Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    19-11-2010
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα,

    Είναι το πρώτο μου μήνυμα στο adslgr με αφορμή το στήσιμο ενός απλού τηλεφωνικού κέντρου σε δικό μου χώρο. Να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι ούτε ηλεκτρονικός ούτε προγραμματιστής ωστόσο έχω κάποιες γνώσεις γύρω από τους υπολογιστές. Παρακάτω θα εξηγήσω τι ακριβώς θα χρειαστεί να υλοποιήσω, τι εξοπλισμό διαθέτω και θα ήθελα βοήθεια ή/και προτάσεις σχετικά με το τι θα χρειαστώ τόσο στο θέμα hardware όσο και software.

    Να ξεκινήσω λέγοντας πως αυτή τη στιγμή έχω PTSN γραμμή με πάροχο την forthnet η οποία μου δίνει ένα φυσικό νούμερο και ένα νούμερο μέσω internet (voip). Αυτά τα παίρνω απευθείας από το router (technicolor αν δεν κάνω λάθος), ενώ πριν λίγο καιρό μου ανοίξανε και ακόμα μια έξοδο πάνω στο router για να συνδέω το fax (απο το voip νουμερο) καθώς αντιμετώπιζα και ακόμη αντιμετωπίζω προβλήματα με το fax (αλλες φορές στέλνει/δέχεται άλλες όχι). Τις παραπάνω γραμμές τις συνδέω απευθείας με απλά αναλογικά τηλέφωνα και λειτουργούν ξεχωριστά και ανεξάρτητα όντας δύο διαφορετικά νούμερα. Ωστόσο, επειδή ο χώρος μου είναι ισόγειο-πατάρι, θέλω να προχωρήσω στην εγκατάσταση τηλεφωνικού κέντρου.

    Οι θέσεις εργασίας είναι 3 (μία στο ισόγειο και δύο στο πατάρι), ωστόσο στην ουσία μόνο το ένα νούμερο (το φυσικό νούμερο) θέλω να μπορώ να ρυθμίζω που θα χτυπάει και να μπορώ να το στέλνω πάνω-κάτω εσωτερικά. Επίσης καλό θα ήταν αν θα μπορούσα να βάλω ηχογραφημένο μήνυμα (για λογιστήριο πατήστε 1 κλπ) και να έχω μουσική όταν μεταφέρω την κλήση από το ένα τηλ στο άλλο. Ιδανικά θα ήταν να μπορώ πριν στείλω την κλήση, και ενώ έχω βάλει την γραμμή στην αναμονή, να μιλάω εσωτερικά με το τηλ που θα στείλω την γραμμη..

    Ο τηλεφωνικός εξοπλισμός που έχω αυτή τη στιγμή είναι:
    1. Router Technicolor της forthnet στο ισόγειο (θα κοιτάξω το μοντέλο και θα το αναφέρω παρακάτω)
    2. 2 αναλογικά τηλέφωνα (ίδια θέση) στο ισόγειο που συνδέονται και στα 2 νούμερα
    3. 2 αναλογικά τηλέφωνα στο πατάρι (2 θέσεις) που συνδέονται με το φυσικό νούμερο

    Πρόσφατα απέκτησα και ένα Server-Pc HP proliant το οποίο θα στήσω για σκοπούς backup αλλά με αυτή την αφορμή σκέφτομαι να αξιοποιήσω για να στήσω πάνω εκεί και κάποια πλατφόρμα (κατα προτίμηση μέσω virtual machine) βασισμένη σε linux (asterisk, freepbx, elastix-3cx κλπ).

    Θα ήθελα λοιπόν αν μπορούσε κάποιος να με κατατοπίσει όσον αφορά αρχικά πώς αξίζει να στηθεί το παραπάνω κέντρο (σε ποια πλατφόρμα) και κατόπιν τι εξοπλισμό θα χρειαστώ. Αξίζει να πάω σε μία κάρτα pci ή pci-e με fxo/fxs ή μπορώ να πάω με ένα απλό gateway? Θα χρειαστώ σε όλες τι θέσεις voip τηλέφωνα? Υπάρχει λύση σε μία θέση π.χ. να βάλω ένα voip τηλέφωνο αλλά να έχω ταυτόχρονα και ένα αναλογικό ασύρματο (και ας προωθώ κλήσεις μόνο χρησιμοποιώντας το voip). Επίσης είδα ότι υπάρχουν κάποιες έτοιμες λύσεις π.χ. κέντρα grandstream/samsung, έχει νόημα να κινηθώ σε κάτι τέτοιο?

    Πάντα γνώμονας είναι το να έχω κάτι αξιόπιστο αλλά και κάτι το οποίο να μην ξεφεύγει από οικονομική άποψη.

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και την φιλοξενία,
    Φώτης

  2. #2
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα
    Με βάση τα λεγόμενα σου έχω δυο προτάσεις

    Πρόταση Α
    Τηλεφωνικό κέντρο Grandstream UCM 6202, οι δυο γραμμές σου συνδέονται κατευθείαν στο κέντρο, μαζί με τρις (3) τηλεφωνικές συσκευές IP Grandstream GXP1628. Την φυσική συσκευή fax μπορείς να την συνδέσεις σε μια από τις δυο θύρες που έχει το κέντρο.

    Πρόταση Β
    Σε ένα από τα VMs σου στήνεις το Freepbx distro ως τηλεφωνικό κέντρο. Ως μέσο διασύνδεσης με τις γραμμές σου θα χρειαστείς δυο (2) Grandstream HT813. Μαζί με τα πιο άνω IP τηλέφωνα. Την φυσική συσκευή fax μπορείς να την συνδέσεις σε ένα από τις δυο HT813.


    Το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις με τα fax είναι λόγου της συμπίεσης που χρησιμοποιεί ο παροχος σου στην τηλεφωνία, με άλλα λόγια codec g729 αντί g711a.

    Grandstream UCM 6202
    Grandstream GXP 1628
    Freepbx
    Grandstream HT813

  3. #3
    Εγγραφή
    19-11-2010
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    @Kronos911 ευχαριστώ πολύ για την άμεση απαντηση.

    Τελικά το router είναι το technicolor tg788 v2. Βλέπω ότι μου έχουν το voip (ιδιο νούμερο) ανοιχτό δύο φορές όπως είπα για το φαξ.

    Αυτό που λες για το φαξ υπάρχει τρόπος να το διορθώσω να δουλεύει σωστά η είναι θέμα παροχου? Έχω μιλήσει τουλάχιστον 10 φορές με forthnet και έχουν έρθει 3-4 φορές τεχνικοί της αλλά δεν έχουν καταφέρει κατι, πάλι στα ίδια είμαι...

    Οσον αφορά το κέντρο, δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς θα συνδέσω τηλέφωνα /gateways και ρούτερ.. Η γραμμή forthnet έρχεται και πάει στο ρούτερ, από εκεί συνδέει τα αναλογικά. Τώρα πως θα συνδεθώ? Τα τηλέφωνα ip προφανώς απλά θα συνδεθουν σε switch η στο ρούτερ.. τα gateways που θα μπουν?

    Επίσης αντί για gateways, έχω βρει μια κάρτα pci openvox με fxs και fxo, μπορω να βάλω κάτι τέτοιο? Η πάλι θα χρειαστώ gateways/adaptors?

    Τέλος τα αναλογικά τηλέφωνα μπορούν να χρησιμοποιηθούν με κάποιο τροπο σε κάποια γραμμή (είτε στο φυσικό είτε στο voip νούμερο). Είτε μόνα τους είτε στην ίδια θέση ως δεύτερο τηλέφωνο..

  4. #4
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Κάθε HT813 έχει μια θύρα FXO και μια θύρα FXS, επίσης έχουν και θύρα Ethernet για να συνδεθούν στο δίκτυο.
    Την τηλεφωνία, καθαρή γραμμή PSTN και VoIP αριθμό από του router θα τις συνδέσεις στην θύρα fxo. Τα αναλογικά τηλέφωνα που έχεις τα συνδέεις στις θύρες fxs. Μετά με sip συνδέσεις μπαίνουν στο κέντρο.
    Όσο αναφορά την κάρτα, αν το vm σου επιτρέπει pci pass-through τότε μπορείς να την χρησιμοποιήσεις.

    Αν στην pstn γραμμή μπορείς να στέλνεις fax έστω σε χαμηλή ταχύτητα είναι θέμα του VoIP μετά.
    Τα αναλογικά σου τηλέφωνα μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις στο κέντρο βάζοντας ένα fxs gateway στο σημείο που καταλήγουν οι καλωδιώσεις των rj11 πριζών.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.628
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Θα πρέπει να πάρεις τηλέφωνο στην forthnet και να ζητήσεις να μην χρησιμοποιούν στον συγκεκριμένο αριθμό το g729 σαν codec. Είναι κάτι που το κάνουν αυτοί.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας