνικοί τις Wind, 3 του ΟΤΕ, μου έστειλαν 3 router Technicolor (που προφανώς δεν έφταιγε το router). Ακόμα, για να βεβαιωθώ ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στις καλωδιώσεις του κτιρίου (όπως μου πρότεινε τεχικός της WIND) σύνδεσα εξωτερικό UTP από τον κατανεμητή του κτιρίου εως το router (οι αποσυνδέσεις συνεχίζονταν κανονικά και έτσι).Τελικά, το πρόβλημα επιλυθηκε (3 μήνες μετά από τη σύνδεση της 50αρας) με αλλαγή πύλης στο καφάο όπως με ενημέρωσαν.

    Πρός το τέλος του περασμένου Δεκέμβριου αποφασίζω να πάω στην 100αρα (μου πρόσφεραν στην ίδια τιμή με την 50αρα, καθώς έληγε το συμβόλαιο) ξανά τα ίδια εως και τώρα 1 μήνα μετά. Έχω δηλώσει την ίδια βλάβη 7 φορές, έχει έρθει ένας τεχνικός της WIND (όπου φυσικά δεν βρήκε κάποιο πρόβλημα στη γραμμή μου τοπικά) και 2 του ΟΤΕ, με τον τεχνικό του ΟΤΕ να λεει ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα απο μεριά του.

    Έχω αγανακτήσει φυσικά και εγώ και πλεον με αυτή την αναξιοπιστία της WIND το πιο πιθανό είναι να μεταβώ σε άλλο πάροχο αν το πρόβλημα δεν επιλυθεί εώς το τέλος της ερχόμενής εβδομάδας.

  14. #14
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από michgkou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    τις ίδιες αποσυνδέσεις αντιμετωπίζω και εγώ (Κατερίνη, Πιερία). Τα προβλήματα ξεκίνησαν πρίν από ένα χρόνο περίπου όπου αποφάσισα να μεταβώ στην 50 fiber από 24 adsl. Από την πρώτη εβδομάδα σχεδόν αποσυνδέσεις, πέρασαν 4 τεχνικοί τις Wind, 3 του ΟΤΕ, μου έστειλαν 3 router Technicolor (που προφανώς δεν έφταιγε το router). Ακόμα, για να βεβαιωθώ ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στις καλωδιώσεις του κτιρίου (όπως μου πρότεινε τεχικός της WIND) σύνδεσα εξωτερικό UTP από τον κατανεμητή του κτιρίου εως το router (οι αποσυνδέσεις συνεχίζονταν κανονικά και έτσι).Τελικά, το πρόβλημα επιλυθηκε (3 μήνες μετά από τη σύνδεση της 50αρας) με αλλαγή πύλης στο καφάο όπως με ενημέρωσαν.

    Πρός το τέλος του περασμένου Δεκέμβριου αποφασίζω να πάω στην 100αρα (μου πρόσφεραν στην ίδια τιμή με την 50αρα, καθώς έληγε το συμβόλαιο) ξανά τα ίδια εως και τώρα 1 μήνα μετά. Έχω δηλώσει την ίδια βλάβη 7 φορές, έχει έρθει ένας τεχνικός της WIND (όπου φυσικά δεν βρήκε κάποιο πρόβλημα στη γραμμή μου τοπικά) και 2 του ΟΤΕ, με τον τεχνικό του ΟΤΕ να λεει ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα απο μεριά του.

    Έχω αγανακτήσει φυσικά και εγώ και πλεον με αυτή την αναξιοπιστία της WIND το πιο πιθανό είναι να μεταβώ σε άλλο πάροχο αν το πρόβλημα δεν επιλυθεί εώς το τέλος της ερχόμενής εβδομάδας.
    Στατιστικά γραμμής;
    Ελπίζω να μην είναι αυτό το technicolor που δεν τα δείχνει..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #15
    Εγγραφή
    31-01-2021
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Αυτό είναι το router (συνημμένο) η ταχύτητα μου είναι σταθερή σε αυτές τις τιμές (το επιβεβαιωσε και τεχνικός). Δεν υπάρχει κάποιο interface για στατιστικά,αλλα απ ότι είδα έχει στο interface Diagnostics κάποια στατιστικά (DSL stats) σε αυτά αναφέρεσαι;
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20210201-125830_Chrome.jpg  


Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας