Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    21-04-2019
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    18350/1000
    ISP
    Vodafone
    Router
    Netgear D7000
    Καλησπέρα σας,

    Αυτό το θέμα έχει συζητηθεί και σε άλλα άρθρα από ότι έχω δει , με μια ευκαιρία βρέθηκε στα χέρια μού ένα Netgear D7000 μετα απο λίγη ώρα το έβαλα σε σύνδεση και συγχρονίστικε . Το TV πήρε σύνδεση οι ταινίες λειτουργούν όλα λειτουργούν όταν πάω να δω live το κανάλι μαύρη οθόνη. Ήρθα σε επικοινωνία με την Vodafone και μετά από πολύ ώρα και υπομονή μου είπαν πώς φταίει το firwall του router και πως λύνετε εγγυημένα εάν δίνω DMZ στην ip του TV(αποκωδικοποιητή)
    Η ο άλλος τρόπος με port forward. Πάω advanced->setup->wan setup : και βάζω την 192.168.1.3 (ip TV) επιλέγω disable port scan and DoS protection , default DMZ server, MTU :1492 ,nat filtering : open, και δεν επιλέγω respond to ping on internet port , disable igmp proxying , disable sip alg . Παραμένει όπως είναι συνεχίζει να μην δουλεύουν τα κανάλια (και με διάφορους συνδυασμούς). Αποφασίζω τότε να προσπαθήσω με το port forward Αλλά το θέμα είναι ότι δεν μου είπαν τι service type να βάλω (tcp/udp , tcp, udp ) Αλλά υπέθεσα πως θα είναι tcp/udp και τι πόρτα να ανοίξω ( starting port ) . Περνώ ξανά τηλέφωνο και πέτυχα έναν που να μου λέει οτι η υπηρεσία λειτουργεί σωστά όποτε δεν μπορεί να βοηθήσει σε κάτι.

    Αν έχετε κάποια ιδέα ελπίζω να ειμουν αναλυτικός .

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    AS3329
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    9
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Αν λειτουργει το On demand, τοτε δεν εχεις κανενα θεμα με επικοινωνία σε IP επίπεδο με το STB.
    Το θέμα σου είναι οτι δεν λειτουργεί το tv, το οποίο ειναι multicast.

    Βαλε ξανά το ρουτερ της vodafone, και δες στο VC3 τι DNS έχει και τι gateway , να δεις οτι ειναι σωστά και στο netgear.

    Το σηματνικότερο ειναι να βρείς στο netgear πως θα περάσεις το Multicast (IGMP proxy) και να υποστηρίζει IGMP snooping.
    Δες στο WAN αν ειναι disabled το IGMP proxy κλπ.

  3. #3
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.225
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Εντελώς μπακαλίστικα και επειδή κάπου το είδα γραμμένο από συμφορουμίτη, δοκίμασε το εξής: συνδεσε το router της voda στην 4η θύρα του router σου και δήλωσέ την iptv στις ρυθμίσεις. Μετά βάλε σε αυτό τον αποκωδικοποιητή και δες αν παίζει.


    ΕΔΩ
    https://www.adslgr.com/forum/threads...18#post6429018

    Δυστυχώς με τις παραπάνω ρυθμίσεις (και με παραλλαγές τους που δοκίμασα) το HOL TV πάιζει μόνο το HOL Video Club και τα κανάλια μόνο για 3-4" και μετά μαύρο μέχρι να αλλάξεις κανάλι.

    Για αυτό έκανα και ότι είχα κάνει παλαιότερα με το TP-LINK που είχα. Στην LAN4 (που έχει γίνει STB) του ASUS έχω συνδέσει το HOL modem/router (Alcatel Cellpipe) και στο Alcatel τον αποκωδικοποιητή (σε όποια LAN να 'ναι). Έτσι παίζουν όλα όπως πρέπει.

    Κάνε κι ένα reset τον hol/vodafone router αφού έχεις απενεργοποιήσει τον αποκωδικοποιητή από τον διακόπτη πίσω, και μετά ξανάνοιξε τον αποκωδικοποιητή.
    Καμιά φορά οταν κάνω reboot το ASUS χρειάζεται να κάνω την παραπάνω διαδικασία.
    Κινητό: Samsung Galaxy A52s



    Νίκος Χανδόλιας

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν είναι πλεόν διαθέσιμη η vodafone και απο συνδέσεις άλλων παρόχων;
    Για να προτείνουν dmz απο την vodafone μάλλον μιλάμε για τέτοια περίπτωση.

    Το multicast μπορεί όντως να είναι ο ένοχος

  5. #5
    Εγγραφή
    03-12-2016
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Νεκτρανασταίνω το συγκεκριμένο thread για να ρωτήσω αν έχει βρεθεί κάποιος για να παίξει τελικά η Vodafone TV με άλλα μοντέμ/ρουτερ. Έχω ένα edgerouter και δεν παίζουν τα κανάλια

  6. #6
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.035
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Αν έχεις το παλιό Mediaroom θέλει το δικό τους Modem. Αν έχεις το Kaltura παίζει με οτιδήποτε, εκτός αν έχεις το πακέτο με τα Nova Sports που θέλει πάλι το δικό τους...

  7. #7
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SystemWide Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νεκτρανασταίνω το συγκεκριμένο thread για να ρωτήσω αν έχει βρεθεί κάποιος για να παίξει τελικά η Vodafone TV με άλλα μοντέμ/ρουτερ. Έχω ένα edgerouter και δεν παίζουν τα κανάλια
    Εγώ το δοκίμασα με ένα Technicolor modem/router configured με ένα μόνο VC (8/35)σε ADSL2+ γραμμή και έπαιξε κανονικά.
    Και πριν 4 ημέρες που άλλαξα τη γραμμή σε VDSL2 έπαιξα πάλι μόνο με το VID 835 και το ίδιο router, και όλα έπαιξαν μια χαρά (και τα Novasports)
    Έχω το sagem TVBox.

  8. #8
    Εγγραφή
    03-12-2016
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gpapaio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ το δοκίμασα με ένα Technicolor modem/router configured με ένα μόνο VC (8/35)σε ADSL2+ γραμμή και έπαιξε κανονικά.
    Και πριν 4 ημέρες που άλλαξα τη γραμμή σε VDSL2 έπαιξα πάλι μόνο με το VID 835 και το ίδιο router, και όλα έπαιξαν μια χαρά (και τα Novasports)
    Έχω το sagem TVBox.
    Θυμάσαι αν στο μόντεμ της Vodafone αν έπαιζε η τηλεόραση από άλλο VC; Εμένα με το 8/35 παίζει μόνο τα on demand και οχι την live TV γιατί υποθέτω ότι θέλει να περάσει από το VC 8/36.

    Απο καμπίνα ΟΤΕ παίρνεις vdsl;

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το Vodafone TV παίζει σε VC 8/37 σε ADSL.
    Σε VDSL παίζει σε VLAN ID 837 από αστικό κέντρο και σε 836 από νέα υπαίθρια καμπίνα οποιουδήποτε παρόχου.

    - - - Updated - - -

    Σε μένα με NovaSports, χωρίς το VC δεν παίζει με τίποτα το νέο TV Box.

  10. #10
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SystemWide Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θυμάσαι αν στο μόντεμ της Vodafone αν έπαιζε η τηλεόραση από άλλο VC; Εμένα με το 8/35 παίζει μόνο τα on demand και οχι την live TV γιατί υποθέτω ότι θέλει να περάσει από το VC 8/36.

    Απο καμπίνα ΟΤΕ παίρνεις vdsl;
    Όταν είχα ADSL έπαιζε στο 8/37 και το έβλεπα στο ZTE-108N τώρα με το VDSL30 (από Α/Κ) και το TPLink-100v δυστυχώς βλέπω μόνο το VLAN 835 αλλά παίζει κανονικά. Μπορεί βέβαια να παίζει κανονικά από το VLAN 837 απλά να μην το βλέπω εγώ στο μενού του modem.
    Και πριν (ADSL) και τώρα (VDSL) παίρνω από Αστικό Κέντρο

  11. #11
    Εγγραφή
    03-12-2016
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Vodafone TV παίζει σε VC 8/37 σε ADSL.
    Σε VDSL παίζει σε VLAN ID 837 από αστικό κέντρο και σε 836 από νέα υπαίθρια καμπίνα οποιουδήποτε παρόχου.

    - - - Updated - - -

    Σε μένα με NovaSports, χωρίς το VC δεν παίζει με τίποτα το νέο TV Box.
    Αν δημιουργήσουμε αντίστοιχα ένα VC 8/36 ή 8/37 στο νέο μόντεμ/ρούτερ λέτε να παίξει;

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Λογικά ναι, υπό την αίρεση ότι είναι δυνατόν να ορισθούν τα ίδια στοιχεία που αναφέρονται στην συσκευή της εταιρείας για την IPTV σύνδεση.
    Εγώ σε OpenWrt δεν τα κατάφερα το καλοκαίρι που το δοκίμασα.

  13. #13
    Εγγραφή
    11-10-2018
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    30
    ISP
    magcen
    Router
    magcen
    Path Level
    Fastpath
    Χαιρετω ολους και ολες.Μετα απο πολυ καιρο μπηκα εδω μετα απο αναζητηση για το vodafone tv που κολλαγε και βρηκα αυτο το θεμα. Ξεκιναω να πω και το δικο μου προβλημα και πως το καταφερα να κανει αυτο που θελω. Η Vodafone μετα απο πολλα προβληματα στην συνδεση και το router που τα ειχε παιξει που ειναι το Η 300s μου το αντικατεστησαν με το καινουργιο απο οτι μου ειπαν με το ZTE ZXHN H267A,δεν λεω καλυτερο απο το προηγουμενο ειναι αλλα παλι μου εκανε lag-διακοπες στο wi-fi επεφτε η ταχυτητα απο 30mb που εχω στο 20-23mb αλλα πολυ λιγοτερες ομως. Μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα στο TP-LINK Archer C50 V6 Router που ειναι πολυ φτηνο στην τιμη του για αυτα που προσφερει. Οι ρυθμισεις που εκανα ειναι πολυ απλες και ευκολες,λογικα θα κανουν και στα αλλα router της vodafone. Πρωτα απο ολα στο router της vodafone συνδεουμε την 4θυρα με την wlan ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΜΠΛΕ ΘΥΡΑ του TP-LINK Archer C50 v6 Router. Το σεταρουμε κανονικα με την γρηγορη ρυθμιση και παταμε save. Το κολπο ειναι οτι παμε στο Network επιλεγουμε το IPTV μετα απο τις ρυθμισεις επιλεγουμε ολα τα τικ και στο Mode επιλεγουμε το bridge και τελος επιλεγουμε σε ποια θυρα με επιλογη IPTV θα συνδεθει το vodafone tv σε αυτο το router. Το εχω 1 μηνα και δουλευει χωρις κολληματα,η ταχυτητα εγινε απο μαυρο χαλι σταθερη στα 29-30mb αλλα οταν ανοιγω τον δεκτη πεφτει στα 26-27mb κατι που ειναι λογικο. Δειτε τον εξομοιωτη για να παρετε μια ιδεα πως ρυθμιζεται https://www.tp-link.com/gr/support/download/archer-c50/ Eλπιζω να βοηθησα με την δικη μου εμπειρια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ANTONISGK : 22-11-21 στις 14:32.

  14. #14
    Εγγραφή
    02-07-2014
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    HOL
    Router σκέτο δεν είναι αυτό το μοντέλο ?

  15. #15
    Εγγραφή
    11-10-2018
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    30
    ISP
    magcen
    Router
    magcen
    Path Level
    Fastpath
    TP-Link Archer C50 v6.0, AC1200 Wireless Dual Band Router.Ειναι router και οχι modem-router. Συνδεεται με το modem-router του παροχου.
    AC1200 Wireless Dual Band Router
    •Υποστηρίζει το πρότυπο 802.11ac
    •Ταυτόχρονες συνδέσεις 2,4GHz 300 Mbps και 5GHz 867 Mbps για 1200 Mbps συνολικού διαθέσιμου εύρους ζώνης
    •4 εξωτερικές κεραίες παρέχουν σταθερές ασύρματες συνδέσεις και βέλτιστη κάλυψη
    •Εύκολη διαχείριση δικτύου με το TP-Link Tether
    •Υποστηρίζει IGMP Proxy / Snooping, Bridge και Tag VLAN για τη βελτιστοποίηση της ροής IPTV
    •Υποστηρίζει τη λειτουργία Σημείου πρόσβασης για τη δημιουργία ενός νέου σημείου πρόσβασης Wi-Fi

    Επειδη δεν εχω voip δεν με ενοχλει με τα χαρακτηριστικα που εχει αφου δουλευει η ip tv το wi-fi και οι θυρες ethernet πολυ καλυτερα απο της vodafone,αλλα και να ειχα voip θα την συνεδεα με το modem-router της vodafone.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ANTONISGK : 24-11-21 στις 12:34.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας