Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    26-09-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    12(dB) / 29(dB)
    Καλησπέρα σας, έχω το αα ρουτερ και έχω και ενα raspberry zero WiFi στο οποίο έχω εγκαταστήσει το pihole για φιλτράρισμα διαφημίσεων. Όλα καλά αλλά παντα κάποιες διαφημίσεις περνάνε. Έχω διαβάσει σε φόρα ότι κάνοντας redirect traffic υποχρεωτικά στο raspberry - pihole θα έχω τα αποτελέσματα που θέλω. Όμως δε βγάζω άκρη πως μέσω του firewall στο router θα θέσω ως υποχρεωτική τη διαδρομή για DNS queries στο pihole. Όλα τα DNS queries πρέπει να αποστέλλονται στο pihole. Έχω ήδη ορίσει στο router ως dns server την IP του raspberry αλλά κάποιες συσκευές χρησιμοποιούν τους δικούς τους DNS servers και βγαίνουν στο internet χωρίς να έχουν φιλτραριστεί. Έχετε προτάσεις για τη περίπτωση μου; Σας ευχαριστώ.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    redirect δεν έχει, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να κάνεις block τα dns request εκτός αν είναι απο την ip του pihole.

    Κανονικά θα πρέπει χρέη ρούτερ/firewall να εκτελεί το rasbery, Μέσω πχ pppoe κλήσης

  3. #3
    Εγγραφή
    26-09-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    12(dB) / 29(dB)
    Καλησπέρα, άρα πρεπει να μπλοκάρω τα πάντα εκτός του pihole. Πως ακριβώς το κάνω αυτό; Πχ η IP του pihole είναι 192.168.1.2. Τι να κάνω και σε ποια σελίδα του router / firewall ώστε να το επιτύχω;

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας