Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    27-11-2012
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γεια σας,
    θα ήθελα παρακαλώ την βοήθειά σας για το εξής : στην επιχείρηση που εργάζομαι, έχουμε 10 υπολογιστές και ένα server για τα αρχεία και το ERP, στο subnet 192.168.1.xxx όπου στο 192.168.1.1 είναι το router (cosmote) στο 192.168.1.10 είναι ο server οι 10 υπολογιστές είναι από 192.168.1.20 έως 192.168.1.29 και έχω ρυθμίσει το router ώστε το DHCP που δίνει να είναι στο εύρος 192.168.1.150-192.168.1.200. Όλα λειτουργούν εντάξει.

    Την προηγούμενη εβδομάδα (έλειπα) ήρθε και πέρασε IP κάμερες ένας τύπος σε συνεννόηση με το αφεντικό και τι έκανε : Τις σύνδεσε όλες με ένα δικό του switch, τις έδωσε στατικές διευθύνσεις από 192.168.50.10 - 192.168.50.30, κούμπωσε ένα laptop στο switch του κι έκανε επίδειξη στο αφεντικό πως λειτουργούν εντάξει, κι έφυγε.

    Θέλω να συνδέσω το subnet των που βρίσκονται οι κάμερες με το subnet των υπολογιστών μας ώστε να μπορώ να βάλω το πρόγραμμα για τις κάμερες σε ένα τοπικό PC αλλά και να μπορώ να τις έχω διαθέσιμες μέσω του router μας, για πρόσβαση από έξω.
    Δεν το γνωρίζω το θέμα, ψάχνοντας βρήκα ότι πρέπει να χρησιμοποιηθεί router αλλά δεν βρήκα ολοκληρωμένες οδηγίες.
    Μπορείτε παρακαλώ να περιγράψετε τί πρέπει να κάνω ή να παραπέμψετε σε κάποιο καλό οδηγό ?
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Εγγραφή
    27-11-2012
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα σας, μπορεί κάποιος να βοηθήσει σ'αυτό που έχω ρωτήσει ? Ευχαριστώ.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα,

    Το δίκτυό σου είναι πολύ μικρό για να είναι απαραίτητα πολλαπλά subnets. Πιο πολύ θα μπλέξεις και απαιτείται εξοπλισμός και κάποιες γνώσεις για να κάνεις αυτό που θέλεις αν παραμείνουν οι κάμερες στο ip range που είναι, παρά θα κερδίσεις κάτι.
    Ουσιαστικά απαιτείται κάποια συσκευή (router ή layer3 switch) που θα συνδέσει τα δυο δίκτυα μεταξύ τους, ακόμη και ένα μικρό Mikrotik.
    Το Mikrotik π.χ. θα έχει 2 ΙΡs μία στο 192.168.1.xxx και μια στο 192.168.50.xxx . Θα πρέπει όμως όλες οι συσκευές του δικτύου να έχουν ως gateway την ανάλογη IP του Mikrotik για να μπορούν να βλέπονται μεταξύ τους.

    Κατά τη γνώμη μου όμως θα ήταν πιο εύκολο να αλλαχθούν οι IPs των καμερών και να της βάλεις σε ένα εύρος του δικτύου σου που είναι ελεύθερο.

  4. #4
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Εγώ προτιμάω να εφαρμόζω την λύση με το ρουτεράκι (π.χ. ένα MikroTik R450G).
    Χωριστό subnet στην κάθε θύρα ώστε να έχω ξεχωριστό broadcast domain για κάθε εφαρμογή : άλλο για τα PCs και τους servers, άλλο για τις κάμερες και το DVR, και άλλο για το PBX και τα voipόφωνα. Έτσι γίνονται όλα όμορφα & τακτικά και είναι πιο εύκολος ο έλεγχος και η συντήρηση

  5. #5
    Εγγραφή
    27-11-2012
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Νομίζω ότι καλύτερα να ακολουθήσω την λύση με το router που προτέινει και ο Moho. Μπορεί να προταθεί κάτι σε tplink ή uibiquity αντί για mikrotik ? Επίσης, αν κάθε υποδίκτυο έχει δικό του router για να βγαίνει στο internet κι εγώ θέλω απλά να ενώσω τα 2 υποδίκτυα ώστε να έχουν απευθείας πρόσβαση (μέσω τρίτου ενδιάμεσου router) μεταξύ τους χωρίς να βγαίνω στο internet - είναι κάτι τέτοιο δυνατό ?
    Και πάλι ευχαριστώ.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για TP-Link, ή Ubiquity δε γνωρίζω.
    Με Mikrotik πάντως μπορείς να κάνεις αυτό που θέλεις.
    Ρίξε μια ματιά σε αυτό το νήμα, έχω κάνει κάτι παρόμοιο.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας