Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    30-05-2008
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπερα παιδια,

    Εδω και 8 χρονια σχεδον ζω στη Νεα Υορκη και ξεκινησα προσφατα να φτιαχνω ενα σπιτι στην Ελλαδα για να ερχομαι τα καλοκαιρια.
    Μετα λυπης διαπιστωσα οτι οι ταχυτητες ειναι σχεδον στα ιδια επιπεδα που ηταν οταν εφυγα :/ (Εδω εχω 1gb upload/downlaod εδω και 4 χρονια) -

    Το σπιτι ειναι στο Ηρακλειο Κρητης, και μια μικρη ερευνα oi maximum ταχυτητες που υποστηριζονται ειναι μεχρι 50mbps uplaod/5 download (καλα το download ειναι να αυτοκτονεις) και
    απο οτι καταλαβαινω cosmote ειναι το πιο καταληλλο οption (διαφωτιστεμαι αν κανω λαθος)

    Tωρα το σπιτι ειναι γυρω στα 140-150 τετραγωνικα (αρκετα open space) και εχω σκοπο να το κανω super smart. Θα φερω απο εδω απο ηχεια google μεχρι δεκαδες αλλες συσκευες που εχω
    που ειναι wifi connected.

    Η κυριες ερωτησεις που εχω ειναι εξεις.

    1. To ρουτερ/μοντεμ της cosmos ειναι επαρκες ή καλο είναι να συνδεσω καποιο δικό μου? Να φανταστω οτι πρεπει να υπαρχει υποχρεωτικα το modem της cosmote και στη συνεχεια να συνδεσω διπλα ενα wifi router? εδω ας πουμε με τη verizon μπορεις να βαλεις απευθειας το δικο σου

    2. Ποια ειναι η καλυτερη λυση να επεκτεινω το ιντερνετ/wifi μεσα στο σπιτι - με ενα μικρo research που εκανα στο plaisio βλεπω οτι τα mesh συστηματα που υπαρχουν εδω δεν εινια και πολυ διαδεδομενα στην Ελλαδα (συγχωρερστε με αν κανω λαθος) - βρηκα μερικες συσκευες που επεκτεινουν το ιντερνετ μεσω ρεύμα? Δουλεουν οκ αυτες? Θα υπαρχει καθυστεηρηση ας πουμε οταν παιζω σε ολα τα google ηχεια μουσικη ταυτοχρονα?

    Τελος αν καποιος ειναι expert με το smart home στην ελλαδα θα χαρω πολυ να παρω μερικες συστασεις. Παρα δειγματος χαρη θελω να βαλω αυτο voice assisted ρολερς και κουρτινες - καθως και συστημα θυροτηλεορασης που να δουλευει και απο το κινητο (θελω να το βαλω σε ολο το κτιριο) - αν εχετε καποιες εταιρειες να μου συστησετε θα βοηθησετε πολυ.

    Σας ευχαριστω παρα πολυ!

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ολα εξαρτωνται απο το πόσα λεφτά θελεις να ξοδεψεις.
    Παντως μια επένδυση σε καλωδιώσεις ίσως είναι το πρώτο που πρέπει να σκεφτείς.
    Καλτα τα mesh και τα powerline αλλα σαν το καλωδιο, δεν εχει.
    Ασε που rollers και κουρτινες οπως και να το κανεις θελουν και ρευμα.
    Πριζες lan στα κρισιμα σημεια (πχ τηλεορασεις ) καλωδια σε ταβανια, διαδρομους, μπαλκονια, αιθρια με poe για access points (και 5Ghz φυσικά)
    Μην ξεχνας καμερες και συναγερμό. Οσο πιο κοντα σε ip βάλεις, τόσο πιο smart θα ειναι
    Ενα voip based pbx θα σου δωσει τα απαραίτητα door phones over ip.
    Συγκεντρωση καλωδιωσεων σε κεντρικό σημείο, με rack & ups

    Με την ευκαιρία συμμαζεψε και την ηλεκτρολογική εγκατάσταση, ειδικότερα αν είναι πάνω απο 15-20 ετών.


    Αν θες να τα φτιαξεις μονος σου και διαθετεις το χρονο και τις γνωσεις, τοτε μιλάμε για ενασχόληση για πολλα καλοκαίρια.

    Αν παλι θες κάτι σε εταιρεία, ισως θες κατι τετοιο
    http://www.kafkas.gr/proionta/smart-home-eksipno-spiti/ (χωρίς να τους εχω δει απο κοντα τι κάνουν). Απλά σιγουρα θα τους βρεις στην περιοχη σου και ειναι μεγάλη εταιρεία.

  3. #3
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Για mesh wifi, (ανεξάρτητα από την ύπαρξη ενσύρματου δικτύου είναι χρήσιμο για τις φορητές συσκευές), θα πρότεινα ως router ένα AVM 7590 και αντίστοιχα extenders.
    Υποστηρίζεται πλήρως από την Cosmote, δεν χρειάζεται άλλο router.
    Υποστηρίζει λειτουργίες τηλεφωνικού κέντρου και θυροτηλεορασης στα εσωτερικά τηλέφωνα.
    Υποστηρίζει και συσκευές home automation ULE.
    Για εταιρία εγκατάστασης, έχει μια υπηρεσία και η ίδια η
    Cosmote, αλλά δεν έχω άποψη.
    Εγώ έχω από 20 χρόνια εγκατάσταση X10 που ακόμη δουλεύουν και δεν τα πειράζω, αλλά φυσικά τώρα πάει κανείς σε πιο σύγχρονα πρωτόκολλα.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.717
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Aνάλογα με την διαρρύθμιση


    Και επειδή σε κόβω παμφάγο

    Καλώδιο σε κάθε mesh access point (AP)
    H ubiquiti είναι μιά χαρά εταιρεία

    Πας στα pro (έχει και φθηνότερα)
    https://www.e-wireless.gr/ubiquiti-u...p-ac-m-pro-el/
    Πρόσεξε να παίζουν και στα 2,4/5 ταυτόχρονα

    Κατά τα άλλα καλώδια παντού

    Μερικοί είναι αργοί και θέλουν καλοκαίρια για να τα εγκαταστήσουν.

    Αν έχουν επιλεγεί οι θέσεις και περαστεί καλώδια, 2 μέρες max για εγκατάσταση, 2 μέρες max για ρύθμιση, το διάλειμμα για ρακή συμπεριλαμβάνεται.

    Αν πας για cosmote, fritz 7590 ή 7530 τέρατα σταθερότητας. Τα του ΟΤΕ τα ξεχνάς.
    Και για remote control κανά laptop (refurbished latitude ή thinkpad) ή raspberry αν τα πας καλά με linux (raspian)

    Aν θες και κάτι παραπάνω mikrotik για ρουτερ (αν δεν έχεις ξανασετάρει θα σου βγάλει την ψυχή)

    Προφανώς rack/ups

    Aν θέλεις εταιρεία για εγκατάσταση να αποφύγεις ηλεκτρολόγους να προτιμήσεις εταιρεία δομημένης καλωδίωσης. Τόσα ξενοδοχεία έχετε στην Κρήτη, κάποιους θα βρείς.

    Αν θες βοήθεια κάλεσέ με ως σύμβουλο για ρακή, θα καθυστερήσει λίγο το έργο, θα γίνει εργάρα όμως.
    Αναλαμβάνω και καθάρισμα / συντήρηση για όταν λείπεις
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 21-04-19 στις 10:49.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-05-2008
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ευχαριστω παρα πολυ! Αρα με τον AVM 7590 δεν χρειαζομαι και τον ρουτερ/μοντεμ της cosmote σωστα?

    - - - Updated - - -

    Καλησπέρα!

    Ευχαριστω παρα πολυ για ολες τις πληροφορίες και για το χρόνο σας! Είστε όλοι εκπληκτικοι.

    - Θελω να δω το κοστος της καλωδιωσης γιατι ηδη η ανακαινιση εχει ξεφυγει - το σπιτι θα εχει δυο μεγαλουε εννιους χωρους κυριως οποτε δεν θα υπαρχουν πολλοι τοιχοι. Eιναι γυρω στα 130-140 τετραγωνικα συνολο (θα προσπαθησω να κανω upload του 3D render του κεντρικου χωρου)

    Μερικες ερωτησεις
    1. Δεν την εχω ξανακουσει την ubiquiti - με cosmote internet θα χρησιμοποιησω το μοντεμ ρουτερ της cosmote και τα ubiquity για το mesh? - ειναι ευκολα στην εγκατασταση οπως το orbit/google wifι που εχω εδω?
    2. Απο οτι καταλαβαινω με το fritz 7590 (ουτε αυτα τα εχω ξανακουσει) δεν χρειαζετει το μοντεμ ρουτερ της cosmote, σωστα? Αυτο ειναι ευκολα να συνδεθει? ξερω πανω απο τα βασικα αλλα ποτε δεν ξερεις/

    Τελος αν βαλω αυτα τα powelines ξερει κανεις αν θα υπαρχει καθυστερηση στον ηχο οταν παιζω μουσικη σε ολα τα google ηχεια?

    Ευχαριστω παρα πολυ!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2019-04-05 at 11.10.44 AM.jpg 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  186,2 KB 
ID: 203232

  6. #6
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fanisp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω παρα πολυ! Αρα με τον AVM 7590 δεν χρειαζομαι και τον ρουτερ/μοντεμ της cosmote σωστα?

    - - - Updated - - -

    Καλησπέρα!

    Ευχαριστω παρα πολυ για ολες τις πληροφορίες και για το χρόνο σας! Είστε όλοι εκπληκτικοι.

    - Θελω να δω το κοστος της καλωδιωσης γιατι ηδη η ανακαινιση εχει ξεφυγει - το σπιτι θα εχει δυο μεγαλουε εννιους χωρους κυριως οποτε δεν θα υπαρχουν πολλοι τοιχοι. Eιναι γυρω στα 130-140 τετραγωνικα συνολο (θα προσπαθησω να κανω upload του 3D render του κεντρικου χωρου)

    Μερικες ερωτησεις
    1. Δεν την εχω ξανακουσει την ubiquiti - με cosmote internet θα χρησιμοποιησω το μοντεμ ρουτερ της cosmote και τα ubiquity για το mesh? - ειναι ευκολα στην εγκατασταση οπως το orbit/google wifι που εχω εδω?
    2. Απο οτι καταλαβαινω με το fritz 7590 (ουτε αυτα τα εχω ξανακουσει) δεν χρειαζετει το μοντεμ ρουτερ της cosmote, σωστα? Αυτο ειναι ευκολα να συνδεθει? ξερω πανω απο τα βασικα αλλα ποτε δεν ξερεις/

    Τελος αν βαλω αυτα τα powelines ξερει κανεις αν θα υπαρχει καθυστερηση στον ηχο οταν παιζω μουσικη σε ολα τα google ηχεια?

    Ευχαριστω παρα πολυ!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2019-04-05 at 11.10.44 AM.jpg 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  186,2 KB 
ID: 203232
    Περισσότερες πληροφορίες εδώ
    https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/homewifi.html

    Για ftth με δυνατότητα 1gbps δες εδώ.
    https://submit.sfbb.gr/EligibilityCheck.aspx

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Και μακρυα απο powerlines. Ειναι λυσεις αναγκης, οχι επιλογής.

  8. #8
    Εγγραφή
    30-05-2008
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αρα αν δεν μπορω να βαλω καλοδιωση στο σπιτι εξαρχης? τα powerlines δεν ειναι καλη λυση? καλυτερα mesh network? η comoste βλεπω εχει μιας εταιρειας Devolo – δεν την εχουμε εδω αυτην.

    - - - Updated - - -

    Eυχαριστω πολύ - βλεπω η comoste πουλαει το ftitz router, καθως και powerline ή ενα mesh συστημα απο την tp-link. Δυστηχως ο ΤΚ μου δεν ειναι στη λιστα.

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το ποιος πουλαει ειναι το θεμα μας η το ποιος εγκαθιστα?
    Τις βασικες απαιτησεις στις γραψαμε παραπανω, τωρα αν θες με καποιο τρόπο να παρεις blessing για hit or miss καταστασεις να στο δωσουμε.
    Στα χαρτια ολα δουλευουν.

  10. #10
    Εγγραφή
    30-05-2008
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γιατι το ενα ειναι θεμα και το αλλο δεν ειναι? Δεν ειμαι στην Ελλαδα, οποτε δεν ειμαι και πολυ γνωστης τον online shops εκτος του Πλαισιου. Εχω να ερθω 8 χρονια+

    Το να συνδεσω ενα mesh network η power lines δεν νομιζω να εχω προβλημα να το κανω μονος - το εχω κανει αρκετες φορες. Και εμπασει περιπτωση η οποια ερωτηση δεν ειναι κακο... οιυποθεσεις τυπου "να παρεις blessing hit or miss κλπ" θα προτιμουσα να τις αποφυγουμε. Ευχαριστω πολύ

  11. #11
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.717
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Για τα powerlines

    Tο πόσο καλά θα δουλεύουν το ανακαλύπτεις αφού τα αγοράσεις.
    Γιατί εξαρτώνται από την ποιότητα της ηλεκτρικής σου εγκατάστασης.

    Και έστω ότι δουλεύουν ικανοποιητικά.
    Ανάβεις μία συσκευή και μπορεί να κρεμάσει όλο το δίκτυο.
    Την σβήνεις και το δίκτυο επανέρχεται.

    Γιαυτό ο netblues λέει ότι είναι λύση ανάγκης όχι επιλογής

    Μιλάς για μουσική, άρα προσπαθείς να μην υπάρχει delay
    Λογικά καταλήγεις σε καλώδια.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  12. #12
    Εγγραφή
    30-05-2008
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Κατανοητό και ευχαριστώ για την επεξήγηση.

    Τα speakers της Google συνδέονται μέσω wifi οπότε αναγκαστικά νομίζω η λύση είναι mesh network - θα ρωτήσω το κόστος για καλωδίωση αλλά μιας και το budget έχει ξεπεραστεί κατά πολύ δεν το βλέπω και πολύ εφικτό. Ευχαριστώ και πάλι.

  13. #13
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Αν πάρεις το 7590, θα πρότεινα να φτιάξεις και το mesh δίκτυο με προϊόντα της AVM, όπως αυτό.
    https://en.avm.de/products/fritzwlan...epeater-1750e/
    Πέρα από την καλή απόδοση, συνεργάζεται με το ρούτερ
    και δίνουν πλήρη εικόνα της κατάστασης του δικτύου.

  14. #14
    Εγγραφή
    30-05-2008
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ευχαριστω πολυ - θα ψαξω να δω που τα πουλανε στην Ελλαδα - μαλον αυτο θα κανω.

  15. #15
    Εγγραφή
    30-05-2008
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πάρεις το 7590, θα πρότεινα να φτιάξεις και το mesh δίκτυο με προϊόντα της AVM, όπως αυτό.
    https://en.avm.de/products/fritzwlan...epeater-1750e/
    Πέρα από την καλή απόδοση, συνεργάζεται με το ρούτερ
    και δίνουν πλήρη εικόνα της κατάστασης του δικτύου.

    Καλησπερα παιδια! Ποια η γνωμη σας για αυτα τα powelines - Devolo Magic 2?

    https://www.plaisio.gr/anavathmisi-d...WiFi-2-1-3.htm

    Ευχαριστω πολυ

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας