Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    20-03-2012
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα. Εχω vodafone vdsl 50mbit με voip απο τις αρχές Δεκεμβρίου, αλλα τις τελευταίες 2 εβδομάδες σε εντελώς τυχαίες ώρες η γραμμή μαζεύει πάρα πολλά errors με αποτέλεσμα να πέφτει η ταχύτητα και να μην μπορώ να ανοίξω ούτε μια σελίδα και τις περισσότερες φορές θα αποσυγχρονιστεί. Ήρθε Τεχνικός της vodafone και δεν βρήκε σφάλματα στην κολόνα λέγοντας ότι φταίει η εσωτερική καλωδίωση. Άλλαξα την καλωδίωση την ίδια μέρα με καλώδιο τύπου PET και η ένωση έγινε με scotchlock γιατί δεν υπήρχε ρεγκλέτα στην χωνευτή του σπιτιού. Το πρόβλημα συνεχίστηκε και οταν ξαναήρθε ο τεχνικός δήλωσε βλάβη για αλλαγή ζεύγους απο τον ΟΤΕ. το οποίο και έγινε με το ίδιο αποτέλεσμα. Σαν επόμενο βήμα μου άλλαξαν το router με άλλο(διαφορετικο μοντελο) αλλά και πάλι το προβλημα συνεχίζεται. Τους έχω παρακαλέσει να ελέγξουν το καφάο αλλα η απάντηση ειναι οτι δύσκολα φταίει εκει κάτι και δίνοντας μου καταλυτικη ημερομηνία την Δευτέρα στις 22/4.
    Ενα τελευταίο που εχω παρατηρήσει ειναι οτι Καθε Σάββατο η γραμμή είναι σταθερότατη χωρις σφαλματα ακόμα και σε fastpath.

    - - - Updated - - -

    Οι φωτογραφίες είναι με τα σφάλματα και στα 2 router και στην τρίτη φωτογραφία τα στατιστικά σήμερα Σάββατο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 1.jpg  

    2.jpg  

    3.jpg  


  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.738
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάτι λειτουργεί σε αυτές τις ώρες και σου κάνει παρεμβολές. Γίνονται τίποτα έργα, άνοιξε κάτι καινούριο κοντά σου?
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    05-05-2005
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    pFsense / fritz 7530
    SNR / Attn
    9,0(dB) / 29(dB)
    Στην τρίτη φώτο δεν σου εμφανίζει τα λάθη γιατι η γραμμή ειναι σε fastpath που σημαίνει οτι δε κάνει καθόλου error correction το μοντεμ επομένως δε στα εμφανίζει κιολας.

    Δε μπορώ να δικαιολογήσω γιατι τα Σάββατα εισαι σε fast/fast ενω τις υπόλοιπες μερες Interleaved.

    Επίσης απο προσωπική μου παρόμοια εμπερία επειδή ανέφερε ο τεχνικός του ΟΤΕ οτι άλλαξε ζεύγος δε παει να πει οτι το εκανε κιόλας.

    Εάν εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα επέμενε και να έισαι παρών οταν και όποτε ερθει ο ΟΤΕ.

    Συν οτι λεει και ο nnn και να μην έχεις το μοντεμ κοντα σε πηγές τροφοδοσίας, μετασχηματιστες ρευματος, εκτυπωτές, φωτισμό led, ηλεκτρικα παντζουρια κτλ.
    You wanna hear something really nutty? I heard of a couple guys who wanna build something called an "airplane," you know you get people to go in, and fly around like birds, it's ridiculous, right? And what about breaking the sound barrier, or rockets to the moon, or atomic energy, or a mission to Mars? Science fiction, right?
    --Visit [+=] on #bloodygreeks @ quakenet--

  4. #4
    Εγγραφή
    20-03-2012
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Είχα στήσει καρτέρι την μέρα που θα άλλαζε ο ΟΤΕ το ζεύγος και ο τεχνικός που ήρθε όντως το άλλαξε. Στην αρχή και εμένα μου πήγε το μυαλό για κάποια παρεμβολή διαβάζοντας στο forum άλλα το κάνει εντελώς τυχαία και πρωί και βράδυ χωρίς συγκεκριμένο μοτίβο. Όσο για το fastpath εγω το ζήτησα ξέροντας οτι καθε Σάββατο η γραμμή λειτουργεί τέλεια αλλά και το προηγούμενο που ήταν σε interleaved είχε 0 crc και μερικές εκατοντάδες fec.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lapaskos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλά και το προηγούμενο που ήταν σε interleaved είχε 0 crc και μερικές εκατοντάδες fec.
    Να ξαναγυρίσεις σε interleaved λοιπόν. Τα FEC δεν μας απασχολούν και είναι φυσιολογικό να είναι και αρκετά εκατομμύρια ακόμα γιατί είναι λάθη που διορθώθηκαν.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-03-2012
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Όταν είπα το προηγούμενο εννοούσα το προηγούμενο Σάββατο που το είχα σε interleaved και σήμερα που το έχω σε fastpath τα crc errors παραμένουν 0. Αύριο θα αρχίσει να μαζεύει πάλι χιλιάδες errors κατά την διάρκεια ολης της ημέρας. Απο την στιγμή που η εσωτερική καλωδίωση είναι αλλαγμένη και στη γειτονία δεν έχει αλλάξει κάτι που πιστεύετε οτι μπορεί να οφείλονται τα errors?

  7. #7
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lapaskos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο την στιγμή που η εσωτερική καλωδίωση είναι αλλαγμένη και στη γειτονία δεν έχει αλλάξει κάτι που πιστεύετε οτι μπορεί να οφείλονται τα errors?
    Κάτι (ηλεκτρική συσκευή, μοτέρ, πομπός κλπ.) που λειτουργεί Κυριακή έως και Παρασκευή σου δημιουργεί παρεμβολές. Το τι είναι αυτό μόνο εσύ μπορείς να το βρεις.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.150
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Τι έγινε τελικά;

    (Μερικά χρονάκια αργότερα)

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας