Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.664
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Google
    Οι κορυφαίοι νομοθέτες των ΗΠΑ έστειλαν την Τρίτη επιστολή στον διευθύνοντα σύμβουλο της Google, εκφράζοντας ανησυχίες για τις αναφορές για μια τεράστια βάση δεδομένων γνωστής ως Sensorvault, η οποία φέρεται ότι περιέχει ακριβείς πληροφορίες για τον εντοπισμό των καταναλωτών, από εκατοντάδες εκατομμύρια συσκευές.

    Με την επιστολή ζητούν ενημέρωση και απαντήσεις σχετικά με τον τρόπο με τον οποίο χρησιμοποιούνται και μοιράζονται αυτές οι πληροφορίες, αναφέροντας μια έκθεση της New York Times ότι η βάση δεδομένων περιλαμβάνει σχεδόν κάθε καταναλωτή με κινητή συσκευή Android , σε ορισμένες περιπτώσεις αποθηκεύοντας πληροφορίες που χρονολογούνται από το 2009.

    Ένας αντιπρόσωπος της Google, δήλωσε: "Τα εν λόγω δεδομένα χρησιμοποιούνται για το Ιστορικό τοποθεσίας, το οποίο είναι απενεργοποιημένο από προεπιλογή. Αν ένας χρήστης επιλέξει να το ενεργοποιήσει, μπορούμε να παράσχουμε χρήσιμες πληροφορίες, όπως δεδομένα σε πραγματικό χρόνο, για να τους βοηθήσουμε να νικήσουν την κυκλοφορία στο σπίτι τους από την εργασία. Μπορούν να διαγράψουν τα δεδομένα του Ιστορικού Τοποθεσίας ή να απενεργοποιήσουν πλήρως το προϊόν ανά πάσα στιγμή. "

    Πηγή : Reuters

  2. #2
    Εγγραφή
    13-12-2016
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    One deputy police chief said Google’s location data “shows the whole pattern of life.”

    https://www.eff.org/deeplinks/2019/0...ere-youve-been

    Κάπως πρέπει να γίνει να αποστασιοποιηθούμε από αυτά τα μηχανήματα.
    Βασικά ξέρω αρκετούς (νέους σχετικά) που δεν έχουν καθόλου κινητό.
    Και φυσικά ούτε εμείς είχαμε smartphone πριν μόλις λίγα χρόνια.

    Δεν ξέρω τι ακριβώς κάποιο νέο λειτουργικό ίσως Κάτι τέλος πάντων.
    ή απλή αποχή.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Billionaire Εμφάνιση μηνυμάτων
    One deputy police chief said Google’s location data “shows the whole pattern of life.”

    https://www.eff.org/deeplinks/2019/0...ere-youve-been

    Κάπως πρέπει να γίνει να αποστασιοποιηθούμε από αυτά τα μηχανήματα.
    Βασικά ξέρω αρκετούς (νέους σχετικά) που δεν έχουν καθόλου κινητό.
    Και φυσικά ούτε εμείς είχαμε smartphone πριν μόλις λίγα χρόνια.

    Δεν ξέρω τι ακριβώς κάποιο νέο λειτουργικό ίσως Κάτι τέλος πάντων.
    ή απλή αποχή.
    Επίσης "end world hunger" και "peace on earth". Α και θα στείλουμε και ρόβερ στη σελήνη σε 2 χρόνια...

  4. #4
    Εγγραφή
    13-12-2016
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης "end world hunger" και "peace on earth". Α και θα στείλουμε και ρόβερ στη σελήνη σε 2 χρόνια...
    Γιατί ειρωνεύεσαι?
    Ξέρω πολύ κόσμο που δεν έχει (και δεν σκοπεύει να πάρει) smartphone.
    Τα smartphones είναι "επίτευγμα" της τελευταίας δεκαετίας. Δεν μεγαλώσαμε με αυτά.
    Μια χαρά χρησιμοποιείς το Ιντερνετ στο σπίτι σου. Δεν το βρίσκω καθόλου απαραίτητο στο δρόμο.
    Θες Navigation μια χαρά υπάρχουν προγράμματα offline.

    Λένε ότι η Google cannot be disrupted. Μια χαρά μπορεί, αν κάποιος φτιάξει π.χ. ένα λειτουργικό smartphone που δεν σε καταγράφει. Ήδη μηχανές αναζήτησης τέτοιες υπάρχουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.597
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Billionaire Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί ειρωνεύεσαι?
    Ξέρω πολύ κόσμο που δεν έχει (και δεν σκοπεύει να πάρει) smartphone.
    Τα smartphones είναι "επίτευγμα" της τελευταίας δεκαετίας. Δεν μεγαλώσαμε με αυτά.
    Μια χαρά χρησιμοποιείς το Ιντερνετ στο σπίτι σου. Δεν το βρίσκω καθόλου απαραίτητο στο δρόμο.
    Θες Navigation μια χαρά υπάρχουν προγράμματα offline.

    Λένε ότι η Google cannot be disrupted. Μια χαρά μπορεί, αν κάποιος φτιάξει π.χ. ένα λειτουργικό smartphone που δεν σε καταγράφει. Ήδη μηχανές αναζήτησης τέτοιες υπάρχουν.
    Ειλικρινά τώρα, ξέρεις ΠΟΛΥ κόσμο; Εγώ ξέρω ένα άτομο μόνο, τον πατέρα μου. Όλοι, μα όλοι οι υπόλοιποι που ξέρω, ανεξαρτήτως ηλικίας (άνω των 15) έχουν smartphone.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-01-2014
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    607
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    sercom
    SNR / Attn
    8,7(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το κλειδί είναι να μην χρησιμοποιείς λογαριασμό google σε smartphone. Μόλις κάνεις πρώτη φορά login η συσκευή σου είναι για πάντα κομμάτι του δικτύου google.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    ►Planet Earth◄
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    4.811
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ►Vodafone◄
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Billionaire Εμφάνιση μηνυμάτων
    One deputy police chief said Google’s location data “shows the whole pattern of life.”

    https://www.eff.org/deeplinks/2019/0...ere-youve-been

    Κάπως πρέπει να γίνει να αποστασιοποιηθούμε από αυτά τα μηχανήματα.
    Βασικά ξέρω αρκετούς (νέους σχετικά) που δεν έχουν καθόλου κινητό.
    Και φυσικά ούτε εμείς είχαμε smartphone πριν μόλις λίγα χρόνια.

    Δεν ξέρω τι ακριβώς κάποιο νέο λειτουργικό ίσως Κάτι τέλος πάντων.
    ή απλή αποχή.
    Μα να μη μπορείς να κάνεις μια ληστεία, χωρίς να σε "παρακολουθεί" η Google. Σε τι κόσμο ζούμε...

  8. #8
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    12.627
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    AOSP/LineageOS και πάλι...
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  9. #9
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Καιρό τώρα σκέφτομαι να βάλω καθαρό Android στο κινητό αλλά η ευκολία της Google με έχει αποτρέψει.

    Θα πρέπει να το πάρω απόφαση.


  10. #10
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Billionaire Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί ειρωνεύεσαι?
    Ξέρω πολύ κόσμο που δεν έχει (και δεν σκοπεύει να πάρει) smartphone.
    Τα smartphones είναι "επίτευγμα" της τελευταίας δεκαετίας. Δεν μεγαλώσαμε με αυτά.
    Μια χαρά χρησιμοποιείς το Ιντερνετ στο σπίτι σου. Δεν το βρίσκω καθόλου απαραίτητο στο δρόμο.
    Θες Navigation μια χαρά υπάρχουν προγράμματα offline.

    Λένε ότι η Google cannot be disrupted. Μια χαρά μπορεί, αν κάποιος φτιάξει π.χ. ένα λειτουργικό smartphone που δεν σε καταγράφει. Ήδη μηχανές αναζήτησης τέτοιες υπάρχουν.
    Γιατί γράφεις ασυναρτησίες ρε φίλε. Γι αυτό.
    Μια χαρά μπορεί να φτιάξει.... κάποιος.... κάτι....κάπως. Και θα το πάρεις εσύ και 2 χιπστεράδες φίλοι σου.
    Disrupt google Να σε φοβάται μήπως;
    Και χωρίς internet μεγαλώσαμε. Για να σε δω τώρα χωρίς αυτό.

  11. #11
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    12.627
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καιρό τώρα σκέφτομαι να βάλω καθαρό Android στο κινητό αλλά η ευκολία της Google με έχει αποτρέψει.

    Θα πρέπει να το πάρω απόφαση.
    Τα κάνεις όλα από browser/3rd party apps.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  12. #12
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Billionaire Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί ειρωνεύεσαι?
    Ξέρω πολύ κόσμο που δεν έχει (και δεν σκοπεύει να πάρει) smartphone.
    Τα smartphones είναι "επίτευγμα" της τελευταίας δεκαετίας. Δεν μεγαλώσαμε με αυτά.
    Μια χαρά χρησιμοποιείς το Ιντερνετ στο σπίτι σου. Δεν το βρίσκω καθόλου απαραίτητο στο δρόμο.
    Θες Navigation μια χαρά υπάρχουν προγράμματα offline.

    Λένε ότι η Google cannot be disrupted. Μια χαρά μπορεί, αν κάποιος φτιάξει π.χ. ένα λειτουργικό smartphone που δεν σε καταγράφει. Ήδη μηχανές αναζήτησης τέτοιες υπάρχουν.

    Εννοείται πως δεν χρειάζονται ειρωνίες, αλλά φιλικά πάντα οι απόψεις σου ανήκουν σε ένα κομμάτι της κοινωνίας και στο υπόλοιπο φαντάζουν σχεδόν ειρωνικές. Ένα smartphone είναι πλέον ένας φορητός μικρός υπολογιστής και ο κόσμος εξαρτάται από αυτό (κατά μέσο όρο πάντα, ποτέ δεν αναφέρομαι σε "όλους") για πολλούς λόγους. Με τη ίδια λογική δεν χρειάζεται κανείς offline navigation αλλά έντυπους χάρτες (είμαι σίγουρος ότι κάπου υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που τους χρησιμοποιούν), δεν χρειάζεται καν το ιντερνετ γιατί ο κόσμος μια χαρά ζούσε και πριν από αυτό, κ.ο.κ.

    Η τεχνολογία έρχεται πάντα για να μείνει, και είναι θέμα να ωριμάζουμε συνεχώς και είτε να τη χρησιμοποιούμε όλο και περισσότερο στα πλαίσια του όποιου λογικού μπορεί να υπάρχει, και να βάζουμε χέρι στη google και στην όποια google για να μην μπορεί να εκμεταλλεύεται καταστάσεις.
    ΧΑΜΟΓΕΛΑΤΕ
    κάνει τους άλλους να ανησυχούν...

  13. #13
    Εγγραφή
    13-09-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    196
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Hex
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vkonstad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείται πως δεν χρειάζονται ειρωνίες, αλλά φιλικά πάντα οι απόψεις σου ανήκουν σε ένα κομμάτι της κοινωνίας και στο υπόλοιπο φαντάζουν σχεδόν ειρωνικές. Ένα smartphone είναι πλέον ένας φορητός μικρός υπολογιστής και ο κόσμος εξαρτάται από αυτό (κατά μέσο όρο πάντα, ποτέ δεν αναφέρομαι σε "όλους") για πολλούς λόγους. Με τη ίδια λογική δεν χρειάζεται κανείς offline navigation αλλά έντυπους χάρτες (είμαι σίγουρος ότι κάπου υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που τους χρησιμοποιούν), δεν χρειάζεται καν το ιντερνετ γιατί ο κόσμος μια χαρά ζούσε και πριν από αυτό, κ.ο.κ.

    Η τεχνολογία έρχεται πάντα για να μείνει, και είναι θέμα να ωριμάζουμε συνεχώς και είτε να τη χρησιμοποιούμε όλο και περισσότερο στα πλαίσια του όποιου λογικού μπορεί να υπάρχει, και να βάζουμε χέρι στη google και στην όποια google για να μην μπορεί να εκμεταλλεύεται καταστάσεις.
    ο άνθρωπος ξεκίνησε με 1 ακραίο παράδειγμα αλλά στο τέλος γράφει "Δεν ξέρω τι ακριβώς ... κάποιο νέο λειτουργικό ίσως ... Κάτι τέλος πάντων" οπότε όχι μόνο ειρωνείες δεν χρειάζονται, αλλά έχει και πολύ δίκιο, διότι και η κίνηση του Κογκρέσου ακριβώς αυτό υποδηλώνει (θεωρητικά τουλάχιστον), ότι υπάρχει κάποιο όριο στο πως μπορείς να εκμεταλλεύεσαι όλα αυτά τα δεδομένα, και ότι το φαινόμενο είναι ανησυχητικό (πόσο μάλλον που στους τελευταίους 6 μήνες έχουν βγει στη φόρα τρελές ανευθυνότητες τεχνολογικών γιγάντων, όπως το facebook, που κρατούσε εκατοντάδες εκατομμύρια passwords σε cleartext...)

    Πάντως τεχνολογικές λύσεις σχεδόν πάντα υπάρχουν για να περιορίζεις στο ποιος έχει πρόσβαση, μεταχειρίζεται, και αποθηκεύει αυτά τα δεδομένα...

  14. #14
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.885
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Είναι η ίδια Google που πριν από μερικούς μήνες βρέθηκε να καταγράφει τις κινήσεις του χρήστη, ακόμα και αν εκείνος είχε απενεργοποιήσει αυτή τη δυνατότητα;
    https://www.adslgr.com/forum/threads...ation-tracking

    Όλοι εσείς που ειρωνεύεστε τους άλλους τόσο εύκολα, το θεωρείτε περίεργο ή παράλογο να θεωρούν την εταιρεία αυτή ανάξια εμπιστοσύνης;
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας