Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    16-07-2015
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Καλησπέρα
    Αντιμετωπίζω ένα θέμα εδώ και πάρα πολύ καιρό που πραγματικά μου είναι αδύνατων να κατανοήσω, καταρχάς έχω σύνδεση VDSL με το ρουτερ να κλειδώνει στα 37Mbps και χαμηλό SNR
    η πραγματική ταχύτητα του ίντερνετ ωστόσο κυμαίνεται μετάξι 6 και 20 με το 20 να είναι μια ευχάριστη ανωμαλία και όχι κανονικότητα μέσα στην ημέρα, μετά από άπειρες μετρήσεις στον ΥΠΕΡΙΩΝ αυτό επιβεβαιώνεται.
    Δοκιμές απο http://ftp.forthnet.gr/pub/SPEEDTEST/ και ntua.ftp δείχνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα, η ταχύτητα που κατεβάζει κυμαίνεται γύρο στα 1000-1500Κbps με κάποια ολιγόλεπτα?! πεακ στα 2000Kbps με το πέρας αυτόν
    να καταλήγει το download μεταξύ 800 - 1300 Kbps. Προφανώς έχει γίνει έλεγχος με το λαπτοπ καρφωμένο στο ρουτερ με σβησμένο wifi και ηλεκτρολόγος εχει ελέγξει την γραμμή, έχω επικοινωνήσει 3 φορές με το
    support και δεν μπορούν να βρούνε τίποτα, αναγνωρίζουν τις έντονες διακυμάνσεις ως μη φυσιολογικές αλλά μετά από έλεγχο η γραμμή φαίνεται ότι δεν έχει θέμα υποτίθεται.
    Έχει αντιμετωπίσει κανείς τέτοια διακύμανση στην ταχύτητα ? Πραγματικά τι άλλο να κάνω ? Είναι δυνατόν να σπάσω το συμβόλαιο να τελειώνω εφόσον η εταιρία δεν είναι σωστή στις υποχρέωσες απέναντι μου ?

    Παραθέτω φωτογραφία από router και ΥΠΕΡΙΩΝ

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  69 
Μέγεθος:  138,4 KB 
ID: 203300Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture5.PNG 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  31,5 KB 
ID: 203301Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture2.PNG 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  26,0 KB 
ID: 203302Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture6.PNG 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  28,2 KB 
ID: 203303

  2. #2
    Εγγραφή
    19-05-2009
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    590
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54993/5503
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thechnicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    11,4(dB) / 14,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να δοκιμάσεις έλεγχο ταχύτητας (με καλώδιο LAN φυσικά) με άλλη συσκευή desktop ή laptop.
    Intel i7-9700F | Gigabyte Z370 HD3 | Be Quiet Dark Rock Pro 4 | HuperX Fury DDR4 2666 Mhz 16 GB (2x8GB) | Asus Radeon RX 6600 XT 8GB Dual OC | XFX TS 550W | Samsung 860 Evo 250GB | Seagate Barracuda 2TB | Be Quiet Pure Base 600

  3. #3
    Εγγραφή
    16-07-2015
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosnik67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να δοκιμάσεις έλεγχο ταχύτητας (με καλώδιο LAN φυσικά) με άλλη συσκευή desktop ή laptop.
    Έχω δοκιμάσει και δεν υπάρχει κάποια διαφορά

  4. #4
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Κοίταξε μήπως το technicolor δημιουργει πρόβλημα,το έχω και εγώ και το μόνο κουλό που μου κάνει είναι να ανεβάζει τα ms στο θεοο, μετά από μια επανεκκίνηση είναι εντάξει τώρα το δικό σου μπορεί να είναι ελλατωματικο

  5. #5
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pulsegr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα
    Αντιμετωπίζω ένα θέμα εδώ και πάρα πολύ καιρό που πραγματικά μου είναι αδύνατων να κατανοήσω, καταρχάς έχω σύνδεση VDSL με το ρουτερ να κλειδώνει στα 37Mbps και χαμηλό SNR
    η πραγματική ταχύτητα του ίντερνετ ωστόσο κυμαίνεται μετάξι 6 και 20 με το 20 να είναι μια ευχάριστη ανωμαλία και όχι κανονικότητα μέσα στην ημέρα, μετά από άπειρες μετρήσεις στον ΥΠΕΡΙΩΝ αυτό επιβεβαιώνεται.
    Δοκιμές απο http://ftp.forthnet.gr/pub/SPEEDTEST/ και ntua.ftp δείχνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα, η ταχύτητα που κατεβάζει κυμαίνεται γύρο στα 1000-1500Κbps με κάποια ολιγόλεπτα?! πεακ στα 2000Kbps με το πέρας αυτόν
    να καταλήγει το download μεταξύ 800 - 1300 Kbps. Προφανώς έχει γίνει έλεγχος με το λαπτοπ καρφωμένο στο ρουτερ με σβησμένο wifi και ηλεκτρολόγος εχει ελέγξει την γραμμή, έχω επικοινωνήσει 3 φορές με το
    support και δεν μπορούν να βρούνε τίποτα, αναγνωρίζουν τις έντονες διακυμάνσεις ως μη φυσιολογικές αλλά μετά από έλεγχο η γραμμή φαίνεται ότι δεν έχει θέμα υποτίθεται.
    Έχει αντιμετωπίσει κανείς τέτοια διακύμανση στην ταχύτητα ? Πραγματικά τι άλλο να κάνω ? Είναι δυνατόν να σπάσω το συμβόλαιο να τελειώνω εφόσον η εταιρία δεν είναι σωστή στις υποχρέωσες απέναντι μου ?

    Παραθέτω φωτογραφία από router και ΥΠΕΡΙΩΝ

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  69 
Μέγεθος:  138,4 KB 
ID: 203300Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture5.PNG 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  31,5 KB 
ID: 203301Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture2.PNG 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  26,0 KB 
ID: 203302Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture6.PNG 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  28,2 KB 
ID: 203303
    Από ΑΚ ή από καμπίνα?

  6. #6
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    μου κανει εντυπωση που εχει καρφι 5 upload και το download ειναι χαμηλο

    - - - Updated - - -

    και απο τα στατιστικα του φαινεται πως ειναι πολυ κοντα η σε καμπινα η στο κεντρο

    - - - Updated - - -

    και το sn margin για vdsl πολυ χαμηλα ειναι πχ. κοιταξτε το δικο μουΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο οθόνης (2).png 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  121,4 KB 
ID: 203366

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pulsegr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα
    Αντιμετωπίζω ένα θέμα εδώ και πάρα πολύ καιρό που πραγματικά μου είναι αδύνατων να κατανοήσω, καταρχάς έχω σύνδεση VDSL με το ρουτερ να κλειδώνει στα 37Mbps και χαμηλό SNR
    η πραγματική ταχύτητα του ίντερνετ ωστόσο κυμαίνεται μετάξι 6 και 20 με το 20 να είναι μια ευχάριστη ανωμαλία και όχι κανονικότητα μέσα στην ημέρα, μετά από άπειρες μετρήσεις στον ΥΠΕΡΙΩΝ αυτό επιβεβαιώνεται.
    Δοκιμές απο http://ftp.forthnet.gr/pub/SPEEDTEST/ και ntua.ftp δείχνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα, η ταχύτητα που κατεβάζει κυμαίνεται γύρο στα 1000-1500Κbps με κάποια ολιγόλεπτα?! πεακ στα 2000Kbps με το πέρας αυτόν
    να καταλήγει το download μεταξύ 800 - 1300 Kbps. Προφανώς έχει γίνει έλεγχος με το λαπτοπ καρφωμένο στο ρουτερ με σβησμένο wifi και ηλεκτρολόγος εχει ελέγξει την γραμμή, έχω επικοινωνήσει 3 φορές με το
    support και δεν μπορούν να βρούνε τίποτα, αναγνωρίζουν τις έντονες διακυμάνσεις ως μη φυσιολογικές αλλά μετά από έλεγχο η γραμμή φαίνεται ότι δεν έχει θέμα υποτίθεται.
    Έχει αντιμετωπίσει κανείς τέτοια διακύμανση στην ταχύτητα ? Πραγματικά τι άλλο να κάνω ? Είναι δυνατόν να σπάσω το συμβόλαιο να τελειώνω εφόσον η εταιρία δεν είναι σωστή στις υποχρέωσες απέναντι μου ?

    Παραθέτω φωτογραφία από router και ΥΠΕΡΙΩΝ

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  69 
Μέγεθος:  138,4 KB 
ID: 203300Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture5.PNG 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  31,5 KB 
ID: 203301Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture2.PNG 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  26,0 KB 
ID: 203302Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture6.PNG 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  28,2 KB 
ID: 203303
    Mε το Downstream Attenuation που έχεις θα έπρεπε να τερματίζεις την 50αρα και με attainable πολύ παραπάνω, επίσης τα λάθη αρκετά, κοίταξε πάλι την γραμμή σου στον κατανεμητή και με άλλο ρούτερ και αν έχεις πάλι τα ίδια φταίει ο πάροχος.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου κανει εντυπωση που εχει καρφι 5 upload και το download ειναι χαμηλο


    και απο τα στατιστικα του φαινεται πως ειναι πολυ κοντα η σε καμπινα η στο κεντρο
    Δεν είναι παράξενο. Το upload σπανίως φτάνει στο σημείο να έχει πρόβλημα και να μην τερματίζει (και σε adsl και σε vdsl). Πρέπει να είναι σε μαύρα χάλια μια γραμμή για να συμβεί και αυτό.
    Επίσης τα 15dB attenuation δεν θεωρούνται σε καμία περίπτωση "κοντά στην καμπίνα" για vdsl. Κοντά είναι τα 5dB. Εγώ δεν βλέπω κάτι εντυπωσιακό. Είναι αρκετά μακριά ή/και δεν έχει πολύ καθαρό βρόχο (έχει παρεμβολές για αυτό και το χαμηλό snr).

  9. #9
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι παράξενο. Το upload σπανίως φτάνει στο σημείο να έχει πρόβλημα και να μην τερματίζει (και σε adsl και σε vdsl). Πρέπει να είναι σε μαύρα χάλια μια γραμμή για να συμβεί και αυτό.
    Επίσης τα 15dB attenuation δεν θεωρούνται σε καμία περίπτωση "κοντά στην καμπίνα" για vdsl. Κοντά είναι τα 5dB. Εγώ δεν βλέπω κάτι εντυπωσιακό. Είναι αρκετά μακριά ή/και δεν έχει πολύ καθαρό βρόχο (έχει παρεμβολές για αυτό και το χαμηλό snr).
    crosstalk?

  10. #10
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    crosstalk?
    Ναι και αυτό. Crosstalk=παρεμβολές. Ίσως παρεμβολές και από κάποιο ισχυρό ρεύμα, κάποιο κινητήρα κλπ.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας